Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

LICEUL: “Tudor Vladimirescu”


DISCIPLINA: Informatică
CLASA : a X - a E (Filologie)
PROFESOR: Zamfir Mihaela
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente grafice şi animaţie în prezentări
TEMA: Inserarea obiectelor grafice şi a imaginilor în prezentări
TIPUL LECŢIEI : Dobândire de noi cunoştinţe
LOCUL DE DESFĂŞURARE : Laboratorul de informatică

NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI

 elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de operaţiile de bază necesare pentru realizarea unei
prezentări;
 elevii utilizează corect modalităţile de formatare a unei prezentări;
 elevii au un nivel de cunoştinţe teoretice şi de utilizare a calculatorului corespunzător programei.

OBIECTIV CADRU : Utilizarea surselor informaţionale şi a mijloacelor de procesare în scopul preluării,


prelucrării şi prezentării informaţiei. Realizarea de prezentări în care să se introducă obiecte grafice şi
imagini.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

 să cunoască structura şi arhitectura sistemelor de calcul şi noţiuni elementare de hard (până la un anumit
nivel de detaliu);
 să ştie să utilizeze Power Point, Excel şi Access din pachetul de programe oferite de Microsoft Office.
 să cunoască principalele modalităţi de exploatare ale facilităţilor oferite de reţele (locale şi interconec-
tate), servicii Internet, facilităţi multimedia.

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE

 obiective cognitive

 să definească corect noţiunile teoretice însuşite referitoare la operaţiile de bază necesare realizării
unei prezentări;
 să aplice corect modalităţile de formatarea a unei prezentări

 obiective afective

 să argumenteze avantajele utilizării aplicaţiei Power Point;


 să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
 să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
 să se bucure de rezultatele muncii depuse;
1
 să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa.
 obiective psihomotorii

 să-şi formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;


 să-şi dezvolte gîndirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
 să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

 să ştie să insereze imagini şi alte obiecte într-o prezentare;


 să ştie să utilizeze elementele grafice în prezentări în scopul îmbunătăţirii aspectului acestora.

STRATEGII DIDACTICE

Principii didactice:
 principiul participării şi învăţării active;
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse;

Metode de învăţământ:
 conversaţia;
 explicaţia;
 expunerea;
 exerciţiul;
 problematizarea;
 învăţarea prin descoperire.

Procedee de instruire:
 explicaţia în etapa de asimilare a noilor cunoştinţe;
 învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea sarcinilor de lucru propuse;
 conversaţia de consolidare, în etapa de fixare a cunoştinţelor;

Forme de organizare:
 frontală;
 individuală;

Forme de dirijare a învăţării:


 dirijată de profesor sau prin materialele didactice;
 independentă;

Resurse materiale:
 fişe de lucru;
 set de aplicaţii;
 calculator;

2
 manual;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

 Daniela Oprescu, Cristina Eugenia Dămăcuş, Tehnologia Informaţiilor şi a comunicaţiilor, Manual


pentru clasa a X-a, Editura Niculescu, Bucureşti
 Mioara Gheorghe, Monica Tătărâm, Manuela Florea, Tehnologia Informaţiilor şi a comunicaţiilor,
Manual pentru clasa a X-a, Editura Corint, Bucureşti

METODE DE EVALUARE

 evaluare iniţială prin întrebări orale;


 evaluare continuă pe parcursul lecţiei, prin fişa de lucru şi activitate practică la calculator;
 evaluare formativă.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

A. Moment organizatoric:

 Pregătirea lecţiei:
 întocmirea proiectului didactic;
 pregătirea setului de întrebări;
 pregătirea setului de aplicaţii;
 pregătirea temei pentru elevi;

 Organizarea şi pregătirea clasei:


 verificarea frecvenţei;
 verificarea cantitativă şi calitativă a temei;
 verificarea existenţei şi operaţionalităţii resurselor materiale;

 Captarea atenţiei:
 anunţarea subiectului lecţiei;
 anunţarea obiectivelor urmărite;
 anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

B. Reactualizarea cunoştinţelor

Se realizează printr-un set de întrebări recapitulative referitoare la operaţiile de bază utilizate în


realizarea unei prezentări, în scopul consolidării cunoştinţelor teoretice astfel:

