Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

SUBIECTUL : Modurile de expunere: Descrierea i dialogul

CLASA: a IX-a

OBIECTUL: Limba i literatura romn

PROPUNTOR:

TIPUL LECIEI: mixt

COMPETENE SPECIFICE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare
3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare

Obiectivele leciei:
La finalul leciei va trebui ca toi elevii
1. s identifice tipuri de descriere i dialog
2. s realizeze diferite tipuri de descriere i de dialog
3. s identifice cel puin dou funcii ale descrierii i ale dialogului n operele literare/ n comunicarea cotidian

METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, nvarea prin descoperire, discuia frontal, observaia

MIJLOACE: manual, fie de munca independent.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:


- Activitate frontal;
- Activitate independent;
- Activitate pe grupe.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasa a IX-a;
- Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a IX-a, Ed.Art;
- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;
- Fragmente de text din operele unor scriitori: L Rebreanu, V Alecsandri, G Clinescu, G Cobuc.
- Resurse Internet

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric
Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei.

2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor nsuite anterior


Elevii au avut ca tem s prezinte un scurt text referitor la luna Martie
Se evideniaz cele mai interesante caracteristici menionate de elevi
3.Captarea ateniei (iniiale).
Elevii sunt solicitai s priveasc o fotografie i s prezinte verbal ce le transmite.
4. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelor:

Se anun titlul leciei i se noteaz pe tabl : Descrierea. Dialogul Sunt enunate obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul
activitii.

5. Prezentarea sarcinilor de lucru i conducerea procesului de nvare, de reactualizare a cunotinelor. Atingerea


performanei

a. Elevii vor primi fie de lucru pe care vor gasi diferite texte. Elevii sunt solicitai s identifice modul de expunere prezentat
(descrierea) i diferite tipuri de descriere (n proz, n versuri/ tablou de natur , portret/ descriere literar / nonliterar)
b. Elevii vor prezenta scurte fragmente din fiele personale cu descrieri
c. Elevii vor fi solicitai s identifice rolul/ rolurile descrierii.
d. Elevii vor realiza scurte descrieri literare ( fiecare rnd din clas cte o variant).
- o descriere nonliterar n proz de tip portret,
- o descriere literar n proz de tip tablou
- o descriere literar n proz de tip portret.
Fiecare elev va folosi imagini oferite de profesor funcie de tipul de descriere propus.

Profesorul observ n mod constant activitate elevilor i i solicit s identifice care este modul de expunere prin care se
realizeaz comunicarea de tip verbal. (dialogul). Elevii vor prezenta un dialog formal i unul infomal (grupai cte 2). Se precizeaz
cteva caracteristici ale fiecrui tip.

7. Asigurarea feed-back-ului (de-a lungul ntregii ore)


Se fac aprecieri n legtur cu nivelul i calitatea activitii elevilor. Profesorul sugereaz soluii acolo unde este cazul
avnd n vedere eliminarea erorilor i a lacunelor.

8. Fixarea cunotinelor : elevii prezint pe scurt despre ce s-a discutat n timpul orei si, n 5 rnduri ,descriu ce le-a plcut n timpul
orei, dar i ce nu le-a plcut (sentimente personale). Sunt solicitai s formuleze ei o cerin care s includ realizarea unei descrieri / a
unui dialog

9.Asigurearea reteniei i transferului


Tema va fi descrierea / dialogul propus care s includ i folosirea a cel puin 5 figuri de stil.

10. Evaluare (selectiv) a elevilor.


Anexa 1.
Tipuri de descriere

Casa, azi tears fa de noua arhitectur a capitalei, nfia atunci ultimul confort. Ferestrele i ncperile erau nalte, uile
largi si cu frontoane de lemn bogat ornamentate, tavanurile decorate cu stucuri. Pereii erau tapetai cu hrtie dungat i de tavan
atarnau lampi electrice cu abajururi plisate. n anticamera apartamentelor se vedeau chiar picturi murale alegorice, cam convenionale
si reci, dar de factur ngrijit. La capetele scrii vegheau doi copii de marmur, tocii si lucioi ca de cear.

(G Clinescu, Enigma Otiliei)

Noaptea se nla din ascunziuri, sugrumnd cele din urm zvrcoliri de lumin. Peste sat albstreau valuri de fum, iar hotarul
respira greu, nvluit ntr-o boare uoar. Zgomotele se deslueau din ce n ce mai limpede. Se auzeau cinii cum i rspundeau
ltrnd, chemrile scurte pe arin sau din casele ndeprtate, oaptele oamenilor ce soseau de la lucru pe oseaua alb, rcolind colbul
cu paii lor grei i ostenii, scritul carelor goale ntovrite de rani sleii de munc.....Ajungnd la crucea din capul satului,
trectorii i curmau vorbele, se nchinau descoperindu-se ......
(L Rebreanu, Ion)

Noaptea-i dulce-n primvar, linitit, rcoroas,


Ca-ntr-un suflet cu durere o gndire mngioas,
Ici, colo, cerul dispare sub mari insule de nori,
Scuturnd din a lui poale lungi i repezi meteori.

Pe un deal n deprtare un foc tainic strlucete


Ca un ochi ro de balaur care-adoarme i clipete.
Sunt pstori n eztoare sau vro ceat de voinici?
E vro tabr de care sau un rond de tricolici?
(V Alecsandri, Noaptea)

Slbaticul vod e-n zale i-n fier


i zalele-i zuruie crunte,
Gigantic poart-o cupol pe frunte,
i vorba-i e tunet, rsufletul ger,
Iar barda din stnga-i ajunge la cer,
i vod-i un munte.
(G Cobuc, Paa Hassan)

(Glanetau) n tinereea lui a fost mare cntre din fluier, de i se dusese vestea pn n Bucovina.....Fusese biat curel i iste,
dar srac iasc i lenevitor de n-avea pereche. Fugea de munc. ....Niciodat nu i-au crescut bttuti n palm de munc, nici nu i s-a
plmdit pmntul n piele. Norocul lui a fost Zenobia, o femeie ca un brbat.
(L Rebreanu, Ion)

Regina Nopii (Nicotiana) este o plant originar din America de Sud i foarte apreciat n lumea ntreag. Aceast floare
ndulcete aerul de sear al verilor caniculare. Regina Nopii este o plant peren, destul de nalt, putnd ajunge la o nalime de peste
1 metru, cu flori de diverse culori, de la alb, i rou, pn la roz, mov sau galben. Aceste plante sunt cunoscute pentru mirosul pe care
l eman la lsarea serii, ns exist i specii care nfloresc n timpul zilei i nu au miros deloc. Aceste plante sunt otrvitoare dac sunt
ingerate.

(Regina Nopii, Wikipedia)


Anexa 2
Dialog

- Buna ziua, domnule director!


- Bun ziua, Matei!
- Domnule director, a vrea s v rog ceva. A avea nevoie de o adeverin c sunt elev al acestui liceu. Domnul antrenor mi-
a cerut-o.
- Matei, scrie o cerere si las-o la secretariat.
- Multumesc mult. Bun ziua!
- Bun ziua i spor la coal!

- Salut, Victor!
- Salut, Matei!
- Pe unde umbli, amice....nu te-am mai vazut de un secol...
- Sunt foarte ocupat..cu antrenamentele. Chiar acum am fost la coal s-mi iau o adeverin.... mi trebuie la club..pentru nu
tiu ce poveste....Dac nu dovedim c suntem elevi, nu avem reducere la concursuri
- O, succes atunci ..i s auzim numai de bine!
- Salut!

S-ar putea să vă placă și