0% au considerat acest document util (0 voturi)
406 vizualizări6 pagini

Proiect de Activitate Dos - RV - Def. - 27.03.2024

Încărcat de

raluca jiga
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
406 vizualizări6 pagini

Proiect de Activitate Dos - RV - Def. - 27.03.2024

Încărcat de

raluca jiga
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

” CURCUBEUL EMOȚIILOR...

PROIECT DE ACTIVITATE
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
EDUCAȚIE PENTRU SOCIETATE

Educator:
Paula Raluca Alina Vrânceanu

Grupa Mare
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ”Compania Mică”


DATA: 27.03.2024
PROFESOR: Vrânceanu Paula Raluca Alina
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: ”Cu ce si cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ”Curcubeul emoțiilor”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ”Eu simt ...”
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea socio-emoțională
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Om și Societate
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Educație pentru societate
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Monstrul culorilor”, de Anna Llenas
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

MIJLOCUL DE REALIZARE: lectura educatoarei


SCOPUL ACTIVITĂȚII: cunoaşterea şi respectarea normelor necesare integrării în viaţa
socială; recunoaşterea emoţiilor de baza în situaţii simple, familiare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la finalul activității, copiii vor fi capabili :
O1 - să identifice personajele poveștii;
O2 - să recunoască culorile specifice emoţiilor : furie, veselie, tristeţe, calm, frică;
O3- să redea situații în care au trăit respectivele emoții cu ajutorul ”borcanelor cu emoții”;
O4 - să identifice emoțiile trăite în situațiile descrise cu ajutorul picăturilor colorate.

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ :


 Dezvoltarea socio-emoţională:
Dimensiuni ale dezvoltării:Autocontrol și expresivitate emoțională
Comportamente vizate: Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale,
texte literare, obiecte de artă etc.
Dimensiuni ale dezvoltării:Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate: Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în
situații problematice specifice.
 Capacități și atitudini în învățare
Dimensiuni ale dezvoltării: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Comportamente vizate:Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în
situații noi;
 Dezvoltare fizică, a sănătății și igienei personale
Dimensiuni ale dezvoltării : Conduită senzorio-motorie
Comportamente vizate: Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul, etc) în
interacțiune cu mediul apropiat

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee didactice: conversația, explicația, exerciţiul, povestirea,
expunerea, problematizarea, experimentul
 Materiale și mijloace didactice: siluete/marionete personaje , povestea/cartea
”Monstrul culorilor”, plastilină, borcane, post-it-uri, pipete, colorant alimentar,
sugativă
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
LOC DE DESFĂȘURARE : sala de grupă
DURATA : 35 min.
BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum pentru educatie timpurie 2019 , M.E.N.;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2022-2023;
 Llenas, A. (2019), Monstrul culorilor, Editura Nomina, Pitești.

DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice Evaluare
Forme/
Etapele Conținutul activității Metode și Mijloace de Indicatori
activității procedee învățământ

