Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
′
15′ × 1ℎ
𝑡 = 15 = = 0.25[ℎ]
60′
𝑃 = 𝑈 × 𝐼 [W]
𝑊 = 𝑈 × 𝐼 × 𝑡 = 230𝑉 × 0,3𝐴 × 0,25ℎ = 17,25 [𝑊ℎ]
𝑊 = 𝑃 × 𝑡 [Wh]
𝑃 =𝑈×𝐼
𝑈 =𝑅 ×𝐼
1
4. Să se determine rezistenţa totală RT a unui circuit monofazat alimentând trei lămpi electrice
conectate în paralel, având rezistenţele R1 = 100 Ω , R2 = 200 Ω , R3 = 300 Ω, dacă rezistenţa
unui conductor al circuitului este R4 = 0,25 Ω.
1 1 1 1
= + +
𝑅𝑒 𝑅1 𝑅2 𝑅3
1 1 1 1 6+3+2 11
= + + = [Ω] = [Ω]
𝑅𝑒 100Ω 200Ω 300Ω 600 600
600
𝑅𝑒 = ≅ 54,5 [Ω]
11
𝑃 =𝑈×𝐼
𝑃 1800𝑊 1800𝑉𝐴 72𝑉
𝑃 = 𝑅 × 𝐼 2 => 𝑅 = = = = = 8𝛺
𝐼2 (15𝐴)2 225𝐴2 9𝐴
𝑈 =𝑅 ×𝐼
6. La un circuit de prize cu tensiunea U = 230 V sunt conectate un fier de călcat de Pfc = 690
W şi un reşou. Să se determine rezistenţa fierului de călcat şi separat rezistenţa reşoului, ştiind
că cele două receptoare absorb un curent total It = 5 A.
𝑃𝑓𝑐 690[𝑊]
𝑃𝑓𝑐 = 𝑈 × 𝐼𝑓𝑐 => 𝐼𝑓𝑐 = = = 3[𝐴]
𝑈 230[𝑉]
𝑈 230[𝑉]
𝑅𝑓𝑐 = = ≈ 76,7 [𝛺]
𝐼𝑓𝑐 3[𝐴]
𝑈 230[𝑉]
=> 𝑅𝑟 = = = 115 [𝛺]
𝐼𝑟 2[𝐴]
2
7. Să se determine pierderea de tensiune în volţi şi procente pentru o porţiune de circuit
monofazat având rezistenţa de 0,5 , prin care trece un curent de 8A, tensiunea de alimentare
a circuitului fiind U = 230 V.
∆ 𝑈𝑃 4[𝑉]
∆𝑈𝑃 [%] = × 100 = × 100 = 1,74[%]
𝑈 230[𝑉]
1 1 1 1
= + +
𝑅𝑒 𝑅1 𝑅2 𝑅3
1 1 1 1 3+1+2 6
= + + = [Ω] = [Ω]
𝑅𝑒 30Ω 90Ω 45Ω 90 90
90
𝑅𝑒 = = 15[Ω]
6
𝑈 120[𝑉]
𝐼1 = = = 4[𝐴]
𝑅1 30[Ω]
𝑈 120[𝑉]
𝐼2 = = ≈ 1,33[𝐴]
𝑅2 90[Ω]
𝑈 120[𝑉]
𝐼3 = = ≈ 2,67[𝐴]
𝑅3 45[Ω]
3
9. Un electromotor monofazat având randamentul = 80% şi cos = 0,89 este parcurs de un
curent I = 18 A la o tensiune de U = 230 V. Să se determine puterea absorbită din reţea şi
puterea utilă ale electromotorului, în kW şi CP.
1[𝐶𝑃] = 735,5[𝑊]
3685[𝑊]
𝑃𝑎 = 3,685[kW] => 𝑃𝑎 = = 5[𝐶𝑃]
735,5
2950[𝑊]
𝑃𝑢 = = 4[𝐶𝑃]
735,5
𝑃𝑔 = 𝜂 × 𝑃𝑚
1 1
𝑃𝑚 = × 𝑃𝑔 = × 𝑈 × 𝐼
𝜂 𝜂
𝑈2 (230𝑉)2
=>𝑃𝑚 = = 2,76Ω ×0,9 = 21,3𝑘𝑊
𝑅 ×𝜂
𝑈
𝐼=
𝑅
11. Avem un transformator de forţă trifazat de putere S n = 10 MVA; tensiunile nominale U1n =
20 kV şi U2n = 6,3 kV. Să se calculeze curentul nomimal primar şi respectiv curentul nominal
secundar.
𝑆 = √3 × 𝑈 × 𝐼
𝑆𝑛 = 10[𝑀𝑉𝐴] = 10 × 1000[𝑘𝑉𝐴] = 10000 [𝑘𝑉𝐴]
𝑆𝑛 10000 [𝑘𝑉𝐴]
𝐼1𝑛 = = = 289[𝐴]
√3 × 𝑈1𝑛 √3 × 20[𝑘𝑉]
𝑆𝑛 10000 [𝑘𝑉𝐴]
𝐼2𝑛 = = = 917[𝐴]
√3 × 𝑈2𝑛 √3 × 6,3[𝑘𝑉]
4
12. La temperatura mediului ambiant t1 = 150 C, rezistenţa unui bobinaj al unei maşini electrice
este R1 = 40 Ω. După o funcţionare mai îndelungată, rezistenţa bobinajului creşte la valoarea
R2 = 50 Ω. Să se calculeze temperatura t2 la care a ajuns bobinajul după funcţionare, ştiind că
1
bobinajul este făcut din cupru cu coeficient de temperatură α = 0,004 .
℃
𝑅2 = 𝑅1 × [1 + 𝛼 × (𝑡2 − 𝑡1 )]
𝑅2 = 𝑅1 + 𝑅1 × 𝛼 × 𝑡2 − 𝑅1 × 𝛼 × 𝑡1
𝑅1 × 𝛼 × 𝑡2 = 𝑅2 − 𝑅1 + 𝑅1 × 𝛼 × 𝑡1
𝑅2 − 𝑅1 50Ω − 40Ω
𝑡2 = 𝑡1 + = 15℃ + = 77,5℃
𝑅1 × 𝛼 1
40Ω × 0,004
℃
13. Un generator de curent alternativ alimentează cu energie electrică un circuit care are cos =
0,83. Tensiunea la bornele generatorului este U = 240 V iar curentul în circuit I = 120 A. Să
se determine puterile generate: aparentă, activă şi reactivă.
14. Pe plăcuţa unui electromotor monofazat sunt trecute următoarele date: Pn = 2 kW, In = 5 A,
𝑐𝑜𝑠𝜑𝑛 = 0,8. Să se determine tensiunea nominală la care lucrează acest electromotor.
𝑃𝑛 2 × 1000 [𝑊]
𝑃𝑛 = 𝑈𝑛 × 𝐼𝑛 × 𝑐𝑜𝑠𝜑𝑛 => 𝑈𝑛 = = = 500[𝑉]
𝐼𝑛 × 𝑐𝑜𝑠𝜑𝑛 5[𝐴] × 0,8
5
15. Un fier de călcat electric, alimentat la tensiunea de 230 V funcţionează un timp t = 2 ore şi
45 de minute, consumând în acest timp o energie W = 4,850 kWh. Să se calculeze rezistenţa
electrică a acestui fier de călcat.
