Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecie

coala: Colegiul Naional Carol I, Craiova


Data: 14.12.2012
Clasa: a X-a D
Profesor : Georgescu Carmen Liana
Student : Boltau Dana Mihaela
Aria curricular : Matematic
Unitatea de nvaare : Funcii i ecuaii
Subiectul : Funcia radical
Tipul leciei : Lecie de Predare-nvatare
Competene generale :
Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor
n funcie de contextul n care au fost definite.
Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structurat,
contextual cuprinse n enunuri matematice.
Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru
caracterizarea local sau global a unei situaii concrete.
Exprimarea

caracteristicilor

matematice

cantitative

sau

calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de


prelucrare a acestora.
Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei
situaii problem.

Modelarea

matematic

unor

contexte

problematice

variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii.


Competene specifice :
Descrierea sintetic sau vectorial a proprietilor unor
configuraii geometrice n plan;
Caracterizarea sintetic sau/i vectorial a unei configuraii
geometrice date;
Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor de
coliniaritate, concuren sau paralelism;
Trecerea de la caracterizarea sintetic la cea vectorial (i
invers) ntr-o configuraie geometric dat;
Interpretarea coliniaritii, concurenei sau paralelismului n
relaie cu proprietile sintetice sau vectoriale ale unor
configuraii geometrice;
Analizarea comparativ a rezolvrilor vectorial i sintetic
ale aceleiai probleme.
Obiective operaionale:
1.Cognitive:
s noteze

datele unei probleme utiliznd terminologia

specific i simboluri matematice;


s rezolve exerciii i probleme folosind vectorul de poziie al
centrului de greutate.
2. Afectiv-atitudinale:
s manifeste dorina de a rezolva ct mai multe exerciii;
s participe activ i constant la lecie;
s manifeste bucurie i satisfacie n urma realizrii corecte a
sarcinilor primite ;

s participe n mod activ i eficient n activitatea de


rezolvare a sarcinilor individuale.
3. Psiho-motorii :
s adopte o poziie corect n banc pe tot parcursul orei ;
s anune intenia de a raspunde prin ridicarea minii ;
s scrie corect i ngrijit exerciiile pe tabla, pe caiete.
Activiti de nvare :
argumentarea oral a demersului de rezolvare a unei
probleme.
Principii didactice :
Principiul participrii active i contiente ;
Principiul accesibilitii ;
Principiul

nsuirii

temeinice

cunotiinelor

deprinderilor.
Strategia didactic : mixt
Resurse

procedurale :

conversaia,

explicatia,

exerciiul,

observarea sistematica, aprecierea verbal;


Resurse materiale : manualul , culegerea de exerciii;
Forme de evaluare : oral i continu, prin analiza fiecrui
rspuns;
Procedee de evaluare : dialogul, observarea sistematic a
comportamentului;
Locul de desfurare : sala de clasa.
Durata : 50 de minute.
Bibliografia :

Manual pentru clasa a IX-a, Autori : Marius Burtea, Georgeta


Burtea, Editura Carminis.
Culegere de probleme, clasa a IX-a, Autori : Marius Burtea,
Georgeta Burtea, Editura Carminis.

Scenariu didactic
Etapele
leciei
1.Organizarea
leciei.
2.Verificarea
temei.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Stabilete ordinea i disciplina


i
pregtete
materialele
necesare
n
desfsurarea
activitii.
Observ dac elevii au efectuat
tema dat, verific selectiv i
corecteaz greelile aprute.

Elevii se pregtesc pentru desfsurarea


leciei.
Prezint tema, citesc exerciiile indicate i
corecteaz greelile aprute.

3.
Se
actualizeaz
cunostine Elevii ridic mna i rspund pe rnd la
Reactualizarea teoretice referitoare la vectori, ntrebri.
cunotinelor. vector de poziie, mediana n
triunghi
i
proprietatea
centrului de greutate.

4. Anunarea
titlului.

1.Care este definiia medianei 1.Se numete median ntr-un triunghi


n triunghi?
segmentul care unete un vrf al
triunghiului cu mijlocul laturii opuse
2.Care este definiia centrului
acestuia .
de greutate al unui triunghi?
2.Medianele n triunghi sunt concurente n
punctul G numit centrul de greutate al
triunghiului.
Reamintete titlul
Ascult i rein titlul leciei, apoi l noteaz
leciei :Vectorul de poziie al
pe caiete.

