Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Disciplina: Consiliere şi orientare şcolară


Clasa : a XI a A
Data: 11 .02.2011
Componenta: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Tema : Bune maniere
Locul desfăşurării: sala de clasă

Metode: conversaţia, explicaţia, descrierea, studiul de caz, autoobservaţia, comparaţia,dezbaterea.


Scopul: Analiza personalităţii elevilor şi conturarea unei imagini de sine coerente şi obiective care
să asigure reuşita profesională şi personală.
Competenţe generale:
1. Explorarea resurselor personale care influenţează comportamentul elevilor

Competenţe specifice:
1.1. Argumentarea importanţei încrederii în sine, pentru evoluţia personală;
1.2. Examinarea caracteristicilor specifice adolescenţei;

Competenţe derivate:
Identificarea punctelor tari şi punctelor slabe proprii şi ale colegilor;
Dezvoltarea abilitaţilor de autocunoaştere şi dezvoltare personală
Cunoaşterea mijloacelor de îmbunătăţire a propriei imagini în vederea asigurarii unui
comportament civilizat;
Optimizarea încrederii în sine şi în ceilalţi;

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, problematizarea, observaţia,
Mijloace de învăţământ : fişe de lucru,
Forme de organizare a activitaţii elevilor : activitate frontală, activitate individuală;

Scenariu didactic

1. Moment organizatoric:elevii vor primi fişe .


2. Răspunsurile elevilor vor fi monitorizate de către diriginte.

3. Captarea atenţiei
 Profesorul informează elevii asupra temei, scrie titlul pe tablă, prezintă obiectivele.
Activitatea îşi propune descoperirea şi explorarea resurselor necesare unui comportament
civilizat.

4. Desfăşurarea activităţii
 Propun elevilor o discuţie scurtă pe tema lecţiei prin prisma citatului
„ Haina nu îl face pe om” şi cercetarea fişei de lucru pentru a afla câteva reguli de conduită.
( vezi fişa de mai jos).
Bune Maniere

Anticii puneau un accent deosebit pe mişcările corpului deoarece ei considerau că prin acestea individul
îşi exprimă nobleţea, perfecţiunea spiritului, gesturile trebuiau să nu fie nici prea domoale, nici foarte
agere.

CUM TREBUIE SĂ ARATE ŢINUTA TA !

1. Pentru bărbaţi, fata bărbierită este cartea de vizită .Daca vrei să fi plăcut într-o relaţie,
bărbiereşte - te în fiecare zi.
2. Oricare ar fi tipul tunsorii părul trebuie să fie ordonat.
3. Unghiile trebuie să fie îngrijite.
4. Pantofii vor fi întotdeauna curăţaţi .
5. Batista trebuie să lipsească din buzunar.
6. Ochii nu se curăţă cu mâna, ci cu o batista curată.
7. Pieptănatul în public este o necuviinţă, precum şi scobitul în ureche.

CARE TREBUIE SĂ FIE SALUTUL TĂU !

