Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Coala
Coala
Coala
[1,p.30-32]
Coala
Coala
kW
unde : m = are valori : 0,5..1, mm2
Coala
[1,p.16,tab.1.6.;p.22,tab.1.10.]
Coala
𝑖 𝑖
𝑆𝑐 î𝑛𝑡𝑟. = 𝐾𝑠 * √(𝑃𝑐.𝑡𝑜𝑡 )2 + (𝑄𝑐.𝑡𝑜𝑡 )2
unde :
Coala
𝑖
𝑄𝑐.𝑡𝑜𝑡 – puterea reactivă totală , avînd în vedere pierderile puterii reactive în
înfăşurările transformatoarelor (circa 10% din puterea reactivă de calcul) şi
capacitatea de transport a puterii reactive prin transformatoare :
𝑖 𝑖2
𝑄𝑐.𝑡𝑜𝑡 = √(𝑛 ∗ 𝐾𝑛𝑐. ∗ 𝑆𝑛𝑡 )2 − 𝑃𝑐.𝑡𝑜𝑡
= 10112,36 [kVA]
Coala
10,11
𝑈𝑐 4,34 21 16 * 2 43,28[kV ]
Varianta I Uc ≤ Un = 110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
Coala
10112,36⁄
2 73,28
Ic = = 73,28[A] Fc = = 66,61[mm2 ]
1,73∗35 1,1
2
Fst = 70 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
R = 0,412*6= 2,472[Ω]
X = 0,419* 6= 2,514[Ω]
Valoarea pierderilor de tensiune pentru varianta II :
4457,7 ∗ 2,472 + 3310,9 ∗ 2,514
∆𝑼 = = 534,47[𝑉]
35
Calculăm pierderile de tensiune în % la 35 kV după formula:
0,53
∆𝑼 = ∗ 100 = 1,51[%]
35
Concluzii: Pentru intreprinderea dată am ales tensiunea de alimentare de 35 kV
deoarece pierderile care vor apărea se includ în limitele admisibile chiar dacă pe
viitor mărim puterea întreprinderii,în plus reducem cheltuielile pentru utilajul necesar
(transformatoare ,aparate electrice)
Coala
S c.într
K înc
în regim normal: n S nom.tr
Coala
P X i
P Y i
X 1 Y 1
n
P
n
Pi
1 1
i
Coala
𝑆𝑐𝑎𝑙𝑐. 2107
𝑆𝑐.𝑡𝑟 = 𝑆𝑐.𝑡𝑟 = = 1505[𝑘𝑉𝐴]
𝑛 ∗ 𝐾î𝑛𝑐 1,4
𝑆𝑐𝑎𝑙𝑐. 2107
𝐾î𝑛𝑐. = 𝐾î𝑛𝑐 = 2∗1600 = 0,65
𝑛∗𝑆𝑛𝑜𝑚.𝑡𝑟
Coala
Categoria
Grupuri Pdeconectată
№ după Sarcina Kînc Kînc
de nxSnT în regim avarie
PT continuitate asigurată Avarie
sarcină [kW]
a în AEE
1,17 -
1 I,II 2107 2x1600 0,65 1,3
-
3 6,7,10 I,II 3261 2x2500 0,65 1,3
4,5,11, -
4 I,II,III 2140 2x1600 0,67 1,34
12,13
8,14,15,
5 I,II 3005 2x2500 0,6 1,2 -
16
Coala
Coala
Ic
Sc
A
3 Un
Coala
2566
𝐼𝑐 = = 148[A]
√3∗10
148
𝐹𝑒𝑐. = = 105,7[𝐴]
1,4
Coala
Tipul şi ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul secţ.
tranzitată [A] [mm2] [A] [km]
cablului km km
SPC-PT1 2566 148 105,7 ААШв 240 0,62 0,09 0,58
3x120
PT1-PT2 1512 87,3 62 ААШв 165 0,89 0,095 0,1
3x70
SPC-PT4 2700 156 111,5 ААШв 240 0,62 0,09 0,17
3x120
PT4-PT3 1070 62 44,2 ААШв 140 0,326 0,083 0,12
50
SPC-PT5 3011 174 124,3 ААШв 275 0,645 0,084 0,26
3x150
PT5-PT6 1509 87 62,3 ААШв 165 0,89 0,095 0,05
3x70
[4,p.369,tab.П.1-9;p.373,tab.П.2-6]
Coala
Coala
Coala
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
Zech
Eech
Z ech rech
2
xech
2
- impendanţa echivalentă dacă rezistenţele active se
neglijează atunci Zech=Xech. Pentru fiecare punct scurtcircuit se determină curentul de
bază:
Coala
iş 2 k s I '' , [kA]
unde: Ks – coeficientul de şoc se alege din [6. tab.3.8., P150].
