Sunteți pe pagina 1din 10

Probleme pentru toi - Chimie

miercuri, 25 mai 2011 Clasa a X-a - Problema 1 - Alchine a) Determinati masa de carbid de puritate 80 % necesara obtinerii a 3,36 dm3 (c.n.) acetilena, stiind ca la captarea acetilenei s-au inregistrat pierderi de 25 %. b) Determinati masa de solutie de brom, de concentratie 4 %, decolorata de 3,36 dm3 (c.n.) de acetilena. c) Determinati volumul (c.n.) de acetilena care consuma la ardere 42 L (c.n.) de aer cu 20 % oxigen, procente de volum. (Manual de chimie - clasa a X-a, Editura LVS Crepuscul - 2005)

Rezolvare:

a) CaC2 + 2 H20 => C2H2 + Ca(OH)2

3,36 dm3 = 3,36 L = 3,36 / 22,4 = 0,15 moli acetilena

Conform ecuatiei reactiei avem: 1 mol carbid ............................1 mol acetilena x moli carbid .......................... 0,15 moli acetilena

x = 0,15 moli

Dar se inregistreaza pierderi de 25 %, atunci 100 moli intrati in reactie............75 moli obtinuti de acetilena

y moli intrati in reactie ............... 0,15 moli acetilena

y = 0,2 moli carbid pur intrati in reactie

100 moli carbid ....................... 80 moli carbid pur z moli carbid ........................... 0,2 moli carbid pur

z = 0,25 moli carbid impur = 16 g carbid impur

M CaC2 = 40 + 2*12 = 64

b) C2H2 + 2 Br2 => C2H2Br4

3,36 dm3 = 3,36 L = 3,36 / 22,4 = 0,15 moli acetilena

Conform ecuatiei reactiei avem: 1 mol acetilena .............................. 2 moli brom 0,15 moli acetilena ........................ a moli brom

a = 0,3 moli brom = 0,3 * 160 = 48 g brom de c = 100 %

M Br2 = 2 * 80 = 160

c = md / ms * 100 => ms = md * 100 / c

=> ms = 48 * 100 / 4 = 1200 g solutie brom de c = 4 %

c) C2H2 + 5/2 O2 => 2 CO2 + H2O

100 L aer ...................................... 20 L oxigen 42 L aer ........................................ b L oxigen

b = 42 * 20 / 100 = 8,4 L oxigen (c.n.)

Conform ecuatiei reactiei avem: 1 L acetilena ................................. 5 / 2 L oxigen d L acetilena ................................ 8,4 L oxigen

d = 8,4 * 2 / 5 = 3,36 L acetilena

{ Datorita faptului ca reactia se desfasoara in conditii normale raportul molar dintre acetilena si oxigen este egal cu raportul volumetric dintre acetilena si oxigen - 1 mol substanta = 22,4 L in c.n. }

Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 11:02 2 comentarii: Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

duminic, 1 mai 2011 Clasa a X-a - Problema 4 - Introducere in chimia organica

Sa se afle formula moleculara a substantei care contine : 40% C; 53,3% O; 6,6% H, stiind ca 1 g din aceasta substanta gazoasa ocupa in conditii normale un volum de 746,6 ml. (Probleme de chimie pentru clasele a IX-a si a X-a - Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti - 1981)

Rezolvare:

Notam formula moleculara a substantei : CxHyOz

x = 40 : 12 = 3,33 atom-gram carbon y = 6,6 : 1 = 6,6 atom-gram hidrogen z = 53,3 : 16 = 3,33 atom-gram oxigen

Aflam raportul de combinare C : H : O = x : y : z = 3,33 : 6,66 : 3,33 ; x,y,z numere naturale : y : z = 1 : 2 : 1.

sau x

Deducem ca x = 1, y = 2, z = 1. Formula bruta a substantei este CH2O, iar formula moleculara este (CH2O)n. Calculam masa molara a substantei, stiind ca un gram de gaz ocupa 746,6 ml = 0,7466 L.

