Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bota Cristian


Clasa: a X-a
Obiect: Limba şi literatura română
Subiect: Poezia epică- fabula („Dreptatea leului”- G. Alexandrescu- analiză text)
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Resurse educaționale:

Competențe geneale, sociale și civice


1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite
situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte
literare şi nonliterare
Competențe specifice:
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a
unor proiecte
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului
narativ
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
Obiective operaționale:
Cognitive:
 să prezinte conţinutul fabulei
 să identifice semnificaţii ale textului
 să distingă modalităţi artistice utilizate de autor
 să interpreteze morala textului
 să analizeze diferite aspecte ale textului poetic

Afective:
- să manifeste o atitudine activă faţă de subiectul propus

Metode şi procedee:
-conversaţia euristică
-activitatea frontală
-activitatea pe grupe
- prelegerea
- lucrul cu fișe

Materiale didactice: fişe le lucru, lap-top, videoproiector, volume

Bibliografie: Manualul clasei a X-a, Ed. Art


Antologia fabulei, Ed. Herra, 2002
Badea, Mariana, Ed. B& Prof. Cons., Bucureşti, 2007
Dicţonarul general al literaturii române, Ed. Univers Enciclopedic, 2004
Curriculum Naţional. Programe școlare ciclul superior al liceului, Limbă şi
comunicare, Bucureşti, 2006

Modalităţi de evaluare: frontală, prin observaţie, prin calificativ


Etapele învăţării Activitate de predare- învăţare Observaţii
1.Moment Notarea absenţilor, pregătirea cărţilor, caietelor, a portofoliilor
organizatoric
2.Verificarea temei Demonstrarea apartenenței la genul epic și la specia fabulă a textului
„Dreptatea leului” de Gr. Alexandrescu.
3. Reactualizarea Date biografice Grigore Alexandrescu. Trăsături ale fabulei. Evaluare frontală
cunoştinţelor ancoră
Captarea atenției Identificarea personajelor din textul fabulei. (Metoda interactivă- Cine
sunt eu?)
4. Anunţarea Subiect: Poezia epică- fabula („Dreptatea leului”- G. Alexandrescu-
subiectului şi a analiza textului)
obiectivelor Obiective: - la finalul orei elevii vor fi capabili:
 să prezinte conţinutul fabulei
 să identifice semnificaţii ale textului
 să distingă modalităţi artistice utilizate de autor
 să interpreteze morala textului
 să analizeze diferite aspecte ale textului poetic
5. Prezentarea  Lectura textului Evaluare prin
conţinuturilor şi  semnificaţii ale textului:(lucru cu fișa și activitate frontală) observaţie şi
dirijarea învăţării - identificarea temei calificative
- selectarea motivelor
- conflictul leu – leopard
- motiv: - un teren (petec de câmpie şi colţ de pădure)
- pretext al orgoliilor nemăsurate
- consecințele conflictului- bătălii sângeroase, victime
colaterale generate de mândrie
- explicarea titlului
- semnificații ale personajelor: - maimuţa- descrisă ironic-
proroceşte faptele care s-au petrecut
- răspunsul ei este ironic- să-l sacrifice pe cel
mai tare
- atitudinea leului trădează conducătorul tiran
dar laş (comic de situaţie)
- iepurele- fire cinstită, lipsit de ipocrizie
- comentarea moralei textului:
- interogaţie retorică
- întotdeauna cei puternici înving, cei slabi sunt
victime
- puternicii de rând sacrifică fără ezitare omul cinstit
de rând pentru a-şi atinge scopurile şi a-şi satisface orgoliile

 analiză şi imaginaţie în metoda pălăriilor


gânditoare
 a. pălăria albă – povestea propriu zisă
 b. pălăria roşie: - leul e impulsiv- se ceartă cu
pardosul
- mândru- vrea să ştie cine are drept la pământ
- feroce- ucide mult
- fricos – vrea să se sfârşească lupta
- laş- dă înapoi de la sacrificiu
- protector faţă de supuşii fideli- copoii
- tiran cu cei slabi- iepurele
 c. pălăria verde: - putea să continuie lupta până
la epuizare
- putea să împartă parcela cu leopardul
- putea să meargă la Curtea Supremă de
Justiţie
 d. pălăria galbenă: - e bine că s-au terminat crimele,
e bine că nu a murit cel mai tare, e bine că s-au ales
cu alimente proaspete (iepurele), e bine că au un
proroc, e bine că nu s-a format partid de opoziţie- toţi
au împărtăşit părerea şefului
 e. pălăria neagră: mult sânge, multă neînţelegere,
multe victime, multe orgolii, proroc puţin credibil,
iepure ce sfârşeşte tragic, problemele nu se vor
termina
 f. pălăria albastră: maimuţa a adus rezolvarea
- adunarea naţională a lighioanelor a hotărât în
unanimitate
- după punerea în aplicare a măsurilor lucrurile
s-au schimbat în bine
- se speră la un succes viitor, sacrificiul fiind
garanţia

6. Asigurarea - comparaţi societatea de azi cu cea descrisă în text (asemănări,


feedbeck-ului deosebiri)
7. Tema Exemplificaţi caracteristici ale limbajului prezente în text.
Analizează expresivitatea textului poetic.

S-ar putea să vă placă și