Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Instituția:
Învățător:
Clasa: a II-a
Data:
Disciplina: Managementul clasei
Subiectul lecției: „Focul – prieten și dușman”
Timpul: 45 minute
Numărul de elevi: 24

Obiective educaționale:
1. Să identifice rolul focului în viața omului;
2. Să descopere efectele utilizării incorecte a focului;
3. Să dezvăluie care sunt sursele de incendiu;
4. Să enumere reguli de prevenire a incendiilor în locuință;
5. Să explice cum să anunțe incendiul pompierilor;
6. Să manifeste un comportament corect în caz de alarmare.

Strategii:
Metode și procedee: Jocul didactic, Explozia stelară, Păianjenul, Experimentul, Demonstrația
Studiu de caz, Problematizarea, Graficul T, Explicația, Discuția

Forme de organizare:
- frontală, în perechi;
Mijloace de învățământ:
- televizor, calculator, coală de hârtie, markere, planșe.

Nr. Etapele lecției Activitatea învățătorului / elevului Strategii


d/o didactice
1 Evocare  Introducere în subiectul lecției:
 Am un bour roșu Jocul didactic
Unde paște
Multă vreme se cunoaște. (Focul)
 Armăsar aprig și roșu
Dacă paște, se cunoaște
Pe unde se oprește
Iarba nu mai crește. (Focul)
 Galben, roșu la culoare
Licurici lasă să zboare.(Focul)

 Descoperirea subiectului:
8, 18, 5, 26,15 - 19, 21, 11, 7, 24, 7, 17 23, 11 6, 26, 23, 16, 1, 17 Alfabetul cifrat
( Focul - prieten și dușman)

2 Realizarea  Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției.


sensului  Astazi vom analiza beneficiile pe care ni le ofera
folosirea focului, dar și consecințele nefaste ale jocului
cu focul. Explozia stelară
- Ce este focul?
- Cine poate stinge un foc?
- De ce apare focul (incendiul)?
- Când poate apărea un incendiu?
- Unde pot apărea incendii? Păianjenul
 Ce cuvinte vă vin în minte când spuneți cuvântul „foc”?
(cuvintele se scriu pe tablă)

Graficul T

 Discuție despre beneficiile și pagubele focului.


- Ce beneficii aduce focul oamenilor?
- Care sunt pagubele care pot avea loc în urma folosirii incorecte
a focului?

Explicația
Beneficii Pagube
Discuția
Prepararea bucatelor, Incendii,
Sursă de lumină, pagube materiale,
Încălzirea bucatelor, arsuri,
Încălzirea locuințelor, victime,
Topirea metalelor, catastrofe ecologice etc.
Sudura metalelor,
 Să vedem care ar fi cauzele, sau faptele necugetate care Studiu de caz
ar putea declanșa un incendiu. Conversația
- jocul cu chibriturile
- aragazul nesupravegheat
- folosirea incorectă a aparatelor elecrice
- jocul cu bricheta
- folosirea incorectă a lămpilor
- focul în padure

 La tablă :
Încercuieşte pericolele de incendiu din fiecare cameră.

 Ascultați atent următoarea poezie și evidențiați acțiunile Studiu de caz


ce pot provoca incendii. Discuția dirijată
Ieri, Gigel a fost acasă
Să-l ajute, că-i răcit
La colegul lui de grupă
Ce-a găsit, mai rar să vezi
Cum era bolnav şi-n criză
Însă fără vreun temei
Mărgărit a pus în priză
Tot ce- aveau prin casă ei.
Toate chiar: radiatorul
marele reşou, foenul şi televizorul
Ba şi-o lampă de birou.
Firele, o-ncâlcitură
Călcând ca şerpii-n drum
Stau să scoată, de căldură
Dinţi de flacără şi fum!
Iar colo pe aragaz
Cratița se văieta,
A uitat băiatul nostru
Că lapte fierbea in ea.
Dar noroc că Gigi al nostru
Chiar la vreme a venit
Altfel, i-am fi plâns de milă
Şi de dor lui Mărgărit.
Înţelegeţi voi fireşte
Ce se poate întâmpla
Când un fir se încălzeşte
E pericol, nu-i aşa?

- Care sunt greșelile făcute de Mărgărit?


- Ce urmări puteau avea ele?

Careul

 PPT „Incendiile, acțiuni și modalități de prevenire”


 Vizionarea filmului educativ
https://www.youtube.com/watch?v=bSd4-GYn44Y
 https://www.youtube.com/watch?v=q9UgTIos-tc

3 Reflecția  Adevărat sau fals? Jocul didactic


Când se aprinde un obiect se formează o flacără.
Flacăra emană căldură.
Incendiile nu produc pagube.
Flăcările se sting cu apă.
Când ne evacuăm dintr-o clădire ascultăm atent sfaturile
cadrului didactic.
 Completarea fișei: PROMISIUNI Text lacunar
 Joc didactic ”Așa da, așa nu!” Joc didactic
4. Extindere  Realizarea unui pliant cu informațiile importante de la Pliant
lecție
 Să vizioneze împreună cu familia filmul prezentat în
clasă.
Ministerul Educaţiei și Cercetării al Republicii Moldova
Direcția Educație Ungheni
Instituția Publică Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Lecție publică desfășurată în clasa a II - a „C”


în cadrul Zilei Protecției Civile

Subiectul: ”Focul – prieten și dușman”

Învățătoare: Chilinciuc Daniela

Aprobat:_______________________________________________

Asistenți: ____________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________

Ordinul nr. 10 din 31.03.2023

S-ar putea să vă placă și