Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

Educatoare:
* Stoiconiu-Vulpe Cristina
Grupa: Mic A

Grdinia cu Program Prelungit Constantin Brncui Tg-Jiu

Tema: Cine i cum planific o activitate?

Subtema: Tradiii i obiceiuri de iarn

Forma de realizare: Activitate integrat

Tipul leciei: mixt ( predare i evaluare )

Categorii de activiti: * ALA ( construcii, art, joc de micare )

* ADE ( DLC i DOS )

ACTIVITI LA LIBERA ALEGERE

o Construcii:

* Sania lui Mo Crciun

o Art : activitate pe grupuri

* Desen : mpodobim bradul


* Pictur : Globulee / stelue colorate
* Modelaj : Colcei pentru colindtori

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE:

o DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun

o DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn


Lanul ( rupere, lipire, alternarea culorilor )

1
Scopul activitii:

o Exersarea/aprofundarea unor cunotine i deprinderi legate de tema


propus;
o Dezvoltarea capacitii de a realiza podoabe pentru pomul de iarn;
o Dezvoltarea capacitii copiilor de a stabili diverse legturi ntre cunotinele
dobndite despre iarn i implicit despre Mo Crciun;
o Dezvoltarea capacitii de a opta, de a lua decizii ;
o Creterea abilitii de a relaiona cu ceilali ;
o Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare.

ALA- COMPORTAMENTE URMRITE:

o Construcii:

s redea prin imbinare din piesele Lego de construcii sania lui Mo Crciun;
sa formuleze propozitii dezvoltate pentru a-si descrie lucrarile;
s transmit un mesaj simplu n cadrul jocului;
s utilizeze, n joc, formule de politee;

o Art :

* Desen : mpodobim bradul

S denumeasc materialele de lucru ;


S coloreze bradul, precum i podoabele aflate n el.

* Pictur : Globulee / stelue colorate

S denumeasc materialele de lucru ;


S picteze globulee / stelue colorate folosind mai multe tehnici de lucru
(dactilopictur, pictur cu beioarre i cu pensula ).

* Modelaj : Colcei pentru colindtori

S denumeasc materialele de lucru ;


S modeleze colcei pentru colindtori.

* Joc de micare :

se joac, respectnd regulile jocurilor de micare;

2
sa-i consolideze deprinderile motrice nvate: mers i alergare

OBIECTIVE DE REFERINE VIZATE

DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun

S citeascimagini reprezentnd legenda prezentat;


S rein titlul legendei;
S redea linia povestirii, urmrind imaginile date;
S denumeasc personajele prezente nlegenda citit;
S formuleze propoziii simple corecte din punct de vedere gramatical;
S rspund corect ntrebrilor de la jocul Isteel.

DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul


( tiere, lipire, alternarea culorilor )

S recunoasc i s foloseasc n mod adecvat materialele puse la dispoziie;


S lipeasc corect hrtia colorata pentru realizarea podoabelorpentru pomul de
iarn;
S execute individual i pe grupuri mici tema propus;
S-i dezvolte gustul estetic i ndemnarea.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: povestirea, conversaia, explicaia, exerciiul,


problematizarea, metoda descoperirii, jocul, lucrul individual, n perechi sau n
grupuri mici, Tehnica Blazonului

Resurse materiale: cuburi lego, plane de colorat, creioane colorate, carioca,


acuarele, foi, pensule, erveele umede, plastilin, planete, legenda lui Mo
Crciun, plane ilustrnd tema propus, coule cu ntrebri, stimulente, hartie
glase, foarfece, cartoane colorate, fie de lucru.

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea ntregii grupe, mpletit cu cea pe


grupuri mici i individual

EVALUARE: continu, expoziie cu lucrri

DURATA : o zi

BIBLIOGRAFIE:

3
,,Programa Activitilor instructiv-educative n grdinia de copii
,,Revista nvmntului precolar nr.1-2/2008 i nr.3-4/2008
,,Metode moderne de nvare-Pintilie,Mariana

SCENARIUL ZILEI

NTLNIREA DE DIMINEA

Educatoarea adreseaz precolarilor cteva ntrebri ajuttoare pentru


completarea calendarului naturii: n ce anotimp suntem?, Cum este vremea
afar?, Cum ne mbrcm? . De asemenea se poart o discuie introductiv cu
tema Ce mi-a povestit bunica? datini i obiceiuri de Crciun.

Noutatea zilei va fi scrisoarea adus de Zna Iarn. Acest scrisoare a fost redactat
de ctre Mo Crciun i n ea sunt gndurile moului, precum i nite sarcini
adresate precolarilor grupei mici A, de la Grdinia cu Program Prelungit
Constantin Brncui din Tg-Jiu. De asemeana, moul a scris n scrisoare i o
poezie pe care vrea sa v-o spuna acum si voua. Scrisoarea va fi citita cu ajutorul
copiilor prin Tehnica Blazonului.