45′×1ℎ
𝑡 = 2ℎ45′ = 2ℎ + = 2ℎ + 0,75ℎ = 2,75ℎ
60′
𝑃 =𝑈×𝐼
𝑈
𝑃=𝑈×
𝑅
𝑈
𝐼=
𝑅
𝑈 𝑈2
𝑊 =𝑃×𝑡 = 𝑈× ×𝑡 = ×𝑡
𝑅 𝑅
𝑈 2 ×𝑡 230[𝑉]2 ×2,75ℎ
𝑅= = = 30Ω
𝑊 4850
16. Să se calculeze energia electrică activă totală consumată de următoarele receptoare electrice:
a) un electromotor de 2 CP care funcţionează un timp t1=60 minute;
b) o lampă având rezistenţa R = 200 , prin care trece un curent I = 1 A şi funcţionează un timp
t2 = 15 minute.
1[𝐶𝑃] = 735,5[𝑊]
15′ × 1ℎ
𝑡2 = 15′ = = 0,25ℎ
60′
𝑃 =𝑈×𝐼
6
17. Pe tabloul de distribuţie al unui consumator sunt montate : un voltmetru, un ampermetru şi
un wattmetru, care indică: 220 V, 80 A şi respectiv 14,1 kW. Să se determine factorul de
putere, impedanţa, rezistenţa activă şi reactanţa circuitului.
𝑃 14,1 × 1000[𝑤]
𝑃 = 𝑈 × 𝐼 × 𝑐𝑜𝑠𝜑 => 𝑐𝑜𝑠𝜑 = = = 0,8
𝑈×𝐼 220[𝑉] × 80[𝐴]
𝑈 220[𝑉]
𝑈 = 𝑍 × 𝐼 => 𝑍 = = = 2,75[Ω]
𝐼 80[𝐴]
45′ × 1ℎ
𝑡 = 1ℎ45′ = 1ℎ + = 1ℎ + 0,75ℎ = 1,75ℎ
60′
𝑈 𝑈2
𝑊 =𝑃×𝑡 = 𝑈×𝐼×𝑡 =𝑈× ×𝑡 = ×𝑡
𝑅 𝑅
7
𝑈2 (230𝑉)2
𝑊𝑙 = ×𝑡 = × 1,75ℎ = 175[𝑊ℎ]
𝑅𝑙 529Ω
𝑈2 (230𝑉)2
𝑊𝑓𝑐 = ×𝑡 = × 1,75ℎ = 925,75[𝑊ℎ]
𝑅𝑓𝑐 100Ω
𝑊 = 𝑊𝑙 + 𝑊𝑓𝑐 = 175[𝑊ℎ] + 925,75[𝑊ℎ] = 1100,75[𝑊ℎ] ≈ 1,1[𝑘𝑊ℎ]
𝑃 =𝑈×𝐼
∑ 𝑃𝑖 5 × 100𝑊 + 30𝑊 + 100𝑊
𝐼= = = 2,739[𝐴] ≈ 2,74[𝐴]
𝑈 230𝑉
20. Să se determine:
b) pierderea de energie electrică prin încălzire, dacă prin conductor trece un curent electric I
= 50 A o perioadă de timp t = 10 ore.
𝑙
𝑅 = 𝜌×
𝑆
𝑙 4×𝑙
=> 𝑅 = 𝜌 × = 𝜌×
𝑑 𝜋 × 𝑑2
𝜋 × ( )2
2
𝑑
𝑆 = 𝜋 × 𝑟 2 = 𝜋 × ( )2
2
1 Ω𝑚𝑚2 4 × 228𝑚
𝑅= × = 0,25[Ω]
32 𝑚 3,14 × (6𝑚𝑚)2
8
21. La un circuit electric alimentat la tensiunea U = 220 V sunt conectate în paralel:
- un radiator electric de putere Pr=1100 W;
- un ciocan de lipit având Rc=110 Ω;
- un fier de călcat electric.
Să se calculeze rezistenţa fierului de călcat, ştiind că prin circuit trece un curent total IT = 11
A.
𝑃 =𝑈×𝐼
𝑈
=> 𝑃 = 𝑈 ×
𝑅
𝑈
𝐼=
𝑅
𝑈2
𝑅=
𝑃
𝑈2 (220𝑉)2
𝑅1 = = = 44[Ω]
𝑃1 1100𝑊
𝑈 220𝑉
𝑅𝑒 = = = 20[Ω]
𝐼𝑇 11𝐴
1 1 1 1 1 1 1 1 1
= + + => = − ( + ) => 𝑅𝑓𝑐 =
𝑅𝑒 𝑅1 𝑅𝑐 𝑅𝑓𝑐 𝑅𝑓𝑐 𝑅𝑒 𝑅1 𝑅𝑐 1 1 1
−( + )
𝑅𝑒 𝑅1 𝑅𝑐
1 20 × 44 × 110
𝑅𝑓𝑐 = = = 55[Ω]
1 1 1 110 × 44 − 20 × (110 + 44)
−( + )
20[Ω] 44[Ω] 110[Ω]
9
22. Un fier de călcat electric funcţionează un timp t = 45 minute la tensiunea de U = 230 V. Firul
interior al rezistenţei sale are lungimea l = 4 m, secţiunea s = 0,2 mm2 şi rezistivitatea ρ = 5
mm2/m.
Să se determine puterea P şi consumul de energie electrică W ale fierului de călcat.
45′×1ℎ
𝑡 = 45′ = = 0,75ℎ
60′
𝑙 Ω 4𝑚
𝑅 = 𝜌× =5 × = 100[Ω]
𝑆 𝑚𝑚2 × 𝑚 0,2𝑚𝑚2
𝑈 𝑈2
𝑃 =𝑈×𝐼 =𝑈× =
𝑅 𝑅
𝑈2 (230𝑉)2
𝑃= = = 529[𝑊]
𝑅 100Ω
𝑅 1,5
𝑅 = 𝑍 × 𝑐𝑜𝑠𝜑 => 𝑐𝑜𝑠𝜑 = = = 0,6
𝑍 2,5
𝑃𝑛 = √3 × 𝑈𝑛 × 𝐼𝑛 × 𝑐𝑜𝑠𝜑𝑛
𝑃𝑛 1500𝑊
𝑈𝑛 = = = 208[𝑉]
√3 × 𝐼𝑛 × 𝑐𝑜𝑠𝜑𝑛 √3 × 4,9𝐴 × 0,85
10
Să se determine curenţii în reţeaua din figură, cunoscând: E1 = 48 V, E2 = 19 V, R1 = 2, R2 =
3, R3 = 4 . Să se întocmească bilanţul energetic.
