Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC/ LECIE

DATE DE IDENTIFICARE
DATA 09.12.2014
COALA COLEGIUL NATIONAL UNIREA
PROFESOR SALCUDEAN IOANA
CLASA a X-a A
ARIA CURRICULAR TEHNOLOGII
OBIECTUL INFORMATIC
SUBIECTUL LECIEI MECANISMUL DE REALIZARE A RECURSIVITATII
TIPUL LECIEI LECTIA DE TRANSMITERE DE NOI CUNOSTINTE
OBIECTIVE CURRICULARE:
- FUNDAMENTALE Aplicarea mecanismului recursivitatii prin crearea unor subprograme recursive
- OPERAIONALE ( COMPENTENE SPECIFICE):
1. S identifice corect diferena dintre metoda iterativ i metoda recursiv cu aplicatie pe o problem de
adunare a numerelor, urmarind elementrele: autoapelul functiei, formula de recurenta si valoarea
initiala cunoscuta a functiei.
2. S detalieze corect modul de descompunere a unei probleme factoriale n procese recursive.
3. S evidenieze corect modul n care se execut apelurile pentru calculul unei funcii matematice
4. S identifice i s efectueze condiia de terminare n procesul recursiv utiliznd o funcie matematic
5. S exemplifice printr-un exemplu propriu o aplicare a procesului recursiv n viaa real
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:Explicatia, Exercitiul, Problematizarea, Algoritmizarea, Demonstraia,
Instruirea programata
MIJLOACE DE NVMNT: Rationamentul programului recursiv, Schema de descompunere a unei
probleme recursive pe Anexa 1, Calculatorul, Soft-ul Dev C++
STRATEGIE DIDACTIC Explicativ-Exersativa
EVALUARE: Oral Frontal pentru toat clasa prin 3 ntrebri (vezi Anexa 2)
NIVELUL DE PREGTIRE AL GRUPULUI INT: Mediu
BIBLIOGRAFIE:
- Programara coalar
- Manualul de Informatic Profilul real, clasa a X-a, Ed. Didacatica i Pedagogic, R.A, Bucureti, 2005,
Mariana Miloescu,
CONINUTUL INFORMATIV(maxim 2 pagini................. TEMA
- Informatile pe care le vehiculez
- Toate cerintele pe care i le cer elevului tinand cont de obiective )

Definiia procesului recursiv. Procesul recursiv este procesul care, n timpul execuiei,
genereaz apariia unor procese similare lui, aflate n legtur direct cu procesul care le
genereaz.
Exemplul cu traseul nspre muzeu.
Se consider c o noiune este definit recursiv dac, n cadrul definiiei, apare
nsi noiunea care se definete.
Procesele recursive pot fi:
- Finite ncheierea execuiei procesului se face dup un numr determinat de operaii
executabile(n cazul modelrii lor cu ajutorul subprogramelor, dup un numr determinat de
instruciun executabile).
-Infinite Sunt opuse proceselor finite.
Procesele descrise prin subprograme sunt procese finite. De aceea, trebuie DEFINIT CONDIIA
DE TERMINARE. Prin aceast condiie se descrie modul prin care un proces finit nu devine proces
infinit.
Exemplificarea modului de descompunere a problemei in procese recursive pentru un
exemplu (suma a n numere, n- citit de la tastatura).
Functia matematica iterativa asociata acestui proces de calcul. Programul care foloseste
algoritmul iterativ.
Functia matematica recursiva asociata acestui proces de calcul. Programul care foloseste
algoritmul recursiv.
Observatii:
1) Recurenta este realizata prin autoapelul functiei suma;
2) In algoritmul recursive, pentru calcularea sumei sunt necesare doua elemente:
-

Formula de recurenta: suma(n)=n+suma(n-1);

O valoare initiala cunoscuta: suma(0)=0;


3) In algoritmul recursive, numele functiei poate sa apara in corpul functiei si in membrul stang al
unei instructiuni de atribuire, spre deosebire de algoritmul iterative, unde poate sa apara numai in
membrul drept al instructiunii de atribuire. Din aceasta cauza, in algoritmul iterative se foloseste
o variabila suplimentara s pt calculul sumei.
4) Ideea de baza a recursivitatii este aceea ca fiecare nou autoapel al functiei (autogenerarea unui
nou process de acelasi fel) ne apropie de solutia finala care corespunde valorii initiale cunoscute.

