Sunteți pe pagina 1din 28

Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF

Beneficiar: Ministerul Educației


POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

Furnizorul programului: Casa Corpului Didactic „Spiru Haret” Iași

PROF IV – Coaching în procesul de predare-învățare-


evaluare în context blended-learning
Program de formare continuă acreditat prin OME nr. 4740/19.08.2022

Portofoliu
pentru dezvoltare profesională
continuă

Nume și prenume formabil: CODRIANU COCA

Unitate de învățământ: LICEUL TEORETIC ,, LASCĂR ROSETTI,,


RĂDUCĂNENI, JUD.IAȘI

Serie: II, Grupă: S2_PROF_IV_P11_04_IS_04

Perioadă de formare: 08.05.2023 – 11.06.2023

Formatori (nume și prenume): Morariu Floricica și Radu Adriana

Semnătură formabil: _________________

1
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
I. PORTOFOLIU DE ACTIVITĂȚI

a. PROIECT DIDACTIC NR.1- Consiliere și orientare


Clasa : a VI-a

Profesor diriginte: Coca Codrianu

Şcoala: Liceul „ Lascăr Rosetti” Răducăneni,structura Școala gimnazială nr.1 Bohotin

Disciplina: Consiliere și orientare

Modulul: managementul informațiilor și al învățării

Tema: Reclamă motivațională a unei cărți folosind PHOTOVOICE

Durata : 50 minute

Competențe specifice:

a) stimularea lecturii,
b) dezvoltarea creativității
c) dezvoltarea competențelor digitale ale elevilor de gimnaziu (clasele V-VI).;
d) transmiterea de recomandări privind lectura pentru copiii de gimnaziu;
e) adoptarea unui stil de viață în care lectura să fie parte din programul zilnic.

Obiective:

 să înţeleagă importanța lecturii în formarea complexă a culturii generale şi a personalităţii;


 să identifice elemente relevante pentru conținutul cărții selectate
 să formuleze mesaje de impact privind conținutul cărții citite
 să utilizeze metoda PHOTOVOICE pentru un videoclip motivațional

Strategii didactice: conversația, brainstorming, dezbaterea


Resurse : foi flip-chart, markere, creioane colorate, cretă, tabla, ghem de ață

2
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Desfășurarea activității:

Moment organizatoric:
salut, prezența, crearea atmosferei potrivite desfășurării orei de consiliere si orientare

Captarea atenției:
Elevii din clasă sunt provocați să identifice , pe grupe, elementele cheie din carte Fetița
căreia nu-i plăcea numele său, de Elif Shafak , folosind metoda Brainstorming (profesorul scrie
numele cărții pe tablă , iar elevii propun cuvinte cheie care să ilustreze cartea, cu ajutorul post-
iturilor ce sunt apoi lipite pe foaia de flipchart).
Profesorul motivează permanent elevii astfel încât aceștia să aducă argumente în sprijinul
ideilor exprimate .

Dirijarea învățării
Profesorul prezintă tema lecției: crearea unei reclame motivaționale la cartea menționată,
folosind metoda PHOTOVOICE, în echipe .
Fiecare echipă va avea roluri distincte: regizor, editor imagine, editor sunet, urmând ca la

final să fie votat cel mai relevant produs al muncii lor, care ulterior va fi înscris în competiția

națională BOOKMASTERS, Concurs organizat de Școala Gimnazială ,,Profesor Mihai

Dumitriu", Valea Lupului- Iași, în format online.

Feed back:
La finalul activității, elevii sunt invitați să prezinte concluziile, impresiile și modul în care
au percepui ei această activitate non-formală inedită pentru ei.
Fiecare echipă își prezintă rezultatul final , colegii din clasă fac aprecieri argumentate și
apoi votează videoclipul ce va reprezenta clasa la concurs (a se vedea anexa).
Anexă

3
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

4
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

5
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

6
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

Instrument de evaluare

Evaluarea la nivelul clasei s-a efectuat în conformitate cu următoarele criterii de jurizare


propuse de organizatorii concursului BOOKMASTERS:

Produsul Criteriu Punctaj


Expresivitatea artistică, Jocul actoricesc 5 puncte
vocală, corporală etc.

