Sunteți pe pagina 1din 6

Academia Forțelor Aeriene "Henri coandă" NECLASIFICAT

Departamentul de Tactica Armei Exemplar nr.


Sd. sg. Flavius Nicolae BRICIU
Data: 21.12.2017

-APROB-
Director Departament T.G.
Col. dr.
Ovidiu Mosoiu

PROIECT DIDACTIC/PLAN DE DESFĂȘURARE

LA ITAI

TEMA:Instrucția tragerii cu armamentul de infanterie


ȘEDINȚA: Regulile și măsurile de siguranță pe timpul executării tragerilor cu armamentul de
infanterie
OBIECTIV DIDACTIC FUNDAMENTAL:Însușirea de către militari a cunoștințelor de
bază referitoare la regulile și măsurile de siguranță în poligon precum și a regulilor de
mânuire a armamentului din dotare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul ședinței militarii trebuie să fie în măsură :
- să cunoască în amănunt regulile și măsurile de siguranță
- să respecte și să pună în aplicare întocmai prevederile regulamentului (FT 11) precum și
regulile de mânuire stabilite pentru fiecare categorie de armament și muniție.
- realizarea unei ordini stricte pe timpul executării ședințelor de tragere
DETALII ORGANIZATORICE:
PARTICIPANȚI: Militarii plutonului 1
DURATA : 50 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de clasa
FORMA DE ORGANIZARE: Lecție de transmitere de noi cunoștințe
METODE DIDACTICE: Metoda didactică de bază este expunerea, iar ca procedee metodice
se folosesc: explicația, conversația, repetiția
ASIGURAREA MATERIALĂ:
- FT 11
- caiete și ustensile de scris

BIBLIOGRAFIE: PII-I.Bz.-ITAI Programul de instrucție individuală la disciplina


INSTRUCȚIA TRAGERII CU ARMAMENTUL DE INFANTERIE (Făgăraș 2008)
Nr. Secvențele Conținutul ședinței Indicații Obs.
Crt. ședinței metodice,
materiale
1. Secvența Organizarea și pregătirea clasei:
introductivă
(5 minute) - Primesc raportul Conversația
-Verific prezența
-Verific ținuta și asigurarea materială
-Enunț tema, ședința și obiectivul
didactic fundamental Interogarea
-Prezint modul de organizare a ședinței
2. Secvența de Regulile și măsurile de siguranță
instruire nr. 1
(20 minute) 1.1 Captarea atenției:
-la începutul lecției, voi informa
militarii despre importanța însușirii
noțiunilor ce urmează, subliniind faptul Conversația
că numai cunoscând regulile și măsurile
de siguranță pe timpul executării
tragerilor cu armamentul de infanterie
vor fi admiși la tragere

1.2 Anunțarea obiecivelor


- cunoașterea regulilor și măsurilor de Explicarea
siguranță

1.3 Reactualizarea cunoștințelor


-verific cunoștințele anterioare care au
legătură cu noul conținut în scopul Interogarea
asigurării continuității învățării și pentru
sporirea gradului de accesibilitate
(ex: întrebare-răspuns)
Ce am făcut ora trecută?
Cine poate să îmi enumere categoriile
de armament din doatarea noastra? Etc.

1.4 Transmiterea noului conținut și


dirijare învățării: Explicarea
-le prezint în amănunt regulile și Expunerea
măsurile de siguranță
-le explic fiecare regulă în parte
-le explic prin exemple
1.5 Dirijarea învățării
-folosirea celor mai adecvate mijloace Explicarea
pentru a-i pune pe militari în situațiile Expunerea
cele mai favorabile îndeplinirii
obiectivelor operaționale.
Ex: citit din FT-11, interacțiune

1.6 Obținerea performanței


-verific nivelul de îndeplinire al
obiectivelor propuse prin punerea unor Interogarea
întrebări privind elementele cheie ale Repetarea
conținutului transmis

1.7 Realizarea feed-back-ului


-se realizează odată cu transmiterea
cunoștințelor, prin lansare de întrebări
referitoare la noțiunile predate, Repetarea
analizarea și corectarea răspunsurilor Expunerea
primite pentru realizarea unei însușiri
corecte a informațiilor transmise
Ex. Ce nu este voie să fcem în poligon?
Ce se întâmplă dacă: -lași arma
nesupravegheată
-întorci arma lateral sau în spate
-etc.

