Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina Informatica
Clasa a IX a
Profesor Dalni chii Tudor
Subiectul Instruciunea repetetiv REPEAT.
Tipul lec iei Lecia de dobndire de noi cunotine.
Varianta de lecie Lecia cu ajutorul manualului sau a altor surse de documentare.
Competene specifice
1. Formarea unei viziuni tiinifice asupra componentei informatice n societatea contemporan.
2. Cunoaterea proceselor, principiilor i metodelor de codificare i decodificare a informaiei n scopul realizrii comunicrii
interumane i uman sistem informatic.
3. Identificarea structurii enerale a sistemelor de calcul, a principiilor de funcionare a sistemelor de transmitere, stocare i de
prelucrare a informaiei.
!. "la#orarea modelelor informatice ale o#iectelor, sistemelor i proceselor frecvent nt$lnite n activitatea cotidian.
%. &plicarea metodelor de aloritmizare, de formalizare, de analiz, de sintez i de proramare pentru soluionarea pro#lemelor
leate de prelucrarea diital a informaiei.
'. (ranslarea aloritmilor frecvent utilizai ntr)un lim#a* de proramare de nivel nalt.
+. Colectarea, pstrarea i prelucrarea informaiei cu a*utorul proramelor specializate de aplicaii.
,. -enerarea automat, editarea i ela#orarea documentelor .e#.
/. "fectuarea e0perimentelor virtuale, rezolvarea pro#lemelor de activitate cotidian i ela#orarea de modele ale fenomenelor
studiate, folosind aplicaii, la#oratoare i medii diitale educaionale1 interpretarea rezultatelor o#inute.
12. 3espectarea reulilor de securitate, eronomice i etice n activitile #azate pe utilizarea te4noloiei informaiei i a
comunicaiilor.
Subcompetene
Obiective operationale
O1. S identifice foru!a eta!in"vistic #i dia"raa sintactica a instruciunii REPEAT.
O$. S e%p!ice odu! de e%ecuie a instruciunii REPEAT dup sc&ea ' (!oc.
O). S identifice deose(iri!e dintre instruciuni!e *OR+ ,-I.E #i REPEAT.
O/. S odifice e%ep!e de pro"rae 0n care se uti!i1ea1 instruciuni!e *OR #i ,-I.E prin uti!i1area
O2. S ar"uente1e c 0n pro"rae!e o(inute instruciunea REPEAT este uti!i1at corect.
O3. S fore1e atitudini po1itive fa de capaciti!e sa!e de a e!a(ora pro"rae cu uti!i1area instruciunii REPEAT
O4. S de1vo!te capaciti!e de counicare+ de e%punere a opinii!or proprii
O5. S perfecione1e deprinderi!e de !ucru !a ca!cu!ator cu ediu! de pro"raareTur(o Pasca! 4.6.
.
Resurse procedurale 5 Conversaia euristic, dialoul, pro#lematizarea, proramarea, e0plicaia, demonstrarea, analiz, sintez, asaltul
de idei
.
Resurse materiale (tehnice) manualul, calculatorul , internetul , ta#la1
*ore de activitate 7 frontal , individual .
Scenariul leciei
8oen7
te!e !eciei
Tip
O(. Activitatea
profesoru!ui
Activitatea e!evu!ui Resurse Eva!uare
Procedura!e Te&nice
Evocare
O5
O4
Sa!ut e!evii. 9erific
pre1ena !a !ecie #i !e
urea1 succese.
:rreste ca toate
ca!cu!atoare!e s fie
0ncrcate cu ediu! de
pro"raare Tur(o
Pasca!+ a;ut unde
apar dificu!ti.
Contro!ea1 tea din
caiete!e de c!as+
verific cuno#tine!e
E!evii pre"tesc tea
pentru acas.
*iecare "rup !ansea1
!a !ocu! de !ucru ediu!
de pro"raare Tur(o
Pasca!.
Pre1int caiete!e cu
tea pentru acas #i
rspund !a 0ntre(ri!e
6#servarea.
&naliza.
calculatorul 7rovoac participarea
tuturor elevilor i
determin rupele s
se autoevalueze
apreciind rspunsurile
de rupurile
concurente.
teoretice referitor !a
uti!i1area #i e%ecuia
instruciunii ,-I.E.
Scrie tea pe ta(!a
centra! #i citeste
o(iective!e
operaiona!e de pe
ta(!a secundar.
0naintate.
<ncarc !a ca!cu!ator
pro"rau! P33 #i fac
e%p!icaii!e cu privire !a
ap!icarea instruciunii
,-I.E 0n pro"rau!
dat.
Scriu 0n caiete tea
!eciei #i eori1ea1
care s0nt o(iective!e
operaiona!e a!e !eciei
curente.
Rea!i1area
sensu!ui
O1
O$
O)+
O4
E%p!ic care este
enirea instruciunii
#i scri pe ta(!
foratu! "enera! a! ei.
Desenea1 pe ta(!
sc&ea7(!oc a
instruciunii #i e%p!ic
odu!e de funcionare
a ei.
Afi#ea1 pe ta(!
t(!ia cu foratu!
"enera! a! instruciunii
,-I.E a!turi de
foratu! instruciunii
,-I.E.
=otea1 0n caiete
foratu! "enera! a!
instruciunii REPEAT
0n !i(a;u! Pasca!
Desenea1 0n caiete
sc&ea (!oc a
instruciunii REPEAT.
E!evii ana!i1ea1
a(e!e forate #i caut
care s0nt deos(iri!e
dintre aceste dou
instruciuni de cic!u. In
caiete fi%ea1 cu
tre(uie s fie scris
condiia 0n cic!u!
6#servarea.
&naliza.
&naliza.
6#servaia
8iscuia diri*at.
9anualul.
:ucrul cu manualul
Formativ.
&nim participarea
elevilor i evalueaz
rspunsurile lor.
O/
O2
REPEAT
Citesc fiecare e%ep!u
#i 0! transcriu 0n caiete.
Scriu 0n caiete
variante!e proprii cu
0n!ocuiri!e efectuate.
Transcriu pro"rau!
>.din anua! 0n
ediu! de pro"raare
Tur(o Pasca! #i 0! dau !a
e%ecutare.
&naliza.
8educia.
6#servaia.
8iscuia diri*at.
7ro#lematizarea.
6#servarea.
:ucrul cu manualul.
:ucrul cu manualul.
Continu.
7rovoac participarea
tuturor elevilor i
evaluarea ideilor.
Ref!ecie
O4
<parte e!evi!or fise
cu !ucru individua! 0n
care se necesit
0n!ocuirea
instruciuni!or *OR #i
,-I.E prin
instruciunea
REPEAT.
E!evii transcriu !a
ca!cu!ator #i e%ecut
pro"rau! P3? din
anua!+ iar e!evii cu
fi#e 0ndep!inesc
0nsrcinri!e.
"miteri de idei.
8iscuii diri*ate.
:ucrul cu manualul,
4rile tematice.
&nim participarea
elevilor i evalueaz
rspunsurile lor.
E%tensie
Anun tea pentru
acas #i 0nsrcinri!e
care tre(uie e%ecutate
din e%erciii #i
0ntre(ri.
=otea1 rspunsuri!e
e!evi!or prin
coentarea activitii
!or pe parcursu!
!eciei.
Scriu 0n caiete tea
pentru acas.
Pre1int a"ende!e
persona!e pentru
notare.
8ez#aterea.
"0punerea.
"0plicaia.
9anualul.
&ende.
6#servare

S-ar putea să vă placă și