Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Creştere = 209370,52 kg x 6,5 serii/an = 1360908,7 kg
Finisare = 183855,84 kg x 6,5 serii/an = 1195062,96 kg
d) Consumul total de furaje pe an
Total = 324374,24 kg (demaraj) + 1360908,7 kg (creştere)+ 1195062,96 kg
(finisare)= 2880345,9 kg
Tabelul 10
Cerinţe de hrană (pui de carne)
2
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Na = 256084 + 1707232 = 1963317 l
3
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Reţeta n.c. pentru perioada de demaraj – 21-1 - pui broiler (0-14 zile)
Norme de hrană
Valoarea nutritivă a nutreţurilor
Ingrediente %
EM PB M+C Liz CB Ca P EM PB M+C L CB Ca P
TOTAL
4
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Reţetă n.c. pentru perioada de creştere – 21-2 - pui broiler (15-32 zile)
Norme de hrană
Valoarea nutritivă a nutreţurilor
Ingrediente %
EM PB M+C Liz CB Ca P EM PB M+C L CB Ca P
TOTAL
5
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Reţetă n.c. pentru perioada de finisare – 21-2F - pui broiler (33-42 zile)
Norme de hrană
Valoarea nutritivă a nutreţurilor
Ingrediente %
EM PB M+C Liz CB Ca P EM PB M+C L CB Ca P
TOTAL
6
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
5.2.5. Calculul necesarului de echipamente tehnologice
a) Adăpători vacuumatice (o adăpătoare la 55 capete)
A.v. = Capacitatea unei hale : 55 cap = 6800 : 55 = 123,6 ≈ 124 adăpători
b) Tăviţe de furaje (o tăviţă la 55 capete)
T.f. = Capacitatea unei hale : 55 cap = 6800 : 55 = 123,6 ≈ 124 tăviţe
c) Adăpători circulare cu ventil (Ø = 106 cm, front adăpare = 2 cm/cap)
Diametrul adăpătorii circulare (cm) : Front de adăpare (cm/cap) = 106:2 = 53
cap./adăpătoare
Ac = Capacitatea unei hale : 53 cap = 6800 : 53 = 128,3 ≈ 129 adăpători circulare
d) Hănitori circulare (Ø = 120 cm ; front de furajare 5 cm/cap)
Diametrul hrănitorii circulare (cm) : front de furajare (cm/cap) = 120 : 5 cm/cap = 24
cap./hrănitoare
H.c. = Capacitate unei hale : 24 cap. = 6800 : 24 = 283,3 ≈ 284 hrănitori circulare
e) Corpuri de iluminat
Ci = (suprafaţă hală x Număr de lucşi/mp) : (Putere bec x K) = (400 cm2 x 10) : (60 x
4) = 16,5≈ 17 corpuri de iluminat (K = factor de corecţie)
7
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
5.2.7. Calcule economice la sectorul de pui broiler de găină
Hala Săptămâna Păsări livrate Greutate medie la livrare (kg) Total greutate vie livrată (kg)
H1 1
9
17
25
33
41
49
H2 2
10
18
26
34
42
50
H3 3
11
19
27
35
43
51
H4 4
12
20
28
36
44
52
H5 5
13
21
29
37
45
53
H6 1
9
17
25
33
41
49
8
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
H7 2
10
18
26
34
42
50
H8 3
11
19
27
35
43
51
H9 4
12
20
28
36
44
52
H10 5
13
21
29
37
45
53
Hn 1
9
17
25
33
41
49
Hn 2
10
18
26
34
42
50
TOTAL -
9
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Venituri realizate
a) Venituri din livrarea puilor broiler de o zi
Vl.p.= Greutate livrată (kg) x Preţ/kg viu = 1537290kg x 6,5 RON/Kg =
9992385RON
b) Subvenţie
S = Subvenţie/kg viu x Greutate livrată = 0,9 RON x1537290Kg =
1383561 RON
c) Venituri totale realizate în sectorul de producţie
Vt = Venituri din livrarea puilor broiler de o zi + Subvenţie + Valoare producţie
neterminată = 9992385 RON + 1383561 RON = 11375946 RON
Cheltuieli efectuate
Material biologic
Mb = Număr pui/an x Preţ pui de o zi = 609731 x 2,5 RON = 1524327 RON
Apa
A = Necesarul anual de apă (m3) x Preţ/m3 = ( 1963317 : 1000) x 3,3RON/m3 =
6478RON
Energie electrică
E = Necesar total energie electrică (Kw) x 0,46 RON/Kw = 860406 Kw x
0,55RON/Kw = 473223 RON
Furaje
Starter: kg/an x Preţ furaj = 324374 kg x 1,61 RON = 522242 RON
Creştere: kg/an x Preţ furaj = 1360908 kg x 1,54 RON = 2095799 RON
Finisare: kg/an x Preţ furaj = 1195062 kg x 1,52 RON = 1816495 RON
Total = 522242 + 2095799 + 1816495 = 4434537 RON
Personal
Număr norme x salariu x Număr luni/an = 9 muncitori x 1200 RON x 12 luni/an =
129600 RON
Medicamente şi materiale sanitare (6,5% din cheltuieli cu materialul
biologic) = 6,5% x 1524327 RON = 99081 RON
Transport (6,5% din cheltuieli cu materialul biologic) = 6,5% x
1524327RON = 99081RON
Alte cheltuieli+ servicii (2,5% din cheltuielile cu material biologic) =
2,5% x 1524327RON = 38108 RON
10
Student: Proiectare tehnologică păsări: Partea II – sector pui carne
Materiale şi piese de schimb (3% din cheltuieli cu materialul biologic) =
3% x 1524327 RON = 45729 RON
11