Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Damian Claudia


Şcoala: Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu” Hunedoara
Clasa: a VI-a B
Data:
Disciplina: Biologie
Tema: Ritmurile de viaţă ale animalelor
Scopul lecţiei: cunoaşterea ritmurilor de activitate(circadiene şi sezoniere) ale animalelor.
Obiective operaţionale:
O1 – să explice modul în care condiţiile de mediu pot influenţa bioritmurile animalelor.
O2 – să distingă bioritmul circadian de cel sezonier.
O3 – să dea exemple de animale cu ritmuri circadiene şi sezoniere.
O4 – să explice cum se produce alternanţa ritmică a proceselor biologice şi care sunt cauzele
ei.
Materiale necesare: imagini cu animale, fişe de lucru pe grupe, grafice pentru munca
individuală, munca cu manualul, atlase zoologice
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, observaţia
Forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe.
Bibliografie:
1. Brânduşoiu, M.; Androne, C.- Manual de biologie pentru clasa a VI-a, E.D.P., R.A., Bucureşti, 1999
2. Iordache, I; Crăciun, B. – „Mamifere sălbatice din România”, Ed. Porţile Orientului, Iaşi, 2000
3. Simionescu, I. – Fauna României, Ed. Albatros, Bucureşti, 1983
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
*Care sunt funcţiile unui organism animal?
1. Captarea *Ce funcţii asigură legătura organismului cu
atenţiei şi mediul înconjurător?
reactualizarea *Ce este locomoţia?
Răspund la întrebări
cunoştinţelor *Cu ajutorul cui se realizează locomoţia la
din lecţia unicelulare? Dar la animale?
anterioară *Care sunt modalităţile de locomoţie în mediul
terestru? Dar în cel acvatic, aerian?
*Ce este mediul de viaţă?
*Ce influenţează viaţa de zi cu zi a animalelor?
(factorii de mediu).
2. Anunţarea
*Cum se numesc adaptările organismului la
subiectului Răspund la întrebări
condiţiile de mediu? (ritmuri biologice,
lecţiei
bioritmuri)
Prin conversaţie cu elevii profesorul ajunge la
subiectul lecţiei.
Organizează clasa în şase grupe.
Distribuie fişe de lucru fiecărei grupe şi
materialul ilustrativ. Răspund la întrebări.
Fiecare grupă îşi desemnează un reprezentant Rezolvă fişa de lucru.
şi care prezintă rezultatul observaţiilor făcute Fiecare grupă va prezenta rezultatul muncii
pe baza fişei de lucru. sale. (15 minute).
De la geografie ştiţi despre mişcările
Pământului şi consecinţele acestora. Care sunt
aceste mişcări? Mişcarea de rotaţie, care determină
3.Transmiterea
*Consideraţi că variaţiile factorilor de mediu modificări ale factorilor de mediu de la zi la
şi însuşirea
influenţează viaţa animalelor? noapte şi mişcarea de revoluţie, pe orbită în
noilor
Realizează schiţa tablei unde consemnează că jurul Soarelui care determină variaţii de la
cunoştinţe
bioritmurile animalelor pot fi circadiene un anotimp la altul.
(diurne, crepusculare, nocturne) şi sezoniere
(sedentare şi migratoare). Cu ajutorul elevilor
completează tabelul de pe tablă cu exemple de
animale.
Insistă asupra faptului că atunci când
hiberneză fucţiile vitale se reduc şi astfel îşi
economisesc energia corpului.

4.Fixarea şi Prin interpretarea graficelor şi prin exemplele


Interpretarea graficelor privind ritmul
evaluarea furnizate de elevi.
sezonier la ursului, dihorului, lupului.
cunoştinţelor
SCHIŢA LECŢIEI

RITMURILE DE VIAŢĂ ALE ANIMALELOR

Ritmurile de activitate ale animalelor sunt rezultatul adaptării organismului la condiţiile de


mediu.

I.RITMURI CIRCADIENE ( circa diem = aproximativ o zi) sau ritmuri zilnice la:

Animale diurne Animale crepusculare Animale nocturne


(active ziua) (active seara) (active noaptea)
-veveriţa - liliacul - pisica
- cerbul - ţânţarul - râsul
- ciocănitoarea - fluturele cap de mort - şoarecele de casă
- şoimul - ariciul -cucuveaua
- mierla - mistreţul
- piţigoiul - ochi de păun de noapte
- fluturele ochi de păun de zi - broasca râioasă

II. RITMURI SEZONIERE la:


1. ANIMALE SEDENTARE – animale care rămân în ţara noastră pe timpul iernii fie:
a. hibernează, animalele cu temperatura corpului constantă: liliecii, popândăul, ariciul
b. intră în amorţire, animalele cu temperatura corpului asemănătoare mediului (variabilă): nevertebratele,
amfibienii, reptilele.
c. sunt active: vrabia, iepurele, guguştiucul.
2. ANIMALE MIGRATOARE : barza, rândunica, raţa sălbatică, sturioni.
Fişa nr.1

1. Recunoaşte animalul.
2. În ce moment al zilei se hrăneşte? Când doarme?
3. Citeşte ghicitoarea pentru ca şi colegii tăi să-l recunoască.
„ Cine-i roşcovana care
Dintr-un brad în altul sare?”

Fişa nr.2

1. Recunoaşte animalul.
2. În ce moment al zilei se hrăneşte? Când doarme?
3. Citeşte ghicitoarea pentru ca şi colegii tăi să-l recunoască.
„ Toc, toc, toc,
Cu lungu-i cioc
Ştiţi voi cine-i meşteriţa,
Ce trezeşte poieniţa?”

Fişa nr.3

1. Recunoaşte animalul.
2. În ce moment al zilei se hrăneşte? Când doarme?
3. Citeşte acest text pentru ca şi colegii să îl recunoască:
„Practic, el emite un sunet, care ajunge la un obstacol situat la 17m, semnalul întorcându-se la el în 0,1secunde.
Astfel el apreciază distanţa şi nu se loveşte de zid sau de copac.”

Fişa nr.4
1. Recunoaşte animalul.
2. În ce moment al zilei se hrăneşte? Când doarme?
3. Citeşte ghicitoarea pentru ca şi colegii tăi să-l recunoască.
„ Cine îndrăgeşte focul
Şi-şi spală mereu cojocul,
Toarece-ntr-una, cu mult spor,
Fără furcă şi fuior.”

Fişa nr.5

1. Recunoaşte animalul.
2. În ce moment al zilei se hrăneşte? Când doarme?
3. Citeşte ghicitoarea pentru ca şi colegii tăi să-l recunoască.
„Cine trece prin casă
Şi nu stă la masă?
Mic, cu inima haină
Roade sacul cu făină.”

Fişa nr.6

1. Observaţi cu atenţie şi precizaţi anotimpul din acest poster.


2. Numiţi animalele din mediul subteran, terestru şi aerian pe care le observaţi. Ce fac acestea?

S-ar putea să vă placă și