Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Totu Angela


DATA:
OBIECTUL :Limba romana
SUBIECTUL LECIEI : Sintaxa frazei. Propoziiile subordonate.
TIPUL LECIEI :de recapitulare i sistematizare
OBIECTIVE OPERAIONALE :
a. cognitive :Toi elevii vor fi capabili, la sfritul orei :
1. s recunoasc propoziiile subordonate ;
2. s tie prin ce pot fi introduse propoziiile subordonate;
3.s analizeze corect subordonatele dintr-un text disociindu-le de alte subordonate
asemntoare;
4. s precizeze elementele regente pentru anumite subordonate ;
5. s cunoasc topica si punctuaia subordonatelor;
b. psihomotorii :
1. s - i dezvolte capacitile de a realiza corect i estetic schema grafic a frazei;
2. s tie s transforme o parte de propoziie n propoziie corespunztoare (expansiunea) i invers
(contragerea);
3. s construiasc fraze ce conin subordonate aparinnd diverselor contexte lingvistice.
STRATEGIA DIDACTICA
a. Metode si procedee :analiza sintactic a frazei ; exerciii de contragere si expansiune ;conversaia
catihetic ;conversaia euristic ;demonstraia ;lucrul cu manualul ;.
b. Forme de organizare a activitii elevilor :activitatea frontal combinat cu activitatea independent
individual.
c. Resurse:capacitile normale de nvare ale elevilor;cunotinele anterioare;timp-50`.
d. Materiale didactice:texte lingvistice; plana recapitulativ privind fraza, fie de lucru;testul de
evaluare sumativ : Alctuii fraze n care s introducei propoziii subordonate circumstaniale de mod,
de loc, de timp, de scop, de cauz, condiional, concesiv i consecutiv.
e. Bibliografie : Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a de Alexandru Crian, Sofia Dobra,
Florentina Smihan, Editura Humanitas Educaional 2000; Sintaxa limbii romne, de
tefan Dincescu, Editura Amphion, 2001; Teste pentru studiul la clas de Carmen Iordchescu,
Editura Carminis, 2001.
SCENARIUL DIDACTIC
Organizarea clasei: notarea absenelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare leciei.
I. Actualizarea unor cunotine anterioare:
- Prin verificarea temei elevilor,se reiau cunotinele eseniale privind propoziiile subordonate,
rolul lor n fraz, prile de vorbire pe care le determin i elementele relaionale. Elevii au avut de
identificat, n frazele oferite de manual la pagina 216, propoziiile subordonate pe care le introduce
conjuncia de i de recunoscut frazele n care aceast conjuncie nu poate fi nlocuit cu conjuncia
dac.
II. Captarea ateniei elevilor
- Are loc o scurta discuie teoretica despre clasificarea propoziiilor, relaii sintactice i modul de
realizare a acestora.
III. Anunarea subiectului nou si a obiectivelor operaionale
- Profesorul i anun pe elevi c, dei n aceast unitate de nvare au studiat complementele
circumstaniale i subordonatele circumstaniale, n aceast ora, vor face o recapitulare i sistematizare
tuturor propoziiilor subordonate.
- Va trebui ca, n final, s1, 2, 3 etc.(se anun obiectivele operaionale).

IV. Prezentarea sarcinilor de nvare


- Profesorul comunic elevilor c vor avea de analizat cteva texte pentru a identifica felul
subordonatelor i relaiile sintactice dintre acestea prin realizarea unei schemea frazei, vor avea de
alctuit fraze n care s introduc diferite tipuri de subordonate, s fac contrageri i expansiuni, urmnd
ca la finalul orei sistematizeze aceste noiuni prin studierea planei cu titlul Fraza.
V. Conducerea procesului de recapitulare i sistematizare, asigurarea feedback-ului,
a reteniei i a transferului
Elevii sunt antrenai ntr-o activitate frontal cu sarcina de a rezolva exerciiile din fia de lucru pe care o
vor primi. Exerciiile vor fi rezolvate oral sau la tabl, n funcie de gradul lor de dificultate.
1. Se d textul:
PP
CD
SB
SB
CS
Puse /[s] se strige prin toat ara /[c] /[cine] se va gsi /[s ]descopere pe nelegiuiii5/
AT
AT
CD
SB
[care] i tot stricau podul /i chipul /[cu care] va putea /[s]-l nfiineze/[,] va dobndi
domnii mprteti./
(P. Ispirescu)
Cerine: a. Delimitai propoziiile, precizai felul lor i realizai schema raporturilor
dintre ele.