[Link] Se asigură condiţiile optime pentru


organizatoric desfasurarea activităţii, pregătirea
materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii instructiv-
educative. Copiii vor sta în poziția
șezut, în cerc, pe salteluțe.
[Link] Captarea atenției se va realiza printr- Surpriza Personajul Observarea
atenției o surpriză și prin intermediul unui mic surpriză comportamen
experiment: în grupă își face apariția Explicația Plastilină -tului iniţial,
marioneta ”Monstrul culorilor” care colorată interesul
este foarte confuz, deoarece are pentru
culorile /sentimentele amestecate și nu activitate
știe ce trebuie să facă pentru a le
separa.
Alături de marionetă, voi avea
plastilină roșie, galbenă, roz, verde, Experimentul
albastră (culorile care în carte
reprezintă furia, fericirea, iubirea,
tristețea, calmul), pe care o voi modela Problematizarea
și mai apoi o voi amesteca până când
nu se vor mai putea distinge culorile. Conversația
Voi ruga copiii să separe culorile
pentru a realiza bulgări de culori
diferite însă, împreună vom ajunge la
concluzia că, odată amestecate Explicația
culorile/sentimentele, ele sunt greu de
separat și de distins. În discuția
introductivă, în faza de prelectură,
inserez și explic cuvintele despre care
anticipez că nu sunt cunoscute de copii
(a se încâlci, confuz).
[Link]țarea Personajul-surpriză (Monstrul Conversația Personajul Observarea
temei și a culorilor) le cere copiilor ajutorul surpriză comportamen
obiectivelor pentru că se află în situații Explicația -tului copiilor
necunoscute de el și nu reușește să-și
depisteze emoțiile.
Aflăm povestea lui și care sunt aceste
situații din cartea Monstrul culorilor,
de Anna Llenas.
”Pe parcursul lecturii, copii, vom
descoperi și vom experimenta emoții.”
[Link] Expunerea povestirii : Cartea Observarea
învățării Anunț titlul poveștii și numele interesului
autoarei, povestesc clar, accesibil și Personaje/ manifestat de
expresiv pentru a capta și menține marionete copii
atenția copiilor pe toată durata
povestirii. Alternez expunerea cu un
dialog succint și întrebări retorice
menite să întrețină atenția copiilor, să Povestirea
creeze tensiune emoțională și
dinamism, cât si cu expunerea
imaginilor sugestive/personajelor din
text.
Expresivitatea povestirii o voi realiza
prin modularea vocii, schimbarea Observarea
ritmului vorbirii pe parcursul comportamen
povestirii, pauze logice, psihologice și tului copiilor
gramaticale, accentuări și scăderi ale și a
intensității vocii. capacității de
Povestirea va fi însoțită de marionete a menține
și borcane pentru fiecare emoție în atenția
parte (realizate de preșcolari la
activitatea din prima parte a zilei).

[Link] Cu ajutorul întrebărilor, ajutându-ne Conversația Personaje /


retenției de imagini din cartea Monstrul marionete
culorilor de Anna Llenasde marionete
și de borcănelele colorate, se vor fixa
titlul, personajele și elementele
povestirii:
-Cum se numește povestea noastră?
-Care sunt personajele poveștii?
-Ce simțea Monstrul Culorilor când Borcănele
era roșu/galben/verde etc.? colorate,
-Îți amintești de o ocazie în care te-ai post-it-uri Verbalizarea
simțit furios/trist/bucuros/calm etc.? în culorile situațiilor și
Fiecare copil care va descrie o situație care emoțiilor
în care a trăit respectivul sentiment va reprezintă trăite
pune un bilețel de culoarea potrivită în emoțiile
borcanul corespondent.
[Link]ținerea Fixarea conținutului povestirii se Observarea
performanței va realiza cu ajutorul unui experiment comportamen
menit să îi ajute pe copii să identifice tului
emoțiile resimțite în situațiile descrise
Experimentul
de educatoare și să asocieze culoarea
potrivită. Copiii se îndreaptă către Sugativă
mășuțe unde îi așteaptă pregătite Pipete
materialele. Colorant
Exemple de situații date de alimentar
educatoare:
- ”Primesc o bicicletă nouă” –
copiii identifică sentimentul
resimțit – bucuria – și extrag
cu ajutorul pipetei câteva
picături galbene, pe care le
picură pe sugativă;
- ”Un copil îmi zgârie bicicleta
cea nouă” - copiii identifică
sentimentul resimțit – furia – și
extrag cu ajutorul pipetei
câteva picături roșii (furie,
supărare), pe care le picură pe
sugativă;
- ”Bunicul mă ajută s-o repar” -
copiii identifică sentimentul
resimțit – recunoștință, iubire -
și extrag cu ajutorul pipetei
câteva picături roz, pe care le
picură pe sugativă;
- ”Brusc, se sting luminile pe
stradă și e întuneric beznă” -
copiii identifică sentimentul
resimțit – frica – și extrag cu
ajutorul pipetei câteva picături
negre, pe care le picură pe
sugativă.
- ”Mama aprinde lanterna și îmi
face curaj cu vocea ei sigură pe
care o iubesc” - copiii
identifică sentimentul resimțit
– calmul – și extrag cu
ajutorul pipetei câteva picături
verzi, pe care le picură pe
sugativă.
Educatoare extrage cu pipeta câteva
picături albastre/galbene, le picură pe
sugativă, iar copiii trebuie să-și
amintească ce emoție reprezenta
albastru și să redea o situație în care s-
au simțit triști/bucuroși.
.
7.Încheierea Voi face aprecieri generale asupra Conversația Aprecieri
activității modului de participare la activitate. verbale

S-ar putea să vă placă și