Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Economic ,,Ion Ghica’’, Brăila


PROFESOR: FEICHTER NARCISA-LILIANA
CLASA: a X-a
MODUL: Protecţia consumatorului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Protectia consumatorului, personalului si a mediului
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Ambalarea mărfurilor în relație cu protecția consumatorilor

TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă


SCOPUL LECŢIEI: Formarea limbajului de specialitate
DURATA: 50 minute
Unitatea de rezultate ale invatarii tehnice generale 6: Protectia consumatorului,
personalului si a mediului
Cunostinte
6.1.6. Prezentarea aspectelor ambalarii marfurilor in raport cu normele de protectie a
consumatorului
Abilitati
6.2.6. Identificarea normelor referitoare la informarea si educarea in domeniul protectiei
consumatorului
Atitudini
6.3.3. Asumarea responsabilitatii in aplicarea normelor privind comercializarea marfurilor
alimentare si nealimentare cu respectarea legislatiei in vigoare privind drepturile consumatorilor

Rezultate ale învățării:


R 1 să clasifice ambalajele
R. 2 să identifice metode de ambalare
R 3 să prezinte tipuri de ambalaje ,,prietenoase" cu mediul

STRATEGII DIDACTICE:
 PRINCIPII DIDACTICE:
-principiul participării şi învăţării active
-principiul asigurării progresului gradat al performanţei
-principiul conexiunii inverse
 FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE:
-frontală
-individuală
 FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII:
-dirijată de profesor
 METODE DE EVALUARE
-evaluare continuă pe parcursul lectiei
-formativă

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă


RESURSE PROCEDURALE: observarea, conversaţia euristică, explicaţia, discuţia,
Exerciţiul, demonstraţia
RESURSE MATERIALE: ambalaje produse, CANVA

BIBLIOGRAFIE:
Jinga, I., Istrate, E., Manual de pedagogie, Editura ALL, Bucureşti, 2001
Toma, A., Protecţia consumatorului, Editura Cetatea de Scaun, Târgovişte, 2009
Scenariul demersului didactic

Secvenţe didactice Activitatea profesorului Resurse procedurale


Moment -salut observarea
organizatoric -verific prezenţa elevilor
-verific materialul didactic necesar lecţiei
-verific dacă elevii au caiete de notiţe şi instrumente
de scris

Etapa de verificare CONCURS DE AFIŞE


a cunoştinţelor
teoretice şi
anunţarea temei Activitatea:
Conversaţia euristică
Realizaţi afişe care să reprezinte cât mai sugestiv
Sisteme de marcare ecologică a produselor. Pentru
realizarea afișelor folosiți aplicația CANVA

Pentru evaluarea lucrărilor, juriul va acorda note


de la 1 la 10, pe baza următoarelor criterii de
apreciere:
 Conţinut;
 Organizarea informaţiei pe spaţiul de lucru;
 Transmiterea mesajului;
 Atractivitate.

Anunţ tema lecţiei si competenţele derivate:

Ambalarea mărfurilor în relație cu protecția


consumatorilor

Rezultatele învațării:
R 1 să clasifice ambalajele
R 2 să identifice metode de ambalare
R 3 să prezinte tipuri de ambalaje prietenoase cu
mediul
. Explicaţia
Etapa de Din punct de vedere
comunicare a etimologic ambalare provine din prefixul
cunoştinţelor
"en" si cuvântul "balla" (fr: emballage) cu
teoretice
sensul de a strânge în balot.
În România ambalajul este definit
după cum urmează: "un sistem fizico - Demonstraţia
chimic cu funcții complexe, destinat să
asigure protecţia temporară a produselor
din punct de vedere fizic, chimic şi biologic
în scopul menţinerii calităţii şi integrităţii
acestuia în procesul manipulării,
transportului, depozitarii şi desfacerii -
până la consumator sau până la expirarea
termenului de garanţie"
Clasificarea ambalajelor:
 după materialele constituente - ambalaje
de hârtie şi carton, sticlă,  metal, materiale
plastice, ambalaje din lemn, înlocuitori din
lemn şi împletituri, materiale textile,
materiale complexe, în componente ale
produsului (membrane naturale, vafe,
amidon gelatinizat);
 după sistemul de confecţionare -
ambalaje fixe, demontabile, pliabile;
 după tip - plicuri, sacoşe, tăvi, stelaje,
borcane, butelii, bidoane, damigene,
canistre;
 după destinaţie - ambalaje de transport,
de desfacere, de prezentare;
 după specificul produsului ambalat -
ambalaje pentru produse alimentare, pentru
produse nealimentare, ambalaje pentru
produse periculoase, ambalaje individuale
sau colective;
 după gradul de rigiditate - ambalaje
rigide, semirigide, suple;
 după durata de utilizare şi tipul
circulaţiei - ambalaje recuperabile
(reciclabile, refolosibile), ambalaje
nerecuperabile.
        
Metode de ambalare
         Există numeroase tehnici şi metode de
ambalare şi aceasta se realizează ţinând cont
de anumite cerinţe de calitate:
 masa, volum propriu reduse;
 fără toxicitate;
 fără miros, gust;
 rezistenţă mecanică ridicată;
 impermeabilitate faţă de gaze, praf,
grăsimi;
 compatibilitate faţă de produsul ambalat. 
Alegerea unui anumit tip de ambalare
depinde de caracteristicile produselor ce
urmează a fi ambalate. Aceasta poate fi:
 colectivă şi porţionată;
 tip aerosol;
 în folii contractibile (tip blister şi
alveolară);
 aseptică;
 în vid;
 în atmosferă modificată (controlată).
         Alegerea unui tip de ambalare si a
materialului din care va fi confecţionat
ambalajul trebuie făcută în aşa fel încât
interactiunea cu produsul să fie minimă şi să
nu ducă la degradarea lui.  Pentru realizarea
ambalajelor care să permită ambalarea în
vid, în gaz inert etc se utilizeaza materialele
complexe (pe baza de aluminiu, hârtie si
carton si pe baza de materiale plastice) sau a
celor de tip "bariera" dar acestea  prezintă
inconvenientul unei reciclări dificile.
Impactul serios asupra mediului şi
necesitatea diminuării poluării a condus la
utilizarea unor materiale de ambalaj de tipul:
 "lasting ware" - ambalaje cu durata de
utilizare prelungită;
 "earthedibile" - ambalaje biodegradabile,
nepoluante;
 "extremely easy to recicle" - usurinţă în
reciclare.
Etapa de formare a
deprinderilor de https://create.kahoot.it/share/ambalarea-marfurilor-in-relatie- Exerciţiul
lucru cu-protectia-consumatorilor/e8dccd23-1859-432d-97cf-
a72ac0605807
Asigurarea feed- Analiza testului Discuţia
back-ului
Print screen test ,,Ambalarea mărfurilor în relație cu protecția consumatorilor"
KAHOOT

S-ar putea să vă placă și