Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 01.04.2019
Clasa: a IX-a E
Profesor:
Student:
Disciplina: Securitate și sănătate în muncă.
Tema: Arsurile termice
Tipul lecţiei: Transmitere de cunoştinţe
Durata: 50 min
Obiective operaționale:
- O1: Să definirea conceptului de arsură termică;
- O2: Să descrie arsurile de gradul I,II și III;
- O3: Să prezinte etapele masurilor de prim ajutor în cazul arsurilor de diferite grade;
- O4: Să prezinte măsurile de prim ajutor in cazul degerăturilor.
Metode şi procedee didactice:
- conversaţia euristică;
- discuţia dirijată;
- explicaţia;
Mijloace şi resurse:
- cretă;
- caiet;
- tabla;
- telefoane (filmulet).
Forme de organizare: frontal
Loc de desfăşurare: sala de clasă
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Nr Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metod Mijloac Form Eval
. lecţiei/ durata operaționa e e e de uare
crt le organ
izare
1. Moment Salută elevii, verifică prezenţa, face - răspund la salut, prezintă absenţii, Conve Catalog
organizatori/ 3 observaţii asupra aspectului clasei şi a remediază aspectele negative ale saţia
min ţinutei; clasei
2. Captarea Le prezintă elevilor un filmuleț despre Elevii se uită la filmuleț.
atenţiei/ 5min arsuri. Telefoa
ne
3. Transmiterea de Anunță tema: „Arsurile termice” Elevii notează în caiete definiția.
noi cunoştinţe/ O1 Dă definiția arsurii: Arsura este o Tabla Front
30 min leziune provocată de acțiunea căldurii al
asupra țesuturilor; o temperatură care Explic
depășește 46 grade celsius este nocivă ația
pentru țesuturi. Arsurile sunt răni foarte Caiete
comune. Arsurile minore se vindecă
usor, fără a fi necesar un medic, însă
arsurile severe necesită ingrijire
specială pentru a preveni infecțiile și a
minimiza cicatricile.
Profesorul prezintă tipurile de arsuri: Elevii sunt atenți la profesor și își
În funcție de profunzimea leziunilor notează în caiete lecția.
provocate, sunt 4 grade de arsuri:
Gradul I: când este afectat doar stratul
O2 superficial al tegumentului (epidermul);
pielea este roșie, inflamată si dureroasă;
exemplu de arsură de gradul I este orală
eritemul solar.
Gradul II: când este afectat și dermul
(stratul mijlociu al pielii); pielea este Conv.
roșie, inflamată, foarte dureroasă și
acoperită de flictene cu conținut clar
(bașicuțe cu lichid gălbui); exemplu de caiete
arsură de gradul II sunt arsurile
provocate de lichidele fierbinți sau Explic
metale supraîncălzite. ația
Gradul III: pielea albă cu flictenele au
conținut sangvinolent și durerea este
mai puțin intensă, datorită distrugerii
terminațiilor nervoase.
Front
O3 Primul ajutor în cazul arsurilor al
termice: Tabla
Arsurile de gradul I:
-se ia victima imediat de langă sursa de
căldură Elevii ascultă explicațiile și iau Explic
-Se scot hainele din zona afecatată notițe. ația
imediat. (Nu se incearca insa
dezlipirea bacatilor lipte pe arsura ci
se taie cu o foarfeca in jurul portiunii Front
lipite) al
-Se lasă să curgă apă rece de la robinet
peste zona arsă timp de 5 minute, sau
pană la dispariția durerii.
-se sterge zona cu alcool și aplicăm un
strat subțire de unguent. Cretă
Arsurile de gradul II:
-se suna la 112
-Până vine ambulanța, se lungește
victima cu zona arsă mai sus decât
restul corpului (de exemplu, îi vei
ridica capul, mana, piciorul, pe ceva)
-Se aplica aceleași reguli de la arsura de
grad I (dacă nu poți spăla direct zona
sub apă, poți aplica și menține Explic
comprese ude, dar nu gheață sau ația
ceva foarte rece, ci apă obișnuită de
la robinet)
-Nu se sparg niciodată bășicile ci se
asteaptă intervenția medicului, nu se
aplică nimic pe arsură.
-Se acopera zona cu ceva steril sau
curat.
Arsura de gradul III:
Se procedează la fel ca în cazul
celorlalte două grade de arsuri, dar în
cazul acestei arsuri ,victima trebuie
acoperită cu un bandaj steril și dusă de
urgență la spital.

REȚINEȚI!!!!
Nu folosiți gheață. Punând gheață
direct pe o arsură se poate provoca o
DEGERĂTURĂ, agravând rana. Explic
Nu spargeti bășicile. Bășicile sparte ația.
O4 sunt vulnerabile la infecție.

Degerăturile se tratează în felul


următor:
-se freacă zona afectată cu zăpadă și se
introduce accidentatul într-o cameră
rece,
Atentie-nu se administrează comprese
calde ,ceaiuri fierbinți sau băi calde.
4. Fixarea Adresarea unor întrebări din lecție. Răspund la întrebări folosindu-se de Conv. Caiete Front orală
cunoştinţelor/  La câte grade este provocată o notiţe al cu
4min arsură? răsp.
 De câte feluri sunt arsurile? indiv.
 Ce facem în cazul arsurii de
gradul II?
 Cum se tratează degerătura?

5. Conexiune Prezinta un exercitiu cu corespondenta


inversa/5min intre coloana A(Arsuri de gradul I II si
III) si coloana B (Masuri de prim
ajutor) Elevii raspund la exercitiu, trasand
Coloana A: linii de la Coloana A la Coloana B. Tabla Oral
Arsura de gradul I Rezol a
Arsura de gradul II vare Front
Arsura de gradul III de al
Coloana B: exerci
-se freaca zona afectata cu zapada tiu
-se ia victima de langa sursa de caldura
-victima trebuie acoperita cu un bandaj
steril
-nu se sparg basicile si se asteapta
interventia medicului

6. Momentul final/ Face aprecieri asupra orei , cum a Participă cu comentarii referitoare la Conv.
3 min decurs ora, cum au participat la discuţii; ora desfăşurată.
încurajează elevii să răspundă, să fie
activi; eventual notează.

S-ar putea să vă placă și