Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic al lecției de informatică

Clasa: a XI-a, profil umanist


Data
Instituţia: LT „M. Eminescu”
Disciplina de studiu: informatica
Clasa: XI-a
Subiectul lecţiei: Modul de transmitere a argumentelor şi de returnare a rezultatelor în
procedură.
Tipul lecţiei: de formare a competenței de aplicare a cunoștințelor.
Competenţele specifice:
- Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de
programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea automatizată a
informaţiei.
- Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.
Subcompetenţe:
Organizarea comunicării între programul/subprogramul apelant şi subprogramul apelat.
• Proiectarea structurală a algoritmului şi a programului.
Obiectivele operaționale:
la finele lecției elevul va fi capabil:
O1 să identifice diferenţa dintre un parametru-valoare și un parametru-variabilă.
O2 să analizeze cum are loc transmiterea argumentelor şi returnarea rezultatelor în procedură.
O3 să elaboreze programe cu proceduri.
Strategii didactice:
a) forme: frontală; în perechi; individuală;
b) metode: conversaţia euristică, metoda activitatea cu manualul, metoda exerciţiului,
instruirea asistată la calculator.
c) Material didactic:
1. Informatică: Manual pentru clasa a 11-a/Anatol Gremalschi;
2. calculator
3. prezentare

Bibliografie:
1. Informatică: Man. pentru clasa a 11-a/Anatol Gremalschi; Min. Educaţiei al Rep.
Moldova. – Ch.:Î.E.P. Știinţa, 2014 (Tipografia „BALACRON” SRL). – 192 p. ISBN
978-9975-67-877-3
2. Planul-cadru pentru învăţământul primar, gimnazial şi liceal, anul şcolar 2017-2018,
aprobat prin Ordinul nr. 180 din 29 martie 2017 al Ministrului Educaţiei;
3. Curriculumul modernizat “Informatică. Curriculum pentru clasele a X-a − a XII-a”,
Chişinău, 2010, aprobat prin Ordinul nr. 244 din 27 aprilie 2010 al Ministrului Educaţiei;
4. Standardele de eficienţă a învăţării informaticii, aprobate prin Ordinul nr. 1001 din 23
decembrie 2011 al Ministrului Educaţiei.
5. http://ctice.md/.
6. Corlat S., Ivanov L., Bîrsan V. Informatica. Ghid de implementare a curriculumului
modernizat pentru treapta liceală. Cartier, Chişinău, 2010.

1
Etapele lecției Obiec- Activitatea didactică a profesorului Activitatea elevilor
Timpul, min tivele
opera-
ționale
Evocarea Salută elevii, asigură ordinea şi un climat Răspund la salutul profesorulu
7 min favorabil în clasă. necesare pentru desfăşurarea
Propune completarea diagramei Wenn Completează diagrama We
referitor la cunoştinţele despre funcţii şi despre funcţii şi procedure
procedure.
Realizarea Enunţă subiectul şi performanţele la care vor Reţin, notează subiectul noii
sensului ajunge elevii în urma participării active la lecţie performanţele la care vor ajun
20 min (obiectivele lecţiei) prestaţie bună.

Propune elevilor să analizeze forma generală a Elevii analizează forma gener


textului unei declaraţii de procedură utilizând declaraţii de procedură utilizâ
manualul de informatică. informatică.
O1 Procedura poate să întoarcă mai multe Elevii citesc fragmentul de te
rezultate, dar nu prin numele ei, ci prin diferenţa dintre un parametru
variabile desemnate special (cu prefixul var) în variabilă din lista de parametr
lista de parametri formali.
Activarea unei proceduri se face printr-un apel Elevii citesc fragmentul de tex
de forma diferenţa dintre un parametru
p(a1, a2, ..., an). Unde a1, a2, ..., an este lista variabilă din lista de parametr
de parametri actuali. Spre deosebire de
funcţie, apelul de procedură este o instrucţiune;
aceasta se inserează în programul principal
în locul în care sînt dorite efectele produse de
execuţia procedurii.
Prezintă prezentarea în care se analizează cum Elevii analizează cum are loc
are loc corelaţia dintre parametri actuali şi actuali şi parametri formali.
parametri formali.

O2 Se analizează programul P99; Elevii vor analiza cum are loc


{Declararea şi utilizarea procedurii Lac } argumentelor şi returnarea rez

Reflexie Propune realizarea exerciţiului 2 pagina 12 Elevii realizează exerciţiului


6 min pentru a identifica care din apelurile date sunt care din apelurile date sunt co
corecte şi să argumenteze răspunsurile. răspunsurile.
Comentarea programul 100 şi să identifice Comentează programul 100 ş
eroarea din el.

Ce va afișa pe ecran programul ce urmează? Un elev la calculator va introd


programul p101, restul elevilo
ecran programul dat.
Extindere Ce reprezintă procedurile cu parametrii şi ce Procedurile cu parametrii
9 min sunt parametrii? date de intrare (numite parametri)
efectuarea anumitor operaţii. P
comunicare între programul apel
în care intervin în comunicarea cu
sunt de trei tipuri:

2
- parametri de intrare
- parametri de ieşire
- parametri de intrare-ie
Parametrii de intrare sun
momentul apelului.
Parametrii de ieşire rep
procedură şi care trebuie transmise p
Parametrii de intrare - ieşi
de ieşire, dar, spre deosebire de pa
efectuate asupra acestora în interior

cadrul programului apelant.

O3 Elaboraţi un program cu procedură care Elaborează un prog


calculează aria unui triunghi după formula lui
calculează aria unui triunghi
Heron.
Testează programul la calcula
Bilanţul lecţiei Verifică realizarea obiectivelor propuse. Conştientizează performanţele
2 min Face analiza lecţiei. Aprecieri generale asupra la dialog.
modului participarii la activitate şi notează Elevii se autoevaluează despre
elevii. s-au simţit astăzi la lecţie
Tema pentru De elaborat un program cu procedură care Notează tema de acasă.
acasă calculează volumul sferei.
1 min

S-ar putea să vă placă și