Sunteți pe pagina 1din 3

Dorobanu George

tefan Denis

Speranele noastre se nruie sau Speranele noastre se nruiesc?


Ca i la conjugarea I, verbele de conjugarea a IV-a pot urma n flexiune dou modele: cu
sufixul -esc/-sc (a privi, a citi, a hotr) sau fr acest sufix (a fugi, a veni, a cobor). Marea
majoritate a verbelor s-au ncadrat ferm la una din cele dou subclase, cum este cazul celor
notate mai sus, n parantez. Altele au oscilat ntre tipurile flexionare menionate, genernd n
cele din urm o flexiune dubl. Este vorba de verbe cu infinitivul n -/ care au radical vocalic:
- n u (cele mai multe): a destinui (se destinuie/se destinuiete)
- n : a mormi (mormie/mormiete)
- n o: a ostoi (se ostoaie/se ostoiete)
- n : a hi (hie/hiete)
Se cuvine s facem i aici precizarea c diferena (prezena sau absena lui - esc) se manifest
numai la indicativ prezent (destinuie/destinuiete), conjunctiv prezent (s destinuie/s
destinuiasc), viitorul format cu formele de conjunctiv (o s destnuie/o s destinuiasc; are
s destinuie/are s destinuiasc) i imperativ (destinuie tu/destinuiete tu).
n ceea ce privete raportul dintre aceste variante i limba literar, exist aceleai trei situaii
menionate i cu alt prilej:
1. Ambele variante sunt acceptate, utilizndu-se n variaie liber: a dinui
(dinuie/dinuiete), a dibui (dibuie/dibuiete).
2. Ambele forme sunt literare, dar fiecare are alt coninut:
el ndoaie o srm
a ndoi
el se ndoiete de justeea msurilor luate

3. n uz apar amndou formele, dar literar este doar una, cealalt fiind considerat
regional, arhaic, colocvial, aparinnd exprimrii nengrijite. Dm, n continuare, o list a
principalelor verbe care ilustreaz aceast situaie.
a) Verbe la care literar (corect) este forma cu -esc:
a bnui a fulgui a jelui a tinui
a drui a gelui a mnui avanii
a destinui agtui aprui a vmui
a drmui a hitui a socoti a zeciui
a drcui a huidui a (se) strdui a zemui
a strjui

b) Verbe la care literar este forma fr -esc:


a bigui a dezvlui a nvlui a roni
a bntui a distribui a lli a strui
a behi a grohi a mormi a turui
a bubui a ngdui a (se) nrui a zhi
a constitui a nlnui a ostoi a zgudui

Verbul a se nrui face parte, dup cum se vede, din aceast din urm categorie. Prin urmare,
formularea corect, recomandabil este prima: Speranele noastre se nruie.
Observaii:
Salvarea unora dintre formele respinse este posibil, cum am mai artat, prin specializare
semantic sau stilistic. Un verb ca a mntui, impus cu varianta fr -esc (mntuie), are o
ntrebuinare special n limbajul religios (a salva, a purifica, a vindeca sufletete), care

apeleaz la formele cu -esc (mntuiete). n felul acesta, verbul respectiv se transfer de la 3b


la clasa verbelor menionate la punctul 2.
Izul mai mult sau mai puin arhaic sau regional al variantelor neliterare pentru verbele de la
3 (a i b) este valorificat n literatura beletristic pentru efectele sale caracterizante. Utilizarea
acestor forme i n alte stiluri nu este recomandabil. ntruct diferena literar/neliterar este
mai greu de sesizat de c- tre unii vorbitori, acestora li se poate recomanda consultarea
lucrrilor normative (dicionare, ndreptare) n momentele de nesiguran, pn se vor
familiariza cu inventarul formelor corecte.
Verbul a trebui este cel mai important (ca frecven, particulariti sintactice, oscilaii
flexionare) dintre toate verbele ncadrabile la subclasa de la 3. Datorit caracterului special i
foarte complex al situaiei sale, va fi discutat separat (vezi ntrebarea nr. 6).
Verbele cu infinitivul n cunosc o ncadrare flexionar mult mai ferm. Oscilaia ntre
modelele cu sau fr -sc este prezent foarte rar (exemplu: a tbr - corect e flexiunea fr
-sc; ei tabr etc, dar regional apar i forme ca ei tbrsc).
NOTA BENE!
a) Constatnd c, la unele verbe de conjugarea a IV-a, concurena dintre formele cu -esc i
cele fr -esc nu a decis nc, prin uz, un nvingtor, DOOM-2 valideaz ambele variante.
Intr aici verbe ca a destinui, a huidui, a se strdui, care, de la grupul 3a, trebuie trecute la
grupul 1 (destinuie / destinuiete, huiduie / huiduiete, se strduie / se strduiete). Aceeai
variaie liber (cu/fr sufix) este recomandat, ca noutate, i la alte verbe: a biciui, a drcui, a
orbeci, a zgndri (biciuie / biciuiete, drcuie / drcuiete, orbecie / orbec-iete,
zgndre / zgndrete).
b) Alte modificri: a gtui se transfer la 3b, grupul verbelor fr -esc (gtuie, nu gtuiete); n
schimb, a ostoi i a zbovi se ncadreaz la grupul 3a, cu -esc (pstoiesc, zhiesc, nu ostoaie,
zhie).

Bibliografie:
G. Grui Gramatic normativ