Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Radulescu Carmen Tema : Producatorul; Factorii de productie

Clasa a XI-a
Data: 25.oct.2006
Tipul lectiei: predare-invatare
Obiectiv general: Studiul, analiza si clasificarea factorilor de productie pe criteriul naturii lor.
Competente:
1.1. Caracterizarea producatorului/intreprinzatorului, ca purtator al ofertei
2.2. Corelarea constituirii ofertei cu folosirea factorilor de productie in activitatea economica

Obiective informative:
1. Sa identifice si sa analizeze principalii factori de productie necesari in organizarea unei activitati economice;
2. Sa estimeze progresul calitativ si cantitativ al unei firme.
Obiective formative:
1. Sa exerseze rationamentul de tip economic pentru a explica deciziile intreprinzatorilor care achizitioneaza si combina factori
de productie in vederea producerii bunurilor si serviciilor cerute pe piata.
2. Sa-si formeze un comportament rational din perspectiva existentei intr-un mediu economic si social.

Metode : conversatia, problematizarea, joc de rol, dezbatere.

Secventele Scopul Activitatea Activitatea elevului Stiluri Resurse si metode EVALUARE


lectiei predarii profesorului de
invatare
V P A
Organizarea Dezvoltarea Distribuirea de FISE Isi organizeaza materialul - Fise de
clasei de elevi lucrului in de lucru cu obiective primit in vederea studierii lui X X lucru
echipa de urmarit pentru X - 5’
fiecare grup

Reactualizarea Legarea Prin intrebari Elevii definesc consumatorul si X X X - conversatia Orala


cunostintelor teoriei de frontale se realizeaza aprecieaza rolul producatorului - dezbatere
practica ancore privind relatia ca agent ce asigura bunuri - 10’
consumatorului economice menite sa acopere
(caracterizat de nevoi.
nevoi) cu
producatorul (cel
care asigura obiectul
consumului)

Dirijarea Elevii vor anuntati Elevii interpreteaza rolul de X - Coli de hartie Orala
invatarii ca in aceasta lectie membri ai unui consiliu de X
vor invata despre administratie care adopta - Markere
factorii de productie, decizii referitoare la productia X
si vor fi invitati sa firmei: ce si cat vor produce, ce Observarea
participe la un joc in factori de productie vor sistematica a
care interpreteaza achizitiona. In discutiile care - postit-uri comportamen
rolul de urmeaza jocului de rol sunt tului elevilor
intreprinzatori. clarificate conceptele de factori - coli flipchart
de productie, munca, natura,
Li se va explica ca capital fix, capital circulant, - grafic al
intreprinzatorii sunt uzura, uzura fízica, uzura fluxurilor
persoane care isi morala. (intrari/iesiri)
asuma riscul initierii de activitate
unei activitati Vor evidentia elementele intr-o firma
economice. Ei decid comune din listele obtinute si Orala
in legatura cu vor grupa resursele dupa natura - joc de rol
activitatea firmei. acestora in: resurse de munca,
resurse naturale si resurse de
Clasa va fi impartita capital. - fisa de lucru
in grupuri de cate 4 in echipa
elevi. Fiecare grup
va fi un “consiliu de Vor analiza rolul si importanta - dialog frontal Orala
administratie” care fiecarui factor de productie.
trebuie sa decida ce - 10’
va produce firma si
ce resurse trebuie sa
achizitioneze pentru
a produce bunurile
respective. Se pun la
dispozitia elevilor
coli de hartie si
markere.

Realizarea Analiza Se va cere elevilor sa Elaborarea concluziilor: - coli de Orala


feed-backului invatarii si grupeze resursele - orice activitate economica X flipchart
evaluarea folosite dupa natura presupune utilizarea unor X
invatarii acestora. resurse naturale, de munca X - markere
si de capital.
Profesorul va - Munca este factorul activ si
conduce discutia determinant al productiei - coli de hartie
pentru a pune in - Natura este cadrul de - conversatie Orala
relief distinctia desfasurare a oricarei - problematizare
dintre resursele activitati economice - 10’
potentiale si - Capitalul tehnic utilizat (fix
resursele efective si circulant) este format din
(factorii de bunuri utilizate pentru
productie). producerea altor bunuri.
- Eficienta oricarei activitati
economice depinde de X
modul de combinare a X
factorilor de productie, X
astfel incat sa fie legati
organic si sa permita
dezvoltarea firmei.

Se distribuie elevilor Vor completa in vederea


Fisa de lucru: evaluarii fisa de lucru primita si X - fisa de lucru Evaluarea
Factorii de vor prezenta clasei exemplele X individual fisei de
productie si li se cere date. Clasa va analiza X „Factorii de lucru
sa o completeze cu exemplele si vor confirma sau productie”
exemple. Li se va infirma corectitudinea - 10’
recomanda sa raspunsurilor.
foloseasca lista pe
care au intocmit-o
initial, in calitate de
membri ai
“consiliului de
administratie”.
Tema pentru Tema pentru acasa:
acasa Analizati situatia in - 5’
care firma se X
confrunta cu o X
dificultate majora: X
produsele ei nu mai
sunt cerute pe piata.
Elevii vor primi
indicatii privind
modul de realizare a
temei.
Evaluarea activitatii:

Ce a decurs bine:

Ce trebuie modificat:

Elevii cu dominanta vizuala:

Elevii cu dominanta auditiva:

Elevii cu dominanta practica:

S-ar putea să vă placă și