Sunteți pe pagina 1din 18

STUDENT: STEFANESCU GEORGE-VIOREL

A. Date generale de identificare

Disciplina: FIZICA
Clasa: a XII-a
Nr. ore/saptămâna: 3
Specializarea: MATEMATICA - INFORMATICA
Programa școlară: F1, programa aprobata in 2006

Proiect de lecție

Unitatea de învățare: Semiconductori. Aplicatii in electronica


Scopul lecției: Explicarea functionalitatii dispozitivelor electronice discrete
Realizeazarea montajelor simple cu componente electronice discrete
Lecția: Dioda semiconductoare
Tipul lecției: mixta (verificare si predare)
Durata lecției: 50 minute
Locul de desfășurare: laboratorul de fizica

Conținutul activității de instruire:

Arii de conținut Sub-arii de conținut


Cod
C1 1. Materiale semiconductoare. 1.1 Jonciunea p-n nepolarizata
Jonctiunea p-n 1.2 Jonctiunea p-n polarizata
C2 2. Dioda semiconductoare 2.1 Dioda utilizata in circuite logice
2.2 Studiul experimental al diodei
C3 3. Redresarea curentului 3.1 Redresor monoalternanta
electric alternativ 3.2 Redresor bialternanta
C4 4. Dioda utilizata in circuite
logice
Probleme propuse

Obiective operaționale:

Cod Conditii de realizare a Criteriul de


Comportamentul comportamentului reusită
(ce se cere) (ce se oferă) (ce se acceptă)
O1 Sa identifice tipurile de  Suport de curs - Utilizarea
jonctiuni (definitie,  Cataloage de cataloagelor de
caracterizare); componente componente pentru
Sa identifice diode determinarea tipului
 Fişe de lucru de componenta si a
semiconductoare  Materiale de parametrilor electrici
documentare ilustrative - Citirea schemelor
 Diverse tipuri de diode electronice,
semiconductoare precizand tipurile de
componente utilizate
 Proiector multimedia

O2 Sa analizeze  Cataloage de - Selectarea


functionarea diodelor componente componentelor
semiconductoare  Fişe de lucru electronice dupa
simbol, tip de
 Materiale de capsula, marcaj.
documentare ilustrative - Utilizarea
 Diverse tipuri de diode cataloagelor de
semiconductoare componente pentru
determinarea tipului
de componenta si a
parametrilor electrici
- Citirea schemelor
electronice,
precizand tipurile de
componente utilizate

O3 Sa utilizeze diode  Suport de curs - Recunoasterea


semiconductoare.  Fişe de lucru regimurilor de
Sa explice redresarea si functionare ale
 Materiale de
sa caracterizeze dispozitivelor
documentare ilustrative electronice in
circuitele de redresare
schemele electronice
- Selectarea
componentelor
electronice dupa
simbol, tip de
capsula, marcaj.
- Utilizarea
cataloagelor de
componente pentru
determinarea tipului
de componenta si a
parametrilor electrici
- Precizarea valorilor
limită ale
parametrilor electrici
specifici ai
dispozitivelor
electronice
- Recunoasterea
regimurilor de
functionare ale
dispozitivelor
electronice in
schemele electronice
O4 Sa analizeze  Cataloage de - Selectarea
functionarea circuitelor componente componentelor
electronice cu diode  Fişe de lucru electronice după
semiconductoare simbol, tip de
 Materiale de capsulă, marcaj.
documentare ilustrative - Utilizarea
 Diverse tipuri de diode cataloagelor de
semiconductoare componente pentru
determinarea tipului
de componentă si a
parametrilor electrici
- Precizarea valorilor
limita ale
parametrilor electrici
specifici ai
dispozitivelor
electronice
- Recunoasterea
regimurilor de
functionare ale
dispozitivelor
electronice in
schemele electronice
- Stabilirea tipului de
conexiune a
dispozitivelor
electronice dintr-o
schema data

