Sunteți pe pagina 1din 9

COLEGIUL NAŢIONAL ,,CONSTANTIN CANTACUZINO” TÂRGOVIŞTE

PROFESOR: FLORICICA ŞTEFAN

Proiect didactic

DATA: 17. 04. 2008


CLASA: a XI-a
DISCIPLINA: Religie
TITLUL LECŢIEI: Iubirea de Dumnezeu şi iubirea de semeni
TIPUL DE LECŢIE: mixtă
SCOPUL LECŢIEI: - conştientizarea elevilor asupra faptului că iubirea reprezintă cea mai înaltă virtute creştină;
- Sensibilizarea elevilor faţă de cei aflaţi în suferinţă.
DURATA: 50’

Competenţe specifice:
3.3. – explicarea caracteristicilor relaţiei om-Dumnezeu şi a relaţiei dintre semeni, fundamentate pe valorile
moralei creştine;
3.1. – identificarea unor modele de comportament creştin în exemplele biblice şi în cele din istoria bisericească;
Competenţe derivate:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
C1 → să identifice în ,,Imnul dragostei” (I Cor. 13), caracteristicile iubirii creştine adevărate;
C2 → să precizeze modalităţile concrete de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni;
C3 → să definească iubirea creştină;
C4 → să explice importanţa dobândirii virtuţii dragostei pentru urcuşul spiritual şi mântuirea personală.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, explicaţia, lectura, expunerea, audiţia muzicală,
jurnalul reflexiv, metoda R. A. I., interpretare de text;
2. Mijloace de învăţământ: casetofon – CD cu Sfânta Liturghie, Biblia, fişa cu rebus, fişa pe care sunt scrise
faptele milei trupeşti şi sufleteşti, fişa cu versetul biblic, fişe pentru realizarea jurnalului reflexiv;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală.

Resurse:
1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX-a;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50’
3. Bibliografice:
• *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1982;
• Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;
• Cursuri ,,Gândire critică”;
• Cursuri ,,Metode active” – Universitatea Valahia, Târgovişte;
Scenariul didactic

Nr. Etapele C. Timp Conţinutul instructive-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Crt. lecţiei D. (min) Activitatea profesorului/activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’ • salutul
organizatoric • rugăciunea
• notarea absenţelor
• pregătirea pentru începerea lecţiei.
2. Reactualizarea 15’ • Se verifică tema pentru acasă. • exerciţiul • activitate
cunoştinţelor Solicit un elev să citească cerinţa temei: frontală
Identificaţi în textul următor faptele milei
trupeşti (Matei 25, 34-40)
- Un elev citeşte tema, ceilalţi verifică
pe caiete;
Ce înseamnă ,,Euharistie”?
... mulţumire, recunoştinţă.
Ce se înţelege prin ,,jertfa euharistică”? • conversaţia
...slujba de mulţumire şi recunoştinţă adusă lui
Dumnezeu pentru jertfa mântuitoare a Fiului şi
pentru posibilitatea de a ne împărtăşi cu Trupul
şi Sângele Domnului.
Ce se înţelege prin ,,iubire jertfelnică”?
... iubirea noastră faţă de Dumnezeu şi
aproapele, sacrificiul nostru în slujba lui
Dumnezeu şi a aproapelui.
• Se prezintă elevilor un rebus.
- Elevii vin pe rând descoperind • fişa cu rebus
răspunsurile şi completând rebusul. • jocul didactic
Pe verticală reiese expresia ,,iubirea creştină”.
3. Captarea atenţiei 10’ • se citeşte din Sfânta Scriptură I Corinteni 13, • lectura
a Sf. Ap. Pavel; • Biblia • activitate
- Elevii ascultă cu atenţie; frontală
• Ce virtuţi creştine sunt amintite în acest text? • aprecieri
… dragostea, credinţa, nădejdea, şi spune verbale
Sfântul Apostol Pavel că dragostea este cea mai
mare dintre ele.
• Cine este modelul de iubire supremă? • activitate
… Mântuitorul Hristos, care, prin jertfa Sa pe frontală
Cruce a dovedit marea iubire faţă de oameni, • conversaţia
dându-le posibilitatea de a se mântui.
- Se citeşte Pilda samariteanului • lectura • Biblia • aprecieri
milostiv (Luca 10, 25-28) verbale
Elevii ascultă cu atenţie;
Cine este sproapele nostru?
… orice om fără nici o deosebire, toţi fiind
creaţi după chipul lui Dumnezeu.
- Se discută pilda prezentată,
evidenţiindu-se importanţa iubirii faţă • conversaţia
de semenii noştri.
Elevii răspund întrebărilor adresate.

