Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: Literatura pentru copii


SUBIECTUL: Cuiele, de Pop Simion
CLASA: a III-a
INVATATOR: Toader D. Mariana
Şcoala Gimnazială Nr. 1,,Dimitrie Luchian”,Piscu

MOTIVAŢIA:

Textul,,Cuiele”, de Pop Simion face parte dintr-un set de texte epice menite să
producă unele schimbări de natură atitudinală,motivaţională şi comportamentală la
nivelul personalitătii elevilor.Lecţia respectivă face apel la cunoştinţele de educaţie civică
ale elevilor.
Prin prezentarea si intuirea mesajului acestui text , elevii au posibilitatea să
reflecteze asupra rolului respectului copiilor faţă de părinţii lor.
Prin întrebările interpretative şi prin brainstormingul de grup se stimulează
gândirea liberă la diferite nivele si imaginaţia creatoare. Sarcinile fixate la fiecare
fragment menţin elevii activi, implicându-i cognitiv în lectura textului
OBIECTIVE:

O1: să introducă cuvintele cheie : tatăl, fecior, faptă rea , cuie, usă, găuri, în noi
contexte ;
O2:să lectureze un text la prima vedere ;
O3: să facă predicţii pe firul epic al povestirii ;
O4: să desprindă unele trăsături fizice şi morale ale personajelor ;
O5 :să exprime oral propriile păreri si gânduri ;
O6: să dea dovadă de toleranţă faţă de interlocutor ;
O7: să argumenteze o părere personală;

1
O8: să realizeze un cvintet pornind de la învăţătura textului.

CONDITII PRELIMINARE:

Elevii trebuie să manifeste capacitatea de a citi fluent si expresiv un text la prima


vedere, să sesizeze semnificaţia cuvintelor in funcţie de contextul dat, să dea dovadă de
toleranţă în acceptarea opiniilor partenerilor de dialog.De asemenea ,trebuie să fie
familiarizaţi cu metodele interactive folosite.

MANAGEMENTUL RESURSELOR SI TIMPULUI:

 RESURSE INFORMATIONALE: textul suport, fise cu textul predictiilor,


coli pentru scris, markere, fişa,,reţeaua de discuţii”
 RESURSE PROCEDURALE: brainstormingul, termeni daţi în avans,
lectura cu predictii, reţeaua de discutii ,cvintetul;
 RESURSE DE TIMP: 50 minute;
 RESURSE UMANE: 24 de elevi.

GRUPAREA:frontal,individual,în perechi ,6grupe de câte 4

EVALUAREA:
 Răspunsurile la întrebările învăţătorului;
 textul realizat cu sprijinul termenilor daţi în avans ;
 tabelul predicţiilor;
 fişa ,,reţeaua de discuţii”
 modul de argumentare a propriilor opinii ;
 prin realizarea cvintetului.

LECTIA PROPRIU-ZISĂ
EVOCAREA
 Exerciţiu de încălzire
Enumeraţi cel puţin trei motive pentru care trebuie să ascultaţi sfaturile părinţilor.
(activitate în perechi).
2
Elevii prezintă motivele pentru care îşi ascultă părinţii.(Răspunsurile se notează la pe o
coală sub forma unui ciorchine)
 Termeni cheie :,
Învatatorul cere elevilor să citească termenii daţi în avans scrişi pe flipchart :
fecior,tatăl , , usă, faptă rea, , cuiele ,găurile(anexa1)
Fiecare elev are ca sarcină să alcătuiască un text cât mai interesant pornind de la
termenii daţi în avans. Precizez elevilor că trebuie să folosească termenii în ordinea în
care au fost daţi şi că au la dispoziţie doar cinci minute).
Se vor numi doi, trei elevi să-şi prezinte versiunile in faţa clasei.
 Oganizatorul verbal: anunţarea subiectului şi a obiectivelor activitaţii. (1min. )

REALIZAREA SENSULUI  :

Lectura cu predictii
Învăţătorul îi roagă pe elevi să asculte cu atentie lectura textului si să
observe asemănările si deosebirile dintre textul creat de ei şi si cel real( anexa 5).
De asemenea,învăţătorul precizează faptul că textul este împarţit în fragmente şi
că se vor opri din când în când pentru ca elevii să facă predicţii şi să-şi
completeze în tabelul predicţiilor(anexa2)

 Se citeste primul fragment : „Un om avea un fecior ..............................îi zise


tatălui său :”
Se face rezumatul primului fragment.
Se pun întrebari legate de fragmentul citit :
Ce părere aveţi despre fecior?
Dar despre tatăl lui? Argumentaţi răspunsurile.
Ce credeţi că se va întâmpla în continuare ?

PREDICTIE :

3
Elevii vor completa în coloanele 1 si 2 ce cred că se va întampla în continuare şi
ce dovezi au.

 Se citeste al doilea fragment : „-Nicăieri ca la noi ..........................de propriile


griji”
Se face rezumatul fragmentului citit.
Se completează in tabel col. 3 –ceea ce s-a întămplat de fapt în fragment.

Ce promisiune i-a făcut fiul tatălui ?


Credeţi că o să se ţină de promisiune ?
Puteti anticipa finalul textului?
Voi cum credeţi că se încheie textul? De ce?

