Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale
Școala: Școala Gimnazială Zamostea
Data: 07.04.2016
Clasa: a VIII-a A
Profesor: Strafuschi Dănuț-Gheorghe
Disciplina: Matematică
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Unitatea de învățare: Piramida și trunchiul de piramidă
Titlul lecției: Piramida patrulateră regulată
Tipul lecție: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Durata lecției: 50 minute
Locul de desfășurare: Cabinet de matematică

II. Competenţe generale


CG1 – Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de
contextul în care au fost definite.
CG2 – Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse
în enunţuri matematice.
CG3 -- Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea
locală sau globală a unei situaţii concrete.
CG4 – Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 -- Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii
problemă.
CG6 – Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii.
III. Competenţe specifice
CS1 - Recunoașterea și descrierea unor proprietați ale unor figuri geometrice plane
în piramide sau pe desfașurările acestora;
CS2 – Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii
descrierii piramidelor și în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente și de măsuri de
unghiuri dintr-o piramidă;
CS3 – Calcularea ariilor și volumului unei piramide;
CS4 – Transpunerea unor situații-problemă în limbaj geometric; rezolvarea
problemei obținute și interpretarea rezultatului.

IV. Obiective operaționale


La sfârşitul orei elevul va fi capabil:
A) Cognitive

-- 1 --
OC1 – Sa descrie configuratii geometrice intr-o problema data.
OC2 – Să reproduca formulele sau modalitatile de calcul pentru aria laterala, aria
totala și volumul piramidei.
OC3 – Să determine elemente ale piramidei când se cunosc volume si/sau arii;
OC4 – Să rezolve probleme practice.

B) Psihomotorii
OP1 – Să aşeze corect în pagină.
OP2 – Să scrie lizibil pe caiete şi pe tablă.
OP3 – Să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.
C) Afective
OA1 – Să fie atenţi.
OA2 – Să participe afectiv la lecţie.
OA3 –Să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi.
OA4 – Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
OA5 –Să manifeste dorinţa de a învăţa lucruri noi.

V. Metode și procedee de instruire :


M1 – Conversația(euristică, examinatoare);
M2 – Expunerea;
M3 – Explicația;
M4 – Exercițiul;
M5 – Exemplificarea;
M6 – Problematizarea;
M7 – Observația sistematizată;

VI. Resurse :
A) Materiale :
RM1 – Manual de matematică clasa a VIII-a.
RM2 – Culegere de probleme clasa a VIII-a.
RM3 – Fișă de lucru.
RM4 – Cretă albă, cretă colorată.
RM5 – Instrumente de geometrie
B) Umane:
RU1 – Clasă omogenă cu cunoștințe ce necesită consolidare.

VII. Forme de organizare: Frontală. Individuală.

VIII. Bibliografie : Matematică. Manual pentru clasa a VIII-a. – Editura Teora ;


Culegere Mate 2000+ - Consolidare – Dan Zaharia – Editura Paralela 45;

-- 2 --
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Secvenţele
lecţiei
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
Moment -creează condiţiile necesare -elevul de serviciu prezintă
organizatoric desfăşurarii eficiente a lecţiei; absenţii conversaţia catalog
(2 minute) -verifică prezenţa elevilor; - se pregătesc cu cele necesare
pentru lecţie
-asigură o atmosferă adecvată
pentru buna desfășurare a orei;
Captarea -verificarea temei elevilor prin -comunicarea rezultatelor/ frontală
atenţiei sondaj, dialog profesor –elev, elev- problemelor întâmpinate în conversaţia manual
(3 minute) elev, prin confruntarea rezultatelor. rezolvare analiza
individuală răspunsurilor
În cazul în care apar diferenţe mari explicaţia caiet de
la rezultat se rezolvă problema la temă
tablă;
Anunţarea -se anunţă titlul lecţiei:
temei si a „ Piramida patrulateră regulată”; -notează în caiete titlul lecţiei conversaţia
obiectivelor -anunță obiectivele lecției; -sunt atenţi la obiectivele caiet de frontală
(2 minute) propuse explicaţia clasă

