Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CANALIZARI 1
APLICATII
ISPM
Anul universitar 2021-2022
Semestrul I
08.12.2021
1
CUPRINS
1 Calculul debitelor caracteristice.................................................................................................... 1-3
Centrul populat....................................................................................................................... 1-3
1.1.1 Debitele necesarului de apa............................................................................................ 1-3
1.1.2 Debitele cerintei de apa .................................................................................................. 1-5
1.1.2.1 CAPTARE DIN SURSA SUBTERANA ........................................................................... 1-5
1.1.2.2 CAPTARE DIN SURSA SUPRAFATA ............................................................................ 1-6
Platforma industriala .............................................................................................................. 1-6
1.2.1 Debitele necesarului de apa............................................................................................ 1-6
1.2.2 Debitele cerintei de apa .................................................................................................. 1-7
08.12.2021
2
Alimentari cu apa si canalizari 1
Centrul populat
1.1.1 Debitele necesarului de apa
N0 = numărul de locuitori ai centrului populat
N0 = 6500+9000 x 1 + 500 * N
N= nr de ordine student
Exemplul de calcul considera N= 30
N0= 15500+500*30= 30500 locuitori
n= 15 ani
Nloc15ani= (1+0.01*1)15 x 30500= 35409.55 locuitori ~ 35410 locuitori
Din standarde, se stabilesc debitele specifice pentru nevoile gospodăreşti qg şi nevoile publice qp.
Debitul necesarului de apă pentru stropit, spălat străzi qss a fost determinat analitic şi este de 15 l/om,
zi în cazul populaţiei care locuieşte în clădiri (p+4) şi de 10 l/om, zi in cazul populaţie care locuieşte în
clădiri cu un nivel.
Alimentari cu apa si canalizari 1
q= qg+ qp +qss
qp+4= qg p+4+ qp p+4 +qss p+4
qp+4= 210 + 85 + 15 = 310 l/om,zi
qp= qg p+ qp p +qss p
qp= 80+30+10= 120 l/om,zi
Qs= Kp*Ks * Qn
Kp- coeficient de spor pentru compensarea pierderilor de apă din sistemul de alimentare cu apă
Kp= 1.1
Ks - coeficient de spor care ţine seama de nevoile tehnologice proprii ale sistemului de alimentare cu
apa
Ks = 1.02 - alimentare din sursa subterana, fara alte procese de tratare in afara de dezinfectie
Ks= 1.10 - alimentare din sursa care necesita procese de tratare complexe
Platforma industriala
1.2.1 Debitele necesarului de apa
Numarul de muncitor per schimb este Nmuncitori=600+25 x N ordine
Nmuncitori = 600+25*30= 1350 muncitori/schimb
Debitul de apa necesar pentru dusul personalului se evalueaza considerand ca 75% din personal face
1 dus/schimb, iar timpul de dus este de 45 minute.
Q dus n zi med= 75% * 1350 * 40 / 1000 x 3 = 121.5 [m3/zi]
40 l/om,zi – norma de apa pentru dus
3 – numarul de schimburi/zi
Debitul pentru spatii versi si spalat strazi in incinta industriala se va calcula considerand norma de
consum de 2.5 l/m2,zi, respectiv suprafata ocupata de spatii verzi si drumuri/alei S= 8600 m 2.