Valoarea curentului total de scurtcircuit se determină:
Isc = 2 *I p.o +i a,t
Coala
Es= 1
SEE
S s = 2000 MVA
X sist
X = O,8
s
L=21 km XL
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=10000kVA X spc
SPC
K3 USC =14 %
X L1
L1 L1=0,58km
X 0 =0,09Ω/km
K2
L2=0, 1 km XL2
L2
K2 X0 =0, 095Ω/km
Coala
Es
X rez1
K1
Sb U 1000 0,4
Ib = ∗ U2 = 1,73∗0,42 ∗ 10 =55[kA]
√3∗Ub 1
Es 1
Ip.0 = ∗ Ib = ∗ 55 = 2,35[kA]
Xrez1 23,432
iș = √2 ∗ 𝐾ș ∗ Ip.o = 1,41 ∗ 1,369 ∗ 2,35 = 4,5[𝑘𝐴]
Pentru K2
X 2 PT 676
Xrez2 = Xrez1 − = 23,432 − = 10,43
2XPT 52
Coala
PentruK3
Coala
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
- Parametrii nominali ai echipamentului să corespundă parametrilor locului în
care se instalează;
- Să reziste supratensiunilor şi curenţilor de scurtcircuit ce pot să apară în
regimurile de avarie.
Verificarea aparatelor electrice la solicitări mecanice şi termice în cazul
curenţilor de scurtcircuit se face prin compararea mărimelor de calcul cu cele de
încărcare.
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
se aleg după toate condiţiile, iar separatoarele nu se verifică la capacitatea de
deconectare.
Coala
Un =35 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-35/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 35 [kV] Unom= 35 [kV]
Il= 165 [A] Imax= 261 [A] Inom= 1000 [A]
iş= 12,01 [kA] ilim.dim. = 63 [kA]
Bsc= 84 [𝑘𝐴2 *s] I2term tterm= 2500 [𝑘𝐴2 *s]
[ 5,p.267,tab.5.5. ]
𝑆𝑛𝑡 10000
𝐼𝑙 = = = 165[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 35
1,4𝑆𝑛𝑡 1,4 ∗ 10000
𝐼𝑚𝑎𝑥 = = = 261[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 35
Coala
𝑆𝑛𝑡 10000
𝐼𝑙 = = = 578[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 10
Coala
𝑆𝑛𝑡 2500
𝐼𝑙 = = = 144[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 10
1,4𝑆𝑛𝑡 1,4 ∗ 2500
𝐼𝑚𝑎𝑥 = = = 202[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 10
Coala
Tipul: ТПЛK-10-УЗ
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 578 [A] Imax= 809 [A] Inom1= 1000 Inom2= 5 [A]
iş = 12,01 [kA] ilim.din.= 74.5 [kA]
Bsc= 84 [𝑘𝐴2 *s] I2term tterm.= 2187 [𝑘𝐴2 *s]
r2=2,3 [Ω] r2.adm=4 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
𝑆𝑎𝑝.
𝑟2 = 𝑟𝑎𝑝. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = +𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = 0,4 + 1,8 + 0,1 = 2,3[Ω]
𝐼2 2
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 144 [A] Imax= 202 [A] Inom1= 300 Inom2= 5 [A]
iş =10,17 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 83 [𝑘𝐴2 *s] I2term tterm.= 300 [𝑘𝐴2 *s]
r2=2,8 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
𝑆𝑎𝑝.
𝑟2 = 𝑟𝑎𝑝. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = +𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = 0,4 + 2,3 + 0,1 = 2,8[Ω]
𝐼2 2
Coala
Tipul: Э25
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom= 6000 [A]
Isc= 1,55 [kA] Inom.rup.= 50 [kA]
[1,p.91,tab.4.10]
𝑆𝑛𝑡 2500
𝐼𝑙 = = = 3612[𝐴]
√3 ∗ 𝑈𝑛 1,73 ∗ 0,4
Coala
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom1= 6000, Inom2= 5 [A]
iş = 4,5 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 16,6 [𝑘𝐴2 *s] I2term tterm.= 2187 [𝑘𝐴2 *s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
𝑆𝑎𝑝.
𝑟2 = 𝑟𝑎𝑝. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = +𝑟𝑐𝑜𝑛𝑑. + 𝑟𝑐𝑜𝑛𝑡. = 0,6 + 2,3 + 0,1 = 3[Ω]
𝐼2 2
Bsс= 𝐼𝑝.𝑜 2 (𝑡𝑝𝑝𝑟 + 𝑡𝑑𝑒𝑐𝑜𝑛. ) = 2,352 ∗ 3 = 16,6[𝑘𝐴2 ∗ 𝑠]
Coala
Coala
Coala