Dragi copii din tara asta,


Va mirati voi cum se poate,
Mos Craciun, din cer de-acolo,
Sa le stie toate, toate.

Uite cum: Va spune Badea...


Iarnan noapte, pe zapada,
El trimite cte-un nger
La fereastra ca sa vada...

Ingerii se uitan casa


Vad si spun, iar mosul are
Colon cer, la el in tinda,
Pe genunchi o carte mare.

Cu condei de-argint el scrie


Ce copil si ce purtare...
Si de-acolo stie Mosul,
C-i siret el, lucru mare.

(Cuvintele subliniate sunt reprezentate prin imagini)

4
ACTIVITI LA LIBERA ALEGERE

Educatoarea prezint materialele, explic i demonstreaz procedeele de lucru din


fiecare centru de interes, iar copiii vor alege punctul de lucru preferat.

Construcii: Sania lui Mo Crciun

Copiii sunt ndemnai s realizeze prin mbinri de cuburi Lego sania moului,
preciznd n acelai timp ntrebuinarea sniuei. n timpul realizrii sniuei copiii
audiaz cntecul Sniua.

Art :

Desen : mpodobim bradul


Copiii vor primi cte o fi pe care vor trebui s o coloreze cu atenie.

Pictur : Globulee / stelue colorate


Micuii vor picta globulee / stelue colorate folosind mai multe tehnici de lucru
(dactilopictur, pictur cu beioarre i cu pensula ).

Modelaj : Colcei pentru colindtori


Precolarilor li se va explica faptul c cu ocazia srbtorilor de iarn copiii merg s
colinde i c acetia primesc drept rsplat de la gazde colcei. i de aceea trebuie s
modeleze i ei: colcei pentru colindtori.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE:

DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun

Activitatea ncepe prin intonarea cntecului Mo Crciun de ctre educatoare,


cntec pe care micuii l recunosc imediat. Aceasta le precizeaz c la activitatea de
educarea limbajului, le va povesti Legenda lui Mo Crciun.
De asemenea le spune faptul c ei trebuie s asculte cu atenie i s rein cele
povestite, deoarece la sfrtul activitii vor desfura un joc-concurs intitulat:
Isteel. Educatoarea trece la povestirea legendei, precum i la prezentarea
planelor suport, timp n care copiii ascult cu atenie cele spuse.
La final se desfoar concursul Isteel. Sunt prezentate regulile acestuia:
precolarii sunt mprii pe dou grupe grupa fulgiorilor i grupa omuleilor de
zpad. ntr-un coule se afl mai multe ntrebri ce fac trimitere la Legenda lui

5
Mo Crciun. Fiecare micu va extrage cte o ntrebare. Grupa care va rspunde
corect la cele mai multe ntrebri va fi desemnat ctigtoare.

Trecerea de la o activitate la cealalt se va realiza prin intonarea cntecelor


Mo Crciun i O, brad frumos! .

DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul


( tiere, lipire, alternarea culorilor ).

Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de copii. Copiii sunt indemnati s


realizeze podoabe pentru pomul de iarn, alternnd diferite culori. Educatoarea le
demonstreaz modul de lucru, le vorbete despre importana bradului de iarn i
despre modul de mpodobire al acestuia.
Se pune accent pe imaginaia copiilor n mbinarea culorilor pentru realizarea
temei. La semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se va insista asupra pozitiei
corecte a corpului la masa de lucru.
ncntat de munca copiilor, educatoarea le propune micuilor s mpodobeasc
bradul cu ajutorul podoabelor realizate de ei.

Joc de micare - Ultimul fulg de nea rmne fr scaun

Se va realiza jocul de micare intitulat : Ultimul fulg de nea rmne fr


scaun. Copiii se aeaz n cerc cu un scaun mai puin dect numrul de copii. Se
pornete muzica, micuii vor dansa pn se va opri muzica. n acel moment ei
trebuie s-i gseasc un scaun, cel care rmne fr scaun este eliminat. Treptat se
vor elimina toate scaunele. Ultimul copil rmas va fi declarat ctigtor.