Tie= 3 ore
a= 0.7
Qs or max = 811.33 m3/h – sursa subterana
Qs or max = 874.98 m3/h – sursa de suprafata
n= 2 – numarul de incendii teoretic simultane
Qie= 10 l/s
Qsi = 0 – debitul care poate fi asigurat continuu, de la sursa, chiar si pe timpul stingerii incendiilor
Alimentari cu apa si canalizari 1
1.4.3 QIIC
QIIC= 1.1 * 723.11 m3/h + 1.1 *3.6* (2.5+2.5) m3/h= 815.22 m3/h
1.4.4 QIIV
A= (H-s) * pi * D
Q= (H-s) * pi * D * va
Alimentari cu apa si canalizari 1
CURBA TEORETICA
Q= (H-s) * pi * D * va
Dam valori lui s
Pentru s=H => Q= 0 l/s
Pentru s=0 => Q= (11-0)*3.14*0.3* 1 mm/s = 10.36 l/s
CURBA EXPERIMENTALA
s= 0.04 * q * (q+1)
Dam valori lui q
Pentru q= 0 => s= 0 m
Pentru q= 2 l/s=> s= 0.24 m
Pentru q= 4 l/s => s= 0.80 m
Pentru q= 8 l/s => s= 2.88 m
Pentru q= 12 l/s => s= 6.24 m
L efectiva= (nf-1) * a
L efectiva = (32-1) * 183 = 5673 m
Din cele 32 de foraje propuse, 16/ ramura, in exploatarea curenta se vor utiliza 16/1.2= 13 foraje.
Debitul efectiv asigurat de forajele active va fi
q efectiv = QIC/ (2*13)
q efectiv= 16946.59/ 26 = 7.54 l/s < q opt= 7.79 l/s OK
Alimentari cu apa si canalizari 1
p=0.25
q= 7.54 l/s
s= 0.04*q*(q+1)
s= 0.04*7.54*(7.54+1)= 2.57 m
D1/a= 41.33/183 = 0.23
Din grafic citim
Dam/a=Dav/a= 0.32
Dlat/a=0.24
Dam=Dav= 0.32*183= 58.6 m
Dlat= 0.24 * 183 = 43.9 m
Alimentari cu apa si canalizari 1
Cota terenului în zona puţului P1 este CT P1 = 150,95 m iar cota terenului în zona puţului
colector este CT PC = 152,00.
i teren P1-PC=(152-150.95)/(nf/2*60)
i teren P1-PC=(152-150.95)/(16*60)
i teren P1-PC=0.00109
Propunem panta colectorului egala cu panta terenului i colector=1.1 %0.
NHS= CT PC-3.0
NHS=152-3=149 m
Denivelarea este egala cu denivelarea calculata la aplicatia cu pompe sumbersibile.
Q=A*C*√𝑅 ∗ 𝑖
R=Au/Pu
Au=pi * D2/4 – pentru sectiune circulara plina
R= pi * D2/4 / (pi * D)= D/4 – pentru sectiune circulara plina
Sistemul de colectare a apei din puţuri sifon are cu cap autoamorsant se va executa pe ramura
descendentă către puţul colector a frontului de captare.
Colectorul se pozează în pantă către puţul colector cu i radier= i teren asigurând înălţimi de îngropare
mai reduse (se va îngropa 0,80 m faţă de generatoarea superioară a conductei).
CT PC= 152.00 m
CT P1= 152.95 m
Pentru 4 foraje amplasate la 60 m distanta interax rezulta ca distanta de la P1 la PC= 3*60+60/2=210
m.
i teren in lungul frontului= (152.95-152)/210= 0.0045
L
Tr. Q (l/s) i ter= irad Dn (mm) Q pl (l/s) V pl (m/s) α= Q/Qpl β= Vef/Vpl a= h/D Vef= β * Vpl hr (m)
[m]
P1
60 7.54 0.0045 150 11 0.62 0.69 1.08 0.6 0.67 0.27
P2
P2
60 15.08 0.0045 200 25 0.77 0.60 1.04 0.54 0.80 0.27
P3
P3
60 22.62 0.0045 225 33 0.8 0.69 1.08 0.6 0.86 0.27
P4
P4
30 30.16 0.0045 225 33 0.8 0.91 1.13 0.75 0.90 0.14
PC
Alimentari cu apa si canalizari 1
ΔH= 155-152.5=2.5 m
D= 38 * 20000= 256 m
i teren= 2.5/256= 0.00977
L= QIC/ (H*K*i)
L= 16946.59 / (2.8*105*0.00977)
L= 5899.84 ~ 5900 m
Fiecare ramură se va împărţi în tronsoane de lungimi egale (100 ... 400 m).
