Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

A.DATE GENERALE

Disciplina : Educaţie tehnologică


Clasa a V – a
Tema : Alimente
Subiectul lecţiei : Alimente de origine vegetalǎ
Profesor: Băltoiu C-tin

B.NECESITATEA STUDIERII TEMEI :


Dezvoltarea capacităţii de selecţie şi clasificare a alimentelor de origine vegetală
Locul de desfăşurare : Cabinet Educaţie tehnologică

1
Seminţoas
ee
C.STRUCTURAREA CONŢINUTULUI
Diagrama arbore orizontală Fructe –
alimemente
Apa caracterizate Bace
de un mare
Alimente de origine conţi-nut de
minerală– alimente extrase apă, zahăr şi Nucifer
din scoarţa pământului vitamine

Sarea
Sâmburoas

Pot fi Legume –
consummate în partea
stare proaspătă comestibilă a
Alimente de origine vegetală plantei
– alimente obţinute din
Alimente materii prime de origine
vegetală Zahăr
Pot fi consummate
în stare prelucrată Uleiuri vegetale

Cereale

Miere
Obţinute de la
animalele vii
Ouă
Alimente de origine
animală – produse obţinute Lapte
din materii prime de origine
Obţinute de la
animale Carne
sacrificate

2
D.CONTEXTUL ÎN CARE SE REALIZEAZĂ LECŢIA :

Experienţa anterioară Cuvinte cheie Resurse


de
materiale
învaţare a elevilor
Lb. română Lb. engleză Lb. franceză
Hrană Food Nourriture
Elevul posedă cunoştinţe Manual,
referitoare alimente Substanţe Substance Substance fotografii
hrănitoare nutritous nutritif
Elevii ştiu care sunt Apa Water Eau Manual,
alimentele de origine
Sarea Salt Sel fotografii
minerală

3
E. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Conţinutul obiectivului Condiţii de aprobare Criterii de reuşită CR


Cod / Tip
(ce se cere) ( ce se oferă) (ce se acceptă)
Elevul să cunoască care sunt - Se oferă definiţia alimentelor
O1 Definiţia alimentelor de
tipurile de alimente de origine de origine vegetală şi modul în
cognitiv origine vegetală
vegetală care pot fi consumate
- Se oferă definiţia, compoziţia
Elevul să cunoască definiţia
O2 şi clasificarea lor în funcţie de Identificarea a cel puţin trei
fructelor, compoziţia şi tipurile
cognitiv structură reguli de amplasare a clădirilor
de fructe
Elevul să cunoască definiţia
- Se ofera definiţia, compoziţia,
O3 legumelor, compoziţia lor,
tipuri de legume şi metode de Definiţia şi metode de păstrare
cognitiv tipurile de legume şi metode de
păstrare
pastrare

4
F. PROBA DE EVALUARE
Punctaj
Obiecti Timp Punctaj Punctaj
Conţinutul itemilor din
v orientativ(min) maxim minim
oficiu
O1 Solicitarea definirii alimentelor de origine vegetală 2 1 1 0
Completarea unui test tip ’’Item cu alegere
lacunari’’: Completaţi enunţurile d mai josprin
scrierea cuvântului ȋn spaţiul rezervat:
- Alimentele de origine vegetală consumate în
O2 2 2 0
stare proaspătă sunt…………..şi legumele.
- Fructele nucifere au sămânţa înconjurată de
o…………….tare.

