Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Tehnologii
Filiera: Tehnologică
Profil: Servicii
Modulul I: Bazele contabilității
Clasa: a IX- a
URÎ 2 Aplicarea conceptelor de bază ale contabilității
Tema lecţiei: Particularizarea structurilor patrimoniale la diferite tipuri de întreprinderi
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Loc de desfăşurare: Sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute
Profesor:
Bibliografie: Iuliana Bădilă (2016), Bazele contabilității, clasa a IX – a, Filiera tehnologică,
Profil: Servicii, Editura: Universității Lucian Blaga, Sibiu
Data:
Competenţa generală: Să încadreze elementele patrimoniale în structuri de activ şi pasiv.

Obiective:
 Să enumere tipuri de întreprinderi
 Să identifice particularităţile structurilor patrimoniale în funcție
de de obiectul de activitate;
 Să exemplifice structurile de A şi P pe tipuri de activităţi

Metode de învăţare :
Metode de comunicare orală :
- expunerea
- conversaţia
- problematizarea
- instruirea prin mijloace audio – vizuale
Metode de acţiune:
- exerciţiul
Procedee de instruire :
- explicaţia în etapa de comunicare
- învăţarea prin descoperire, prin răspunsuri la întrebării
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor
Forme de organizare:
- de grup
Forme de dirijare a învăţării:
- dirijată de profesor
- independentă
Resurse materiale:
- material bibliografic
- fişa de lucru
- flipchart
- videoproiectorul
Metode de evaluare:
- evaluarea frontală
- întrebări orale
- set de aplicaţii
Desfăşurarea lecţiei
Momentul organizator :
- pregătirea lecţiei
- întocmirea proiectului didactic :
 pregătirea setului de întrebării
 pregătirea setului de aplicaţii
 pregătirea temei
 organizarea şi pregătirea clasei
 verificarea frecvenţei
 captarea atenţiei

DESFĂŞURAREA LECŢIEI :
1. Moment organizatoric: prezenţa; condiţii didactico-materiale; (2 min)
2. Desfăşurarea lecţiei
 Reactualizarea cunoştinţelor (8 min);
Se realizează printr-un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor teoretice:
Nr. crt. Întrebare Răspuns
1 Care sunt elementele - Angajamente
extrapatrimoniale? - Imobilizări corporale luate cu chirie
- Dobânzi de plătit neajunse la scadenţă
- Debitori scoşi din activ, urmăriţi în
continuare
2 Ce sunt activele şi datoriile Cele care pot apărera ca urmare a unor evenimente
contingente ? trecute, dar a căror evidenţă urmează a fi
confirmată numai de apariţia sau neapariţia unor
evenimente viitoare incerte şi care nu pot fi
controlate de entitate.

 Comunicarea de noi cunoştinţe (15 min)

Particularizarea structurilor patrimoniale la diferite tipuri de unităţi.


Structurile patrimoniale de activ şi pasiv se menţin în general la toate tipurile de întreprinderi.
Totuşi, există anumite particularităţi ale acestora în funcţie de obiectul de activitate al unităţii.
Tipuri de întreprinderi Activ patrimonial Pasiv patrimonial
Societăţi producătoare I.C: terenuri, utilaje, mijloace Capitaluri proprii – dacă firma
de transport, animale este independentă financiar;
Stocuri: MP, MC, OI, PF, Datorii – dacă firma s-a
prduse; împrumutat pentru obţinerea
producţiei
Societăţi comerciale Mărfurile vor depăşi IC Capitalurile proprii
-Depozite Datorii faţă de furnizori
-Magazine Cheltuieli cu mărfurile Venituri din vânzarea mărfurilor
Societăți prestatoare de Predomină Creanţele faţă de Capitalurile proprii
servicii: clienţi Creditele bancare
-cabinete: contabile, Disponibilităţile băneşti
medicale, de avocatură; IC şi tocurile nu au valoare
-societăţi de asigurări, semnificativă! Venituri din lucrări executate şi
leasing, financiar-bancare; Cheltuieli cu chiria, iluminatul, servicii prestate
-Societăţi de transport salariile
-societăţi de construcţii

 Rezolvarea următoarelor aplicaţii pentru fixarea cunoştinţelor acumulate: (20 minute)


FIŞA DE LUCRU

Particularizaţi structurile patrimoniale pentru întreprinderile ce activează în următoarele domenii:


Grupa 1: Societate producătoare
Grupa 2: Societate comercială – magazin cu amănuntul
Grupa 3: Societate de transport

Indicator 31.12.N
IMOBILIZĂRI

STOCURI

CREANŢE

DISPONIBILITĂŢI

TOTAL ACTIV
CAPITALURI PROPRII

DATORII MAI MARI DE UN AN

DATORII DE EXPLOATARE

DATORII BANCARE PE TERMEN SCURT

TOTAL PASIV
 Fişa după care se desfăşoară lecţia:
Nr. crt. Funcţiile exercitate Activităţi de lecţie Metode
de evenimentul
instrucţional
1 Reactualizarea de Se face prin chestionarul cu întrebări Conversaţia de
cunoştiinţe recapitulative fixare
2 Comunicarea de noi Se face prin predarea de lecţie nouă Mozaic
cunoştiinţe
3 Identificarea deţinerii Se face un test propus conform Exerciţiul
şi asigurări transferului tabelului introductiv
de informaţii Conversaţia de
consolidare
4 Obţinerea Se realizează un set de aplicaţii Problematizarea
performanţei introductive prin care se urmăreşte exerciţiului de
utilizarea corectă a funcţiilor de transfer consolidare
a informaţilor
5 Evaluarea Se propune un set de aplicaţii care se Problematizarea
performanţei rezolvă în variantă clasică exerciţiului

 Aprecierea lecţiei (2 minute)


 Tema de casă (3 minute) exerciţiul 1,2,3, pagina 109

S-ar putea să vă placă și