Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Autor: prof. BTAN SANDA


Subiectul activitii: HIV/SIDA- informare i sensibilizare"
Data: 28. 11.2008
Clasa: XI K
Tipul activitii: formare de priceperi i deprinderi
Obiective de referin:
asimilarea informaiilor despre HIV/SIDA;
stimularea atitudinilor pozitive, de implicare n prevenirea HIV/SIDA;
educarea simului responsabilitii manifestat n analiza comportamentului propriu i al
celorlali;
Obiective operaionale:
s argumenteze metaforele gsite pentru a exprima ce nseamn HIV/SIDA n viaa oamenilor;
s completeze Harta HIV/SIDA", respectnd cerinele date: descrierea virusului/bolii, modaliti de
infectare, consecinele infectrii, metode de aprare mpotriva infectrii, atitudini fa de boal, dar i fa
de bolnavi;
s defineasc termenii de HIV/ SIDA
s explice care este diferena ntre HIV/ SIDA
s identifice cile de transmitere a HIV
s explice ce anume reflect testul HIV
s stabileasc perioadele cnd testul HIV ofer un rezultat sigur i semnificaia termenului de
fereastr imunologic
s gseasc soluii pentru schimbarea atitudinilor de respingere, de discriminare fa de victimile
virusului;
s aprecieze responsabil activitatea desfurat;
Metode i tehnici: brainstorming, conversaia euristic, jocul didactic, explicaia, instructajul,
exerciiul individual: Harta HIV/SIDA, metafora
Materiale: Fie de lucru, coli, instrumente de scris

DESFURAREA ACTIVITII
I. Moment organizatoric:
Elevii sunt aezai n form de semicerc;
Pregtirea materialelor: creioane, fie de lucru;
II. Anunarea temei:
Tema este anunat anterior, elevii avnd sarcina de a exprima acordul sau dezacordul relativ la o
list de afirmaii referitoare la HIV/ SIDA de tipul:

OAMENII ADEVRAI NU IAU HIV/ SIDA

SUBIECTUL SIDA NU M INTERESEAZ

DROGAII, PROSTITUATELE I HOMOSEXUALII MERIT CEEA CE PRIMESC: SIDA

SUNT CUMINTE DE FELUL MEU I CRED C DUMNEZEU O S AIB GRIJ DE MINE

FEMEILE HIV- POZITIVE NU AR TREBUI S FIE LSATE S PSTREZE SARCINA, DAC AR RMNE
GRAVIDE

TOI OAMENII AR TREBUI S FIE TESTAI PENTRU VIRUSUL HIV.

Fiecare elev n parte este rugat s se gndeasc la fiecare afirmaie i s exprime prerea sa
(afirmare sau negare) despre cele enunate. Sunt discutate afirmaiile, fiecare opiune trebuind
s fie argumentat de un membru al grupului
Este scris n centrul tablei HIV/SIDA", elevii fiind solicitai s scrie n jur orice alt cuvnt sau
expresie care consider c are legtur cu semnificaia cuvintelor date;
Se trec n revist adugirile elevilor, subliniindu-se faptul c problematica pus n discuie este
vast, fiind nevoie, pentru nelegerea ei, s se discute despre: descrierea virusului/bolii,

modaliti de infectare, consecinele infectrii, metode de aprare mpotriva infectrii, atitudini


fa de boal, dar i fa de bolnavi etc.
IIL Realizarea obiectivelor urmrite
Exerciiul Harta HIV/SIDA": elevii vor completa urmtoarea schem:
Ct tiu?

Ce cred despre persoanele infectate?


Cum m feresc?
HIV/SIDA
Ce simt cnd m gndesc la HIV/SIDA?

Discutarea hrilor se poate realiza pe grupe sau la nivelul clasei, profesorul completnd
informaiile elevilor, acolo unde este cazul;

ntrebri orientative:
* Ce sarcin a hrii a fost mai greu de completat?
* Care sunt emoiile predominant ntlnite? Care este explicaia?
* De ce este SIDA o boal stigmatizant? Etc.
IV. Introducerea suportului noional:
Profesorul va prezenta informaiile care definesc conceptul de HIV, va face un scurt istoric al bolii n lume i
n Romnia, va prezenta pe baza foliilor tematice date despre evoluia infeciei cu HIV, semne i simptome,
factori care grbesc evoluia infeciei, aspecte sociale i psihologice ale bolii, etc.
V. Intensificarea reteniei i asigurarea transferului:
Se distribuie pliantele tematice grupelor de elevi. n urma citirii pliantelor, vor extrage informaiile necesare,
care vor fi utilizate pentru pspunsurile la chestionarul de evaluare post-informare.
VI. Evaluarea activitii
Fiecare elev va aprecia activitatea desfurat comparnd:
- Ce tia deja, cu ce a nvat.
- Ce dorea s nvee, cu ce a nvat.

S-ar putea să vă placă și