5)

In cazul unui numar mare de autoapelari, exista posibilitatea ca segmentul de stiva sa


se ocupe total, caz in care programul se va termina cu eroarea STACK OVERFLOW.
Aceasta se intampla mai ales atunci cand conditia de terminare este pusa gresit si
subprogramul se apeleaza la nesfarsit.

6)

Pentru orice algoritm recursiv exista unul iterativ care rezolva aceeasi problema.

7)

Mecanismul recursivitatii inlocuieste instructiunile repetitive.

8)

Datorita faptului ca la fiecare autoapel se ocupa o zona de memorie, recursivitatea este


eficienta numai daca numarul de autoapelari nu este prea mare pentru a nu se ajunge la
umplerea zonei de memorie alocata.

9)

Recursivitatea ofera avantajul unor solutii mai clare pentru probleme si a unei lungimi
mai mici a programului. Ea prezinta insa dezavantajul unui timp mai mare de executie si
a unui spatiu de memorie alocata mai mare. Este de preferat ca atunci cand programul
recursiv poate fi transformat cu usurinta intr-unul iterativ sa se faca apel la cel din urma
(vezi sirul lui Fibonacci)

DESFURAREA PROPRIU- ZIS A ACTIVITII/ LECIEI


Etapele leciei /
Timp
1. Trezirea
interesului
pentru
lecie/Parte
a
organizatori
c

2.

Dirijarea
nvrii
2.1. Comunicare
temei i a
obiectivelor
operaional
e

2.2. Prezentarea
materialului
faptic

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observaii

- M asigur c elevii sunt pregtii pentru ncepere leciei verificnd dac au


la ei materialele necesare pentru desfurarea orei: caiet, manual, ustensile
de scris
- M asigur c toate calculatoarele sunt funcionale
- Realizez prezena
- Port o discuie cu elevii pentru a-i contientiza de aplicabilitatea leciei n
viaa reala. Pentru a nelege noiunea de recursivitate ne vom situa ntr-un
fapt cotidian: Ne aflm n oraul Cluj-Napoca i ne e strin i vrem s
ajungem la Polus Center ca s facem cumprturi.
-Le adresez urmtoarea ntrebare: Ce modaliti ai folosi voi pentru a gsi
drumul ctre destinaie?
- S zicem c pentru gsirea mall-ului vom ntreba persoanele ntlnite pe
drum i presupunnd c acestea tiu s ne rspund apar situaiile:
1. Drumul este simplu i urmnd indicaiile putem ajunge direct la locul
cutat (varianta iterativ)
2. Drumul este complicat, parcurgem o poriune din el conform
explicaiilor primite, apoi ntrebm din nou dar de data aceasta vom fi ntrun loc mai apropiat de locul cutat.
ntmplarea de mai sus rezum esena repetiiei unui anumit proces,
punnd n eviden i pericolul ciclrii acesteia
- Solicit s-mi transmit o informaie pe care ar trebui s o dein prin
adresarea ntrebrii: Ce este ciclarea?
2.1. Dup aceast introducere le comunic tema i obiectivele leciei:
- Astzi vom ncepe un nou capitol intitulat RECURSIVITATEA
- Titlul leciei de astzi este Elaborarea algoritmilor recursivi
- La sfritul orei, vei fi n stare s:
1. identificati corect diferena dintre metoda iterativ i metoda
recursiv cu aplicatie pe o problem de adunare a numerelor,
urmarind elementrele: autoapelul functiei, formula de recurenta
si valoarea initiala cunoscuta a functiei.
2. detaliati corect modul de descompunere a unei probleme
factoriale n procese recursive.
3. evideniati corect modul n care se execut apelurile pentru
calculul unei funcii matematice
4. identificati i s efectueze condiia de terminare n procesul
recursiv utiliznd o funcie matematic
5. exemplificati printr-un exemplu propriu o aplicare a procesului
recursiv n viaa real
6. sa scrieti un program in C++

- i pregtesc caietele i sunt ateni

- daca nu exista curent le


transmit elevilor ca lectia de
astazi este una care nu
necesita ndeosebi folosirea
calculatoarelor

- mi confirm prezena

Rspuns: - ne uitm pe indicatoare, ntrebm


persoanele intalnite pe drum, folosim GPS-ul

- Ciclarea este o repetiie infinit

2.3. Generalizar
ea
2.4. Fixarea
performant
ei
2.5. Aplicare in
practica
3. Conexiunea
inversa
interna
4. Evaluarea
finala
5. Tema
pentru
acasa

Etapele leciei / Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observaii

S-ar putea să vă placă și