1. Punctualitatea e o formă de respect. Când mergi într-o vizită, nu sosi niciodată înainte cu nici
un minut, mai bine să ajungi cu 3 minute mai târziu.
2. Salutul verbal este însoţit întotdeauna de înclinarea capului, ce trebuie să fie amplă, nu
zgârcită. Când saluţi pe cineva, priveşte-l în ochi !
3. In vizită la necunoscuţi sau la persoane mai puţin apropiate nu se permite să duci altceva
decât flori. Şi să fie fără soţ.
4. Când intri, manifestă-ţi intenţia de a te descălţa, din respect pentru curăţenia gazdei. Dar nu te
descălţa decât atunci când sesizezi ca ea acceptă. Pentru unele gazde, descălţatul oaspeţilor
este o jignire.
5. Cel care intră într-un cerc, salută primul. O singură dată pe toata lumea şi nu repeta salutul
pentru ce-i ce răspund cu întârziere.
6. Nici o femeie nu se ridică în picioare să dea mâna cu un bărbat.Şi nici un bărbat nu dă mâna
şezând unei femei.
7. Strânsul mâinii se efectuează scurt şi ferm. Nu este permis să reţii mâna cuiva.
8. Prezentările se fac în ordinea importanţei: pe cel mai însemnat îl prezinţi primul.
9. Daca un bărbat mai în vârstă îi cedează locul unei tinere în aglomeraţie, ea este obligată să
accepte.
10. Gazda intră şi îl prezintă pe domn doamnei , iar doamna întinde mâna dacă doreşte , dacă nu
îşi spune numai numele.
11. Nici chiar fetele foarte tinere nu-şi vor spune numai numele mic - Mimi , Fifi , Crenguţa - ci
vor rosti chiar ambele nume - Laura Ionescu.
12. Aceeaşi recomandare o facem şi tinerilor domni , nu vor spune - Bogdan , Dan ,ci numele
întreg - Şerban Iordănescu. Bineânţeles , în acest domeniu ca şi în altele , există unele motive
care anulează regulile : nimeni nu va fi obligat , de exemplu , să accepte salutul cuiva care a
pierdut stima generală.

CATEVA EXCEPŢII:

13. O foarte tânără domnişoară este prezentată unui domn în vârstă şi nu invers cu toate ca regula
spune : bărbatul este prezentat femeii. Dar în acest caz a trecut pe primul plan vârsta.

14. Dacă prezentam o personalitate politică sau publică, putem, în general , să-i anunţăm titlul şi să
nu-i spunem numele. Se va spune de exemplu : " Domnul director al fundaţiei ..." , " Domnule
director , vi-l prezint pe doctorul X."

15. Dacă e vorba despre o ceremonie în care se impune un protocol va fi pronunţat numai numele
persoanei pe care o prezentam.

16. Într-o societate se va pronunţa mai întâi numele persoanei care intră şi apoi numele persoanelor
prezentate. Când împrejurările o cer, această ordine este inversată : dacă în casă se află o persoană
care merită un respect deosebit atunci ea va fi cea prezentată unor noi veniţi. În acest caz ne vom
exprima astfel : " Vă rog să-mi permiteţi , domnule X , să v-o prezint pe doamna Y ".

CUM NE ÎMBRĂCĂM

17. " Haina face pe om " sau " nu haina face pe om ". Ambele dictoane sunt discutabile. Dar
independent de adevărul lor haina trebuie concepută în aşa fel încât să pună în valoare personalitatea
unei femei. Poţi să copiezi aproape identic modelele apărute în revistele de modă fără a deveni
elegantă. Adevărata eleganţă se obţine dintr-un acord perfect între haină, împrejurare şi
personalitatea celei care o poartă. Este un al şaselea simţ care le spune unor femei cum să poarte o
rochie de doi bani ca pe un model de la o mare casă de modă. Un aforism demn de reţinut în acest
domeniu sună astfel : " mai degrabă puţin mai simplu decât un pic prea încărcat “.

18. O persoană cu gust nu poartă culori prea ţipătoare şi aplică legile elementare ale esteticii. Dacă
ai tenul palid , galbenul şi verdele te fac livid. Dacă nu eşti zveltă trebuie să eviţi creţurile şi cutele,
să te fereşti de dungile orizontale dacă nu eşti înaltă, de cele verticale, dacă eşti foarte înaltă. Când
am depăşit o anumită vârstă şi un anumit număr de kilograme , trebuie să ne gândim bine dacă să
purtăm în vacanţă pantaloni sau short.

