Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Calitativă
COMPUŞI AMFOTERI
2015-201
Compuşi amfoteri
Amfoliţi – toate substanţele capabile să cedeze sau să
accepte o particulă:
- proton (amfoliţi acido-bazici)
2015-2016
Compuşi amfoteri
Amfoterismul solvenţilor
CH3COOH + H+ CH3COOH2+
CH3COOH CH3COO- + H+
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
PS = [Mg2+][OH-]2 = 1,1·10-10
S = [Mg2+] = [OH-] = 5,5·10-5 moli/L
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
AlCl3 + 3 NaOH Al(OH)3
(pH = 5)
PS = [Al3+][OH-]3 = 1,9·10-33
S = [Al3+] = [OH-] = 2,9·10-9 moli/L
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
NH4Cl din soluţia tampon pH=10, scade pH < 10
precipitând Al(OH)3
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
Deoarece hidroxizii amfoteri posedă atât proprietăţi bazice
cât şi proprietăţi acide şi cum acestea sunt atribuite ionilor OH-,
respectiv H+, se poate considera că disocierea hidroxizilor
amfoteri, presupune formarea simultană a ambilor ioni.
Astfel,în cazul Zn(OH)2, o parte din molecule disociază
conform ecuaţiei:
Zn(OH)2 Zn2+ + 2OH- (kb = 1,5·10-9)
2015-2016
Compuşi amfoteri
Teoria lui Kossel (a legăturii ionice)
Între ionii metalici şi ionii hidroxil se exercită forţe de
atracţie electrostatică conform legii lui Coulomb:
e1 e 2
F
(r1 r2 ) 2
2009-2010
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2015-2016
Compuşi amfoteri
2009-2010
Hidroliza sărurilor
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Constanta de hidroliză
[CH 3COOH] [OH ] [CH3COOH][OH ]
Ke Kh Ke [H2O]
[CH 3COO ] [H 2 O] [CH3COO ]
CH3COOH CH3COO- + H+
Kw
[OH ]
-
[CH 3COO - ] [H ]
[H ] Ka
[CH 3COOH]
K w [CH 3 COOH] Kw
Kh
[CH 3 COO ] [H ] K a
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Gradul de hidroliză [CH3COOH] = [OH-] = αh·cs
[CH3COO-] = (1–αh)·cs
2
c = Kw Kw
αh s αh =
Ka K a cs
[H + ]= K w Ka
cs pH = - log [H+] = 7 + 1/2 pKa - 1/2 pc
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Calculul pH-ului
[HA] [OH ] K w [HA]=[OH-]= produşii de
Kh
[A ] Ka hidroliză
[A-]= conc. sării, cs
[OH ]2 K w K w cs
2
Kh [OH ]
cs Ka Ka
2
Kw K w cs KwKa
2
[H ]
[H ] Ka cs
2015-2016
Hidroliza sărurilor
B. Săruri care provin de la un acid tare-bază slabă
(NH4+ + Cl-) + H2O (H+ + Cl-) + NH4OH
NH4+ + H2O NH4OH + H+ ; Kb = 1,8×10-5
Constanta de hidroliză
[NH 4 OH][H ] [NH 4 OH][H ]
Ke =
; K h = K e [ H 2 O]
[NH 4 ] [H 2 O] [NH 4 ]
Kw K w [NH 4 OH] K w
[H ] Kh
=
[OH - ] [NH 4 ][OH ] K b
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Kh = = =
K b (1 h ) c 1 h
Kw = 2 c Kw
h h
Kb K bc
K wc
[H ] pH = 7 + 1/2 pc - 1/2 pKb
Kb
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Calculul pH-ului
[BOH]=[H+]= produşii de hidroliză
[B+]= conc. sării, cs
[BOH] [H ] K w [H ]2 K w
Kh
Kh
[B ] Kb cs Kb
2 K w cs K wcs
[H ]
[H ]
Kb Kb
2015-2016
Hidroliza sărurilor
C. Săruri care provin de la un acid slab–bază slabă
(CH3COO- + NH4+) + H2O CH3COOH + NH4OH
[CH 3COOH] [NH 4 OH] [CH 3COOH] [NH 4 OH]
Ke =
; K h = K e [ H 2 O]
[CH 3COO ] [NH 4 ] [H 2 O] [CH 3COO ] [NH 4 ]
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Kw α 2h c 2 α 2h
Kh 2
K a K b c (1 α h ) 2
(1 α h ) 2
αh Kw
1 αh Ka Kb
K w (1 )
αh =
Ka Kb
h α h = (1 h ) K h
2015-2016
Hidroliza sărurilor
(NH4)2S + H2O NH4HS + NH4OH
Ka= 1,2×10-15 Kb= 1,79×10-5
αh Kw 1014
= = 15 5
= 682,2
1 h Ka Kb 1,2 10 1,79 10
αh
= 682,2
1 h
682,2
αh = = 0,9986 sau 99,86 %
683,2
K w Ka
[H ] = pH = 7 + 1/2 pKa - 1/2 pKb
Kb
2015-2016
Hidroliza sărurilor
Calculul pH-ului
[HA] [BOH] K w [HA]=[BOH]= produşii
Kh -
de hidroliză
[B ][A ] KaKb
[A-]=[B+]= conc. sării, cs
[HA] 2
Kw [ H ][ A ] [H ] cs
Kh 2
[HA ]
cs K aK b Ka Ka
[H ]2 cs 2 [ H ]2 K w
2
KwKa
2 2
[H ]
K a cs Ka Kb Kb
2015-2016
Aplicaţii în analiza calitativă
2015-2016
Soluţii tampon
Definiţie
Soluţii tampon sau amestecuri tampon – sisteme de două sau
mai multe substanţe, care menţin practic constantă [H+] şi deci
pH-ul soluţiilor în care se găsesc, când acestora li se adaugă
cantităţi mici de acid tare, sau bază tare.