Diagrama obiective-conținuturi

Obiective/
Conținuturi
C1 C2 C3 C4
O1 X X
O2 X X
O3 X X X
O4 X X

Metode și procedee de instruire: - metode expositive (expunerea, conversatia,


explicatia)
- instruire asistata de calculator
- instruire prin rezolvare de probleme (observatia)
- metode de explorare directa (efectuarea de
experimente)
Mijloace de învatamânt: pixuri, creioane colorate, caiete de notite, manual,
videoproiector

Cod Denumirea resursei material


F1 Fișa de lucru cu diode semiconductoare
FT Fișa test pentru fixare
TE Test de evaluare
P Planșa cu circuite electronice
X Etc...

B.Conținutul științific al lecției

C1.

Diodele semiconductoare sunt dispozitive electronice cu doua terminale, care au in


structura lor o jonctiune p-n, o regiune de tip p si una de tip n, realizate in aceeasi retea
cristalina continua, si doua contacte ohmice (terminale). Valoarea conductivitatii
electrice depinde de sensul tensiunii
aplicate: pentru sensul direct, care micsoreaza bariera energetica de echilibru,
conductivitatea are o valoare ridicata, iar pentru sensul invers, care mareste bariera
energetica, conductivitatea devine redusa. Exista multe tipuri de diode: redresoare,
stabilizatoare, de detectie, de comutatie, VARACTOR, tunel, IMPATT, PIN, GUNN s.a.
Caracteristica statica a unei jonctiuni p-n.

C2.

Proprietatea fundamentala a diodei este aceea ca valoarea conductivitatii electroce


depinde de sensul tensiunii applicate, fiind mare in cazul polaritatii directe si foarte mica
la polarizarea inversa (conductie intr-un sens).
Rezistenta interna a diodei se defineste prin relatia:
𝑅𝑖 = ∆𝑈/∆𝐼

Caracteristica statica curent-tensiune este compusa din doua ramuri: ramura 1


corespunde conductiei diodei polarizata direct, iar ramura 2 blocarii diodei polarizata
invers. Caracteristicile de conductie si blocare depind de temperatura jonctiunii.
Temperatura maxima admisibila la blocarea diodei este de 150…2000C.

C3.

Modelul circuitului echivalent simplificat al diodei


Redresarea este procesul de transformare a curentului alternative in curent continuu.
Circuitele care executa aceasta transformare se numesc circuite de redresare sau
prescurtat redresoare.

Schema bloc a unui circuit de redresare bialternanta echipat cu filtru si formele de unda
ale tensiunilor in circuit : 1 - transformator de retea coborator, 2 - redresor bialternanta
cu diode, 3 - filtru cu condensator, 4 - rezistenta de sarcina. a - forma tensiunii la
intrarea redresorului, b - tensiunea pe sarcina cu filtrul deconectat, c - tensiunea
pe sarcina cu filtrul conectat

C4.

Analiza in regim de curent continuu presupune determinarea caracteristicii statice


curent-tensiune a diodei.
Fisierul de circuit este:

CIRCUIT DE TEST
*SPICE_NET
*INCLUDE DIODE.LIB
.DC V1 0 5 0.001
.PRINT DC I(V3)
*ALIAS V(1)=VIN
V3 3 0
R2 2 3 1K
V1 1 0
D3 1 2 DN4148
.END
Circuitul de test pentru determinarea caracteristicii statice a diodei

Caracteristica statica curent-tensiune ale diodei la polarizare directa si respectiv inversa


sunt:

Caracteristica statica curent-tensiune a diodei la polarizare directa

Caracteristica statica curent-tensiune a diodei la polarizare inversa


Bibliografie: [1]Manual de fizica, clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007
[2]Consiliul National pentru Curriculum – Ghid Metodologic pentru
aplicarea programelor scolare, Editura de Aramis Print, 2002.
[3]Site-ul http://www.edu.ro/
C. Desfășurarea lecției