ÎNTREBARE RĂSPUNS AŞTEPTAT


1. Ce este aplicaţia Power Point? PowerPoint este o aplicaţie conţinută în pachetul de programe
Microsoft Office destinată realizării de prezentări, cu scopul
3
promovării unor proiecte, produse sau servicii, crearea unor
rapoarte privind realizarile unei firme într-o perioadă dată,
realizarea de prezentări cu caracter personal (albume, fotografii).
RĂSPUNS AŞTEPTAT
2. Ce este slide-ul sau diapozitivul? Slide-ul este elementul de bază al unei aplicaţii PowerPoint.
3. Care sunt operaţiile de bază necesare  Crearea unei prezentări. FileNew.
pentru realizarea unei prezentări?  Deschiderea unei prezentări existente. FileOpen
 Închiderea prezentării active. FileClose.
 Salvarea prezentării active. FileSave sau FileSave as.
 Tipărirea la imprimantă a prezentării active. FilePrint.
 Pregătirea prezentării pentru a fi rulată pe alte calculatoare
FilePack and Go.
 Expedierea prezentării prin poşta electronică ca fişier ataşat
FileSend toMail Recipient.
4. Care sunt operaţiile care se pot realiza  Adăugarea unui nou diapozitiv. InsertNew Slide.
cu diapozitivele unei prezentări?  Ştergerea unui diapozitiv. EditDelete Slide.
 Copierea unui diapozitiv. InsertDuplicate Slide.
 Ascunderea unui slide la prezentare. Slide ShowHide
Slide.
 Reordonarea slide-urilor dintr-o prezentare. ViewSlide
Sorter şi manevra Drag&Drop.
 Inserarea unui slide din altă prezentare-prin deschiderea
simultană a celor două prezentări în ferestre diferite şi m,anevra
Copy-Paste.
5. Care sunt modalităţile de vizualizare a O prezentare poate fi vizualizată utilizând:
unei prezentări?  Slide ShowView Show.
 ViewSlide Show.
 Cu ajutorul butonului sau tastei F5.

C. Comunicarea noilor cunoştinţe

Inserarea imaginilor

Pentru personalizarea aspectului unei prezentări se pot introduce în diapozitive imagini, obiecte grafice,
filme şi sunete, efecte de animaţie, tabele şi diagrame.
Dacă se utilizează un şablon care conţine o imagine pot fi introduse automat mici desene din colecţia de
miniaturi ClipArt, prin efectuarea unui dublu click pe zona respectivă.
Dacă nu se utilizează şablonul de aspect miniaturile pot fi introduse prin operaţiile Inserare Imagine
Miniatura (ClipArt). În panoul de activităţi apare, în partea inferioară, opţiunea Clip Organizer(Galeria de mini-
aturi) din care poate fi selectată colecţia Office ClipArt. Miniatura considerată poate fi inserată în diapozitiv
prin copiere şi lipire sau prin manevra Drag&Drop.
De asemenea, urmând calea InserareImagineDin fişier(InsertPictureFrom File) pot fi introduse
fişiere imagine cu extensia .bmp, .wmf, .gif, .jpg (desene proprii realizate cu ajutorul utilitarului Paint sau
diferite imagini scanate).
Procedeele utilizate pentru adaptarea caracteristicilor imaginilor la cerinţele specifice (dimensiune,
poziţionare) sunt aceleaşi ca şi la inserarea unei imagini într-un document Word

4
Pentru încadrarea imaginilor în chenaresau aplicarea unor efecte de umbrire care să le ofere un aspect cât
mai plăcut, se activează imaginea introdusă printr-un click pe suprafaţa ei şi se execută click dreapta pentru
activarea meniului contextual. La selectarea opţiunii Formatare Imagine(Format Picture) apare posibilitatea
aplicării chenarului prin selectarea opţiunii Culori şi linii(Colors and lines) din fereastra care apare.
Se pot alege în acest mod, culoarea liniei de contur, stilul acesteia, precum şi grosimea.

Pentru îmbunătăţirea calităţii imaginilor inserate se poate utiliza bara de editare a imaginii. De aici pot fi
modificate contrastul şi luminozitatea imaginii sau se pot efectua decupări şi rotiri ale imaginii inserate.

Inserarea obiectelor grafice

Bara de butoane Drawing oferă o paletă largă de comenzi pentru crearea şi editarea de obiecte grafice,
precum Forme automate (AutoShapes), săgeţi, linii, figuri geometrice. Bara de butoane se află în partea de jos a
ferestrei PowerPoint sau poate fi activată selectând din meniul View comenzile Toolbars şi Drawing.