FINALITATEA ZILEI: expoziie cu lucrrile copiilor

6
Nr. Momentele Continut Strategia didactica Evaluare
Ctr. activitatii stiintific
Pregatirea copiilor Voi aseza mobilierul pentru nceperea
1. Moment pentru inceperea activitii.De asemenea solicit copiilor sa adopte Initiala (Observ
organizatoric activitatii o pozitie corecta pe scaunele si sa pastreze comportamentul
linsitea. copiilor)
Zna Iarn i va face apariia n sala de grup
cu o scrisoare trimis de ctre Mo Crciun. n Initiala (Observ
2. Captarea atentiei Scrisoarea de la Mo ea sunt scrise gndurile moului, precum i nite comportamentul
Crciun sarcini adresate precolarilor grupei mici A, de copiilor)
la Grdinia cu Program Prelungit Constantin
Brncui.
Educatoarea citete coninutul scrisorii prin care
3. copiii sunt anunai activitile pe care le vor
Anuntarea temei Prezentarea centrelor desfura pe parcursul ntregii zile. Partiala
i a obiectivelor de activitate De asemenea enunarea obiectivelor se va realize
n termini accesibili vrstei, precolarii reinnd
c n activitatea de fa i vor aminti aspecte ale
anotimpului iarna, datinile i obiceiurile de
iarn, precum i importana lui Mo Crciun.
4. Reactualizarea Joc-exerciiu Invit copiii la centrul tematic dedicat Parial
cunotinelor anotimpului iarna, unde sunt rugai s spun tot
ce gndesc atunci cnd aud cuvntul IARNA.
Se relizeaz un joc-exerciiu: se afieaz toate
variantele de rspuns, identificndu-se aspecte
caracteristisce ale acestui anotimp, punndu-se
accent pe Legenda lui Mo Crciun, precum i
pe mpodobirea pomului de iarn.

7
5. Dirijarea Copiii sunt ndemnai s realizeze prin mbinri
invatarii i Construcii: Sania lui de cuburi Lego sania moului, preciznd n
obinerea Mo Crciun acelai timp ntrebuinarea sniuei. n timpul
performanei realizrii sniuei copiii audiaz cntcul
Sniua.

Art :

Desen : mpodobim Copiii vor primi cte o fi pe care vor trebui s


bradul o colorize.

Micuii vor picta globulee / stelue colorate


Pictur : Globulee / folosind mai multe tehnici de lucru
stelue colorate ( dactilopictur, pictur cu beioarre i cu Evaluare frontala,
pensula ). individual i pe
grupuri
Precolarilor li se va explica faptul c cu ocazia
Modelaj : Colcei srbtorilor de iarn copiii merg s colinde i c
pentru colindtori acetia primesc drept rsplat de la gazde
colcei. i de aceea ei trebuie s modeleje :
colcei pentru colindtori.

Activitatea ncepe prin intonarea cntecului


Mo Crciun de ctre educatoare, cntec pe
DLC Lectura care micuii l recunosc imediat. Aceasta le
educatoarei Legenda precizeaz c la activitatea de educarea
lui Mo Crciun limbajului, le va povesti Legenda lui Mo
Crciun. De asemenea le spune faptul c ei
trebuie s asculte cu atenie i s rein cele
povestite, deoarece la sfrtul activitii vor

8
desfura un joc-concurs intitulat: Isteel.
Educatoarea trece la povestirea legendei,
precum i la prezentarea planelor suport, timp
n care copiii ascult cu atenie cele spuse. La
final se desfoar concursul Isteel. Sunt
prezentate regulile acestuia: precolarii sunt
mprii pe dou grupe grupa fulgiorilor i
grupa omuleilor de zpad. ntr-un coule se
afl mai multe ntrebri ce fac trimitere la
Legenda lui Mo Crciun. Fiecare micu va
extrage cte o ntrebare. Grupa care va
rspunde corect la cele mai multe ntrebri va fi
desemnat ctigtoare.

Trecerea de la o activitate la cealalt se va


realiza prin intonarea cntecelor
Mo Crciun i O, brad frumos! .

Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de


copii. Copiii sunt indemnati s realizeze podoabe
DOS Activitate pentru pomul de iarn, alternnd diferite culori.
practic Podoabe Educatoarea le demonstreaz modul de lucru, le
pentru pomul de iarn vorbete despre importana bradului de iarn i
Lanul ( tiere, lipire, despre modul de mpodobire al acestuia.
alternarea culorilor ). Se pune accent pe imaginaia copiilor n
mbinarea culorilor pentru realizarea temei. La
semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se
va insista asupra pozitiei corecte a corpului la
masa de lucru.
ncntat de munca copiilor, educatoarea le

9
propune micuilor s mpodobeasc bradul cu
ajutorul podoabelor realizate de ei.

Ca joc de tranzitie se va realiza un joc de


micare intitulat : Ultimul fulg de nea rmne
Joc de micare : fr scaun. Copiii se aeaz n cerc cu un scaun
Ultimul fulg de nea mai puin dect numrul de copii. Se pornete
rmne fr scaun muzica, micuii vor dansa pn se va opri
muzica. n acel moment ei trebuie s-i gseasc
un scaun, cel care rmne fr scaun este
eliminat. Treptat se vor elimina toate scaunele.
Ultimul copil rmas va fi declarat ctigtor.

Evaluarea i Analiza lucrarilor si


6. ncheierea Se fac aprecieri Se va face analiza lucrarilor ce vor fi expuse la aprecierea modului in
activitatii generale si individuale panou. care s-a desfasurat
activitatea.

10

S-ar putea să vă placă și