Obiective T Strategie didactica


operați- Evenimentele i Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
onale m Activitatea învățământ învățământ organizare
instruirii p profesorului Activitatea a
elevului activității
Conținut

1 2 2 4 5 6 7 8 9
1.Organizarea 2 Face prezenta Raspunde la Conversatia Catalog, Frontala -
clasei pentru elevilor, noteaza intrebarile pixuri
lecție elevii absenti în puse de
catalogul profesor, isi
clasei; face insusesc
observatii si observatiile si
recomandari, daca recomandarile
este cazul. primite.
2.Verificarea 4 Prin sondaj, Cei solicitati Conversatia Caietele de Individuala Chestionare
cunoștiințelor solicita caietele de prezinta Explicatia teme, pixuri Frontala orala
anterioare teme. caietele de colorate
Face aprecieri, teme.
corectari, unde Ceilalti elevi
este cazul. asculta
aprecierile si
eventual isi
corecteaza
raspunsurile in
caietele de
teme
3. Comunicarea noilor cunoștiințe
Captarea 3 Propune elevilor o Asculta si -
atenției noua lectie. devin Expunerea Caiete de Frontala
elevilor Dioda interesati de notite, pix. Individuala
semiconductoare propunerea
facuta.
Noteaza în
caietele de
notite definitia
si clasificare
jonctiunilor,
diodei.
Noteaza
explicatiile
primite si
deseneaza în
caietele de
notite
schemele
proiectate pe
tabla.
Comunicarea 3 Prezinta Asculta Expunerea Creta Frontala -
titlui lecției și a obiectivele lectiei. expunerea Tabla Individuala
obiectivelor profesorului Videoproiector
operaționale

O1 Dirijarea 6 In prima etapa Noteaza în Expunerea Caiete de Frontala -


învățării prezinta definitia caietele de Explicatia notite Individuala
C1 joctiunii p-n, a notite definitia Observatia Pix
diodei si si clasificare Conversatia
clasificarea jonctiunilor,
acestora. diodei.
Obținerea 2 Solicita un elev sa Elevul solicitat Conversatia Tabla Frontala Observatia
performanței prezinte definitia prezinta Creta Individuala curenta
jonctiunii si clasificare Burete Evaluarea
clasificarea. ceruta. Setul de orala
Solicita alti elevi Ceilalti elevi planse
din clasa sa sunt atenti si
defineasca dioda. intervin unde
este cazul.
De semenea,
elevii prezinta
explicatiile ce
li s-au cerut.
Asigurarea 2 Confirma si Retin Explicatia Caiete de Frontala, Observatia
conexiunii apreciaza aprecierile si notite. Individuala curenta
inverse raspunsurile explicatiile
corecte ale suplimentare.
elevilor.
Face observatii si
corectii, daca este
cazul.
O2 Dirijarea 7 Prezinta Noteaza Expunerea Videoproiector Frontala, -
învățării functionarea explicatiile Explicatia Caiete de Individuala
C2 diodelor primite si Observatia notite
semiconductoare deseneaza în Conversatia Tabla
caietele de Creta
notite
schemele
proiectate pe
tabla.
Obținerea 2 Solicita un elev sa Elevii solicitati Conversatia Tabla Observatia
performanței realizeze la tabla realizeaza la Exercitiul Creta curenta
caracteristica tabla Burete Evaluarea
curent-tensiune a schemele Caiete de orala
diodei. cerute si le notite.
Solicita alti elevi explica. Frontala
din clasa sa Elevii solicitati Individuala
explice modul de suplimentar
functionare in comenteaza si
cazul polaritatii apreciaza
directe, respectiv raspunsurile
inverse. colegilor
Restul clasei este verificati.
solicitata
sa faca observatii
sau completari pe
marginea celor
discutate.

