Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu P.N. “ CIRESARII” - Urleta

DATA: 21.03.2018

PROPUNATOR: Angelescu Diana

GRUPA: mixta – “ Ursuletii Veseli”

TEMA ANUALA DE STUDIU: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

TEMA ACTIVITATII: “ Detectivii emotiilor ” – joc didactic

FORMA DE REALIZARE: Activitatea integrata DLC + DOS

TIPUL ACTIVITATII: verificare / consolidare

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCOPUL ACTIVITATII: Stimularea copiilor pe directia unei exprimari emotionale deschise, autentice,
spontane si descoperirea abilitatilor empatice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

● sa identifice emotiile personajelor, asociindu-le simbolul potrivit;

● sa identifice emotiile de baza in urma intregirii unui puzzle;

● sa indice emotia potrivita situatiei date, asezand imaginea in dreptul simbolului potrivit;

● sa faca distinctia intre emotiile pozitive si cele negative, grupandu-le;

● sa manevreze jetoanele si celelalte materiale puse la dispozitie in mod adecvat ;

●sa lipeasca elementele necesare realizarii machetei cu broscute;

●sa raspunda la intrebari, exprimandu-se corect din punct de vedere gramatical.


STRATEGII DIDACTICE:

a) metode si procedee: conversatia,explicatia, dramatizarea, demonstratia, exercitiul, jocul ,


observarea, problematizarea

b) material didactic: jetoane si simboluri ale emotiilor principale, cap de clown, costume de
broscute, tabla magnetica, semafor din polistiren,cufar, baloane, cubul emotiilor , imagini, macheta
din polistiren simbolizand lacul broscutelor, lipici, farfurii de carton, pahare de carton, cartoane
colorate, , ochi mobili, pensule, insigne, carioci, magneti, ochelari, etc.

DURATA ACTIVITATII: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE:

● “ Curriculum pentru invatamantul prescolar 3 -6/7 ani ” , M.E.C.T.S., 2008


DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Aerisirea salii de grupa.. Mobilierul va fi
organizatoric aranjat astfel incat, trecerea de la o etapa
la alta sa nu necesite modificari ale Conversatia Observarea
acestuia. Se pregatesc si se asaza toate Explicatia comportamentului
materialele didactice necesare desfasurarii copiilor
activitatii. Copiii vor fi asezati pe scaunele
in semicerc. La intrarea in clasa le voi
spune ca avem invitati si ii voi ruga sa le
salute pe doamnele educatoare prezente.
2. Captarea Voi realiza in fata copiilor o scurta
atentiei dramatizare cu ajutorul a doua mascote ce
reprezinta doua broscute certarete.
(Anexa 1). Dramatizarea
Le voi adresa cateva intrebari pe baza Conversatia
celor prezentate. Voi scoate in evidenta Explicatia Verificarea orala
rolul emotiilor transmise de fiecare Aprecierea
personaj, solicitand copiilor sa numeasca
si sa identifice aceste emotii si
consecintele pe care le au intr-o situatie
data.
Fiind invitate de mine, isi fac aparitia la
grupa “Ursuletii Veseli” cele doua
broscute, doua fetite costumate de la
grupa vecina, care le aduc copiilor mai
multe surprize pe care le vom folosi intr-un
joc propus de ele. Auzind ca ursuletii sunt
adevarati “ detectivi ai emotiilor” vor sa ii
supuna unor probe.
3. Anuntarea Cele doua broscute le spun copiilor ca
temei si jocul se va numi chiar “ Detectivii emotiilor ”
prezentarea deoarece trebuie sa treaca de cateva Conversatia Observarea
obiectivelor probe, constand in rezolvarea de puzzle-uri Explicatia
cu fete simbolizand emotii, sa sparga
baloane si sa atribuie situatiilor prezentate
in imagini simbolul emotiei potrivite, sa
deosebeasca emotiile pozitive de cele
negative grupandu-le pe semaforul
emotiilor si sa fie atenti la jocul cubul
emotiilor.
Voi cere copiilor sa fie foarte atenti si
sa pastreze linistea pe durata intregii
activitati, asa cum fac adevaratii detectivi,
doar asa putand obtine de la broscute
insigna de detectiv.
4. Dirijarea Cu ajutorul surprizelor aduse de
invatarii broscute vom parcurge rand pe rand toate
probele.
Prima proba, intitulata “ Cufarul cu
emotii”, presupune asezarea corecta a
unor bucati de puzzle, cu ajutorul carora
vor forma treptat un chip de om care
exprima o emotie.
Voi chema pe rand toti copiii sa extraga
din cufar o bucatica de puzzle si sa o
aseze corespunzator. Copilul care pune
ultima bucatica din puzzle va fi solicitat sa
denumeasca emotia de pe chipul uman
intregit. Eu si broscutele ii vom felicita pe
copii pentru modul cum s-au descurcat in
rezolvarea acestor sarcini si propun sa se
treaca la ce-a de-a doua proba.

In cadrul celei de-a doua probe, “Spune Conversatia


cum se simte!”, copiii trebuie sa sparga Explicatia
baloanele aduse de broscute pentru a Exercitiul
scoate din interior imaginile care reprezinta
anumite situatii prin care trece un copil si
modul in care acesta se simte. Aceste Observarea
imagini vor fi asociate simbolului emotiei Verificarea orala
corespunzatoare. Voi numi pe rand, cate Aprecierea
un copil, care va sparge balonul dorit de el verbala
si va “citi” imaginea descoperita in interior. individuala si
Trebuie sa enunte situatia descoperita si colectiva
sa precizeze cum crede ca se simte
copilul, atasand apoi imaginea pe un
panou, in dreptul simbolului potrivit emotiei
traite de copil. Dupa spargerea tuturor
baloanelor se trece la proba urmatoare.