b) 𝐸1 = 𝑅1 × 𝐼1 + 𝑅3 × 𝐼3
𝑐) 𝐸2 = 𝑅2 × 𝐼2 + 𝑅3 × 𝐼3
𝐸1 𝐸2 48𝑉 19𝑉
𝑅3 𝑅3 𝐸1 𝐸2 + +
𝐼3 × (1 + + )= + ⇒ 𝐼3 =
𝑅1 𝑅2
= 2𝛺 3𝛺 = 182 × 6 𝑉 = 7[𝐴]
𝑅1 𝑅2 𝑅1 𝑅2 𝑅 𝑅 4𝛺 4𝛺 6 26 𝛺
1+ 3+ 3 1+ +
𝑅1 𝑅2 2𝛺 3𝛺
Inlocuim valoarea lui I3 in formulele celor 2 curenti I1 si I2 pentru a obtine valorile lor:
𝐸1 𝑅3 ×𝐼3 48𝑉 4𝛺×7𝐴
𝐼1 = − = − = 10[𝐴]
𝑅1 𝑅1 2𝛺 2𝛺
𝐸2 𝑅3 × 𝐼3 19𝑉 4𝛺 × 7𝛢
𝐼2 = − = − = −3[𝐴]
𝑅2 𝑅2 3𝛺 3𝛺
11
Latura ab este singura care debiteaza energie (putere) in circuit (+ putere produsa, - putere
consumata)
𝑃𝑎𝑏 = 𝐸1 × 𝐼1 − 𝑅1 × 𝐼12 = 48𝑉 × 10𝐴 − 2𝛺 × (10𝐴)2 = 280[𝑊]
25. Un conductor izolat, din aluminiu, având secţiunea de 6 mm2, strâns într-un colac, are o
rezistenţă electrică R = 4 şi = 1/32 mm2/m.Să se determine lungimea conductorului
din colac, fără a-l desfăşura şi măsura.
𝑙 𝑅 × 𝑆 4Ω × 6𝑚𝑚2
𝑅 = 𝜌 × => 𝑙 = = = (4 × 6 × 32)𝑚 = 768[𝑚]
𝑆 𝜌 1 Ω𝑚𝑚2
32 𝑚
26. Un consumator consumă energie electrică prin utilizarea unei plite electrice cu rezistenţa de
30 ce absoarbe un curent electric de 8 A şi a 4 lămpi cu incandescenţă a câte 75 W,
funcţionând toate timp de o oră şi 15 minute. Să se determine energia electrică totală
consumată de acest consumator în intervalul de timp menţionat.
15′×1ℎ
𝑡 = 1ℎ15′ = 1ℎ + = 1ℎ + 0,25ℎ = 1,25ℎ
60′
𝑃𝑟 = 𝑈 × 𝐼 = 𝑅 × 𝐼 × 𝐼 = 𝑅 × 𝐼 2
𝑊 = 2,775[𝑘𝑊ℎ]
12
27. O plită electrică având rezistenţa Rp = 22 este alimentată printr-un circuit cu conductoare
din aluminiu cu ρ = 1/32 mm2/m şi secţiune s = 2,5 mm2 în lungime l = 40 m. Tensiunea
la plecarea din tablou este U = 230 V. Să se calculeze:
a)rezistenţa electrică Rc a circuitului;
b)curentul electric din circuit;
c)tensiunea la bornele plitei.
𝑙
𝑅 = 𝜌×
𝑆
𝑙 1 Ω𝑚𝑚2 40𝑚
=> 𝑅𝑐 = 2 × 𝜌 × = 2 × × = 1[Ω]
𝑆 32 𝑚 2,5𝑚𝑚2
𝑅𝑐 = 𝑅𝑐1 + 𝑅𝑐2
𝑈 230𝑉
𝐼= = = 10𝐴
𝑅𝑝 + 𝑅𝑐 22Ω + 1Ω
𝑈𝑝 = 𝑅𝑝 × 𝐼 = 22Ω × 10A = 220[V]
20′ × 1ℎ 1
𝑡 = 20′ = = ℎ
60′ 3
𝑙
𝑅𝑐1 = 𝑅𝑐2 = 𝜌 ×
𝑆
𝑙 1 Ω𝑚𝑚2 32𝑚
𝑅𝑐 = 𝑅𝑐1 + 𝑅𝑐2 =2×𝜌× =2× × = 0,8[Ω]
𝑆 32 𝑚 2,5𝑚𝑚2
𝑈 230𝑉
𝑅𝑒 = = = 46[Ω]
𝐼 5𝐴
𝑅𝑒 = 𝑅𝑐 + 𝑅𝑟 => 𝑅𝑟 = 𝑅𝑒 − 𝑅𝑐 = 46Ω − 0,8Ω = 45,2[Ω]
13
2
𝑃𝑟 = 𝑈𝑟 × 𝐼 = 𝑅𝑟 × 𝐼 × 𝐼 = 𝑅𝑟 × 𝐼 2 = 45,2Ω × (5𝐴) = 1130[𝑊]
1
𝑊 = 𝑃𝑟 × 𝑡 = 1130𝑊 × ℎ = 377,7[𝑊ℎ]
3
29. Într-un circuit cu tensiunea U = 230 V în care sunt alimentate în serie o rezistenţă R = 40 Ω
şi o bobină cu rezistenţă neglijabilă şi cu o reactanţă X = 30 Ω se montează un ampermetru
şi un cosfimetru. Să se determine indicaţiile aparatelor de măsură şi tensiunile la bornele
rezistenţei, respectiv la bornele bobinei.
𝑈 230𝑉
𝐼= = = 4,6𝐴
𝑍 50Ω
𝑅 40Ω
𝑅 = 𝑍 × 𝑐𝑜𝑠𝜑 => 𝑐𝑜𝑠𝜑 = = = 0,8
𝑍 50Ω
𝑈𝑅 = 𝑅 × 𝐼 = 40Ω × 4,6𝐴 = 184𝑉
𝑈 2 = √𝑈𝑅2 + 𝑈𝐿2
30. Într-un circuit alimentat de un generator de curent alternativ este conectat un receptor care
are o rezistenţă activă R = 8 Ω şi o reactanţă X = 6 Ω . Tensiunea la bornele generatorului
U = 2000 V. Să se determine puterea aparentă a generatorului şi puterile consumate în circuit
(activă şi reactivă).
14
𝑍 2 = 𝑅2 + 𝑋 2 => 𝑍 = √𝑅2 + 𝑋 2 = √(8Ω)2 + (6Ω)2 = 10Ω
𝑈 2000𝑉
𝐼= = = 200𝐴
𝑍 10Ω
31. Un circuit electric monofazat, având lungimea de 30 m şi secţiunea de 4 mm2 , din aluminiu
cu ρ = 1/34 mm2/m, alimentează la extremitatea lui, cu o tensiune U = 220 V, un radiator
cu rezistenţa Rr = 20 şi o lampă cu puterea Pl = 330 W.
Să se calculeze:
a) pierderea de tensiune din acest circuit, în procente din tensiunea de la capătul
dinspre sursă al circuitului;
b)energia consumată de radiator, respectiv de lampă, într-o oră şi 15 minute;
c) pierderea de energie în conductoarele circuitului, în acelaşi interval de timp.
a) pierderea de tensiune din acest circuit, în procente din tensiunea de la capătul dinspre sursă
al circuitului;
𝑙
𝑅𝑐1 = 𝑅𝑐2 = 𝜌 ×
𝑆
𝑙 1 Ω𝑚𝑚2 30𝑚
𝑅𝑐 = 2 × 𝜌 × = 2 × × = 0,44Ω
𝑆 34 𝑚 4𝑚𝑚2
𝑈2 220𝑉
𝐼𝑟 = = = 11𝐴
𝑅𝑟 20Ω
𝑃𝑙 330𝑊
𝑃𝑙 = 𝑈2 × 𝐼𝑙 => 𝐼𝑙 = = = 1,5𝐴
𝑈2 220𝑉
15
𝑈1 = 𝑈2 + ∆𝑈 = 220𝑉 + 5,5𝑉 = 225,5𝑉
∆𝑈 5,5𝑉
∆𝑈 [%] = × 100 = × 100 = 2,44[%]
𝑈2 220𝑉
32. Dintr-un circuit de iluminat sunt alimentate cu tensiunea de U = 220 V trei lămpi având
fiecare P1 = 200 W şi şapte lămpi având fiecare P2 = 40 W. conectate în paralel. Pierderea de
tensiune din circuit fiind de 2,5%, să se calculeze:
a) rezistenţa electrică a circuitului, Rc;
b) pierderea de energie electrică ΔW din circuit într-o perioadă de timp t = 100 ore de
funcţionare simultană a lămpilor.