1.8 Evaluarea performanțelor


-se realizează concomitent cu cu feed- Conversația
back-ul și vizează gradul de îndeplinire
al obiectivelor operaționale

1.9 Intensificarea retenției


-reiau regulile și măsurile de siguranță Conversația
-explic din nou acele noțiuni care nu au Repetarea
fost înțelese

1.10 Asigurarea transferului de


cunoștințe:
-cer militarilor să repete regulile și
măsurile de siguranță pe timpul Interogarea
executării tragerilor cu armamentul de Repetarea
infanterie
-cer militarilor răspunsuri la diferite
situații ce se pot întâlni în poligon prin
aplicarea regulilor învățate
3. Secvența de
instruire nr.2
(20 minute) Secțiunea a 2-a Reguli de mânuire
stabilite pentru fiecare categorie de
armament și muniție
2.1 Captarea atenției:
- voi informa militarii despre importanța
însușirii noțiunilor ce urmează, Conversația
subliniind faptul că orice abatere de la
aceste reguli poate duce la incidente
neplăcute

2.2 Anunțarea obiecivelor


-să cunoască regulile de mânuire
stabilite pentru fiecare categorie de Explicarea
armament și muniție

2.3 Reactualizarea cunoștințelor


-verific cunoștințele anterioare care au
legătură cu noul conținut în scopul
asigurării continuității învățării și pentru
sporirea gradului de accesibilitate
(ex: întrebare-răspuns)
Ce tipuri de armament cunoașteți? Interogarea
Cum se utilizează respective categorie
de armament?
Etc.

2.4 Transmiterea noului conținut și


dirijare învățării:
-le prezint regulile de mânuire stabilite Explicarea
pentru fiecare categorie de armament și Expunerea
muniție
-le explic fiecare articol în parte
-le explic prin exemple

2.5 Dirijarea învățării


-folosirea celor mai adecvate mijloace Explicarea
pentru a-i pune pe militari în situațiile Expunerea
cele mai favorabile îndeplinirii
obiectivelor operaționale.
Ex: citit din FT-11,interacțiune
2.6 Obținerea performanței
-verific nivelul de îndeplinire al
obiectivelor propuse prin punerea unor Interogarea
întrebări privind elementele cheie ale Repetarea
conținutului transmis
Ex. Cine poate să imi spună cum se
manevreaza armamentul X?

2.7 Realizarea feed-back-ului


-se realizează odată cu transmiterea
cunoștințelor, prin lansare de întrebări
referitoare la noțiunile predate,
analizarea și corectarea răspunsurilor Repetarea
primite pentru realizarea unei însușiri Expunerea
corecte a informațiilor transmise
Cum se mânuiește armamentul X?
Cine poate să îmi spună ce incidente pot
apărea în cazul X?

2.8 Evaluarea performanțelor


-se realizează concomitent cu cu feed- Conversația
back-ul și vizează gradul de îndeplinire
al obiectivelor operaționale

2.9 Intensificarea retenției


-mă asigur că sunt cunoscute toate
regulile de mânuire precum și Conversațiea
întrebuințarea și întreținerea corectă a Repetarea
armamentului și muniției din dotare
-explic din nou acele noțiuni care nu au
fost înțelese

2.10 Asigurarea transferului de


cunoștințe:
-cer militarilor să explice (cu cuvintele
lor) prevederile regulamentului (FT Interogarea
11)privitoare la regulile și măsurile de Repetarea
siguranță în poligon precum și regulile
de mânuire stabilite pentru fiecare
categorie de armament și muniție

Secvența Bilanțul ședinței:


4. Finală Evidențiez pozitiv sau negativ studenții
(5 minute) care s-au remarcat
Apreciez ordinea și disciplina pe
parcursul lecției
Transmit bibliografia: FT 11
Instrucțiuni pentru tragerile cu
armamentul de infanterie, pag 26 Explicarea
Menționez următoarea temă:
Suspendarea, amânarea, amularea și
radierea sancțiunilor disciplinare

Ședința 2:Cunoașterea organizării


poligoanelor pentru trageri.

ÎNTOCMIT:

Sd. sg.

Flavius Nicolae BRICIU

S-ar putea să vă placă și