Proba” Semaforul emotiilor” presupune


gruparea emotiilor pe doua culori: rosu
pentru emotiile negative si verde pentru
emotiile pozitive. Fiecare copil va avea intr-
un buzunar atasat la scaunel simbolul unei
emotii. Voi cere fiecarui copil sa
denumeasca emotia reprezentata, sa
precizeze din care categorie face parte si
sa-i gaseasca locul pe culorile semaforului.
Voi subliniaza importanta emotiilor in viata
oamenilor, voi aprecia modul in care micii
detectivi s-au descurcat in cadrul probei si
voi cere acestora sa duca scunelele la
masute pentru a participa la o proba
surpriza a broscutelor.
Pentru proba urmatoare voi rula covorul
sub care vom descoperi traseul pentru
jocul de miscare “ Cubul emotiilor”.
Deoarece cubul are doar 6 fete, la linia de
star voi avea nevoie de doar 6 copii, restul Observarea
participand la joc prin rostogolirea cubului. Conversatia Verificarea orala
Pentru a separa concurentii de aruncatori Explicatia Aprecierea
am lipit sub scaunele copiilor cate un Jocul verbala
simbol. Copiii care vor gasi sub scaun Metoda cubului individuala si
imaginea unui cub vor fi cei care vor colectiva
rostogoli, iar cei care vor gasi simbolul
uneia dintre cele sase emotii de pe fetele
cubului vor fi jucatori si se vor aseza la linia
de start in functie de cum ii indica
imaginea.. Pe cele 6 fete ale cubului am
lipit simboluri ale emotiilor de baza,
aceleasi emotii fiind si pe cele 6 trasee de
pe parchetul clasei. Voi cere primului copil
sa rostogoleasca cubul si sa denumesca
emotia aratata de cub. Daca emotia
aratata de cub este fata vesela, voi cere
copilului de la linia de start care trebuie sa
parcurga acest traseu sa inainteze o
casuta.Voi cere pe rand tuturor copiilor sa
rostogolesca cubul, pana ce unul dintre
jucatori va reusi sa ajunga la finalul
traseului sau.

Dupa incheierea acestei probe, ii voi


indruma pe copiii catre mesele de lucru
pentru a completa, cu alte broscute,
macheta reprezantand lacul, urmand sa o Conversatia
daruim celor doua invitate la plecare. Explicatia
Voi purta o scurta discutie cu copiii Demonstratia
legata de materialele folosite si rezultatul Exercitiul
asteptat. Voi explica si voi demonstra
modul de lucru apoi vom face incalzirea
muschilor mici ai mainii pe versurile:
“ Ploua usor, sa auzim,
Cu varf de degete masa lovim
Ploua mai tare, poaia tot vine Observarea
Batem cu degetele bine, bine Verificarea orala
Cad pietricele pe trotuare Aprecierea
Sa ciocanim si noi mai tare verbala
Tuna departe, tuna acum, individuala si
Batem cu pumnii bum, bum, bum colectiva
Soare frumos a aparut
Si-un curcubeu la noi a facut.”
Voi dirija acivitatea si ii voi ajuta pe copii
atunci cand este cazul. Ii voi supraveghea
indeaproape pe cei mai mici si ii voi
incuraja. Dupa finalizarea lucrarilor copiii isi
vor aseza broscutele in orice parte a
machetei doresc, pe care o vor oferi apoi
broscutelor. Broscutele le vor oferi insigne
pentru ca au dat dovada de iscusinta si pot
fi numiti detectivi ai emotiilor.

5. Obtinerea Pe tranzitia “Trenuletul veseliei” voi cere


performantei copiilor sa se incoloneze si ne vom
indrepta spre musafiri provocandu-i la jocul Observarea
“Mima”. Verificarea orala
“ Daca lucru-am terminat, Aprecierea
Trenuletul l-am format. verbala
Si broscutele-s cu noi, individuala si
Tot sarind in pas vioi: colectiva
Oac, oac, oac!
Conversatia
Trenul nostru-i minunat, Explicatia
De Miti e manevrat. Problematizarea
Ce vom face veti vedea,
Mima noi ne vom juca:
Uite-asa, uite-asa!

Voi cere copilui care il are pe clownul


Miti in mana sa aleaga o doamna
educatoare care sa extraga un jeton care ii
va indica emotia pe care sa o mimeze.
Copilul trebuie sa ghiceasca emotia
mimata. Se va proceda asemanator pana
la epuizarea cartonaselor.

6. Incheierea Pe ultima strofa a tranzitiei “Trenuletul


activitatii veseliei”, copiii vor parasi clasa, salutandu- Conversatia Aprecierea
le pe doamnele invitate.
“ Jocul nostru s-a incheiat
Multumim ca v-ati jucat
Si acum incetisor
Ne-ndreptam spre coridor.”
ANEXA 1 - Broscutele certarete

Pe-o frunza de nufar mare

La o margine de lac,

O broscuta sta la soare

Si tot canta: oac-oac-oac.

Si cum sta si se odihneste,

Dintr-o data o stropeste

O surata de pe lac

Si ea rau s-a suparat.

– De ce vii tot langa mine,

Eu fac plaja, nu vezi bine?

Ai sa vezi daca ma supar,

Te bat cu o frunza de nufar!

Dar broscuta certareata,

Ii spune direct in fata:

– Si eu pot ca sa ma supar

Si-s destule flori de nufar…

O broscuta mai batrana

Sta la soare pe o barna

Si le spune-ncetisor

– Nu va certati fetelor!

– Sunt atatea flori pe lac,

Ce atata oac-oac-oac?

Ca decat sa va certati,

Mai bine sa va jucati.

S-ar putea să vă placă și