Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.04.2018
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Mihai David” Negrești
Clasa: a VIII-a
Profesor: Frățiman Lăcrămioara
Disciplina: Limba Latină
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Titlul lecţiei: Călătorie în lumea romană
Tipul lecţiei: : recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Timp: 50 minute
Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor elevilor despre cultura și civilizația romană și asumarea
valorilor etice și a idealurilor umaniste ale Antichităţii clasice, necesare propriei dezvoltări afective
şi morale.

Competențe specifice:
- Receptarea mesajelor scrise/orale;
- Producerea mesajelor scrise/orale;
- Valori și atitudini față de studiul limbii latine și al civilizației Greco-romane.

Obiective operaționale:
- identificarea elementelor de civilizație romană, care fundamentează modelul cultural
european;
- prezentarea aspectelor relevante ale vieții publice și private din societatea romană: familia,
școala, elemente de mitologie greco-romană;
- cultivarea respectului pentru valorile culturale și stimularea unei atitudini deschise, active
faţă de actul cultural;
- stimularea creativității și formarea aptitudinilor artistice prin metode interactive moderne;
- conştientizarea contribuţiei aduse de civilizația romană la patrimonial civilizației universale.

Metode şi strategii didactice:


a) metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, descoperirea, comparaţia, sinteza, jocul de rol,
simularea unei situaţii de viaţă;

b) forme de organizare a activităţii: activitate frontală


Resurse:
a) materiale: enciclopedii, manualele alternative, calculatorul, videoproiectorul;
a) umane: elevii claselor a VIII-a;
b) de timp: 50 minute.
Bibliografie: Manualul de limba latină – Doina Ionescu, Cireșica Vlădulescu
Cum trăiau romanii – Nicolae Lascu
Viața privată în Imperiul Roman- Teodor Iordănescu
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. ORGANIZAREA CLASEI

- Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii;

- Verificarea prezenţei elevilor, prezenţa mijloacelor didactice.

2. REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR ACUMULATE DESPRE CULTURA ȘI


CIVILIZAȚIA ROMANĂ

Elevii și cadrele didactice participante sunt invitate într-o călătorie virtuală în lumea romană.
Prin folosirea metodelor moderne, lecția se vrea a fi o întoarcere în timp, o simulare a unor
situații de viață specifice civilizației romane.
Elevii implicați în realizarea activității sunt antrenați în prezentarea elementelor de
civilizație specifice romanilor, aducând în atenția invitaților rolul familiei și importanța
educației în viața cetățenilor romani, modul sănătos de hrană al acestora și stilul vestimentației
în Roma antică.

Materialele sunt realizate sub forma unei emisiuni televizate, elevii preluând rolul de
prezentatori și reporteri invitați în casa unor cetățeni romani.

Lecția se va încheia cu o discuție organizată în cadrul unei întruniri la care participă divinitățile
importante ale Panteonului roman. Se va aduce în atenție rolul și importanța zeilor în viața
romanilor.

3. TEMA PENTRU ACASĂ


Realizați o compunere cu tema „Dacă aș fi trăit în Roma Antică…”

S-ar putea să vă placă și