Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA : 17.02.2014
CLASA : a VI –a
PROFESOR: Mihai Popa
DISCIPLINA : Istoria universala
ARIA CURRICULARA : Om si societate
UNITATEA DE INVATARE : Nasterea lumii moderne
TEMA : Renastere in Italia
TIPUL LECTIEI : dobandire de noi cunostinte
TIMP : 50 de minute.

COMPETENŢE SPECIFICE :
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite
situaţii de comunicare scrisă sau orala.
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul
Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice

COMPETENTE OPERATIONALE – elevii :

- Analizeaza si compara in sursele istorice date, diferitele aspecte


ale umanismului literar si artistic ;
- Identifica si realizeaza scopurile comune prin cooperare.

Strategia didactica :

 Metode : conversatia euristica, exercitiul, explicatia , lucrul cu


manualul, observatia, conversatia, euristica, comparatia.
 Mijloace de invatamant :
- Manualul de istorie ;
- Fise de lucru ;
- Harta.
Mod de organizare al elevilor: activitate pe grupe si individuala,
activitate frontal.

- Bibliografie :
1. Jean Carpentier, Francois Lebrun – Istoria Europei.
2. Istoria Universala, Larousse, vol III
3. Manea, Mihai, Palade, Eugen, Sasu, Nicoleta, Predarea istoriei si
educatia pentru cetatenie democratica : demersuri didactice
innovative.
DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE

Grupa Materiale Sarcini de lucru

1. Fisa nr.1  Analizati cauzele aparitiei a Renasterii in Italia din fisa nr. 1 si faceti o
-fragmentul din manual clasificare a acestora intr-un tabel:
-imagini din manual Cauze:
-fisa de lucru Economice / Sociale / Tehnice
 Selectati o cauza pe care o considerati mai importanta si sustineti cu exemple si
argumente alegerea facuta.
2. Fisa nr. 2  Cititi cu atentie textele referitoare la influenta culturii si civilizatiei antice greco-
-fragmentul din manual romane asupra aparitiei Renasterii in Italia.
-imagini din manual  Identificati :
-fisa de lucru - elementele caracteristice ale civilizatiei grecesti ;
- monumente specifice arhitecturii romane din secolul I d. Hr.

3. Fisa nr. 3  Extrageti din fisa de lucru informatii cu privire la :


-fragmentul din manual - calitatile artistice si intelectuale ale omului Renasterii ;
-imagini din manual - viziunea despre om a autorilor umanisti
-fisa de lucru

4. Fisa nr. 4  Extrageti din fisa de lucru informatii cu privire la :


-fragmentul din manual - reprezentantii umanismului literar :
-imagini din manual - reprezentantul umanismului istoric.
-fisa de lucru
5. Fisa nr. 5  Extrageti din fisa de lucru informatii cu privire la :
-fragmentul din manual - personalitati marcante din domeniul picturii si sculpturii italiene in epoca
-imagini din manual Renasterii .
-fisa de lucru
Fisa Nr. 2

Sursa 1

Atena – „educatoarea Eladei” : discursul lui Pericle

„ Traim intr-o forma de guvernamant care nu invidiaza legile altora si suntem


mai degraba un model pentru altii...se numeste guvernamant popular-
-democratie. In activitatea politica, ne comportam ca oameni liberi.
Iubim arta simpla si desavarsita si cultura care nu moleseste sufletul. De
bogatie ne folosim mai degraba ca un mijloc spre actiune decat ca un pretext de
lauda cand vorbim.
...afirm ca cetatea noastra, ca un intreg, este educatoarea Eladei. Caci este
singura dintre cetatile de acum care, pusa la incercare, se arata mai puternica
decat se credea din auzite ”.
Pericle – om politic atenian, strateg intre 443 – 429
i.Hr. A incurajat dezvoltarea artelor in Atena.

Sursa 2

„ A impodobit Roma cu monumente; (...) pe drept cuvant se lauda ca a lasat


un oras de marmura, oras pe care-l primise facut din caramizi. A construit foarte
multe edificii publice : un for cu un templu al lui Marte Razbunatorul, templul lui
Apollo si un altar al lui Jupiter pe Capitoliu. ...a adaugat o biblioteca latina si
greaca.”
( Suetonius, Divinul Augustus )
Suetoniu , 69 – 122, important istoric roman ; opera : „ Vietile celor 12 Cezari” .

1. Pornind de la sursa 1, precizati forma de guvernamant a Atenei.


2. Enumerati, folosind sursa 1, doua calitati ale cetateanului atenian.
3. Pornind de la sursa 2, enumerati trei edificii construite de Augustus.
4. Explicati expresia „oras de marmura”.
Fisa nr 1.

„Intre secolele XIV – XVI, Italia, care fusese leaganul unei infloritoare
civilizatii antice , se impune drept cea mai dezvoltata regiune a Europei. La
aceasta au contribuit : cresterea populatiei, progresul oraselor, comertul, aparitia
unei noi clase sociale – burghezia ( bancheri, negustori, proprietari de
manufacturi). Centralizarea statelor si inceputul expansiunii europenilor pe alte
continente, au fost cauze politice ale aparitiei Renasterii.
Un rol important il joaca aparitia tiparului inventat de Johannes Guttenberg,
inventie care permite raspandirea cuvantului scris in limbile narionale.
Familia de Medici ( in Florenta ) si papii Alexandru al VI-lea, Iuliu al II –lea si
Leon al X-lea, ofera gazduire si sprijin financiar artistilor si scriitorilor”.