Asigurarea 2 Confirma si Retin Explicatia Caiete de Frontala, Observatia


conexiunii apreciaza aprecierile si notite. Individuala curenta
inverse raspunsurile explicatiile
corecte ale suplimentare.
elevilor.
Face observatii si
corectii, daca este
cazul.
O3 Dirijarea 6 Prezinta si explica Observa Expunerea Tabla Frontala, -
învățării redresorul schema facuta Explicatia Creta Individuala
C3 monoalternanta si pe tabla. Observatia Burete
cel bialternanta Isi noteaza in Conversatia Caiete de
caiete schema notite.
si explicatiile Videoproiector
primite.
Deduc
impreuna cu
profesorul
functionarea
redresoarelor
si noteaza
relatiile de
calcul in
caiete.
Obținerea 2 Solicita unui elev Observatia Tabla Frontala, Observatia
performanței explicarea Conversatia Creta Individuala curenta
fenomenului de Burete Evaluarea
redresare, iar Caiete de orala
celorlati exemple notite.
de aplicatii fizice
ale redresoarelor.
Asigurarea 2 Confirma si Retin Explicatia Caiete de Frontala, Observatia
conexiunii apreciaza aprecierile si notite. Individuala curenta
inverse raspunsurile explicatiile
corecte ale suplimentare.
elevilor.
Face observatii si
corectii, daca este
cazul.
4.Fixarea cunoștiințelor

Asigurarea 5 Prezinta, pe scurt, Elevii isi Conversatia Tabla, Frontala Test de


retentiei și a notiunile predate, insusesc inca Exercitiul creta, Individuala evaluare
transferului punand accent pe o data burete,
celor învățate notiunile mai notiunile Caiete de
dificile. predate, notite
Solicita elevilor sa fixandu-le mai
raspunda la unele bine.
intrebari. Elevii raspund
Dupa ce elevii au la intrebarile
raspuns, discuta primite.
impreuna cu elevii Retin
raspunsurile explicatiile
acestora. suplimetare.
Corecteaza, daca Corecteaza
este cazul, raspunsurile
raspunsurile gresite.
gresite.
Anunțarea și 2 Prezinta continutul Noteaza Conversatia Caiete de Frontala
explicarea unei intrebari. problema de Explicatia teme. Individuala
temei pentru rezolvat; retin
acasă precizarile
profesorului.

Observație: Proiectul trebuie să conțină și un test de evaluare cu 5 itemi de tipuri diferite și baremul de corectare
și notare aferent.
Anexe : Testul de evaluare, fișe de lucru, materiale auxiliare, etc.

Test de evaluare:

I. Pentru enunturile de mai jos scrieti pe foaie litera corespunzatoare raspunsului corect.
12p.

1. Dioda care in regiunea polarizarii directe prezinta o rezistenta interna negativa este
dioda:
a. electroluminiscentă;
b. redresoare;
c. tunel;
d. varicap.

2. Pentru realizarea functiei de detectie, la frecvente inalte, se utilizeaza dioda:


a. cu contact punctiform;
b. fotodioda;
c. tunel;
d. Zener.

3. Schema redresorului monofazat monoalternanta contine :


a. o dioda redresoare;
b. doua diode redresoare;
c. o dioda redresoare si o dioda varicap;
d. doua diode redresoare si o dioda varicap.

II. Transcrieti pe foaia cu raspunsuri, litera corespunzatoare fiecarui enunt si notati in


dreptul ei litera A, daca apreciati ca enuntul este adevarat sau litera F, daca apreciati ca
enuntul este fals. 12p.

a. La un redresor dubla alternanta filtrul de netezire cu condensator consta dintr-un


condensator care se monteaza in paralel pe rezistenta de sarcina.
b. Intr-un semiconductor intrinsec electronii sunt purtatori majoritari.
c. Daca la extremitatile unei jonctiuni pn se aplica o sursa exterioara cu polul pozitiv pe
regiunea p si cel negativ pe regiunea n, se spune ca jonctiunea pn este polarizata
invers.
d. Materialele semiconductoare de tip n se obtin prin doparea semiconductorului pur cu
elemente pentavalente.
III. Referitor la dioda varicap: 18p.
a. reprezentati simbolul diodei;
b. precizati principiul de functionare;
c. precizati 2 utilizari ale diodei varicap.