-3-
Reactualizarea -se pun întrebări recapitulative: -elevii răspund reamintindu-şi conversaţia caiet de frontală analiza
cunoştinţelor -“Care sunt elementele piramidei conoştinţele învăţate clasă răspunsurilor
anterioare triunghiulare regulate drepte?” -sunt atenţi şi îşi completează explicaţia
(5 minute) “Reamintim formulele pentru colegii atunci când este nevoie;
elementele patratului investigaţia
a= .
d=

Dirijarea ---- vom construi o piramidă -sunt atenţi la explicaţiile analiza


invatarii şi patrulateră regulată dreaptă şi vom profesorului conversaţia caiet de muncă răspunsurilor
asigurarea pune în evidenţă elementele -se lucrează la tablă şi în caiete explicaţia clasă individuală
acesteia. dirijată de observarea
feed-back-ului: de clasă problematizarea
-- elementele unei piramide fişa de lucru profesor sistematică a
(35 minute) patrulatere regulate drepte sunt: -cei care termină în timp scurt exerciţiul atenţiei
- latura bazei - l exerciţiile de pe fişă vor primi
- muchia laterală – m altele;
- apotema piramidei - aP
- apotema bazei - aB
- înălţimea piramidei – h
-- Formulele pentru Al, At şi V
sunt aceleaşi cu cele de la
piramida triunghiulară regulată –
diferă doar formulele pentru
perimetrul şi aria bazei.
Al = ; At = Al + AB;

V=

-4-
-- elevii primesc o fisa de lucru
care contine diverse probleme cu
piramide patrulatere regulate
-- pe fisa de lucru sunt si aplicatii
din viata cotidiana, care fac apel la
cunostinte despre piramida
patrulatera regulata
-se dau explicaţii elevilor
-elevii care termina mai repede
primesc probleme din culegere

Tema pentru -exerciţiile ramase din fisa de lucru -sunt atenţi la explicaţiile conversaţia caiet de frontală
acasã profesorului şi notează tema explicaţia clasă
(2 minute)
Aprecieri -se notează elevii care au colaborat -sunt atenţi la ce se discută; conversaţie catalog frontală aprecieri
(1 minut) cel mai mult verbale,
note

-5-
PIRAMIDA PATRULATERĂ REGULATĂ
FIŞĂ DE LUCRU

1. O piramidă patrulateră regulată dreaptă are latura bazei de 16 cm şi înălţimea 6 cm. Să se calculeze: a)
apotema piramidei; b) aria laterală; c) volumul.

2. O piramidă patrulateră regulată dreaptă are muchia laterală de 3√34 cm şi apotema de 15 cm. Să se
calculeze: a) latura bazei şi înălţimea piramidei; b) aria laterală şi volumul; c) cotangenta unghiului format de o
muchie laterală cu planul bazei.

3. Într-o piramidă patrulateră regulată dreaptă cunoaştem latura bazei de 16 cm iar măsura unghiului format de
o faţă laterală cu planul bazei este de 60o. Să se afle:
a) înălţimea, apotema şi muchia laterală a piramidei;
b) volumul şi aria totală a acesteia.

4. Aflați volumul unei piramide patrulatere regulate știind că are aria totală egală cu 324 𝑚2 , iar lungimea
laturii bazei este 6√3 m.

MATEMATICĂ ÎN VIAŢA COTIDIANĂ

4. Acoperişul unei cabane este sub formă de piramidă patrulateră regulată având latura bazei de 24 m şi
înălţimea de 16 m. Câtă tablă este necesară pentru acoperiş?

5. Un cort are forma unei piramide patrulatere regulate cu latura bazei de 8m și înălțimea de 4 m. Calculați aria
totală a piramidei și aproximați până la cel mai apropiat întreg. Calculați câți metri de pânză sunt necesari
pentru realizarea cortului, știind ca 10% reprezintă pierderile de la îmbinări.

SUCCES!

-6-

S-ar putea să vă placă și