19. Feriţi-vă să vă afişaţi cu lucruri mereu noi , cumpărate la întâmplare , crezând că astfel sunteţi
elegante.

20. Arta de a ne îmbrăca , presupune şi arta de a alege accesoriile. Un taior gri neutru va părea
foarte elegant dacă va fi completat cu încălţăminte neagră , cu poşetă şi cu mănuşile asortate.
Dimpotrivă , accesoriile prost alese pot strica efectul celei mai elegante haine. Să nu credeţi cumva
că deveniţi o femeie " chic " dacă vă străduiţi să vă cumpăraţi poşetuţe de diverse culori asortate la
tot atâţia pantofiori ieftini . Este suficient să aveţi o poşeta neagră , încăpătoare , de bună calitate.
21. În acelaşi timp, vom avea grijă să alegem cu atenţie podoabele potrivite. Bijuteriile autentice nu
se poartă decât în situaţii deosebite. A-ţi pune la gât un şirag de perle dimineaţa, la ora 7, nu este o
dovada de bun gust. Dimpotrivă ! Chiar dacă avem multe bijuterii veritabile, nu trebuie să le etalăm
pe toate odată. O vom alege numai pe cea care se potriveşte cu toaleta noastră.
Nu se poartă aur cu argint în acelaşi timp. În timpul zilei este de preferat să recurgem la acele
imitaţii simple cu un design frumos, evitând sticla colorată tot ce este strident încărcat.

22 . Un bărbat elegant n-ar trebui să poarte nimic altceva în afara de verighetă şi de ceas, eventual
un ac de cravată , seara.

CUM TREBUIE SĂ MĂNÂNCI !

23.Nu insista cu privirea la vreun fel de mâncare ce nu ţi se oferă.

24.Stai cât mai aproape de masă, ca să nu cadă firimituri. Şezi pe tot scaunul, nu doar pe marginea
lui.
25.Să nu ceri nimic de mâncare, chiar dacă au uitat să te întrebe dacă eşti flămând.
26.Nimeni nu pune mâna pe lingură şi serveşte înaintea gazdei.
27.Nu căuta şi nu lua bucata cea mare.
28.Nu privi în farfuria nimănui.
29.Coatele nu se sprijină pe masă, ci stau cât mai strânse lângă corp.
30.Degetele nu se bagă niciodată în farfurie.
31.Se mănâncă tot din farfurie, fără a se lăsa nimic. Dar, sub nici o forma nu se face farfuria "lună"
cu o bucată de pâine.
32.Nu se toarnă niciodată într-un pahar care nu este complet gol.

PE STRADĂ

32.Bărbatul merge pe partea exterioară a drumului şi tot el trebuie să urce primul în taxi.

ARTA CONVERSAŢIEI

33.Ce este conversaţia? Există o reţetă perfect pusă la punct ce asigură reuşita în toate situaţiile? Nu,
din nefericire! Nu poţi pătrunde dintr-odată în acest domeniu care dă ocazia unora să-şi desfăşoare pe
deplin puterea de seducţie, iar altora să comită gafă după gafă. Intre ariditatea plictiselii şi pericolul
ridicolului trebuie să urmăm un drum care ne duce spre ceea ce se numea în Evul Mediu " la carte du
tandres " şi ale cărui principale etape sunt : tactul, discreţia, atenţia, însufleţirea, amuzamentul,
cultura, politeţea şi sinceritatea. Apar aici, ca în aproape toate manifestările comun atitudini. Pe de o
parte exista unele persoane foarte sigure pe ele, care polarizează conversaţia, îmbătându-se cu
propriile lor cuvinte, vorbind făra încetare si interzicându-le celorlalţi orice participare la discuţie. La
cealaltă extremă, se situează a doua categorie: veşnicii tăcuţi pe care nu îi bântuie nici cel mai, cei
cărora le e o frică teribilă să nu greşească sau să-şi manifeste dezacordul. Veşnicii: " Aveţi dreptate
sau cum auzim, mai recent: " Corect ! ". Ajungem astfel la situaţia pe care o enunţa un umorist: " În
orice conversaţie sunt doua feluri de indivizi: pisălogii şi victimele ".
34. Trebuie să fii întotdeauna atent la ceea ce spui, astfel încât să nu-ţi pui interlocutorul în
inferioritate, chiar dacă eşti mai instruit sau mai informat decât el. Asta nu înseamnă ca trebuie sa-i
dai mereu dreptate celuilalt.