2015-2016
Soluţii tampon
Tampon izomolar Tampon izomolar
Apă Soluţie NaCl
CH3COOH/CH3COONa NH4OH/NH4Cl
[H+]=[OH-]= [H+]=[OH-]= [CH3COOH]=[CH3COONa] [NH4OH]=[NH4Cl]
=10-7ioni-g/l =10-7ioni-g/l [H+]= Ka = 1,79×10-5 [OH-]=Kb=1,8 × 10-5
pH = 7 pH = 7 pH = pKa = 4,75 pH=14-pKb=9,25
Adaos de 0,01 moli de Adaos de 0,01 moli Adaos de 0,01 moli de HCl Adaos de 0,01 moli de
HCl de HCl pH = 4,64 HCl
[H+]=[HCl]= [H+]=[HCl]= Δ pH = 4,75-4,64=0,11 u.pH pH = 9,16
=10-2ioni-g/l =10-2ioni-g/l Δ pH = 9,25-9,16=
pH = 2 pH = 2 =0,09 u.pH
Δ pH=7-2 = 5 u.pH Δ pH = 7-2 = 5u.pH
Adaos de 0,01 moli Adaos de 0,01 moli Adaos de 0,01 moli de NaOH Adaos de 0,01 moli de
de NaOH de NaOH pH = 4,82 NaOH
[OH-]=[NaOH]= [OH-]=[NaOH]= Δ pH = 4,82-4,75=0,07 u.pH pH = 9,34
=10-2 ioni-g/l =10-2 ioni-g/l Δ pH=9,34-9,25=
pOH = 2; pH = 12 pOH = 2; pH = 12 =0,09 u.pH
Δ pH =12-7 =5u.pH ΔpH =12-7 = 5u.pH
2015-2016
Soluţii tampon
CH3COONa + HCl = NaCl + CH3COOH
acid tare acid slab
sau CH3COO- + H+ CH3COOH
bază slabă
şi NH4OH + HCl NH4Cl + H2O
sau OH- + H+ H2O
CH3COOH + NaOH CH3COONa + H2O
şi NH4Cl + NaOH NaCl + NH3 + H2O
2015-2016
Soluţii tampon
Concentraţia 10-1 M 10-2 M 10-3 M 10-1 M 10-2 M 10-3 M 10-1 M 10-2 M 10-3 M
2015-2016
Soluţii tampon
[HA] [A ]
[H ] = K a ,
+
si pH = pK a + log
[A ] [HA]
2015-2016
Soluţii tampon
CH3COOH/CH3COONa
[CH 3COOH] Ca cs
[H ] K a
Ka pH = pK a + log
[CH 3COO ] Cs ca
2015-2016
Soluţii tampon
[BOH]
[OH -] = K b
[B+]
[B+]
pOH = pK b + log
[BOH]
[BOH]
pH 14 - pK b + log
[B+]
2015-2016
Soluţii tampon
NH4OH/NH4Cl
[ NH4 OH ] cb
[OH ] = K b +
Kb
[ NH4 ] cs
cs
p OH = pK b + log
cb
cb
p H = 14 - p OH = 14 pK b + log
cs
2015-2016
Soluţii tampon
Capacitate tampon
Capacitatea tampon este măsura în care un amestec tampon
poate menţine pH-ul unei soluţii cât mai constant.
2015-2016
Capacitate tampon (NH4OH/NH4Cl)
2015-2016
Zona de eficacitate tampon
ca
= 10 K a
[H +] = K a
cs
pH = pKa - 1 = 4,75 - 1 = 3,75
ca 1
[H ] = Ka = Ka = Ka 101
+
cs 10
pH = pKa + 1 = 4,75 + 1 = 5,75 ; ΔpH = 5,75 - 3,75 = 2 u.pH
2015-2016
Zona de eficacitate tampon
De exemplu, în cazul tamponului amoniacal, cb/cs = 10:
cb
[OH-] = K b= 10 K b
cs
pOH = pKb - 1 = 4,75 - 1 = 3,75
pH = 14 - 3,75 = 10,25
cb 1
Pentru, cb/cs = 1/10: [OH ] = K b = K b = K b 101
-
cs 10
pOH = pKb + 1 = 4,75 + 1 = 5,75; pH = 14 - 5,75 = 8,25
ΔpH = 5,75 - 3,75 = 2 u.pH
2015-2016
Exemple de soluţii tampon
Compoziţia Compoziţia
tamponului pH tamponului pH
(izomolar) (izomolar)
HCOOH + HO-C6H4-COOH +
3,70 6,50
HCOONa HO-C6H4-COONa
CH3COOH +
4,75 NaH2PO4 + Na2HPO4 6,80
CH3COONa
C6H5COOH +
4,20 NH4OH + NH4Cl 9,25
C6H5COONa
2015-2016
Aplicaţii în analiza calitativă
2015-2016