1 mol de substanta ocupa in conditii normale 22,4 L, atunci avem

1 / M = 0,7466 / 22,4 = 1 / 30, atunci M = 30. M(CH2O)n = 12n + 2n + 16n = 30n 30n = 30, n = 1

Substanta are formula moleculara CH20 - aldehida formica Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 06:00 Niciun comentariu:

Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

Clasa a X-a - Problema 3 - Introducere in chimia organica Prin arderea a 5,6 g hidrocarbura se obtin 17,6 g CO2. Care este formula hidrocarburii daca densitatea sa in raport cu azotul este 2? (Probleme de chimie pentru clasele a IX-a si a X-a - St. Ilie, M.Ionica Editura Didactica si Pedadogica Bucuresti - 1981)

Rezolvare:

MCO2 = 12 + 2*16 = 44; AC = 12, AO = 16

44 g CO2 ........................................ 12 g C 17,6 g CO2 ...................................... x g C

Atunci x = 17,6 * 12 / 44 = 4,8 g C

Cantitatea de hidrogen se poate afla din diferenta dintre masa de hidrocarbura si carbon din aceasta hidrocarbura : 5,6 g - 4,8 g = 0,8 g Determinam numarul de atomi din fiecare element si de aici formula bruta :

C: H:

4,8 / 12 = 0,4 atom-gram ----- 0,4 / 0,4 = 1 atom 0,8 / 1 = 0,8 atom-gram ----- 0,8 / 0,4 = 2 atomi

M(CH2)n = ( 12 + 2 )n = 14n

d = densitatea relativa

MN2 = 2*14 = 28

d = M / 28 = 2, atunci M = 56

14n = 56; n = 4

Hidrocarbura este C4H8 - butena Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 05:40 Niciun comentariu: Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

Clasa a X-a - Problema 2 - Introducere in chimia organica Sa se afle formula moleculara a substantei care contine 92,31% C; 7,69% H, stiind ca 1 L din aceasta substanta gazoasa la 0'C cantareste 1,161 g. (Probleme de chimie pentru clasele a IX-a si a X-a - St. Ilie, M. Ionica - Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti - 1981)

Rezolvare:

Consideram formula moleculara a substantei CxHy.

x = 92,31 : 12 = 7,69 atom-gram carbon y = 7,69 : 1 = 7,69 atom-gram hidrogen

Aflam raportul de combinare x : y = 7,69 : 7,69 = 1, de unde deducem x = y = 1.

Atunci formula bruta a substantei este : CH, iar formula moleculara (CH)n.

Stim ca 1 mol de substanta ocupa in conditii normale 22,4 L. Deci o cantitate corespunzatoare masei molare a substantei ocupa 22,4 L. Calculam masa molara a substantei, stiind ca 1L din aceea substanta cantareste 1,161 g.

22,4 L substanta ................................ M g substanta 1 L substanta ..................................... 1,161 g substanta

M = 22,4 * 1,161 = 26

M(CH)n = 12n + n = 13n 13n = 26; n = 2.

Formula moleculara este (CH)2 sau C2H2 - acetilena Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 05:14 Niciun comentariu: Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

Clasa a X-a - Problema 1 - Introducere in chimia organica O substanta contine 81,82% C; 18,18% H si are masa molara 44. Sa se calculeze formula moleculara a substantei. (Probleme de chimie pentru clasele IX-X - St. Ilie, M. Ionica - Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti - 1981)

Rezolvare:

Metoda I

Consideram formula substantei: CxHy Impartind procentul fiecarui element la masa lui atomica, obtinem numarul de atom-gram din fiecare element:

x = 88,82 : 12 = 6,82 atom-gram carbon y = 18,18 : 1 = 18,18 atom-gram hidrogen

Raportul de combinare este x:y = 6,82 : 18,18 sau x : y = 1 : 2,66.

Se inmulteste cu numarul cel mai mic pentru a obtine un numar intreg, respectiv 3. Astfel deducem ca x=3, y=8, iar formula bruta a substantei este C3H8. Formula moleculara fiind (C3H8)n. Calculam masa molara a substantei si o egalam cu 44.

M(C3H8)n = 3*12n + 8n = 44n 44n = 44, atunci n = 1

Substanta are formula C3H8 - propan

Metoda a IIa

100 g substanta .... 81,82 g C .... 18,18 g H 44 g subtanta ........ x1 g C .......... x2 g H

x1 = 36; 36:12 = 3 atomi de carbon x2 = 8; 8:1 = 8 atomi de hidrogen

Formula : C3H8 Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 03:47 Niciun comentariu: Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

duminic, 24 aprilie 2011 Sper sa va placa Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 05:46 Niciun comentariu: Trimitei prin e-mail Postai pe blog! Distribuii pe Twitter Distribuii pe Facebook

Descriere blog

Toti au nevoie din cand in cand de cateva probleme rezolvate la diferite materii si cati nu am mai patit-o ca nu gaseam ceea ce ne trebuia atunci si fugeam in ultimele clipe prin alte clase sa imploram caiete si alte chestii. Asa ca m-am gandit ca ar fi un lucru util sa postez problemele pe care le facem la scoala si pe care le mai rezolv inainte de teste ca nu se stie niciodata cui ii pot fi bune.

Enjoy! Publicat de Echipa cea mai entuziast! la 04:34 2 comentarii: