Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: Căprioara, de Emil Gârleanu

TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe.

DURATA: 50’.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. COGNITIVE:

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice elementele definitorii ale unei naraţiuni: narator, personaj,

subiect;

O2 – săidentifice modurile de expunere care apar în text;

O3 – să înţeleagă semnificaţia faptelor şi întâmplărilor narate;

O4 – să sesizeze diferenţa autor/narator//personaj literar;

O5 – să precizeze timpul şi spaţiul în care se petrec întămplările din opera literară

„Căprioara”;

O6 – să surprindă câteva trăsături ale personajelor;

O7 – să citească expresiv textul;

2. AFECTIVE:

O8 – să intuiască şi să definească profilul spiritual al autorului aşa cum „se

întrevede” din text;

O9 – să extrapoleze experienţa căprioarei şi a iedului la propria viaţă.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1) METODE ŞI PROCEDEE – lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversaţia


euristică, ciorchinele de idei, brainstorming-ul, ERR (evocarea, realizarea
sensului, reflecţia).
2) FORME DE ORGANIZARE - activitate frontală alternată cu activitatea lor
individuală.

1
3) RESURSE - textul literar ”Căprioara” de Emil Gârleanu; capacităţile receptive şi
emoţionale ale elevilor; cunoştinţele dobândite anterior.
4) MATERIALE DIDACTICE – imprimare audio cu lectura expresivă a textului,
fişe de lucru, testul formativ cu proba: Argumentează într-un text de 5-6
rânduri ce face din textul lui Emil Gârleanu o naraţiune de neuitat.
5) MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Limba şi literatura română, manual pt.clasa a V-a, Editura Humanitas;

Promovarea gândirii critice, J.L. Steele, Kurtis S. Meredith, Ch. Temple.

SCENARIUL DIDACTIC

I. Pregătirea clasei: salut, absenţe, pregătirea caietelor (2-3’);

II. Evocarea informaţiilor despre textul literar în raport cu textul nonliterar

(10-12’):

 elevii prezintă informaţiile ştiinţifice despre căprioară, culse din dicţionare,

enciclopedii, manuale;

 profesorul selectează informaţiile semnificative şi le va nota pe tablă;

 profesorul realizează ciorchinele de idei;

 elevii comunică oral despre căprioară pe baza imaginii ciorchinelui de idei;

 elevii redactează un text de 2-3 enunţuri despre căprioară.

III. Activităţi de aplicare (25’):

 Profesorul provoacă un brainstorming general chestionând elevii asupra

reacţiilor personale la vederea unei căprioare, întrbându-i prin ce figură de stil o

asemenea vietate poate deveni personajul unei opere literare; (2’)

 Elevii sunt invitaţi să deschidă manualele la opera literară „Căprioara” şi primesc

indicaţiile profesorului:

 Mai întâi se audiază textul, îndreptându-se atenţia către expresivitatea

lecturii (5’)

 Apoi se reia lectura pe secvenţe, discutându-se şi reflectându-se pe

marginea celor discutate (a se vedea ANEXA 1); (5’)

2
 Profesorul explică modul de notare a informaţiilor pe tablă şi pe caiete(15-

16’).
CITIM, OBSERVĂM ANALIZĂM, ÎNŢELEGEM REFLECTĂM, VOM ACŢIONA

1. Titlul: Căprioara: -fiinţă gingaşă; -personajul operei

-animal - mamă
-subst. comun,

derivat, diminutiv

2. Autorul: Emil Gărleanu, creatorul -preferă lumea vieţuitoarelor. -scriitor/autor sensibil, atent

volumului „Din lumea celor care nu observator al lumii celor care nu

cuvântă” cuvântă.

3. Naratorul: verbe la persoana a -cineva care a observat -narator=povestitor, apare doar

III-a într-un text în care se derulează un


comportamentul unei căprioare faţă
şir de întâmplări.
de puiul ei;

-este vocea din text care prezintă o

întâmplare imaginară din viaţa unei

căprioare.

4. Personificarea: căprioara şi puiul -procedeu literar prin care se -textul emoţionează prin felul în

ei apar umanizaţi, au sentimente, atribuie unei fiinţe necuvântătoare care este ilustrată relaţia mamă –

trăiri. trăsături umane. fiu, chiar şi în lumea

„Mama îl priveşte” necuvântătoarelor

„Şi iedul i se ţine voiniceşte de

urmă”

5. Personajele literare: -gândesc, simt, obsevă, acţionează, -iedul poate fi oricare dintre noi, iar

„Acolo l-ar fi ştiut ca lângă dânsa.” se întreabă, plănuiec. căprioara simbolizează orice mamă

„să scoboare, să străbată o pădure, gata de sacrificiu pentru binele

ca să urce din nou spre ţancuri.” nostru.

6. Naraţiunea – mod de expunere -se porneşte de la o situaţie iniţială; -desen privind gradarea unei

-situaţia care o schimbă pe cea naraţiuni.

iniţială;

-desfăşurarea întâmplărilor,

-depăşirea situaţiei dificile,

-situaşia finală.

IV. Fixarea şi asigurarea transferului – aplicarea testului formativ.( 5’)

IV. Tema pentru acasă: ce sentimente îţi stârneşte pilda de iubire şi de jertfă a

căprioarei?(2’)

S-ar putea să vă placă și