Meniu Linii Forme geometrice

Selecţie obiecte Casete text Buton 3-D

D. Dirijarea învăţării pentru obţinerea performanţei

Pentru fixarea cunoştinţelor elevii primesc o fişă de lucru cu următorul conţinut:


1. Realizaţi o prezentare care să conţină textul următor:

 Diapozitiv 1
Modaltăţii de formatare a unei prezentări

Conceptul de formatare se referă la schimbările care se fac în aspectul unei prezentări.


Pentru a formata un text ce urmează a fi introdus, se poziţionează cursorul în locul în care se doreşte
introducerea textului şi apoi se alege fontul, dimensiunea fontului, culoarea şi modul de aliniere al acestuia
prin selectarea meniului Format şi a opţiunii Font.
Se poate schimba fontul unui text care a fost deja introdus, selectând mai întâi textul resapectiv. Apoi se
alege fontul, dimensiunea fontului, culoarea şi modul de aliniere al acestuia, la fel ca mai sus.

Cerinţe pentru formatarea textului:

 pentru titlu: font Arial, dimensiune font 16, italic, culoare font verde, aliniere la centru

5
 pentru text: font Times New Roman, dimensiune font 12, italic, culoare font roşu, culoare fond
galben, aliniere la stânga.

 Diapozitiv 2

Redimensionarea casetelor text

Pentru redimensionarea casetelor text se execută clic în secţiunea titlului sau a textului. Acesta va fi
îincadrat de un cadru. În colţul acestuia precum şi pe fiecare din cele patru laturi ale cadrului se observă
punctele pentru redimensionare.

Pentru redimensionarea pe o singură direcţie (numai pe orizontală sau numai pe verticală), se fixează
cursorul mouse-ului pe unul din pătratele aflate pe direcţia dorită şi ţinând butonul apăsat, se trage pănă când
caseta capătă dimensiunea dorită, după care se elibereaazâ butonul.

Cerinţe pentru formatarea textului


 pentru titlu: font Arial, dimensiune font 14, bolduit, culoare font roşu, aliniere la centru
 pentru text: font Times New Roman, dimensiune font 12, italic, culoare font roşu, culoare fond
albastru, aliniere la stânga.

 Diapozitiv 3

Personalizarea aspectului prezentării

Pentru personalizarea aspectului unei prezentări se pot introduce în diapozitive imagini, obiecte grafice,
filme şi sunete, efecte de animaţie, tabele şi diagrame.
Dacă se utilizează un şablon care conţine o imagine pot fi introduse automat mici desene din colecţia de
miniaturi ClipArt, prin efectuarea unui dublu click pe zona respectivă.
Pentru îmbunătăţirea calităţii imaginilor inserate se poate utiliza bara de editare a imaginii. De aici pot fi
modificate contrastul şi luminozitatea imaginii sau se pot efectua decupări şi rotiri ale imaginii inserate.

Cerinţe pentru formatarea textului


 pentru titlu: font Arial, dimensiune font 14, bolduit, culoare font roşu, aliniere la centru
 pentru text: fontArial, dimensiune font 12, italic, culoare font roşu, culoare fond albastru, aliniere la
stânga.

2. Salvaţi prezentarea cu numele Modalităţi de formatare.


3. Vizualizaţi prezentarea.
4. Inseraţi o imagine în diapozitivul1 folosind ClipArt. Utilizaţi Insert PictureClipArt. Poziţionaţi imaginea
sub titlu, centrat.
5. Inseraţi în al treilea diapozitiv o casetă de text în care să introduceţi textul Stars and Banners. Inseraţi lângă
caseta de text o steluţă, utilizând AutoShapes. Utilizaţi Insert Pictures AutoShapes sau bara de instrumente
Drawing aflată în partea de jos a ferestrei PowerPoint.

6
6. Creaţi al patrulea diapozitiv (InsertNew Slide), în care să inseraţi, după imaginaţia voastră, imagini utili-
zând Insert PictureClipArt sau Insert PictureFrom File sau obiecte grafice, utilizând Insert Picture
AutoShapes.
7. Creaţi al cincilea diapozitiv (InsertNew Slide), în care să inseraţi două forme geometrice suprapuse şi apoi
aplicati-le efectul 3-D (selectaţi figura geometrică şi apoi butonul Stil 3-D)
7. Salvaţi modificările făcute.
8. Vizualizaţi din nou prezentarea.