Spotul video Realizarea scenariului care 5 puncte


să reflecte subiectul cărții

Corectitudinea încadrării şi 5 puncte


filmării

Montarea creativă a 10 puncte


cadrelor video în sincron cu
sunetele

Originalitatea şi 15 puncte
creativitatea scenariului şi a
spotului creat

Punctajul obținut folosind anexa 1 va avea o pondere de 70% din punctajul total care se va
calcula cu formula Pt=Pq*0,3+Pr*0,7, unde

Pt=punctaj total, Pq= punctaj quiz, Pr=punctaj reclamă

7
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Evaluarea întregului proiect care a îmbinat literatura și tehnologia se va realiza și prin:

 crearea unui portofoliu digital la nivelul clasei conținând toate produsele


create în cadrul acestui proiect
 realizarea unor desene
 postere tematice
 mediatizarea activității pe site-ul școlii și pe alte canale de comunicare

b. Proiect de corespondență digitală în limba franceză 1Village

1VILLAGE- proiect de corespondență digitală în limba franceză , propus de Asociația Par


le monde, agreată de Ministerul Educației din Franța și susținută de Ministerul de Externe
francez și român
Grup țintă: 15 elevi din clasa a 5 a , structura Școala Gimnazială nr.1 Bohotin
Obiective :
- Cunoașterea culturii europene și francofone
- Experimentarea unui melanj cultural prin imaginarea Satului Ideal
- crearea imnului Satului Ideal
- sensibilizarea elevilor în legătură cu ODD-urile-obiectivele de dezvoltare durabilă din
Agenda 2030
- dezvoltarea competențelor de comunicare orală și scrisă în limba franceză
- dezvoltarea competențelor digitale în sistem blended-learning
Ariile curriculare vizate: Limbă și comunicare, Om și societate, Arte, Tehnologii
Rezultate/produse finale:

-platforma dedicată proiectului 1Village


- reportaje video
-ghicitori
-provocări interactive
-crearea Satului Ideal
-imnul Satului Ideal
-diplome elevi și cadre didactice participante
-parteneriate europene între școlile implicate

8
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Dovezi :

9
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Scrisoare de la Pelico ( personaj imaginar) adresată elevilor de clasa a 5 a- punct de pornire
pentru aventura digitală

Platforma 1Village

10
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

11
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

12
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

Indicii create împreună cu elevii și încărcate pe platforma 1Village


https://wordwall.net/resource/37408918

https://wordwall.net/resource/37411206

13
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

Devinez!

https://wordwall.net/resource/37410285

Un plat traditionnel

www.educol.net/hiddenwords/la_nourriture_de_notre_region-6d4733bec5581d102d22c8f1e6dbad69

14
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

La danse

www.educol.net/wordsearches/danse_traditionnelle-0372ca627f28129bcc0d1fae90eb6fdf

Puzzle

TROUVEZ-MOI !

15
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Identifiez tous les mots caches dans ce puzzle et vous decouvrirez mon nom !

au cent centre
chambres cinq cloche
Etienne Grand histoire
la le monument
soixante symbole trois
ville visiteurs

c. Proiect Etwinning , About us, our schools and where we live

16
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

(clasa a 7 a Bohotin , 2022-2023)

În cadrul acestui proiect, elevii au învățat cum să se descrie pe ei înșiși și locurile în care trăiesc,
învățând concepte și abilități valoroase care se integrează cu mai multe discipline (tehnologie,
cetățenie activă, artă, engleză, franceză, limbă maternă, istorie etc.).
Au fost 5+ 1 module, din octombrie 2022 până în iunie 2023 , cu activități interactive și
webinarii desfășurate de elevi în echipe naționale și internaționale.
Spațiul virtual eTwinning a urmărit rezultatele în curs de desfășurare: încheierea modulelor
prezentări colaborative, storytelling video-foto, chestionare care vor fi finalizate colectiv,
provocări, etc.
Finalul produsului proiectului: o prezentare colectivă/e-book cu cele mai reprezentative
rezultate/produse ale proiectului.
În viitor, ne propunem o altă ediție a proiectului într-un parteneriat derulat în cadrul Acreditării
Erasmus + de care școala noastră dispune până în anul 2027.

Membri: 9
Apartenență: România(3), Spania(2), Italia(1), Croația(1), Ungaria(1), Franța(1)
Intervalul de vârstă: 8-14
Număr de elevi: 0 – 10/țară
Discipline de predare:
Artă, Chimie, Cross Curricular, Educație de mediu, Limbi străine, Geografie, Istorie, Informatică
/ TIC, Discipline de școală primară, Educație cu nevoi speciale
Competențe-cheie:
Cetățenie, conștientizare și exprimare culturală, digital, alfabetizare, multilingvistic, personal,
social și de învățare pentru a învăța
Scopul proiectului:

Elevii :
• au dezvoltat abilitati curriculare si sub-curriculare (tehnologie, cetatenie activă, arta, engleza,
franceză,limba materna, istorie etc.).
• au aflat cum să efectueze cercetări și interviuri
• au învățat să colaboreze, să ajute colegii lor de școală și cu elevii altor școli, apreciind diferite
idei și metode de lucru