IV. Scrieti pe foaia de raspuns, informatia corecta care completeaza spatiile libere. 18p.
a. Efectul Zener consta in actiunea campului electric intens, dat de cresterea tensiunii
de polarizare ............(1)....... asupra electronilor de ......(2).......
b. Pentru protectia lor termica, diodele de putere se monteaza pe .....(3)...... metalice
care usureaza .....(4)........ caldurii de la dioda la mediul ambiant.
c. La un stabilizator parametric de .......(5)........ realizat cu dioda Zener se pot obtine
tensiuni stabilizate mai mari conectand in ........(6)....... mai multe diode Zener.

V. Se considera schema prezentata in figura de mai jos: 30p.

a. Precizati tipul circuitului.


b. Sa se calculeze valoarea minima necesara pentru rezistenta R pentru ca dioda sa nu
se distruga.
Se cunosc: 𝑅𝑧 = 10Ω, 𝑃𝐷𝑍 = 350𝑚𝑊, 𝑈𝑧 = 9𝑉, 𝑈1 = 12𝑉 ± 10%.

Nota: se vor puncta relatia de calcul, unitatea de masura si corectitudinea calculelor.


Barem de corectare

I. 1 – c; 2 – a; 3 – a;
Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 4 puncte, pentru fiecare raspuns incorect
sau lipsa acestuia, 0p.
II. 12 puncte
a A
b F
c F
d A

Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 3 puncte, pentru fiecare raspuns incorect
sau lipsa acestuia, 0p.

III.
a. 3p.

Pentru reprezentare corecta se acorda 3 puncte, pentru raspuns incorect sau lipsa
acestuia, 0p.
b. 6p.
Dioda varactor sau varicap este un dispozitiv semiconductor, care in circuitele
electronice se comporta ca o capacitate variabila cu tensiunea de polarizare.
Pentru raspuns complet si corect se acorda 6 puncte, pentru raspuns partial corect se
acorda 3 puncte, pentru raspuns incorect sau lipsa acestuia, 0p.
c. 9p.
- Modulatoare pentru modulatia in frecventa
- Circuite de reglaj automat al frecventei
- In circuite de schimbare a frecventei, in selectoare de canale TV
Pentru fiecare utilizare corect specificata se acorda cate 3 puncte, pentru fiecare
raspuns incorect sau lipsa acestuia, 0p.
IV. 18 puncte
a. (1) – inversa
(2) – valenta
b. (3) – radiatoare
(4) – disiparea
c. (5) – de tensiune
(6) – serie
Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 3 puncte, pentru fiecare raspuns incorect
sau lipsa acestuia, 0p.

V.

𝑃𝐷𝑍 𝑈1𝑀 − 𝑈𝑍
𝐼𝑍𝑀 = = = 38,9𝑚𝐴
𝑈𝑍 𝑅

Se acorda 15 puncte dupa cum urmeaza: pentru scrierea corecta a formulei 9p., 4p.
pentru calcul corect si 2p. pentru precizarea unitatii de masura. Pentru raspuns incorect
sau lipsa acestuia, 0p.

𝑈1𝑀 − 𝑈𝑍
𝑅= = 107Ω
𝐼𝑍𝑀

Se acorda 15 puncte dupa cum urmeaza: pentru scrierea corecta a formulei 9p., 4p.
pentru calcul corect si 2p. pentru precizarea unitatii de masura. Pentru raspuns incorect
sau lipsa acestuia, 0p.

S-ar putea să vă placă și