Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
ȘCOALA
CLASA: a V-a
DATA:
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Textul literar narativ Zâna Munților
TIPUL LECȚIEI: de receptare a unui text literar
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Călătoresc prin basme
DURATA: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea


textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1 identificarea informatiilor importante din texte literare si nonliterare, continue, discontinue si
multimodale
2.2 identificarea temei si a ideilor principale si secundare din texte diverse
2.3 prezentarea unor raspunsuri personale, creative si critice pe marginea unor texte diverse
2.4 manifestarea interesului si focalizarea atentiei in timpul lecturii unor texte pe teme familiare
2.5 observarea comportamentelor si a atitudinilor de lectura, identificand aspecetele ce necesita
imbunatatire
4.5 utilizarea competentei lingvisitce in corelatie cu gandirea logica/analogica, in procesul de invatare
pe tot parcursul vietii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Pe parcursul activității și la sfârșitul acesteia, elevii vor fi capabili:


O1: să ordoneze cronologic ideile/evenimentele dintr-un text dat
O2: să recunoască reperele spaţiale şi temporale din textul dat
O3: să identifice elemente specifice basmelor în textul citit
O4 : să extragă informațiile esențiale și de detaliu dintr-un text dat

RESURSE:

 capacitățile de învățare ale elevilor cunostintele lor anterioare


 manualul, caietele elevilor, tabla
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode si procedee didactice: procedee de citire activa, explozia stelara,
expunerea,conversatia euristica, lucrul cu textul, munca independenta
2. Forme de organizare a activitatii: activitatea frontala combinata cu activitatea
individuala
3. Mijloace didactice: manualul, fișe de lucru
Bibliografie: Manualul de limba si literatura română., clasa a V-a, Autori: Florentina
Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, editura ArtKlett , 2022
4. Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, editura Paralela
45, Pitesti, 2001- Alina Pamfil
5. Legende sau basmele romanilor, Petre Ispirescu, editura Biblioteca pentru toți,
București, 1991
6. Programa de limba si literatura română , clasele V-VIII
SCENARIUL DIDACTIC
I. EVOCAREA (10 min.)
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Salutul. Profesorul notează absenţii, pregăteşte materialele didactice, stabileşte atmosfera
pentru începerea lecţiei.
2. VERIFICAREA TEMEI ŞI ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
ANTERIOARE
- profesorul verifică tema scrisă; elevii numiţi prezintă rezolvarea temei – enunțuri în care au
avut de folosit cuvintele nou învățate din textul Zâna Munților și o compunere vizând un alt
final al textului
-se fac corectările şi se dau explicaţiile necesare.
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Moment pentru spargerea gheţii: Discuţii libere legate de lectura particulară.
Profesorul îi întreabă pe elevi ce a reprezentat lectura acestui basm pentru ei și le propune
următoarea provocare: Dacă ai fi pentru o zi un personaj din acest basm, cine ai fi și ce ai
face diferit de ceea ce s-a întâmplat?
II. REALIZAREA SENSULUI (30min)
1. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR PROPUSE.
Profesorul anunţă subiectul lecţiei „ Zâna Munților -descifrarea textului” şi
obiectivele formulate pe înţelesul elevilor.
Elevii noteaza titlul în caiete.
2. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII.
Deoarece elevii au avut de realizat relectura textului acasă şi de rezolvat exerciţii de
vocabular, această ora va fi dedicată descifrării textului. Astfel, vor rezolva sarcini de lucru
ce vor viza realizare hărții textului . (Fişa nr. 1- Explozia Stelară ), stabilirea ideilor
principale( Fișa nr. 2), a reperelor spațio- temporale ( Fișa nr. 3), a formulelor specifice
basmelor și a simbolurilor care apar în basm.
Ultima activitate va viza stabilirea trasăturilor basmului ( Anexa nr. 4) .

III. REFLECŢIA (10 min)


Elevii vor răspunde la întrebarea: Este opera un basm?

TEMA PENTRU ACASĂ: Realizați o hartă mentală a basmului Zâna Munților.


ANEXA 1

Cine…..

De ce…. Ce…..

ZÂNA
MUNȚILOR

Unde…

Când…..
ANEXA 2

 Ordonează logic și cronologic evenimentele de mai jos (în căsuțe).

Zâna Munţilor se preface într-o turturică şi-i iese în cale fiului deîmpărat,
aflat la vânătoare.
Pe măsură ce creşte, prinţul se face tot mai frumos şi mai învăţat.
Fata necunoscută dispare înainte ca nunţile să se sfârşească.
Găinăreasa mărturiseşte că este o zână măiastră şi că îl iubeşte pe fiul de
împărat
Un împărat vestit dobândeşte, la bătrâneţe, un moştenitor.
Fiul împăratului pune să se aştearnă smoală pe drum, iar ea îşi pierde un
condur.
O femeie săracă vine slujnică la curtea împăratului.
Zâna renunţă la puterile ei fermecate şi se căsătoreşte cu fiul
împăratului.
Toate femeile din împărăţie încalţă condurul, dar acesta nu i se
potriveşte decât găinăresei.
La nunţile din alte împărăţii, o fată necunoscută dansează numai cu fiul
împăratului, care se îndrăgosteşte de ea.
Anexa 3
Stabileste timpul si spatiul in care se desfasoara întamplarile si semnificatia simbolica:
Timpul actiunii Citate reprezentative

spatiul semnificatie/ valoare simbolica

 Care este formula cu care începe basmul?


.....................................................................................................................................
 Dar formula cu care se încheie basmul?
.....................................................................................................................................

 La câte nunți merge fiul de împărat?

.......................................................................

 De câte ori bate din palme zâna ca să-i apară


cărucioara? .......................................

 Care este cifra care se repetă? .................................................................


Grupează personajele enumerate în personaje reale și personaje fabuloase:

Împăratul, Împărăteasa, Fiul de împărat, Vătaful, Turturica, Zâna Munților,


Găinăreasa

Personaje reale Personaje fabuloase


Formule
specifice

Personaje
Cifre
magice Basmul reale şi
fabuloase

Timpul și
spațiul

S-ar putea să vă placă și