Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg.

Mureș

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.06.2019
Profesor: Dumbravă Petruța Loredana
Clasa: a VI a
Aria curriculara: Om si societate
Unitatea de invatare: Europa în lumea contemporană
Titlul lectiei: Valori culturale și umane europene
Tipul lectiei: predare- învãţare- evaluare

Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor valori culturale si umane europene, ce inseamnă
identitate culturală, identificarea principalelor instituții culturale din Uniunea Europeană.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice
1.2. Identificarea caracteristicilor culturale
1.3. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice.
Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:
O1. Sa defineasca valorile culturale si umane
O2. Să recunoască valorile culturale, instituțiile culturale
O3. Să faca coleratii cu alte discipline
Demersul didactic:
Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, observația
Resurse materiale: manual, fişe de lucru, fişe de evaluare formativă,
Forma de activitate: frontală, individuală
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Evaluare: chestionare orală, observarea sistematică a elevilor, evaluare scrisă ( fisa de lucru)

Biblografie
Mihaela Cornelia Fiscutean, Dorin Fiscutean, Ionele Popa, Ciprian Mihai ., Manual pentru clasa a VI a
Terra-elemente de geografie umana. Europa, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti,2018
Atlas de geografie
Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg. Mureș

Scenariul didactic

Etapele lectiei Dozare Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia Forme de


(min) didacticã organizare
Se face prezenţa. Pregãtesc caietele, Observarea Atenţionarea
Organizarea 2 Atenţionarea eleviilor asupra manualele şi
clasei momentelor lecţiei şi instrumentele de lucru
pregãtirea materialele
necesare.
Verificarea Face evaluarea din lecţia Sunt atenţi la fișa de
cunoştinţelor anterioarã Uniunea Europeană lucru care o primesc şi Conversatia Analiza
anterioare 5 cu ajutorul fișelor de încearcã sã rãspundã rãspunsurilor
lucru.”Câte state membre are la întrebãri. Lucru
Uniunea Europeana?” individual Aprecierea
Cine este considerat părintele
Uniune Europene? Ce se
sărbătorește pe dat de 9 mai?
Care este motto-ul U.E.? etc.
Captarea Împarte clasa in grupe de Formuleazã rãspunsuri Descoperirea Stimularea
atenţiei 2 elevi pentru a ghici titlul participãrii
lecției cu ajutorul unor elevilor
bilețele

Anunţarea Scrie titlul lecției: Valori Notează titlul în Expunerea Organizarea


temei şi a 2 culturale și umane caiete. Sunt atenţi la pe grupe
obiectivelor europene, scopul şi obiectivele anunţate. Explicatia
obiectivele urmărite.
Elevii îşi iau notiţe.

Explicã elevilor ce reprezintã Elevii urmãresc


identitatea culturală prezentarea , sunt Lucrul cu
europeană atenţi la explicaţii şi videoproiector
Dirijarea 32 noteazã în caiete
predãrii - Cere elevilor sã precizeze ce
învãţãrii reprezintã imaginea de pe Elevii rãspund la Organizare
videoproiector întrebare. Conversaţia frontală
(desfãşurarea
lecţiei)
Prezintă factorii care Sunt atenti la
influențează caracteristicile explicatii Explicatia
culturale.
Noteazã în caiet ideile
principale
Organizare
frontala
Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg. Mureș

Împarte elevilor o fişã de Stimularea


Atingerea feed- evaluare cu întrebãri din lecţia Analizeazã şi rãspund Fişa de lucru participarii
back-ului şi 5 predatã conform cunoştiinţelor elevilor.
evaluarea Aprecieri şi recomandãri asimilate Analiza
asupra activitãţii elevilor raspunsurilor
Precizarea
activitãţilor pe Precizarea temei pentru acasã. Expunerea
care elevii le 2 Ascultã şi noteazã Explicarea Colectiv.
vor desfãşura
acasă
Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg. Mureș

SCHIȚA LECȚIEI

Valori culturale și umane europene

Valorile Uniunii Europene sunt comune tuturor statelor membre.

Identitatea culturală europeană are la bază repere istorice precum:

- gândirea greacă
- dreptul roman
- creștinismul

Valorile culturale sunt reprezentate de :

- Instituțiile de învățământ
- Religia
- Scriitorii, pictorii, muzicienii
- Instituții culturale

Valorile umane sunt reprezentate de :

- Toleranță
- Cooperare
- Nediscriminare
- Egalitate
- Pace
- Solidaritate
- unitate
Factorii care influentează caracteristicile culturale

- cadrul natural
- evenimentele istorice
- gradul de urbanizare
- mobilitatea socială
- resursele naturale
- sistemul politic
- mărimea și densitatea populației
Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg. Mureș

Diversitatea culturală îmbracă mai multe dimensiuni:


- Lingvistică
- Confesională
- Artistică
- Educatională
Religia – parte importantă din identitatea europeană
Marile orașe europene sunt cunoscute pentru viața culturală bogată și numeroasele
instituții culturale.
Uniunea Europeană sprijină prin intermediul programelor, promovarea valorilor culturale.
Colegiul Național “ Al. Papiu Ilarian” Tg. Mureș

S-ar putea să vă placă și