Propunem ca nr de tronsoane sa fie 10 => L 1 tronson= 2950/10= 295 m.
In funcţie de diametrul drenului se prevăd cămine de vizitare la următoarele distanţe:
a=
Dn Vef= β *
Trons q sp L Q pl V pl α= β= h/D
Q (l/s) irad (mm Vpl
on (l/s,m) [m] (l/s) (m/s) Q/Qpl Vef/Vpl max
) min 0.7
0.5
1 0.0332 295 300 50 0.68 0.20
9.79 0.0020 0.77 0.30 0.52
2 0.0332 295 300 50 0.68 0.39
19.59 0.0020 0.97 0.45 0.66
3 0.0332 295 350 60 0.71 0.49
29.38 0.0020 0.99 0.49 0.70
4 0.0332 295 400 105 0.81 0.37
39.18 0.0020 0.94 0.42 0.76
5 0.0332 295 400 105 0.81 0.47
48.97 0.0020 0.96 0.48 0.78
6 0.0332 295 450 145 0.88 0.41
58.76 0.0020 0.99 0.44 0.87
7 0.0332 295 450 145 0.88 0.47
68.56 0.0020 0.96 0.48 0.84
8 0.0332 295 500 180 0.92 0.44
78.35 0.0020 0.97 0.47 0.89
9 0.0332 295 500 180 0.92 0.49
88.15 0.0020 0.99 0.49 0.91
10 0.0332 295 550 230 0.98 0.43
97.94 0.0020 1.00 0.45 0.98
Alimentari cu apa si canalizari 1
Se va considera că lungimea conductei de aspiratie este de 25m (conducta de legătură între crib şi
statia de pompare):
L asp = 25 m
Pentru sigurantă se vor prevedea două criburi, fiecare cu propria conctuctă de aspiratie.
Dimensionarea aductiunii se va face la Q/2 iar verificare Q/0.75 (dacă apare o defectiune pe 1 fir
celălalt va trebui să asigure 75% dindebitul necesar).
QIC= 18275.74 m3/zi
Q calcul 1 crib= QIC/ 2= 18275.74/ 2= 9137.87 m3/zi = 9137.87/24 *1000/3600 l/s= 105.76 l/s
V dimensionare= 1.0 ... 1.2 m/s
Q=A*v
A=pi*D2/4
D2=4*A/pi
A=Q/v
D2=4* Q/(v*pi)
D= (4*105.76/1000/(1*3.14))1/2
D=0.367 m => D asp = 400 mm
Vefectiva= 105.76/1000 / (pi*0.42/4)= 0.842 m/s
DETALIU CRIB
Dasp=400 m
Conducta este din otel cu k=1/n=83
|R=Au/Pu= D/4
C= 83 * (0.4/4)1/6= 56.55
λ=8*9.81/56.552= 0.0245
Costul unitar global pentru realizarea aductiunii, este indicat in tabelul urmator.
DN Cost unitar c DN Cost unitar c
[mm] [Euro/m] [mm] [Euro/m]
200 90 600 480
250 120 700 630
300 140 800 810
400 210 900 1,090
500 320 1000 1,240
Q=A*V
Q=ct=> pentru A majorata, viteza scade
Diametrul tehnic-economic reprezinta DN pentru care rezulta valoarea minima a costului anual total
(energie + amortizare).
Costuri cu energia
HP=hra+HG+hrr
hra=pierdere de sarcina hidraulica pe conducta de aspiratie. Se adopta 1.0 m
HG= 25 m
hrr= pierdere de sarcina hidraulica pe conducta de refulare
hrr= i * L
P = ρ * g * Q * HP / η
ρ= 1000 kg/m3
g= 9.81 m/s2
Q= 100 l/s
η=75%
Alimentari cu apa si canalizari 1
Considerand perioada de amortizare a investitie T=20 ani, rezulta rata anuala de amortizare
a= 1/20
Costul anual de amortizare a investitiei
CI=a*I
I=c * L