PREDICTIE:
Elevii vor completa în tabel, în coloanele 1 şi 2, cum cred ei că se va încheia
textul şi ce dovezi au.
 Se citeşte finalul textului:,,Odrasla îşi luă rolul în serios................ Găurile au
rămas...”
Se face rezumatul fragmentului citit şi se completează in tabel col. 3 –ceea ce s-a
întămplat de fapt în fragment.

Ce sentimente aţi trăit în timpul lecturării textului?


Învăţătorul propune elevilor să compare povestea imaginată de ei , pornind de la
termenii daţi în avans cu textul citit.
Se expun ideile în faţa clasei.

REFLECTIA  :
Se propune o dezbatere după metoda ,,reţeaua de discuţii”(anexa3)
Elevii, grupaţi în perechi, realizează reţeaua.Caută 3 argumente pentru
răspunsul afirmativ şi 3 argumente pentru răspunsul negativ, pe care le notează în coloana
corespunzătoare.Fiecare pereche discută cu o altă pereche, expunându-şi argumentele,
adăugând în listele proprii şi idei sugerate de partenerii de discuţie.
Se reflectează asupra argumentelor notate şi fiecare elev adoptă o
4
poziţie,,pro” sau ,,contra”.Elevii care au adoptat poziţia ,,pro”trec într-o parte a clasei iar
cei cu păreri ,,contra” în cealaltă parte, iar indecişii la mijloc.
Începerea dezbaterii propriu-zise
Cer unui elev din fiecare grup să formuleze poziţia grupului său,exprimând
argumente puternice care s-o susţină.După aceea, membrii celor trei grupe urmează să
contrazică, să combată argumentele celorlalţi şi să găseascămotivând şi de ce o fac(cu
propriile argumente).Elevii care sunt convinşi de argumentele aduse de celălalt grup pot
schimba grupul.După 10 min. de dezbatere purtătorul de cuvânt al fiecărui grup
formulează concluzia grupului.

EXTINDERE
Scriere liberă : CVINTET (anexa 4)-activitate pe grupe
Pornind de la invăţătura textului solicit alcătuirea unei poezii.
Liderii grupelor citesc cvintetele in faţa clasei, stând pe un scaun numit Tronul
scriitorului.

5
Anexa1

Termeni daţi în avans

fecior
tatăl
uşă
faptă rea
cuiele
găurile

6
Anexa2

TABELUL PREDICŢIILOR

Ce crezi că se va Ce dovezi ai? Ce s-a întâmplat în


întâmpla? text?
I.

II.

III.

7
Anexa3

Reţeaua de discuţii
DA NU
................................................................................................................................................
Dacă tatăl şi-
................................................................................................................................................
ar fi certat fiul
................................................................................................................................................
de la primele
................................................................................................................................................
fapte rele,
................................................................................................................................................
credeţi că
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
băiatul ar fi
................................................................................................................................................
conştientizat că
................................................................................................................................................
greşeşte şi si-ar
................................................................................................................................................
fi schimbat
................................................................................................................................................
comportamentul
................................................................................................................................................
?

8
Anexa 4

CVINTETUL

1 cuvânt cheie al textului ( substantiv)


2 adjective
3 verbe ( se termină în –ind sau în –înd )
O propoziţie alcătuită din 4 cuvinte
1 cuvânt cheie care exprimă esenţa
problemei (substantiv)

9
An
exa 5
Cuiele,
după Pop Simion

Un om avea un fecior neascultător cum e fierea .Lenea curgea pe el, în


timp ce cu traiul uşor era frate de cruce.Doar de blestemăţii şi rele era
bun.Tătâne-său nu-l bătu, cum făceau alţi părinţi.Bătu câte un cui în uşă la
fiecare năzbâtie a neisprăvitului:cuiul şi fapta de ocară.
Timpul curse, uşa se umplu; devenise zid de cuie. N-aveai unde pune
un deget şi fiul acelui om, înfuriindu-se, îi zise tatălui său:
-Nicăieri ca la noi.De ce ai bătut cuie în uşă?
-Tu le-ai bătut, zise tatăl.
-Eu?
-Da. N-ai făcut tu rele, duium, cutare şi cutare, nu mai ţin minte câte,
multe, fară număr?
-Făcut, decunoscu fiul.
-De fiecare faptă rea am înfipt câte un cui. Priveşte, ăsta eşti, vorbi
tatăl, posomorându-se rău.
-Nu-i supărare, cuiele se pot scoate;eu voi fi acela, promise fiul.
-Poate făcând tot atâtea fapte bune, spuse tatăl şi îşi văzu de propriile
griji.
Odrasla îşi luă rolul în serios, se făcu alt om, de nerecunoscut, harnic
şi săritor la nevoie, încât fapta de laudă şi actul de bunăvoinţă deveniră
obişnuinţă.Nu trecea zi să nu ia cleştele să scoată un cui două din uşa
fărădelegilor lui.
Timpul curse, iar uşa se goli de cuie. Fiul alergă într-un suflet la tatăl
său, care albise pe cap şi acum trăgea să moară. Spuse către el, stălucind de
bucurie:
-Văzut-ai tată? Nu mai e nici un cui în uşa aceea. Le-am scos pe toate!

10
-Dar găurile? Găurile au rămas...

11

S-ar putea să vă placă și