4. Anunţarea temei 1’ • Astăzi, la ora de religie vom parcurge o altă


şi a obiectivelor lecţie din Unitatea ,,Spiritualitate şi misiune”, • explicaţia
propuse şi anume Iubirea de Dumnezeu şi iubirea de
semeni, iar în lecţie vom identifica în ,,Imnul • activitate
dragostei” caracteristicile iubirii adevărate, să frontală
precizăm modalităţile concrete de iubire faţă de
Dumnezeu şi faţă de semeni, să definim iubirea
creştină şi ce importanţă are dobândirea de
către noi creştinii a acestor virtuţi pentru
mântuire.
• Elevii ascultă şi notează titlul lecţiei în caiete.
5. Comunicarea 15’ • elevii au Biblia pe bancă. • explicaţia • Biblia • activitate
noilor cunoştinţe Să identificăm împreună caracteristicile iubirii frontală
sau dirijarea C1 creştine din I Corinteni 13.
învăţării Cum este iubirea prezentată de către Sf. • lucrul cu Sf.
Apostol Pavel? Scriptură
… îndelung rabdă, este binevoitoare, nu
pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte, nu se
poartă cu necuviinţă.
- Se discută textul biblic
Elevii răspund întrebărilor adresate. • conversaţia
C3 Iubirea sau dragostea este virtutea
fundamentală a creştinismului, virtute prin care
creştinul intră în comuniune cu Dumnezeu. La • expunerea
I Ioan 4, 16 întâlnim expresia ,,Dumnezeu este
iubire”, iubirea fiind un atribut al lui
Dumnezeu, din iubire a creat lumea şi tot din
iubire Şi-a trimis Fiul ca să mântuiască această
lume.
Toţi suntem fiii aceluiaşi Tată ceresc, creaqţi
după chipul lui Dumnezeu şi avem aceeaşi
chemare spre împărăţia cerurilor.
Dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de • expunerea
aproapele reprezintă Legea Nouă. În ea sunt
cuprinse toate poruncile Sfintei Scripturi: ,,Să
iubeşti pe Domnul Dumnezeul Tău din toată
inima ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele
tău ca pe tine însuţi” (Marcu 2, 31).
Iubirea creştină ar trebui să fie mai presus în
viaţa omului. Această iubire o dovedim prin
iubirea aproapelui.
Iubirea adevărată se exprimă prin fapte, • fişa scrisă
izvorăşte dintr-o inimă curată, aşa cum spunea
Mântuitorul Hristos: ,,Nu tot cel ce-Mi spune
Doamne, Doamne, va intra în împărăţia Tatălui
Meu care este în cer” (...), deci iată că iubirea
trebuie arătată prin fapte. Tot Mântuitorul
spune la Matei 5, 40: ,,Întrucât aţi făcut un bine
unuia dintre aceşti fraţi mai mici ai Mei, Mie
Mi-aţi făcut”. Ce înţelegem de aici? În mâna
săracului să vedem întotdeauna mâna lui
Hristos. • conversaţia
Care ar fi modalităţile concrete de
C2 manifestare a iubirii faţă de Dumnezeu şi faţă
de semeni?
… faţă de Dumnezeu: credinţă, iubire, post,
participarea la sfintele slujbe ale Bisericii,
iertarea aproapelui.
… faţă de semeni, îndeplinirea faptelor milei
trupeşti şi sufleteşti
Se prezintă elevilor o fişă pe care sunt scrise
faptele milei trupeşti şi sufleteşti.
Se audiază un fragment din Sf. Liturghie:
,,Iubi-te-voi, Doamne”. • audiţia
Solicit elevilor să identifice în această cântare muzicală • casetofon
religioasă atributele lui Dumnezeu. CD
… dătător de virtuţi creştine, întăritor în
