Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecție

 Dată: 12/01/2023
 Student: Ungureanu Cristian-Andrei
 Clasa: a V-a B
 Disciplină: Matematică
 Unitate de învățare: Divizibilitatea numerelor naturale
 Tema lecției: Numere prime, numere compuse
 Tipul lecției: Comunicare de noi cunoștințe
 Timpul lecției: 50 de minute
 Competențe specifice:
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăţi referitoare la comparări, aproximări, estimări şi
ale operaţiilor cu numere naturale
5.1. Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica
validitatea unor calcule
 Obiective operaționale:
- Să recunoască numerele prime și compuse dintr-un șir;
- Să rezolve probleme bazate pe numere prime și compuse;
- Să identifice în exemple noțiunile de numere prime, numere compuse;
 Strategii didactice:
1. Metode didactice: Conversație, Discuție colectivă, Explicare, Învățare prin descoperire.
2. Mijloace și materiale didactice: Fișe de lucru, Tablă, Caietul de notițe.
3. Forme de organizare: Frontala, Independentă.
 Bibliografie:
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Matematica/UEFSQUxFTEEgNDU/A1255.pdf
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Matematica/SU5UVUlURVhU/A1256.pdf

Etapele activității Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode didactice

Moment organizatoric Asigur condiţiile necesare începerii lecţiei.


1 Elevii propun cum se vor Conversație
Prezentarea studentului.
min. implica în cadrul activitații
Verific conexiunea celor prezenţi.

Mobilizarea potențialului elevilor și motivația lor Conversație


pentru a-i implica activ în actul de învățare și
Captarea atenției 2 evaluare Elevii răspund la cerințele
min. profesorului.
Se comunica subiectul activitații următoare și se
distribuie fișa cu exerciții.

Se reactualizeaza prin întrebări noţiunile ce


Raspund corespunzator la Conversație
urmează a fi folosite pe parcursul rezolvării fișei.
10 intrebarile adresate Reamintirea
- De căte tipuri sunt divizorii?
Verificarea cunoştinţelor min. Explicația
- Ce înseamnă divizor propriu, impropriu?
(consolidarea acestora)
Reamintește că exista numere care au doar divizori
improprii și întreabă de câteva exemple.
În cazul în care niciun elev nu știe răspunsul unei
întrebări, profesorul le va comunica răspunsul.
Profesorul noteaza pe tablă titlul noii lecții.
Se explica ce este un număr prim: ”Un număr Participă activ la propunerile Activitate
natural nenul care are ca divizori numai pe 1 și pe el profesorului. independenta
Desfasurarea activitatii 25
însuși se numește număr prim.”. Rezolvări de exerciții
min. Se implică în activitate.
Se explică ce este un număr compus: ”Numerele Demonstraţie
naturale nenule care nu sunt prime se numesc
numere compuse.”.
Profesorul scrie căteva numere pe tabla și le
demonstrează elevilor cum să recunoasca numerele
prime: ”Împărțim, pe rănd, numărul respectiv la
toate numerele prime mai mici decât el, în ordine
crescătoare, până când câtul împărțirii devine mai
mic decăt împărțitorul. Dacă restul este nenul,
număul dat este prim, caz contrar numărul este
compus.”.
Se rezolvă problemele din fișa de lucru.

9 Consolidarea obiectivului operațional de formare a Elevii sunt implicați să Rezolvări de exerciții


min. atitudinilor și convingerilor. reflecteze asupra urmatoarei
Reflecție
activități
Se continuă rezolvarea fișei de lucru
Incheierea activitatii 3 Elevii sunt intrebati daca au nelemuriri in ceea ce Elevii noteaza si isi iau la Conversație
min. priveste noua lectie, iar la final sunt apreciati revedere
pentru munca depusa in ora respectiva.

Se anunta tema pentru acasa (de terminat fisa de


lucru)
Fișă de lucru

1. Scrie numerele prime mai mici decât 46.


2. Scrie pentru fiecare dintre numerele următoare dacă sunt prime sau compuse: 47, 12, 54, 91, 87.
3. Scrieți ca sumă de doua respectiv trei numere prime următoarele numere: 10, 15, 20, 21, 26.
4. Scrie următoarele numere naturale ca produs de două numere prime: 14, 35, 33, 21, 85.
5. Determină numerele prime a și b, astfel încât 3a + 2b = 44.
6. Determină cifra x pentru care numerele naturale de forma 4x și 7x sunt simultan prime.
7. Determină numărele prime a,b și c pentru care 3a + 10b + 14c = 146.
8. Determină numărul prim p pentru care numerele p + 3, p + 5, p + 9 și p + 11 sunt simultan numere prime.

S-ar putea să vă placă și