5 . Dirijarea
nvatarii.

centrului de greutate
DEFINIIE:
Elevii sunt ateni i i noteaz teoria n
Medianele n triunghiul ABC caiete apoi ies pe rnd la tabl pentru a
sunt concurente n punctul G rezolva problemele propuse.
numit centrul de greutate al
triunghiului i care are vectorul
de poziie
rG=

r A +

rB +
rC
.
3

OBSERVAIE :
Punctul G este situat pe fiecare
median la
de baz .

2
3

de vrf i

1
3

1.

Propune spre rezolvare cteva


probleme
pentru
fixarea
G centru de greutate al triunghiului ABC
cunostinelor.
1.S se arate c G este centrul
de greutate al triunghiului ABC

dac GA + GB+ GC=0 .

rG =

r A +

r B +
rC
3
r G=
r A +
rB +
rC
3

0 =
r A +
r B +
r C 3
rG
r A
rG)+ (
r B
rG ) +(
r C
r G )=0
(

GA +
GB+
GC=0

2.

ABCD paralelogram O mijlocul lui [AC]


i [BD]
n ADC avem:
O mijlocul lui [ AC ] [ DO ] median
M mijlocul lui [ CD ] [ AM ] medi an

2.n paralelogramul ABCD se


notez cu M mijlocul laturii DC.
AM BD ={ E }
Dac
i
BM AC = { F }

s se arate c

DO AM ={ E } este centru de greutate al


ADC
r E=

r A +

r D +
rC
.
3

EF AB .

n BDC avem:
Omijlocul lui [ BD ] [ CO ] median
M mijlocul lui [ CD ] [ MB ] median

CO MB={ F } este centru de greutate al


BDC

rF=

rB +

rD+
rC
.
3

EF AB
EF i
AB
R

vectori

r B +

r D +
rC
r +
r +
r
r +

r +
r
r
r
r
r
r
A D C = B D C A D C= B A =
3
3
3
3

sunt vectori coliniari EF AB.

3.

3.Pe laturile [AB], [BC], [CA] ale


unui triunghi se construiesc
punctele M, N, i respectiv P,
astfel
nct

coliniari

astfel nct EF= AB .

EF=
r F
r E=

EF i
AB

sunt

Fie G centrul de greutate al MNP


r +

r +
r
rG= M N P

3
r +3

rB
AM
M [ AB ] ,
=3
r M= A

MB
4
r +3

rC
BN
N [ BC ] ,
=3
rN= B
NC
4
r +3

rA
CP
P [ AC ] ,
=3
r P= C
PA
4

AM BN CP
=
=
=3.
MB NC PA

Artai c triunghiurile ABC i


MNP au acelai centru de
greutate.

r A +3

rB
r +3
rC
r +3
rA
r A +3
rB+
r B +3
r C +
r C +3
r A 4
rA
+ B
+ C
4
4
4
4
rG=

=
=
3
3
G este centrul de greutate al ABC

4.

G este centrul de greutate al ABC

1
A A'
2
1
AG 3
1 3
'
'
'
GA= A A i A G= A A
=
=
3
3
GA 2
3 2
A A'
3
'

2
r A'+
rA
1
r A ' + rA

2
r A ' +
r A 2 2
r A ' +
rA
1
2
2

r G=
=
=
=
2
1
3
2
3
3
1+
2
2
'
n A AB cu

4.Se consider punctul


centrul
de
greutate

G,
al

A' G A' P 1
GP ABT .T h ales
=
=
GA
PB 2

triunghiului ABC. Prin punctul C


se duce paralela la AB care
intersecteaz dreapta BC n
punctul P. S se determine m
R astfel nct
GP=m
AB .

2
r A ' +
rB
1

r A ' + rB
2
r +
r 2 2
r +
r
2
2
rP=

=
= A' B = A' B
1
3
2
3
3
1+
2
2

GP
r P
rG =

2
r A +
r B 2
r +
rA 2
r +
r B2
r A
rA
r
r
1
A
= A
= B A =
AB.
3
3
3
3
3
'

'

'

'

6. Asigurarea
procesului de
retenie.
7. Concluzie.

Propune tema pentru acas din


Manual pentru clasa a IX-a,
Pag.112/ex.7,8,9,10,11,15,17.
S-au atins obiectivele propuse.

Elevii i noteaz exerciiile propuse ca


tem i sunt receptivi la indicaiile
primite.
Elevii au dat dovad de stpnire a
conceptelor i a raionamentelor de baz.

S-ar putea să vă placă și