credinţă, izbăvitorul de rău.
Dragostea este cel mai înalt şi mai profund
C1 sentiment sădit în sufletul fiecărui om, este
dezinteresată şi ne aşează într-o relaţie
autentică, atât cu Dumnezeu, cât şi cu semenii
noştri.
Dragostea este cea mai importantă virtute
creştină, cu ea putem câştiga desăvârşirea sau • exerciţiul
C4 sfinţenia, putem intra în comuniune cu
Dumnezeu. Este o treaptă în desăvârşirea
creştină, ea ne face mai buni, mai generoşi, mai • expunerea
înţelegători şi mai sensibili la suferinţele celor
din jurul nostru.
Elevii ascultă şi notează pe caiete.
Fixarea 10’ • Se propune elevilor desfăşurarea unui joc • metoda • mingea
6. cunoştinţelor didactic. Se explică jocul. Elevul care aruncă R.A.I.
mingea trebuie să formuleze o întrebare din
lecţia predată, elevului care o prinde. Cel care • jocul didactic
prinde mingea răspunde la întrebare, apoi o
aruncă mai departe la alt coleg, adresând o
întrebare. Elevul care nu ştie răspunsul iese din
joc, la fel şi cel care este descoperit că nu
cunoaşte răspunsul la propria întrebare. Elevii
sunt dirijaţi de către profesor.
C2 Exemplu: care sunt modalităţile concrete de
iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni?
Ce este iubirea creştină?
… cel mai înalt sentiment sădit în suflet de
Dumnezeu • Fişe de lucru • activitate
C3 Cine este aproapele nostru? individuală
… orice om de pe pământ pentru că toţi purtăm • jurnal
în noi chipul lui Dumnezeu reflexiv
Care este porunca Mântuitorului?
… să-L iubim pe Dumnezeu din toată inima şi
pe aproapele ca pe noi înşine.
Se distribuie elevilor fişe cu sarcină:
5’ Realizaţi un jurnal în care să precizaţi ce
sentimente v-au trezit această lecţie, care din
ideile discutate ţi s-au părut mai importante,
dacă ai putea să schimbi ceva în
comportamentu tău ce ai schimba pentru a
C4 deveni şi mai bun creştin si precizează dacă
este importantă virtutea dragostei pentru
măntuirea ta. (două, trei lucrări sunt citite la
clasă)
-elevii lucrează, iar cei solicitaţi de profesor
răspund
7. Asociere, Se prezintă elevilor un verset biblic: ,,Iubiţi pe
generalizare vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă
blesteamă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi • fişe cu
C4 rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă • interpretare versetul biblic
prigonesc”. (Matei 5, 44). pe text
- Elevii ascultă cu atenţie
Se explică versetul punându-se accent pe
faptul că iubirea se reflectă şi asupra
duşmanilor sau a celor ce ne vor răul.
Îndemnul elevilor de a practica această
virtute creştină, arătându-se prin faptele
noastre.
8. Activitate Se precizează tema pentru acasă: • explicaţia • activitate
suplimentară Din manualul de religie, de învăţat rugăciunea frontală
pag. 47 şi exerciţiul 2, punctul a).
- Elevii notează tema;
9. Aprecierea Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei, se • aprecieri
activităţii elevilor nominalizează elevii care au participat activ la verbale
oră şi se notează.
10. Încheierea • rugăciunea
activităţii • salutul

S-ar putea să vă placă și