CADOUL

35.Cadoul nu este obligatoriu. El nu poate fi nici cerut, nici comandat , nici sugerat decât în câteva
situaţii speciale. Insă un om bine crescut va primi cu plăcere câteva sfaturi în acest domeniu. A şti să
oferi mici daruri şi să o faci cu discreţie este un semn de nobleţe sufletească. Cel ce primeşte un dar
îl va deschide în faţa musafirului şi nu va protesta dacă este prea scump.Cadoul trebuie însoţit de
flori.

5 .Asigurarea feed-back-ului.
Se aplică un test de identificare a principalelor reguli de politeţe

6.Aprecierea activităţii.
Aprecierea cu privire la pregătirea şi prezentarea materialelor de către elevi
Prezentarea titlului lecţiei următoare.

Să nu uităm de bunele maniere...

În faţa învăţătorului, a profesorului


-se  arată respectul şi admiraţia faţă de el prin ascultare activă (a-l privi mereu în timpul orei
şi a fi atent la ceea ce spune), dar şi prin a nu îl întrerupe atunci cînd spune ceva („a vorbi
peste el”).
-postura în bancă este importantă, fără sprijinirea capului în mîini (poziţia visătorului), fără a
sta cu spatele rezemat de scaun şi cu genunchii în bancă şi aproape deasupra băncii.
 -unui coleg de bancă guraliv şi zgomotos care te invită la poveşti, în timpul orei, ai putea să-i
răspunzi frumos vorbim în pauză, nu acum, sau pur şi simplu să-l ignori.

La masă:
- înainte de masă, toata lumea se spală pe mîini.
-să foloseşti frecvent cuvintele “Multumesc frumos” şi “Te rog frumos” pentru momentele în
care, la masă, ţi se schimbă farfuria cu mîncare. De asemenea să ceri politicos ceva care se află
la distanţă de tine. Şerveţelul e absolut necesar şi se aşează pe genunchi pentru a nu se păta cu
mîncare, scaunul nu se apropie foarte tare de masă,  coatele nu se ţin pe masă, iar poziţia pe
scaun trebuie să fie corectă.
-Mîncarea se manîncă încet, cu înghiţituri mici şi dese. Ea se mestecă bine pentru a evita
senzaţia de sufocare şi chiar înecare.
La masă nu se vorbeşte cu gura plină.
-Vorbiţi  frumos la masă şi spuneţi de fiecare dată un simplu „Mulţumesc” cînd vi se
“UN VIS FRUMOS – CODUL BUNELOR MANIERE ASTĂZI“

Trăim într-o lume care se autocaracterizează ca fiind modernă şi civilizată; o societate


evoluată şi informatizată, deşi relaţiile sociale se bazează mai degrabă pe aroganţă, tupeu, violenţă
verbală, decât pe valorile morale pe care le-au promovat înaintaşii noştri: respect, politeţe,
amabilitate, bună-cuviinţă.

Activitatea “Un vis frumos – codul bunelor maniere astăzi”, desfăşurată la Şcoala Gimnazială
Humoreni, pe 4 aprilie 2012, în cadrul săptămânii ŞCOALA ALTFEL, a debutat cu prezentarea PPT
a unor materiale despre Arta de a trăi frumos în toate împrejurările vieţii, urmând apoi o dezbatere pe
această temă, prin care elevii claselor V–VIII au identificat reguli de comportare civilizată,
exprimându-şi opinia cu privire la comportamentul în anumite situaţii: în familie, la şcoală, pe stradă,
în mijloacele de transport în comun, în sălile de spectacol,la biserică, în excursii etc. Activitatea s-a
finalizat printr-un concurs pe echipe “Ştim să ne comportăm?”, echipa câştigătoare fiind
recompensată cu diplome. Obiectivul acestei activităţi a constat în conştientizarea de către elevi a
impactului propriului comportament asupra celor din jur, în formarea deprinderilor de
comportare civilizată în mediul familial, şcolar, public

S-ar putea să vă placă și