Corespondenţa cuvânt – cuvânt ’’ Itemi de tip


pereche’’ – Stabiliţi prin săgeţi, corespondenţa dintre datele
din coloanele următoare. Menţionăm că un răspuns poate fi ales
o dată, de mai multe ori sau niciodată :
O3 Fructe bace Alune 2 2 0
Fructe nucifere Căpşuni
Fructe sâmburoase Migdale
Pere

Itemi de tip eseu : realizează un eseu pe tema : 5 0


Fructele şi aportul lor energetic în organism 4
Organizaţi-vă eseul urmărind :
- Delimitarea conceptelor :alimente de origine
minerală, vegetală şi animală
- Elemente nutritive
- Conţinutul de elemente nutritive

5
- Prezentarea modului în care pot fi consumate
fructele

G. Metode de învăţare: expunere, explicaţie, conversaţie

H. Bibliografie : Manual ’’ Educaţie tehnologicǎ’’ clasa a V-a, Ghid metodologic pentru aplicarea programei şcolare

I. DESFĂŞURAREA INSTRUIRII

Obiectiv Etapele lecţiei şi Activitatea Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp


operaţional etapele instruirii profesorului elevului Metode / Mijloace Forme de [min]
procedee de de organizare
iîînvăţământ învăţăm a activităţii
ânt elevilor
I. SECVENŢA -Notează Răspund la Frontal 3
ORGANIZATORICĂ absenţele, face întrebările
observaţii şi puse de
recomandări dacă profesor, îşi
este cazul însuşesc
observaţiile
şi
recomandări
le primite
II. VERIFICAREA -Adresează Rǎspund Conversaţie Frontal Orală 7
ŞI APRECIEREA întrebări din lecţia solicitǎrii Explicaţie Individual
NIVELULUI DE anterioară; profesorului
CUNOŞTIINŢE comentează şi sunt
răspunsurile elevilor atenţi la
explicaţiile
acestuia

III. TRANSMITEREA NOILOR CUNOŞTINŢE 30

6
1. Captarea -Solicitǎ Asculǎ, Expunere Frontal
atenţiei elevilor elevilor noţiunea de devin Conversaţie
‘’Aliment’’ interesaţi şi
-Precizează încearcǎ sǎ
elevilor că defineascǎ
alimentele , în alimentele şi
funcţie de originea arată care
lor pot fi şi de sunt grupele
origine vegetală de alimente

2. Comunicǎ titlul -Enunţǎ titlul Noteazǎ Expunere Frontal


lecţiei şi al lecţiei ’’Alimente de titlul lecţiei
obiectivelor origine vegetală’’ şi în caiete
le comunicǎ elevilor
obiectivele O1, O2,
O3
O1. Elevul să 1.Dirijarea învǎţǎrii - Defineşte Noteazǎ în Expunere Manual, Frontal
cunoască C1 – O1 alimentele de caiete şi Descriere planşe,
care sunt origine vegetală sunt atenţi Explicaţie fotografii
tipurile de - Arată cum
alimente de pot fi consumate
origine acestea
vegetală - Arată care
sunt produsele de
alimentare de
origine vegetală
proaspete
Obţinerea -Solicitǎ Elevii Conversaţie Frontal Oral
performanţei elevilor sǎ rǎspund individual
definească cerinţelor
alimentele de
origine vegetală şi
cum pot fi
consumate
acestea .
-Solicită
tipurile de alimente
de origine vegetală
proaspete