16
a) rezistenţa electrică a circuitului, Rc;
• Din suma puterilor lampilor si cu tensiunea la bornele lor determinam curentul din circuit
b) pierderea de energie electrică ΔW din circuit într-o perioadă de timp t = 100 ore de funcţionare
simultană a lămpilor
𝑊 = 𝑅𝑐 × 𝐼 2 × 𝑡 = 1,4𝛺 × (4𝐴)2 × 100ℎ = 2,24[𝑘𝑊ℎ]
105′ × 1ℎ
𝑡 = 105′ = = 1,75ℎ
60′
17
a) secţiunea circuitului comun din aluminiu cu ρ = 1/32 mm2/m, în lungime de l =
20 m, care alimentează cele două receptoare, considerându-se o pierdere de
tensiune pe circuit ΔU = 3%;
𝑈1 − 𝑈2 𝑈2 𝑈2 × 100 220𝑉 × 100
𝛥𝑈 = × 100 = 100 − × 100 ⇒ 𝑈1 = = = 226,8[𝑉]
𝑈1 𝑈1 100 − 𝛥𝑈 100 − 3
𝑈1 − 𝑈2 226,8𝑉 − 220𝑉 6.8𝑉
𝛥𝑈 = 𝑅𝑐 × 𝐼 ⇒ 𝑅𝑐 = = = = 0,4657𝛺 ≈ 0,47[𝛺]
𝐼 14,6𝐴 14,6𝐴
𝑙 𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 20𝑚
𝑅𝑐 = 2 × 𝜌 × ⇒ 𝑆 = 2 × 𝜌 × =2× × = 2,66[𝑚𝑚2 ] ≈ 2,5[𝑚𝑚2 ]
𝑆 𝑅𝑐 32 𝑚 0,47
𝑈2 2 (220𝑉)2
𝑊 = (𝑃1 + ) × 𝑡 = (363𝑊 + ) × 1,75ℎ = 5617[𝑊] ≈ 5,62[𝑘𝑊ℎ]
𝑅 17𝛺
34. Un electromotor trifazat ale cărui înfăşurări sunt conectate în stea la o reţea cu tensiunea pe
fază Uf = 220 V absoarbe un curent pe fiecare fază I = 10 A. Să se determine puterile activă
şi reactivă absorbite de electromotor, acesta funcţionând cu un factor de putere cos = 0,72.
35. Printr-o linie electrică monofazată din aluminiu, având lungimea de 150 m şi alimentată la
tensiunea de 230 V va trece un curent neinductiv (cos = 1) de 30 A. Ce secţiune minimă
trebuie să aibă conductoarele liniei, pierderea de tensiune considerându-se de 3% iar = 1/34
mm2/m.
3
230×
100
𝛥𝑈 = 𝑅 × 𝐼 ⇒ 𝑅 = = 0,23[𝛺]
30
2×𝑙 2 × 150
𝑅 =𝜌× ⇒𝑆= = 38,4[𝑚𝑚2 ]
𝑆 34 × 0,23
18
36. Un circuit electric monofazat, în lungime de 40 m şi conductoare de aluminiu cu secţiunea s
= 2,5 mm2, având la plecarea din tablou U = 230 V, alimentează un receptor cu o rezistenţă
neinductivă (cos = 1) de 5 ; se consideră = 1/32 mm2/m.
Ce curent indică un ampermetru montat în circuit?
𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 40𝑚
𝑅𝑐 = 2 × 𝜌 × = 2 × × = 1[𝛺]
𝑆 32 𝑚 2,5𝑚𝑚2
𝑅𝑒 = 𝑅𝑐 + 𝑅𝑟 = 1𝛺 + 5𝛺 = 6[𝛺]
𝑈1 230𝑉 230𝑉
𝐼= = = ≈ 38,3[𝐴]
𝑅𝑒 6𝛺 6𝛺
37. Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea ρ=1/32 mm2/m, de lungime l= 400 m
şi având s =95mm2, se transportă o putere electrică P=100 kW sub un factor de putere
cos=0,8.
Să se calculeze, în procente, pierderile de tensiune şi de putere.
𝑃 100000𝑊
𝑃 = √3 × 𝑈 × 𝐼 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑 ⇒ 𝐼 = = = 180,6[𝐴]
√3 × 𝑈 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑 √3 × 400𝑉 × 0,8
𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 400𝑚
𝑅𝑙 = 𝜌 × = = 0,132[𝛺]
𝑆 32 𝑚 95𝑚𝑚2
19
𝑃 100𝑘𝑊
𝑃 = 𝑆 𝑐𝑜𝑠 𝜑 ⇒ 𝑆 = = = 125[𝑘𝑉𝐴]
𝑐𝑜𝑠 𝜑 0,8
𝑅 0,132𝛺
𝑍= = = 0,165[𝛺]
𝑐𝑜𝑠 𝜑 0,8
𝑅×𝑃+𝑋×𝑄 𝑋×𝑃−𝑅×𝑄
𝛥𝑈𝑙 = +𝑗
𝑈𝑙 𝑈𝑙
20
Daca neglijam caderea de tensiune transversala caderea de tensiune este egala cu caderea
de tensiune longitudinala
[%]
𝛥𝑈 [𝑉] 51,75𝑉
𝛥𝑈 = × 100 = × 100 = 12,9%
𝑈 400𝑉
[%]
𝛥𝑃[𝑘𝑊] 12,9𝑘𝑊
𝛥𝑃 = × 100 = × 100 = 12,9%
𝑃 100𝑘𝑊
38. Să se calculeze secţiunea s a unui circuit cu U = 220 V din aluminiu cu ρ = 1/32 mm2/m
având lungimea l = 50 m, pentru alimentarea unui electromotor monofazat de putere
nominală PN = 5 CP, 220V, factorul de putere (în regim normal şi la pornire) cos = 0,8,
randamentul = 0,9, cu pornire directă, admiţând la pornire o pierdere de tensiune ΔU pa =
14% , o densitate a curentului la pornire δpa = 20 A/mm2 şi absorbind la pornire un curent IP
= 5IN . În regim permanent de funcţionare se admite o pierdere de tensiune în reţea ΔU = 5%.