( Jean Carpentier, Francois Lebrun – Istoria Europei ).

1. Pornind de la sursa data, clasificati cauzele care au determinat apritia


Renasterii in Italia :
Cauze :

Politice : Economice :

Sociale : Tehnice :

2. Selectati o cauza pe care o considerati mai importanta si sustineti cu


exemple si argumente alegerea facuta.
Fisa Nr. 3

Viziunea umanista : omul in centrul universului

Sursa A

„Ziditorul Suprem l-a ales pe om...si, asezandu-l in centrul lumii, i-a vorbit
astfel :
< Nu ti-am harazit nici loc anume..., nici misiune proprie, Adame, aceasta
pentru ca , dupa dorintele si judecata ta, sa poti capata locul, forma si misiunea
pe care ti le vei dori si care sa fie ale tale. Tu, te vei pronunta singur in privinta
firii tale, in libertatea vointei pe care am pus-o in mainile tale. Nu te-am facut nici
din cer, nici din materie pamanteasca ; nici nemuritor, nici muritor, tocmai pentru
ca, prin liberul tau arbitru, sa poti,...sa decazi sau sa renasti in formele cele mai
inalte, cele de natura dumnezeiasca >”.
( Picco della Mirandola – 1463 – 1494; umanist italian, ce a
dovedit o cultura intinsa si o inteligenta iesita din comun ).

Sursa B

„ Vreau ca omul nostru sa fie instruit in litere si sa stie nu doar limba latina,
dar si pe cea greaca, sa cunoasca poeti, oratori si istorici si...sa se priceapa a
scrie versuri si proza”.
( Baldassare Castiglione – despre omul din perioada
Renasterii )
Baldassare Castiglione, 1478 – 1529, personalitate marcanta
a Umanismului italian ).

1. Pornind de la sursa A, precizati doua insusiri pe care Dumnezeu i le ofera lui


Adam.
2. Pornind de la sursa B, enumerati principalele trasaturi pe care B.Castiglione
le atribuie individului in epoca Renasterii.
3. Ce a vrut autorul sa demonstreze in sursa A?
4. Explicati, pe scurt, ideea voastra despre spusele lui B. Castiglione. Ideile sale
au legatura cu lumea in care traim? Argumentati.
Fisa nr 4.
Umanismul literar si istoric.
Sursa A

„ Se cuvine amintit, in primul rand, scriitorul italian Dante Alighieri ( 1265 –


1321 ). Creator al limbii literare italiene, a scris capodopera Divina Comedie.
Adevaratul intemeietor al culturii renascentiste trebuie socotit Francesco Petrarca
( 1304 – 1374 ), atat pentru faptul ca a colectionat si publicat manuscrisele antice,
cat si pentru propriile sale creatii ( Barbati ilustri, poemul Africa ). Alt reprezentant
al ideilor umaniste a fost Giovanni Boccaccio care a inovat nuvela in epoca
Renasterii in opera Decameronul.”
( Enciclopedie istorie universala )

Sursa B

„ Prin urmare, intrucat un principe trebuie sa stie sa se foloseasca bine de


mijloacele animalului, el va trebui sa ia ca exemplu vulpea si leul... De altfel, un
principe are intotdeauna la indemana tot felul de motive indreptatite sa-i
ingaduie sa-si calce cuvantul dat sub aparente cinstite ... „
( Niccolo Machiavelli – Principele )
- istoric italian, 1469 – 1527. A urmarit unificarea Italiei intr-un singur stat.

1. Pornind de la sursa A, identificati 3 autori umanisti si operele lor.


2. Redati, in cel mult o fraza, ideea centrala a textului de la sursa B.
3. Explicati daca ideile sustinute in sursa B au legatura cu lumea in care traim.
Argumentati.
Fisa Nr 5.

Renasterea artistica in Italia.

„ Domeniul in care Renasterea s-a manifestat cu cea mai mare forta a fost
arta. Artistii renascentisti au manifestat un interes deosebit pentru om, pentru
ideile si faptele sale. Dintre toate domeniile artei, sculptura a fost cel mai mult
influentata de antichitate. Ea a reprezentat omul, frumusetea si perfectiunea sa
corporala. Unul dintre cei mai de seama reprezentanti a fost Michelangelo
Buonarotti care, in operele sale „Moise”, „David”, „Pieta” a adus o concetie si o
viziune noua.
In pictura, se impun portretul – Leonardo da Vinci „Mona Lisa”, dar si temele
biblice – „Cina cea de taina” si pictarea Capelei Sixtine de la Vatican de catre
Michelangelo”.
( Istorie Universala, vol III, Larousse ).

1. Precizati trasaturile sculpturii din perioada renasterii.


2. Numiti doi reprezentanti ai renasterii artistice din Italia.
3. Identificati doua opere ale lui Leonardo da Vinci.
4. Mentionati o sculptura a lui Michelangelo.

S-ar putea să vă placă și