7
Asigurarea -Confirmǎ Sunt atenţi Conversaţie Frontal
conexiunii inverse răspunsurile corecte la Explicaţie
şi intervine dacǎ explicaţiile
este cazul cu profesorului
explicaţii
suplimentare
O2. Elevul sǎ 2. Dirijarea -Defineşte Elevii noteazǎ Descriere Manual, Frontal
cunoascǎ învǎţǎrii C2– O2 fructul, arată în caiete Explicaţie planşe,
definiţia compoziţia acestuia definiţia Conversaţie fotografii
fructelor, şi clasifică fructele fructelor,
compoziţia în funcţie de compoziţia
lor şi tipurile structura lor. acestora şi
de fructe în diversele
funcţie de tipuri de fructe
structura lor în funcţie de
structura lor
Obţinerea -Solicitǎ Noteazǎ în Explicaţie Individual Observaţie
performanţei elevilor sǎ noteze caiete cum Conversaţie sistematic
în caiet prin ce sunt se numesc ǎ
caracterizate substanţele
fructele, ce nume zaharoase
poartă substanţele din fructe şi
zaharoase din numeşte
fructeşi să arate câteva tipuri
câteva tipuri de de fructe
fructe
Asigurarea Corecteazǎ Reţin Conversaţie Frontal
conexiunii inverse greşelile şi intervine aprecierile Explicaţie
cu explicaţii dacǎ şi
este cazul explicaţiile
suplimentar
e
O3 . Sa 3. Dirijarea - Defineşte Sunt atenţi Descriere Manual, Frontal
cunoascǎ învǎţǎrii C3– O3 leguma, diferite şi noteazǎ Explicaţie planşe,
definiţia tipuri de legume explicaţiile fotografii
legumelor, compoziţia acestora profesorului
compoziţia şi prezintă metode
acestora, de păstrare a
tipuri de acestora;

8
legume şi
metode de
păstrare a
acestora Obţinerea Solicitǎ Răspund Conversaţie Individual
performanţei elevilor să solicitărilor
definească legume profesorului
şi să arate câteva
metode de pastrare
a acestora
Asigurarea Corecteazǎ Reţin Conversaţie Frontal
conexiunii inverse greşelile şi intervine aprecierile Explicaţie
cu explicaţii şi
suplimentare dacǎ explicaţiile
este cazul suplimentar
e
10
IV. FIXAREA CUNOŞTINŢELOR

Asigurarea - Solicită - Sunt Conversaţie Fişa de Frontal


retenţiei şi a rezolvarea fişei de atenţi Explicaţie lucru Individual
transferului celor lucru F1 elevilor completează F1
învǎţate - Corectează raspunsurile
răspunsurile ȋn fişă
- Anunţă tema - Notează
pentru acasă tema

9
Nume şi prenume :
Clasa a VI- a
Data

FIŞĂ INDIVIDUALĂ DE LUCRU

1. Solicitarea definirii alimentelor de origine vegetală

2. Completarea unui test tip ’’Item cu alegere lacunari’’: Completaţi enunţurile d mai josprin scrierea
cuvântului ȋn spaţiul rezervat:

a) Alimentele de origine vegetală consumate ȋn stare proaspătă sunt…………..şi legumele.

b) Fructele nucifere au sămânţa ȋnconjurată de o…………….tare

a. Corespondenţa cuvânt – cuvânt ’’ Itemi de tip pereche’’ – Stabiliţi prin săgeţi, corespondenţa dintre datele
din coloanele următoare. Menţionăm că un răspuns poate fi ales o dată, de mai multe ori sau niciodată :
Fructe bace Alune
Fructe nucifere Căpşuni
Fructe sâmburoase Migdale
Piersici

2. Itemi de tip eseu : realizează un eseu pe tema : Fructele şi aportul lor energetic ȋn organism
Organizaţi-vă eseul urmărind :
Delimitarea conceptelor :alimente de origine minerală, vegetală şi animală
Elemente nutritive

10
Conţinutul de elemente nutritive
Prezentarea modului în care pot fi consumate fructele

BAREM DE NOTARE PENTRU FIŞA DE LUCRU INDIVIDUALĂ


Punctul ’’1 ’’ :

Alimente – produse în stare naturală sau prelucrată, care servesc drept hrană omului.
Pentru răspuns corect se acordă : 1 pct.

Punctul ’’2’’ :

a) Fructele
b) Coajă

Pentru fiecare răspuns corect se acordă : 1 pct

Punctul ‘’3’’

Fructe bace Căpşuni


Fructe nucifere Alune

Migdale
Fructe sâmburoase Piersici
Pentru fiecare răspuns corect se acordă : 0,5 pct
Punctul ’’4’’ :
Pentru fiecare punct urmărit în eseu se acordă un punct.

11

S-ar putea să vă placă și