Sunteți pe pagina 1din 2

Aria curricular: Consiliere i orientare

Clasa: a VI a (elevi i prini)


Profesor: Catereniuc Mihaiela
Data: 18.02.2013
Durata: 50 minute
Componenta: Planificarea carierei
Subcomponenta: Autocunoatere i dezvoltare personal
Tema lecie: Interesele mele

PROIECT DIDACTIC

Obiective operaionale:
O1: s explice termenul interese;
O2: s descrie pe scurt tipurile de personalitate dup J. Holland;
O3: s-i identifice interesele dominante (elevii);
O4: s identifice interesele copiilor (prinii);
O5: s-i formeze deprinderi de autocunoatere (elevii);
O6: s relaioneze interesele personale cu alegerea unor activiti.

Strategie: exerciiu de energizare, explicaia, conversaia, exerciiul.

Resurse: fie cu Chestionarul de interese, fie cu tipurile de personalitate dup J. Holland, manualul
elevului (Orientarea i consilierea n carier)

Forme de organizare: individual, frontal, pe perechi

Mod de realizare a activitii:

1. Moment organizatoric (3 minute):


Profesorul, prinii i elevii se pregtesc pentru derularea activitii asigurnd materialele i atmosfera
corespunztoare. Profesorul mparte elevilor Manualul elevului (Orientarea i consilierea n carier)
i explic prinilor proveniena acestui manual i utilitatea lui.
2. Exerciiu de energizare (5 minute):
Profesorul cere fiecrui elev s continue propoziia M intereseaz i nu m intereseaz
.., iar prinii trebuie s continue propoziia Pe copilul meu l intereseaz ..
i nu l intereseaz .
3. Completare de chestionare (10 minute):
Profesorul distribuie elevilor i prinilor Chestionarul de interese dup Holland i le explic modul de
completare. Elevii trebuie s aleag gndindu-se la propria persoan, iar prinii gndindu-se la copiii
lor.
4. Prezentarea teoriei lui John Holland (10 minute):
Profesorul prezint prinilor i elevilor cele 6 tipuri de personalitate, n funcie de preferinele
manifestate fa de obiecte, date, idei sau oameni. Sunt distribuite prinilor fie cu tipurile de
personalitate, iar copiii urmresc fiele din manual. Concluzia prezentrii este c nu exist tipuri pure
de interese, ci combinaii ale acestora.
5. Interpretarea chestionarelor i discuii (10 minute):
Dup explicaiile profesorului prinii i elevii identific tipurile de interese dominante. n perechi de
cte 2, prinii i copiii compar tipurile de interese identificate. Se discut despre importana
identificrii propriilor interese de ctre elevi, dar i importana identificrii i cunoaterii intereselor
propriilor copii. Toi prinii i copiii se grupeaz n funcie de rezultatele obinute. Pentru fiecare grup
se puncteaz caracteristicile predominante.
6. Exerciiu (10 minute):
Profesorul cere fiecrui grup s identifice ct mai multe meserii care li s-ar potrivi n funcie de
interesele manifestate.
7. ncheiere (2 minute):
Profesorul le cere elevilor i prinilor s numeasc un lucru nou pe care l-au aflat n aceast activitate.

S-ar putea să vă placă și