17
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
• și-au îmbunătățit abilitățile TIC prin utilizarea aplicațiilor din spațiul virtual eTwinning și
crearea de prezentări în diferite formate
• au utilizat internetul ca sursă sigură de informații și mijloace de comunicare
Derularea proiectului

Un calendar comun de activități convenit de toți partenerii a ghidat participanții pe tot parcursul
proiectului. Elevii și profesorii școlilor partenere au dezvoltat activitățile împreună, împărtășind
rezultatele obținute cu padlets, prezentări, videoclipuri, chestionare online, webinarii etc.
A existat posibilitatea de a avea un webinar lunar al elevilor pentru școlile care se pot ocupa de
ele, conform unui calendar în curs de desfășurare. Fiecare școală a participat cel puțin la un
webinar al elevilor pe tot parcursul proiectului.
Elevii au fost împărțiți în echipe naționale pentru a desfășura activități specifice și același lucru a
fost aplicat în grupuri internaționale atunci când subiectul a fost abordat în mod colectiv, prin
produse și webinarii comune. Echipa parteneră a oferit feedback, prin comentarii sau reacții la
postări, discuții pe forum, sesiuni de chat.
Au fost organizate chestionare și provocări pentru a motiva și energiza aceste activități de
cunoaștere reciprocă și pentru a stimula elevii să parcurgă și să analizeze activitatea partenerilor
de proiect.
Au fost 5 module de activități comune și un modul 6 de evaluare, din octombrie 2022 până în
iunie 2023 .
Modul 1
Introducere
• să ne cunoaștem reciproc: schimb de mesaje și padlet
• crearea logo-ului proiectului
• webinar.
Modul 2
Țările din parteneriat
• harta posterului clasei cu țările partenere și câteva informații despre acestea
• învățarea despre țările partenere
• activități colective (quizez, provocări )

18
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
• webinar.
Modul 3
Tradiții de Crăciun în școlile partenere și schimb de urări
• cum se sărbătorește Crăciunul în școlile partenere (padlet)
• Schimb de urări de Crăciun folosind hârtie și materiale reciclate: foto-video colectiv
• activități colective (quizez, provocări etc.)
• webinar.
Modul 4:
Școlile noastre
• Descrierea școlilor, a disciplinelor, a activităților (scurte videoclipuri care urmează să fie
asamblate într-o prezentare video colectivă) și învățarea despre sistemele școlare în parteneriat
• activități colective (chestionare, provocări etc.)
• webinar.
Modul 5:
Orașele noastre
• descrierea orașelor noastre și cunoașterea locului în care trăiesc partenerii de proiect
(prezentare în format care urmează să fie decis)
• activități colective (quizez, provocări etc.)
• webinar.
Modul 6 -final
• activități de încheiere
• evaluarea proiectului: autoevaluarea elevilor și profesorilor (chestionar/sondaj: puncte forte și
slabe, sugestii pentru îmbunătățirea și sustenabilitatea proiectului)
• activități de diseminare.

Rezultatele proiectului

19
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587
Competențe:
• Elevii și-au dezvoltat competențele enumerate în secțiunea "Scopul proiectului"
• Profesorii și-au îmbunătățit competențele cetățenești, metodologice, lingvistice și TIC.
Produse:
• Elevii și profesorii au utilizat în mod activ spațiul virtual eTwinning, ca punct de întâlnire pt.
proiect.
• Pagina de proiect a urmărit diferitele etape ale acestuia, prezentând rezultatele în curs de
desfășurare : sfârșitul modulelor de prezentare în colaborare, (creat cu aplicația twinboard),
storytelling video-foto, chestionare care vor fi finalizate colectiv (provocări), webinarii online
Rezultatul final al proiectului: o prezentare colectivă / e-book cu cele mai reprezentative
rezultate / produse ale proiectului .
Dovezi ale activităților derulate :
Smart and Cool from Bohotin (padlet.com)

WHO AM I?

20
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

https://wordwall.net/ro/resource/37410571

WHO AM I? CARDS GAME

https://wordwall.net/resource/37408578

Google schools map

21
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

22
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

23
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

24
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

25
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

26
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

II. Chestionare completate

Chestionar nr.1 : Rolul și importanța mentoratului în cariera didactică

27
Proiect: Profesionalizarea carierei didactice - PROF
Beneficiar: Ministerul Educației
POCU/904/6/25/Operațiune compozită OS 6.5, 6.6, cod SMIS 146587

Chestionar nr.2 – Profilul de competențe al profesorului

28

S-ar putea să vă placă și