Secţiunea calculată se va verifica la:
• încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă.Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră: 23 A pentru s = 4mm2 , 30A pentru s =
6 mm2 , 41A pentru s = 10mm2
• densitatea curentului la pornire;
• pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
1[𝐶𝑃] = 735,5[𝑊]
𝑊 𝑊
𝑃𝑛 [𝑤] = 735,5 × 𝑃𝑛 𝐶𝑃 = 735,5 × 5𝐶𝑃 = 3677[𝑊] = 3,677[𝑘𝑊]
𝐶𝑃 𝐶𝑃
3677𝑊
𝑃 = 𝑈 × 𝐼𝑁 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑁 = = 23,2[𝐴]
220𝑉 × 0,8 × 0,9
21
𝑈 × 𝛥𝑈[%]
𝛥𝑈𝑙𝑜𝑛𝑔𝑖𝑡𝑢𝑑𝑖𝑛𝑎𝑙𝑎 [𝑉] = 𝑈 × 𝛥𝑈[%] × 100 = 𝑅𝑐 × 𝐼𝑁 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑 ⇒ 𝑅𝑐 =
𝐼𝑁 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑
220𝑉 × 0,05
= = 0,59[𝛺]
23,2𝐴 × 0,8
𝑙 𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 50𝑚
𝑅𝑐 = 2𝜌 × ⇒ 𝑆𝑐 = 2𝜌 × =2× = 5,3𝑚𝑚2 ⇒ 𝑆𝑐_𝑆𝑇𝐴𝑆
𝑆𝑐 𝑅𝑐 32 𝑚 0,59𝛺
= 6[𝑚𝑚2 ]
𝐼𝑃 116𝐴 𝐴 𝐴
𝛿𝑐_𝑝 = = 2
= 19,33 2
< 20 2
⇒ 𝑆𝑐_𝑝 = 6𝑚𝑚2 , 𝑐𝑜𝑟𝑒𝑠𝑝𝑢𝑛𝑑𝑒
𝑆𝑐 6𝑚𝑚 𝑚𝑚 𝑚𝑚
• Verificam sectiunii la caderea de tensiune in regim de pornire
[𝑉] 14%
𝛥𝑈𝑝_𝑎𝑑𝑚𝑖𝑠 = × 220𝑉 = 30,8𝑉
100
[𝑉]
[%} 𝛥𝑈𝑝 𝑅𝑐 × 𝐼𝑃 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑
𝛥𝑈𝑝 = × 100 = × 100
𝑈 𝑈
[%} 𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 50𝑚
𝛥𝑈𝑝 = 2𝜌 × × 𝐼𝑃 × 𝑐𝑜𝑠 𝜑 × 100 = 2 116𝐴 × 0,8 × 100
𝑆𝑐 × 𝑈 32 𝑚 6𝑚𝑚2 × 220𝑉
= 22% > 14%
Deoarece sectiunea de 6mm2 nu indeplineste criteriul caderii de tensiune in regim de pornire vom
utiliza acest criteriu pentru alegerea noii trepte de tensiune
[𝑉]
[𝑉] 𝛥𝑈𝑝_𝑎𝑑𝑚
30,8𝑉
𝛥𝑈𝑝_𝑎𝑑𝑚 = 𝑅𝑐 × 𝐼𝑃 ⇒ 𝑅𝑐 = = 0,265𝛺=
𝐼𝑝 116𝐴
𝑙 𝑙 1 𝛺𝑚𝑚2 50𝑚
𝑅𝑐 = 2𝜌 × ⇒ 𝑆𝑐 = 2𝜌 × =2 = 11,79[𝑚𝑚2 ]
𝑆𝑐 𝑅𝑐 32 𝑚 0,265𝛺
Alegem urmatoarea treapta de sectiune standardizata Sc=16mm2
22
39. Un electromotor având puterea nominală Pn= 15 kW, randamentul = 0,9 şi cos n = 0,8
este alimentat la tensiunea nominală Un= 3x380 V, printr-o linie electrică trifazată, având
lungimea L = 100 m şi conductoare cu secţiunea S=25 mm2 şi = 1/32 mm2/m. Să se
determine:
a) curentul electric In absorbit din linie de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie până la electromotor;
c) valoarea maximă a curentului la care poate fi reglat releul termic al întrerupătorului
automat al electromotorului, ştiind că, conform normativelor, releul termic poate fi reglat
la un curent cuprins între (1,05 – 1,2) In.
23
41. O linie electrică monofazată, având conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimentează un
receptor cu o rezistenţă electrică interioară neinductivă (cos = 1) R = 20 , situat la o
distanţă de 192 m de tabloul de siguranţe. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se consideră =
1/32 mm2/m Să se determine:
a) tensiunea la bornele receptorului;
b) energia electrică consumată numai de receptor în jumătate de oră;
c) energia electrică consumată (pierdută) în conductoarele liniei în acelaşi timp.
2 × 𝑙 2 × 192
𝑅𝑙 = 𝜌 × = = 2[𝛺]
𝑆 32 × 6
𝑈 220
𝐼= = = 10[𝐴]
𝑅𝑙 + 𝑅 2 + 20
𝑎) 𝑈𝑟 = 𝑅 × 𝐼 = 20 × 10 = 200[𝑉]
𝑐) 𝑊𝑙 = (𝑈 − 𝑈𝑟 ) × 𝐼 × 𝑡 = 20 × 10 × 0,5 = 100[𝑊ℎ]
42. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimentează, printr-un circuit separat, un
reflector aflat la distanţă, care are o rezistenţă ohmică interioară R = 50 . Tensiunea la
plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit până la
reflector este de 10%. Să se determine:
a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funcţionează 10 ore/zi, considerându-
se o lună de 30 de zile;
b) energia electrică pierdută în conductoarele liniei în aceeaşi perioadă de timp.
230 − 23
𝑈 = 𝛥𝑈 + 𝑅 × 𝐼 ⇒ 𝐼 = = 4,14𝐴
50
23
𝑏)𝛥𝑈 = 𝑅𝑐 × 𝐼 ⇒ 𝑅𝑐 = = 5,55[𝛺]
4,14
24
43. O linie electrică aeriană monofazată alimentează la capătul ei lămpi cu incandescenţă la
tensiunea de 220 V, însumând o putere de 3300 W. Lungimea liniei, având conductoare din
aluminiu, este de 200 m, iar secţiunea conductoarelor ei este de 16 mm2; = 1/32 mm2/m.
Să se calculeze:
a) tensiunea liniei la plecarea din tablou şi procentul de pierdere de tensiune pe linie;
b) consumul de energie electrică al lămpilor la o funcţionare de 30 de minute.
3300
𝑃 =𝑈×𝐼 ⇒𝐼 = = 15[𝐴]
220
2 × 𝑙 2 × 200
𝑅𝑙 = 𝜌 × = = 0,78[𝛺]
𝑆 32 × 16
𝛥𝑈 = 𝑅𝑙 × 𝐼 = 0,78 × 15 = 11,7[𝑉]
𝛥𝑈 11,7
𝛥𝑈[%] = × 100 = × 100 = 5%
𝑈𝑠 231,7
44. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La capătul
opus este racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este de 5%. Să
se calculeze:
a) rezistenţa electrică a circuitului conductoarelor (R1) şi separat a radiatorului (R2).
b) Consumul de energie electrică al radiatorului într-un interval de 10 minute.
