Sunteți pe pagina 1din 1

TEMA 1:Introducere în Didactica educaţiei tehnologice (proiect didactic secvențial)

Obiective:
Studenţii vor urma:
- să definească obiectul de studiu al didacticii educației tehnologice;
- să determine principiile și funcțiile didacticii educației tehnologice;
- să relateze despre fenomenul cultural al educației tehnologice;
- să argumenteze interconexiunea didacticii educației tehnologice cu alte discipline;
- să analizeze competențele generale, specifice și interculturale ale cadrului didactic.
Unități de conținut
1.1. Educația tehnologică ca fenomen cultural.
1.2. Problematica generală a didacticii educației tehnologice: funcțiile, principiile didactice și educaționale.
1.3. Competenţele generale și specifice ale viitorilor profesori de educaţie tehnologică
Termeni-cheie: educația tehnologică, didactica, funcțiile, principiile didacticii, competențe profesionale, competența
interculturală etc.
Evocare: Crearea comunității de învățare. Povestea prenumelui meu. Colectarea informaţiei despre prenumele colegilor
(origine, semniicaţie, popularitatea prenumelui în diferite ţări, diminuive etc.), discutarea subiectului și prezentarea
reciprocă a partenerului/partenerei. Opţional, selectarea informaţiei despre prenumele pe care ar fi dorit să-l aibă, sau
despre echivalentul acestuia într-o limbă cu circulație în altă ţară, sau despre prenumele viitorilor lor copii.
Realizare a sensului:
1. Parcurgerea analitică rezumativă a curriculum-ului disciplinei. Profesorul prezintă, apoi fiecare student oferă, cel
puțin, câte o întrebare.
2. Așteptări și temeri de la curs (prezentare frontală la tablă sau pe postere a ideilor scrise în mod individual pe fișe sau
în caiete)
3. Prezentarea de către profesor a surselor de referință la disciplina dată: dicționare și enciclopedii, cercetări tematice,
prezentate în cărți (hard și digitale), reviste de specialitate, cărți pentru copii și adolescenți/tineri, site-uri, bloguri etc.
4. Concepte-cheie. Agenda cu notițe paralele. Concepte – cheie: Educația tehnologică, principiile educației
tehnologice, didactica, didactica educației tehnologice, principiile și funcțiile didacticii educației tehnologice etc.
Concepte Definiții esențiale Intersectarea din perpectiva multi/interculturală

5.Lectură intensivă, urmată de completarea tabelului: Profilul profesorului de educație tehnologică "competent
intercultural" (după: Anca Nedelcu, 2008, pp.152 – 161)
Niveluri de structurare Caracteristici definitorii Completări și precizări proprii
Autoexaminarea, climat, strategii de instruire și conducere,
activități explicit multiculturale, relația cu părinți
6. Argumente în lanț: Dezvoltarea competențelor interculturale ale profesorilor vizează atât zona personală, cât și
profesională, deoarece…………………… (Gundara, 2002.după: Anca Nedelcu, 2008, p.158)

7. Introspectivă: Mi-i ușor să fiu unui cadru didactic competent intercultural............. Îmi este dificil să promovez
deschidere și susținere către individualitate, diferență și pluralism în școala de masă............. Educația interculturală și
educația tehnologică se completează și se dezvoltă reciproc prin..........

Reflecție: Concluzionăm și împărtășim ( formă orală sau scrisă – la alegere): Acest curs m-a provocat prin.... Noutatea
lui aș putea-o rezuma astfel...Vreau să întreb despre...
Extindere: Documentare prin cercetarea unei surse de referință (la alegere)și prezentarea rezumatului pe 3 -5 slide-uri
sau pe un poster A3/A4. Eseu reflexiv: Educația tehnologică ca fenomen cultural.

S-ar putea să vă placă și