b. Construii fraze n care pronumele relativ cine s introduc subordonate


diferite de cea din text.
1.
2.
3.
4.
5.
6.

ntrebarea este cine va ctiga. (PR)


Gndul cine i va urma n funcie l preocupa. (AT)
A aflat cine a spart vasul. (CD)
M gndeam pe cine s iau n excursie. (CI)
Voi locui la cine mi place. (CL)
Voi sosi dup cine nu te atepi. (CT)

7. A procedat ca i cine avea experien. (CM)


8. A fost anchetat din cauza cui l-a reclamat. (CZ)
9. S-a sacrificat toat viaa pentru cine nu merit. (CS)
10. Cine a-i fi, eu tot nu te cred. (CV)
2. Dezvoltai cuvintele subliniate n propoziii corespunztoare prilor de propoziie pe ca
le reprezint:
a. Viteazul nu se teme de nimic, iar fricosul se teme i de umbra lui.
b. Elevii se pregtesc pentru examenul de admitere n liceu.
c. Clopotnia sttea ca o stnc.
d. Dorina lui este obinerea titlului de campion.
e. Creang a imortalizat n Amintiri satul natal.
f. Ajut pe oricine!
g. La bunici se ntinde o pdure de stejari.
h. Toamna se numr bobocii.
i. Plngea de suprare.
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
i.

cine este fricos se teme i de umbra lui.


s dea examenul de admitere n liceu.
cum st o stnc.
s obin titlul de campion.
n care s-a nscut.
pe oricine are nevoie!
Unde locuiesc bunicii
Cnd vine toamna
fiindc era suprat.

3. Alctuii fraze n care regenta spune cu ajutorul unor elemente de relaie diferite s fie
determinat de zece subordonate nvate.
1. Spune/ ce crede. (CD)
2. Spune/ cui l ascult. (CI)
3. Spune/ fr s se gndeasc. (CM)
4. Spune/ cnd vrea. (CT)
5. Spune/ unde dorete. (CL)
6. Spune/ fiindc tie adevrul. (CZ)
7. Spune/ ca s fie ascultat. (CS)
8. Spune/ dac tie adevrul. (CDT)
9. Spune/ nct l crede toat lumea. (CNS)
10. Spune/ dei nu-l ascult nimeni. (CV)
4. Contragei subordonatele introduse prin conjuncia s din frazele de mai jos:
a. Este bine [s] munceti.
b. Scopul este [s] ne nelegem.
c. mi fcusem planul [s]-i scriu o scrisoare.
d. ncepuse [s] citeasc.
e. M gndeam [s]-i propun o colaborare.
f. A plecat [s] se culce.

a.
b.
c.
d.
e.
f.

A munci este bine.


Scopul este de a ne nelege.
mi fcusem planul de a scrie o scrisoare.
ncepuse a citi.
M gndeam la propunerea unei colaborri.
A plecat la culcare

5. Construii fraze dup schema : a. 1. CT; 2. PP; 3. AT; 4. CD; 5CZ.


b. 1. SB; 2. PP; 3. CD; 4. AT.
a. [Cnd] am sosit/[, ]copilul/ [care] se juca n curte /tia /[ce] nu tiam eu /[fiindc] nu
mi-ai spus./
[Cnd ]a plecat, / a luat cartea/ [pe care] tocmai o cumprase spernd/ [s] o mprumute
prietenului su /fiindc o gsise foarte interesant./
b. [Cine] muncete / va reui/ [s] obin postul/[ pe care] si-l dorete./
Dup rezolvarea acestor sarcini de lucru elevii vor citi schema recapitulativ despre fraz i vor
argumenta rspunsul prin ntrebri sau noiuni specifice propoziiilor subordonate
corespunztoare.
Feedback-ul are loc, permanent, pe parcursul conversaiei n cadrul analizei, i se concretizeaz
prin aprecieri verbale fcute de profesor.
VI .Evaluarea sumativ
1. Concluzii. Importana studierii propoziiilor subordonate i a relaiilor sintactice dintre ele: folosire lor
n exprimarea ideilor, sentimentelor, n dezvoltarea unei exprimri frumoase, bogate, variate.
2. Se d ca activitate independent alctuirea unor fraze n care s introduc propoziii subordonate
circumstaniale de mod, de loc, de timp, de scop, de cauz, condiional, concesiv i consecutiv.
Testul se controleaz n clas, prin sondaj, sau se corecteaz i se evalueaz la toi elevii, acas, de ctre
profesor.

S-ar putea să vă placă și