5 × 220
𝑎)𝛥𝑈 = = 11[𝑉]
100
3135
𝑃 = (𝑈 − 𝛥𝑈) × 𝐼 ⇒ 𝐼 = = 15[𝐴]
220 − 11
𝛥𝑈 11
𝑅1 = = = 0,73[𝛺]
𝐼 15
𝑈 − 𝛥𝑈 220 − 11
𝑅2 = = = 13,93[𝛺]
𝐼 15
25
10′×1ℎ 10
𝑏) 𝑡 = 10′ = =
60′ 60
10
𝑊 = 𝑃 × 𝑡 = 3135 × = 522,5[𝑊ℎ]
60
45. Într-un atelier se înlocuieşte un polizor cu un strung. Ştiind că circuitul care alimentează
polizorul are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm2, montate în tub, să se verifice dacă
prin acest circuit se poate alimenta strungul şi în caz contrar să se redimensioneze circuitul. Se
verifică căderea de tensiune şi densitatea de curent, în regim normal şi la pornirea
electromotorului strungului. Se cunosc: puterea electromotorului strungului: 7 kW, tensiunea
de alimentare 380/220 V, cos = 0,8 (se consideră aceeaşi valoare atât în regim normal cât şi
la pornire), randamentul = 0,9, curentul de pornire IP = 6 Inominal, lungimea circuitului 20 m,
= 1/34 mm2/m, pierderea de tensiune la pornirea electromotorului 10% , densitatea
admisibilă de curent pentru Al, în regim permanent δN = 6 A/mm2, în regim de pornire δp = 20
A/mm2.
7000
𝑃 = √3 × 𝑈 × 𝐼 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼 = = 14,79[𝐴]
√3 × 380 × 0,8 × 0,9
𝐼 14,79
𝛿= = = 5,9𝐴/𝑚𝑚2 < 𝛿𝑁
𝑆 2,5
=> Din punctul de vedere al densitatii de curent in regim normal circuitul poate alimenta
strungul.
𝐼𝑃 6 × 14,79 35,5𝐴
𝛿𝑝𝑜 = = = > 𝛿𝑝
𝑆 2,5 𝑚𝑚2
=> Din punctul de vedere al densitatii de curent la pornire circuitul nu alimenta strungul.
Calculam sectiunea minima care satisface aceasta
conditie.
𝐼𝑃 6 × 14,79
𝛿𝑝 = ⇒𝑆= = 4,44𝑚𝑚2
𝑆 20
𝐼 14,79 𝐴
𝛿𝑁 = = = 2,46 2
< 𝛿𝑁 ⇒ 𝑆 = 6𝑚𝑚2 => satisface aceasta conditie
𝑆 6 𝑚𝑚
26
Verificam caderea de tensiune in regim normal:
𝑙 20
𝑅𝑐 = 𝜌 × = = 0,1𝛺
𝑆 34 × 6
< 10% ⇒
𝑆 = 6𝑚𝑚2
46. O coloană electrică trifazată (380/220 V) din aluminiu cu rezistivitate = 1/34 mm2/m,
de lungime l = 20m, realizată cu conductoare neizolate, libere în aer, alimentează un tablou de
la care pleacă circuite pentru:
• un electromotor trifazat cu puterea PT = 5kW;
• un electromotor monofazat cu puterea PM1 = 4kW;
• două electromotoare monofazate cu puterea PM2 = 2kW fiecare (pe circuite separate);
• 30 lămpi de câte 200 W fiecare, împărţite egal pe cele trei faze (3 circuite).
Pierderea de tensiune admisă în coloană este ΔU=2%.
Electromotoarele au randamentul = 0,9 , factorul de putere ( în regim normal şi la pornire)
cos = 0,8, iar la pornire au Ipornire = 5 Inominal şi admit o pierdere de tensiune Δup = 10%.
Să se determine secţiunea coloanei (ţinând cont de faptul că motoarele monofazate se
conecteză fiecare pe câte o fază) şi să se facă verificarea pentru:
o încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă. Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră: 75 A pentru s = 10 mm2, 105 A
pentru s = 16 mm2, 135 A pentru s = 25 mm2 .;
o densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpadm = 20
A/mm2;
o pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
27
5000
𝑃𝑇 = √3 × 𝑈 × 𝐼𝑇 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑇 = = 10,56𝐴
√3 × 380 × 0,8 × 0.9
4000
𝑃𝑀1 = 𝑈 × 𝐼𝑀1 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑀1 = = 25,25𝐴
220 × 0,8 × 0.9
2000
𝑃𝑀2 = 𝑈 × 𝐼𝑀2 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑀2 = = 12,625𝐴
220 × 0,8 × 0.9
30
× 200
𝑃𝐿 = 𝑈 × 𝐼𝐿 ⇒ 𝐼𝐿 = 3 = 9,1𝐴
220
28
- Verificam pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului:
Presupunem ca problema se referala pornirea motorului monofazat de 4kW pentru care cel
mai mare curent de pornire este:
𝐼𝑃 = 126,25𝐴
2×𝑙
𝜌× × 𝐼𝑃 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 2 × 20 × 126,25 × 0,8
𝛥𝑈𝑓 [%] = 𝑆 × 100 = × 100 = 5,4% < 10%
𝑈 34 × 220 × 10
→ 𝑆𝑒𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎𝑆 = 10𝑚𝑚2
𝑠𝑎𝑡𝑖𝑠𝑓𝑎𝑐𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑖𝑡𝑖𝑎 𝑆 = 10𝑚𝑚2
Problema se rezolva folosind alte ipoteze de calcul si anume neglijand curentul prin
conductorul neutru si considerand sistemul echilibrat cu curentul de pe faza cea mai incarcata
circuland pe toate fazele. Astfel rezulta:
𝐼𝑃 188,15 𝐴 𝐴
𝛿𝑝 = = = 18,81 < 𝛿𝑝𝑎𝑑𝑚 = 20 →
𝑆 10 𝑚𝑚2 𝑚𝑚2
𝑆𝑒𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎 𝑆 = 10𝑚𝑚2 𝒄𝒐𝒓𝒆𝒔𝒑𝒖𝒏𝒅𝒆
𝑙
√3 × 𝜌 × 𝑆 × 𝐼𝑀𝐴𝑋 × 𝑐𝑜𝑠𝜑 √3 × 20 × 45 × 0,8 × 100
∆𝑈[%] = × 100 = =
𝑈 34 × 10 × 380
0,96[%] < 2[%]
=> 𝑆𝑒𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎 𝑆 = 10𝑚𝑚2 𝒄𝒐𝒓𝒆𝒔𝒑𝒖𝒏𝒅𝒆
29
- Verificam pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotoarelor (enuntu
lproblemei este neclar):
47. Să se determine prin calcul secţiunea s a unei coloane electrice trifazate din aluminiu cu
rezistivitatea ρ = 1/32 mm2/m în lungime l = 30m, la capătul căreia sunt conectate: un
electromotor de 2,5 CP 3x380V şi un electromotor de 2 kW 2x220, ştind că acestea absorb la
pornire de trei ori curentul lor nominal, randamentul lor este = 0,95, factorul de putere (în
regim normal şi la pornire) este cos = 0,9, pierderea de tensiune în coloană este ΔU =3% şi că
pierderea maximă de tensiune admisă la pornirea simultană a electromotoarelor este ΔUp
=12%.
