Sunteți pe pagina 1din 8

AVAP

(ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE)


30.03.2022
ȘCOALA: GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” BAIA MARE

PROPUNĂTOR: ONIȚA MIHAELA MARIA


STUDENT PIPP AN III
PROIECT DIDACTIC
• Data: 30.03.2022
• Propunător: Onița Mihaela Maria
• Profesor Metodist: Prof.învățământ primar Luminița Bălan
• Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare.
• Clasa:II
• Disciplina de învăţământ: Arte vizuale și abilități practice
• Aria curriculara: Arte și tehnologii
• Unitatea de învățare: Primăvara
• Subiectul/Tema lecţiei: ,, Cuibul de păsărele’’ Tehnici de decupare, asamblare si lipire
• Tipul lecţiei: Dobândire de priceperi și deprinderi
• Scopul lecției: Manifestarea interesului pentru frumos și artă
• Competența generală: 1.Realizarea de creații estetice folosind materiale și tehnici diverse
• Competenţe specifice vizate:
• AVAP:
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
tehnici
accesibile
2.5. Explorarea de utilizări în contexte utile şi sau estetice a obiectelor/ lucrărilor
realizate prin efort
propriu
Obiective operaţionale:
• O1 - să aplice tehnicile cunoscute de tăiere după contur, lipire,asamblare;
• O2 -să execute corect tăierea cu foarfecele după contur;
• O3 - să asambleze prin lipire elementele componente ale lucrării;
• O4 - să amprenteze formele stabilite pe suport;
STRATEGIA DIDACTICĂ
• Metode, procedee și tehnici didactice:conversația, expunerea, explicația, observația,
exercițiul, Turul Galeriei
• Mijloace de învăţământ: Videoproiector, foarfecă, lipici, farfurii de carton, fișe colorate, paie.
• Forme de organizare:frontal, individual
• Forme și tehnici de evaluare: observarea și aprecierea lucrărilor în Turul Galeriei
MOMENT ORGANIZATORIC
• Asigurarea unui climat favorabil desfășurării activității.
• Pregătirea celor necesare pentru începerea lecției.
CAPTAREA ATENȚIEI
• Se realizează cu ajutorul vizionării unui videoclip care relatează o mică povestioară
” Cuibul de păsărele”
• https://www.youtube.com/watch?v=7mW1pmcI9yM
ANUNȚAREA TEMEI
• Învățătoare îi anunță pe copii că azi vor realiza un cuib de păsărele prin tehnica de
decupare, lipire, colaj.
REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR
• Învățătoarea le adresează elevilor următoarele întrebări:
• 1. Când auzim pentru prima dată în an păsărelele cântând?
• 2. De unde se întorc păsările?
• 3. Din ce își construiesc păsările cuibul?
• 4. În cuibul unei păsări ce putem găsi?
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

• Sunt prezentate materialele de lucru. Se înmânează materialele individual și se


explică modul de creare a cuibului de păsărelele oferind o demonstrație prin
tehnica de colaj. Copiii o să înceapă să decupeze fișele colorate, să asambleze prin
lipire în farfuria de carton câteva paie,crengi, ouă și pasărica cu ajutorul lipcilui
EVALUAREA PERFORMANȚEI

• Cine a terminat , poate să facă voluntariat dând o mână de ajutor colegilor care se
descurcă mai greu. Se aranjează în Turul Galeriei pentru a putea fi apreciate.
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII
Se fac aprecieri verbale individuale și generale pentru modul în care au lucrat copiii

S-ar putea să vă placă și