Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

I. Date generale:
Unitatea de învățământ:Centru Scolar de Educatie Incluziva Dumbraveni
Profesor: Andreica Emil
Data: 22.09.2021
Clasa: a III-a
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Subiectul lecţiei: Viața omului, darul lui Dumnezeu
Tipul lecţiei: comunicarea/însușirea noilor cunoștințe
Scopul lecţiei: conștientizarea importanței vieții ca dar al lui Dumnezeu

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să precizeze cine este Creatorul omului;
O2 – să explice din ce este creat omul;
O3 – să explice cum ne putem hrăni sufletul și trupul;
O4 – să formuleze învățături pentru micul creștin.

Obiective formativ-educative:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O5 – să mulțumească lui Dumnezeu pentru darul vieții și să poarte grijă de acest dar.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, expunerea, lectura, lectura biblică, conversația, observarea dirijată, jocul de rol;
2. Mijloace de învățare: Sfânta Scriptură, imagini, fișa de lucru;
3. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
Resurse
1. Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina Religie – Cultul Ortodox, clasa a III-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III-a;
3. Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului.
2. Temporale: - număr de lecţii : 1
- durata : 45'
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie, Cultul Ortodox. Manual pentru clasa a
III-a, Semestrul I, Ed. Corint, București, 2015;
4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

II. Desfășurarea lecției

Nr. Etapele lecției Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. op. (min) procedee învățare organizare
1. Momentul 1 Salutul Salutul Activitate
organizatoric Rugăciunea Rugăciunea Exercițiul Icoana din frontală Observare
Notarea absențelor Precizarea absenților clasă sistematică
2. Pregătirea 1 Profesorul citește textul scripturistic Elevii ascultă Lectura Sfânta Activitate
elevilor pentru de la Facere 1, 27-28: biblică Scriptură frontală
receptarea „Și a facut Dumnezeu pe om după
noilor chipul Său; a facut barbat și femeie.
cunoștințe Și Dumnezeu i-a binecuvântat,
zicând: Creșteți și va înmulțiți și
umpleți pamântul și-l stăpâniți.”
3. Anunțarea 1 Azi vom discuta despre crearea Elevii ascultă Expunerea Activitate
tilului lecției și omului și semnificația vieții fiecăruia frontală
a obiectivelor dintre noi.
Profesorul notează pe tablă titlul
lecției:
Viața omului, darul lui Dumnezeu Elevii notează în caiete titlul lecției
4. Comunicarea/ 20 Se cere elevilor să privească icoana Elevii observă Observarea Imagine Activitate
însușirea creației din manual. dirijată frontală
noilor Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația Aprecieri
cunoștințe O1 „- Cine se arată a fi Creatorul „... Dumnezeu” verbale
întregului Univers?”
„- În ce zi a fost creat omul?” „... a șasea zi”
Profesorul precizează: Elevii ascultă Explicația
Dumnezeu este Cel care a creat
lumea într-o perioadă de șase zile.
Astfel, în prima zi a fost creată
lumina, Dumnezeu numind ziua și
noaptea. În ziua a II-a a creat cerul,
în ziua a III-a pământul, mările și
oceanele, verdeața, plante, pomi, în
ziua a IV-a luna, soarele și stelele, în
ziua a V-a peștii și păsările, în ziua a
VI-a animalele sălbatice, domestice
și omul. Toate cele create înainte de
om au fost dăruite omului ca el să le
poarte de grijă.
Profesorul solicită elevilor să citească Câte un elev, pe rând, citesc lecția din Lectura Manual Activitate
lecția din manual. manual. individuală
Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația Activitate Aprecieri
O1 „- Cine ne-a dăruit viața?” „... Dumnezeu” frontală verbale
O2 „- Cu ce a fost împodobit trupul și „... sufletul cu puterea de a cunoaște, a
sufletul omului?” iubi, a înțelege, a alege, iar trupul cu
puterea de a lucra și de a sluji
sufletului”
„- Ce înseamnă viața copilului pentru „... darul lui Dumnezeu”
părinții săi?”
Profesorul notează pe tablă ideile Elevii notează în caiete ideile
principale principale
5. Fixarea și O1 9 Se cere elevilor să rezolve exercițiile Elevii rezolvă exercițiile Exercițiul Fișa de lucru Activitate Aprecieri
sistematizarea O2 1 și 2 de pe fișa de lucru. individuală verbale
cunoștințelor O3 Se solicită ca aceștia să prezinte oral Elevii prezintă oral soluțiile Conversația Activitate
modul de soluționare frontală
Profesorul solicită elevilor să rezolve Elevii rezolvă exercițiul apoi prezintă Conversația Manual Aprecieri
exercițiul 2/11 oral soluția verbale
6. Asocierea, O3 10 Profesorul le cere elevilor să rezolve Elevii rezolvă Jocul de rol Manual Activitate Aprecieri
sistematizarea, O4 aplicația Să ne jucăm împreună, pag. frontală verbale
generalizarea O5 12.
7. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale şi Elevii ascultă cu atenţie aprecierile Explicația Activitate Aprecieri
activităţii individuale privind implicarea profesorului. individuală verbale
elevilor elevilor în desfăşurarea lecţiei. și frontală
Se notează elevii care au participat la
lecţie.
8. Precizarea şi O4 1 Profesorul anunță și explică tema Elevii notează tema și ascultă Explicația Activitate
explicarea pentru acasă: explicațiile profesorului frontală
temei pentru „Transcrieți din manual trei
acasă îndemnuri pentru micul creștin la
alegere”
9. Încheierea 1 Rugăciunea Rugăciunea Exercițiul Icoana din Activitate
activităţii Salutul Salutul clasă frontală
OGLINDA TABLEI/CAIETULUI

25.09.2015

Viața omului, darul lui Dumnezeu

 Dumnezeu este izvorul vieții.


 Viața omului este darul lui Dumnezeu.
 Omul este alcătuit din trup și suflet și suntem datori să avem grijă de amândouă.
 Copilul este darul lui Dumnezeu pentru părinți.
Fișă de lucru – Clasa a III-a
Viața omului, darul lui Dumnezeu

Aplicații:
1. Completează enunțul de mai jos, folosind informațiile din textul lecției:
Viața este cel mai de preț _______________ de la Dumnezeu. El, din iubire, a creat
lumea și apoi l-a făcut pe om, cu ________________ și cu __________________ .
Voi sunteți darul lui Dumnezeu pentru ______________________ voștri și cea mai mare
_________________ a vieții lor.

2. Descoperă cum poți:


a. hrăni sufletul;
b. odihni sufletul;
c. ține curat sufletul;
d. îngriji trupul,
folosind următoarele cuvinte: rugăciune, învățătură, fapte bune, hrană, dragoste față de
Dumnezeu și de oameni, odihnă, iertare, curățenie.

S-ar putea să vă placă și