Secţiunea calculată se va verifica la:
o încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă.Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră:16 A pentru s = 2,5mm2, 20 A
pentru s = 4mm2, 27A pentru s = 6 mm2 ;
o densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpa = 20 A/mm2;
o pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultană a electromotoarelor.
𝑃𝑟 𝑒 𝑠𝑢𝑝 𝑢 𝑛𝑒𝑚𝑝𝑟𝑖𝑛𝑎𝑏𝑠𝑢𝑟𝑑−)𝑐𝑎𝑒𝑛𝑢𝑛𝑡𝑢𝑙𝑝𝑟𝑜𝑏𝑙𝑒𝑚𝑒𝑖𝑒𝑠𝑡𝑒𝑐𝑜𝑟𝑒𝑐𝑡𝑠𝑖𝑟𝑎𝑐𝑜𝑟𝑑𝑎𝑚𝑚𝑜𝑡𝑜𝑟𝑢𝑙
𝑚𝑜𝑛𝑜𝑓𝑎𝑧𝑎𝑡 𝑖𝑛𝑡 𝑟 𝑒𝑓𝑎𝑧𝑒𝑙𝑒𝑅𝑠𝑖𝑆. 𝑉𝑜𝑚𝑐𝑎𝑙𝑐𝑢𝑙𝑎𝑐𝑢𝑟𝑒𝑛𝑡𝑖𝑖𝑝𝑒𝑓𝑖𝑒𝑐𝑎𝑟𝑒𝑓𝑎𝑧𝑎𝑠𝑖𝑝𝑒𝑐𝑜𝑛𝑑𝑢𝑐𝑡𝑜𝑟𝑢𝑙𝑛𝑒𝑢𝑡𝑟𝑢.
30
1839
𝑃𝑇 = √3 × 𝑈 × 𝐼 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑇 = = 3,268[𝐴]
√3 × 380 × 0,9 × 0,95
2000
𝑃𝑀 = 𝑈 × 𝐼 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 ⇒ 𝐼𝑀 = = 6,156[𝐴]
380 × 0,9 × 0,95
𝜙𝑅𝑇 = 𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠( 0,9) = −25,84°
→
Luand ca referinta 𝑈 𝑅 =>
→
𝐼 𝑅𝑇 = 3,268 × (𝑐𝑜𝑠 𝜙𝑅𝑇 + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛 𝜙𝑅𝑇 ) = 3,268 × (0,9 − 𝑗 × 0,436) = 2,941 − 𝑗 × 1,425𝐴
𝜙𝑅𝑀 = −25,84° + 30° = 4,16°
→
𝐼 𝑅𝑀 = 6,156 × [𝑐𝑜𝑠( 4,16°) + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛( 4,16°)] = 6,156 × (0,997 + 𝑗 × 0,073)
= 6,138 + 𝑗 × 0,449𝐴
→ → →
𝐼 𝑅 = 𝐼 𝑅𝑇 + 𝐼 𝑅𝑀 = 2,941 − 𝑗 × 1,425 + 6,138 + 𝑗 × 0,449 = 9,079 − 𝑗 × 0,976𝐴
𝐼𝑅 = √9,0792 + 0,9762 = 9,131𝐴
−0,976
𝜙𝑅 = 𝑎𝑟𝑐𝑡𝑔 = −6,136°
9,079
𝑐𝑜𝑠 𝜙𝑅 = 0,994
𝜑𝑆𝑇 = arccos(0,9) = −25,84°
→
Luand ca referinta 𝑈 𝑆 =>
→
𝐼 𝑆𝑇 = 3,268 × (𝑐𝑜𝑠 𝜙𝑆𝑇 + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛 𝜙𝑆𝑇 ) = 3,268 × (0,9 − 𝑗 × 0,436) = 2,941 − 𝑗 × 1,425𝐴
𝜙𝑆𝑀 = −25,84° − 30° = −55,84°
→
𝐼 𝑆𝑀 = 6,156 × [𝑐𝑜𝑠( − 55,84°) + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛( − 55,84°)] = 6,156 × (0,562 + 𝑗 × 0,827)
= 3,46 + 𝑗 × 5,091𝐴
→ → →
𝐼 𝑆 = 𝐼 𝑆𝑇 + 𝐼 𝑆𝑀 = 2,941 − 𝑗 × 1,425 + 3,46 − 𝑗 × 5,091 = 6,401 − 𝑗 × 6,516𝐴
−6,516
𝜙𝑆 = 𝑎𝑟𝑐𝑡𝑔 = −45,51°
6,401
𝑐𝑜𝑠𝜑𝑆 = 0,7
31
𝑐𝑜𝑠 𝜙 𝑇 = 0,9
- Pentru verificare calculam curentul prin conductorul neutru. Luam ca referinta tensiunea 𝑈𝑅
→ → → →
𝐼 𝑁 = 𝐼 𝑅 + 𝐼 𝑆 + 𝐼 𝑇 = 9,131 × [𝑐𝑜𝑠( − 6,136°) + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛( − 6,136°)] +
+9,134 × [𝑐𝑜𝑠( − 45,51° − 120°) + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛( − 45,51° − 120°)] +
+3,268 × [𝑐𝑜𝑠( − 25,84° + 120°) + 𝑗 × 𝑠𝑖𝑛( − 25,84° + 120°)]
= 9,131 × (0,994 − 𝑗 × 0,107) +
9,134 × (−0,968 − 𝑗 × 0,25) + +3,268 × (−0,073 + 𝑗 × 0,997)
= (9,076 − 8,841 − 0,238) +
+𝑗(−0,977 − 2,284 + 3,258) = −0,003 + 𝑗 × 0,02 = 0𝐴
Rezultatul era previzibil deoarece avem un consumator trifazat simetric, fara curent de nul, si un
consumator bifazat, deasemenea fara curent de nul.
Pe baza curentilor obtinuti vom dimensiona coloana tinand cont de faza cea mai solicitata si
calculand caderile de tensiune si densitatile de curent in regim de durata si la pornirea motoarelor.
Calculele le vom face raportandu-ne la tensiunea de faza si nu de linie.
𝐼𝑃 = 3 × 𝐼𝑅 = 3 × 9,131 = 27,4𝐴
𝐼𝑃 27,4 𝐴 𝐴
𝛿𝑃 = = = 18,26 < 20 = 𝛿𝑃𝑎𝑑𝑚
𝑆 1,5 𝑚𝑚2 𝑚𝑚2
𝑆𝑒𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎 𝑆 = 1,5𝑚𝑚2 𝒔𝒂𝒕𝒊𝒔𝒇𝒂𝒄𝒆 𝒂𝒄𝒆𝒂𝒔𝒕𝒂 𝒄𝒐𝒏𝒅𝒊𝒕𝒊𝒆.
32
- Verificam incalzirea conductoarelor in regim permanent:
Enuntul problemei nu furnizeaza date despre curentul permanent suportat de un conductor cu
𝑆 = 1,5𝑚𝑚2 .
Presupunea facuta (aceea ca enuntul problemei este correct) a fost gresita.
Type equation here.
Motorul monofazat este de 1x220V si se racordeaza intre o faza si neutru. Refacem calculele
in aceste conditii.