E. Evaluarea performanţei şi asigurarea feedback-ului

1. Realizaţi o prezentare pe care să o salvaţi cu numele APLICATIE (FileSave as)


2. Inseraţi în prezentare 5 diapozitive.(InsertNew Slide).Conţinutul diapozitivelor va fi:

 Diapozitiv 1

Editaţi textul următor:


Programul Microsoft PowerPoint face parte din pachetul de programe Microsoft Office, alături de Word şi
Excel, este folosit pentru realizarea de prezentări animate in domenii cum ar fi cel publicitar. PowerPoint
este o aplicaţie conţinută în pachetul de programe Microsoft Office destinată realizării de prezentări, cu scopul
promovării unor proiecte, produse sau servicii, crearea unor rapoarte privind realizarile unei firme intr-o
perioadă dată, realizarea de prezentări cu caracter personal (albume, fotografii).

Cerinţe pentru formatarea textului


 pentru titlu: font Times New Roman, dimensiune font 14, bolduit, culoare font roşu, aliniere la
centru
 pentru text: fontArial, dimensiune font 12, italic, culoare font roşu, culoare fond albastru, aliniere la
stânga.

Iinseraţi o imagine din colecţia Office (InsertPictureClip Art)

 Diapozitiv 2

Editaţi textul următor:


Fiind o aplicaţie din pachetul Microsoft Office, Microsoft PowerPoint prezintă o interfaţă asemănătoare cu
cea a programelor Word şi Excel , având o serie de elemente comune: aceeaşii organizare a sistemului de me-
niuri şi a barelor de instrumente. Fişierele create cu această aplicaţie se numesc prezentări şi au extensia .ppt.

Cerinţe pentru formatarea textului


 pentru titlu: font Times New Roman, dimensiune font 14, cursiv, culoare font negru, aliniere la
centru
 pentru text: fontArial, dimensiune font 12, italic, culoare font roşu, culoare fond albastru, aliniere la
stânga.
Iinseraţi o imagine din colecţia Office (InsertPictureClip Art)

 Diapozitiv 3

Editaţi textul următor:


7
Operaţiile de bază necesare pentru realizarea unei prezentări sunt:
 Crearea unei prezentări. FileNew.
 Deschiderea unei prezentări existente. FileOpen
 Închiderea prezentării active. FileClose.
 Salvarea prezentării active. FileSave sau FileSave as.
 Tipărirea la imprimantă a prezentării active. FilePrint.
 Pregătirea prezentării pentru a fi rulată pe alte calculatoare:FilePack and Go.
 Expedierea prezentării prin poşta electronică ca fişier ataşat: FileSend toMail Recipient.

 Diapozitiv 4

Realizaţi următorul desen:

Adăugaţi în diapozitiv titlul: Schiţa unei dischete.

 Diapozitiv 5

Inseraţi o imagine sugestivă căutată pe Internet, care să reprezinte o dischetă.


Adăugaţi un text referitor la istoricul stocării datelor pe suport extern de memorie. Căutaţi datele necesare pe
Internet.

3. Vizualizaţi prezentarea realizată.


4. Salvaţi modificările făcute.

TEMA PENTRU ACASĂ : Cerinţele din fişa de lucru propusă pentru obţinerea performanţei.

Fişa după care se desfăşoară lecţia de dobândire de cunoştinţe

Funcţii exercitate de evenimentul Activităţi ale lecţiei Metode


educaţional
Reactualizarea cunoştinţelor Se face printr-un set de întrebări Conversaţia euristică cu
corespunzător primului tabel scop de fixare
Intensificarea reţinerii şi asigurarea Se face cu fişa de lucru propusă Conversaţia euristică cu
transferului de informaţii spre rezolvare. scop de consolidare
Exerciţiul aplicativ, lucrări
8
practice de laborator
Obţinerea performanţei Se realizează cu fişa de aplicaţii Exerciţiul de consolidare
prin care se urmăreşte utilizarea Problematizarea
cunoştinţelor nou dobândite.
Evaluarea performanţei Se propune crearea unei Problematizarea
prezentări în care să se insereze Brainstorming
obiecte grafice şi imagini

Concluzii:
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și