33
- Verificam densitatea de curent la pornirea motoarelor:
𝐼𝑃 = 3 × 14 = 42𝐴
𝐼𝑃 42 𝐴 𝐴
𝛿𝑃 = = = 10,5 < 20 (𝑑𝑖𝑛𝑒𝑛𝑢𝑛𝑡)
𝑆 4 𝑚𝑚2 𝑚𝑚2
𝑆 = 4𝑚𝑚2 𝑠𝑎𝑡𝑖𝑠𝑓𝑎𝑐𝑒 𝑎𝑐𝑒𝑎𝑠𝑡𝑎 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑖𝑡𝑖𝑒
𝑺𝒐𝒍𝒖𝒕𝒊𝒂 𝒇𝒊𝒏𝒂𝒍𝒂: 𝑺 = 𝟒𝒎𝒎𝟐
34
𝐼𝑡𝑝 = 6 × 𝐼𝑡 = 6 × 9,65 = 57,9𝐴
𝐼𝑚𝑝 = 6 × 𝐼𝑚 = 6 × 14,43 = 86,6𝐴
𝐼𝑚𝑎𝑥 𝑝 = 57,9 + 86,6 = 144,5𝐴
𝐼𝑁𝑝 = 86,6 − 4,5 = 82,1𝐴
Imax p 144,5 A A
δp = = = 24,1 2 > 20 2 ⇒ Alegem sectiunea standardizata mai mare
S 6 mm mm
2
S = 10mm
Imax p 144,5 A A
δp = = = 14,45 2
< 20
S 10 mm mm2
Sectiunea S = 10mm2 satisface aceasta conditie
35
Conductoarele coloanei şi circuitelor sunt din aluminiu cu rezistivitatea ρ = 1/32 mm2/m.
Să se determine secţiunile conductoarelor pentru fiecare circuit şi pentru coloană,
considerându-se pierderile de tensiune:
o pe circuitul electromotorului: 3% în regim normal de funcţionare şi 8% în regim
de pornire a electromotorului;
o pe circuitele care alimentează lămpile: 2%;
o pe coloană: 1%.
Secţiunile calculate se vor verifica la:
• încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă.Curentul maxim admisibil
în regim de durată Iadm. se consideră, pentru circuitele monofazate:18 A pentru s = 2,5mm2,
23 A pentru s = 4mm2, 30A pentru s = 6 mm2, iar pentru circuitele trifazate se consideră:
16 A pentru s = 2,5mm2, 20 A pentru s = 4 mm2, 27A pentru s = 6 mm2;
• densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpa = 20 A/mm2;
• pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
cos ϕ = 0,9 si I2 >> I3 ⇒ Putem neglija defazajul dintre curentul absorbit de motor
si cel absorbit de lampi.
36
- Verificam sectiunea coloanei la densitatea de curent la pornirea electromotorului
𝐼1𝑝 120 𝐴 𝐴
𝛿𝑝 = = = 2,4 < 20
𝑆 50 𝑚𝑚2 𝑚𝑚2
Alegem S = 4mm2
𝐼2𝑝 112,5 𝐴 𝐴
𝛿𝑝 = = = 18,75 < 20 → conditie indeplinita
𝑆2 6 𝑚𝑚2 𝑚𝑚2
37
Sectiunea S = 6mm2 satisface conditia
- Calculam sectiunea circuitului lampilor din conditia caderii de tensiune in regim permanent
√3×ρ×l3 ×I3 ×100 √3×35×7,72×100
ΔU3 [%] = ⇒ S2 = = 2,1mm2
S2 ×Un 32×(2−0,17)×380
Alegem S = 2,5mm2
Rezultat final
Scoloana = 50 mm2
Smotor = 6 mm2
Slampi = 2,5 mm2
50. Ce secţiune este necesară pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru,
montat în tub, în lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW, 3 x 380 V,
cos = 0,7; = 0,9, care admite la pornire o scădere a tensiunii de maximum 12%.
Electromotorul absoarbe la pornire un curent egal cu 6 In. Pierderea de tensiune (de
durată) admisă în circuit la plină sarcină va fi de 3%, iar Cu = 57. Conform tabelelor
pentru trei conductoare de cupru cu secţiunea de 6 mm2 montate în tub, încărcarea
maximă de durată este 42 A, iar densitatea admisibilă de curent la pornirea
electromotoarelor pentru conductoarele de Cu este mai mică de 35 A/mm2.
𝑃 20000
𝐼𝑛 = = = 48,2[𝐴]
√3 × 𝑈𝑛 × 𝑐𝑜𝑠 𝜙 × 𝜂 √3 × 380 × 0,7 × 0,9
38
𝐼𝑝 = 6 × 𝐼𝑛 = 6 × 48,2 = 289,2[𝐴]
𝐼𝑛 48,2 𝐴
𝛿= = = 4,82
𝑆 10 𝑚𝑚2
42 A
δ6 = =7
6 mm2
Ip 289,2 A A
δp = = = 28,92 < 35
S 10 mm2 mm2
39
50. La o reţea trifazată de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat în
triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. Să se determine puterea consumată în circuit
cunoscând că încărcările pe faze sunt neuniforme şi anume: prima fază are rezistenţa activă de 3
Ω şi reactanţa inductivă de 4 Ω, a doua fază are o o rezistenţă activă de 6 Ω şi o reactanţă
inductivă de 8 Ω,a treia fază are rezistenţa activă de 8 Ω şi reactanţa inductivă de 6 Ω.
Ce se da :
Ce se cere :
Pcircuit = PR + PS + PT
Z= R2 + X 2
R
cos =
Z
ZR = RR + X R = 32 + 4 2 = 9 + 16 = 25 = 5
2 2
RR 3
cos R = = = 0.6
ZR 5
ZS = RS + X S = 6 2 + 82 = 36 + 64 = 100 = 10,
2 2
RS 6
cos S = = = 0.6
Z S 10
ZT = RT + X T = 82 + 6 2 = 64 + 36 = 100 = 10
2 2
RT 8
cos T = = = 0.8
Z T 10
40
U 2 linie 220 2
PR = U linie * I R * cos R = * cos R = * 0.6 = 5808W
ZR 5
U 2 linie 220 2
PS = U linie * I S * cos S = * cos S = * 0.6 = 2904W
ZS 10
U 2 linie 220 2
PT = U linie * I T * cos T = * cos T = * 0.8 = 3872W
ZT 10
Qcircuit = QR + QS + QT
Z= R2 + X 2
R
sin =
Z
ZR = RR + X R = 32 + 4 2 = 9 + 16 = 25 = 5
2 2
XR 4
sin R = = = 0.8
ZR 5
ZS = RS + X S = 6 2 + 82 = 36 + 64 = 100 = 10,
2 2
XS 8
sin S = = = 0.8
ZS 10
ZT = RT + X T = 82 + 6 2 = 64 + 36 = 100 = 10
2 2
XT 6
sin T = = = 0.6
ZT 10
U 2 linie 220 2
QR = U linie * I R * sin R = * sin R = * 0.8 = 7744VAr
ZR 5
U 2 linie 220 2
QS = U linie * I S * sin S = * sin S = * 0.8 = 3872VAr
ZS 10
U 2 linie 220 2
QT = U linie * I T * sin T = * sin T = * 0.6 = 2904VAr
ZT 10
41
Determinarea puterii aparente absorbite de circuit :
S circuit = S R + S S + S T
S R = PR + QR = 5808 2 + 7744 2 = 9680VA
2 2
42