Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic. Traian Vuia Oradea


Data: 14.10.2011
Profesor: Bochi Nadia
Clasa: a X-a G
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: .Caracterizarea de personaj ( Povestea lui Harap-Alb de I. Creang)
Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine
Obiective operaionale:
a) Obiective cognitive :
s defineasc conceptul operaional de personaj literar;
s identifice tipuri de personaje;
- s recunoasc mijloacele de caracterizare a unui personaj;
- s redacteze planul de caracterizare.
b) Obiective afective:
- integrarea noilor informaii n sistemul propriu de valori;
- cultivarea sensibilitii prin receptarea textului literar;
- strnirea interesului pentru lectura altor opere ale prozatorului;
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, aplicaia, descoperirea, lucrul pe grupe.
Materiale didactice: fie de lucru, volume de proz de I. Creang.
Bibliografie:
Creang Ion, Amintiri di copilrie. Poveti i povestiri, Ed. Ion Creang, Bucureti, 1984
Eftenie Nicolae, Introducere n metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed.
Paralela 45, Piteti, 2008
C. Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-
aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999

1
Scenariu didactic

Activitatea Forme de Forme de


Etapele leciei Activitatea elevilor Durat
profesorului organizare evaluare
Organizarea Profesorul face Elevii i pregtesc cele Frontal 2 min
colectivului i prezena elevilor i necesare leciei
captarea asigur climatul de
ateniei lucru

Actualizarea Ce este basmul? - opera epic n proz, n 10 min


cunotinelor care se nareaz ntmplri
anterioare fantastice ale unor
personaje imaginare i
reale aflate n lupt cu
forele rului pe care, n
cele din urm, le nving.
Enumerai cteva - plasarea aciunii ntr-un
trsturi ale timp i spaiu neprecizat
basmului. - fantasticul dat de
mpletirea elementelor Frontal
reale cu cele fabuloase
- conflictul dintre bine i
ru, cu triumful binelui
- formulele specifice Oral
- prezena cifrei trei
Prin ce se deosebete - existena unui autor
basmul popular de cunoscut ce i exprim
cel cult? viziunea proprie, dnd
unicitate textului
Ce reprezint - reprezint drumul spre
cltoria fiului maturizare a personajului
craiului? principal
Ce ai avut ca tem? - de comentat vorbele Sf.
Duminici -Cnd vei
ajunge i tu odat mare i
tare, i cuta s judeci
lucrurile de-a fir-a-pr i
vei crede celor asuprii i
necjii, pentru c tii
acum ce e necazul.
- fia de lucru-
Particularitile basmului
Pregtirea i Identificai instanele 1.autorul persoan real Frontal 3 min
anunarea comunicrii n basm ce creeaz o oper literar
subiectului I.Creang
2.naratorul vocea
autorului, cel care
comunic faptele narate -

2
omniscient
3.personajul principalul
element al unei opere
epice; determin aciunea;
se afl n centrul
evenimentelor: Harap-
Alb,Spnul,SfDuminic
4.cititorul receptorul
unui text
Comunicarea Se prezint elevilor Elevii sunt ateni i i Frontal 2 min
subiectului i a tema noii lecii i noteaz titlul leciei n
obiectivelor obiectivele propuse, caiete
noii nvri ntr-o form adecvat.

Dirijarea Ce este personajul O fiin sau un element Frontal 30min


nvrii literar? personificat care particip
direct la actiune ( lat.
persona-rol, masc de
teatru,actor.
Cte tipuri de personaj a)dup importana sa n
cunoatei? aciune : Evaluare
- principal curent,
- secundar oral
- episodic
b)dup valoarea moral :
- pozitiv
- negativ

Se mparte elevilor Elevii i completeaz


cunotinele.
Anexa I- Tipuri de
personaje

Profesorul prezint Elevii exemplific cu


tipologia personajelor personaje din basmul
de basm dup studiat.
Vladimir Propp.

Care sunt Elevii sunt ateni i


modalitile de identific :
caracterizare a unui -caracterizarea direct
personaj? - de ctre autor
- de ctre alte personaje
-autocaracterizarea
-caract. indirect
- numele personajului
- prin faptele personajului
- prin comportarea,

3
gndurile i frmntrile
lui sufleteti
- prin relaia cu celelalte
personaje;
- prin aspectul fizic i
vestimentar
- prin ncadrarea ntr-un
anumit mediu
- prin nume i felul lui de
a vorbi

Elevii descoper ase


Delimitai secvene distincte.
principalele secvene
din aciunea
basmului.

Elevii sunt mprii pe


Identificai modul de
grupe i rezolv
caracterizare i
cerinele.Fiecare
trstura de caracter
reprezentant al grupei va
ce reiese din citatele
citi rspunsurile.
de pe fia de lucru
Anexa II

n caracterizarea unui
personaj literar trebuie
s avem n vedere un
anumit scenariu - -discut Anexa III
Anexa III
Asigurarea Are loc pe tot Individual
feedback-ului parcursul leciei.
Tem pentru Realizai o compunere -noteaz tema de cas Individual 2 min
acas de 30-50 de rnduri n
care s caracterizai
personajul principal al
basmului Povestea
lui Harap-Alb.
Notarea Profesorul noteaz Individual 1 min
elevilor rspunsurile elevilor,
argumentndu-le.

4
ANEXA II

Povestea lui Harap-Alb

de Ion Creang

Caracterizarea personajului principal

ACAS-GRUPA 1

Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

,, Fiul craiului cel mai mic ,


fcndu-se atunci ro cum i
gotca , iese afar n grdin
i ncepe a plnge n inima
sa, lovit fiind n adncul
sufletului de apstoarele
cuvinte ale printelui su .

,, Fiul craiului , frmcat


de vorbele babei , scoate
atunci un ban i zice :ine ,
mtu , de la mine puin i
de la Dumnezeu mult .

- De mi-i duce ca gndul, tu


mi-i prpdi, iar de mi-i
duce ca gndul, tu mi-i
folosi, cluul meu, zise fiul
craiului.

5
Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

i cnd trece prin dreptul


podului, numai iaca i iese n
cale ursul, mornind
nfricoat. Calul atunci d
nval asupra ursului i fiul
craiului, ridicnd buzduganul
s deie, numai iaca ce aude
un glas de om.....

-Ftul meu, bun tovar i-ai


ales... Mergi de-acum tot
nainte c tu eti vrednic
de mprie"

Numai ine minte sfatul ce-i


dau: n cltoria ta ai s ai
trebuin i de ri i de buni,
dar s te fereti de omul ro,
iar mai ales de cel spn, ct
i pute; s n-ai de-a face cu
dnii c sunt foarte sugubei.

LA POD-GRUPA 2

6
N PDURE- GRUPA 3

Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

.- Apoi d , Spnule , nu tiu


cum s fac , zise fiul
craiului . Din copilria mea
sunt deprins a asculta de tat
i tocmindu-te pe tine ,
parc-mi vine nu tiu cum .

Fiul craiului , boboc n


felul su la trebi de aieste ,
se potrivete Spnului i se
bag n fntn , fr s-l
trsneasc prin minte ce i se
poate ntmpla .

Aa ar trebui s urmez, om
bun, zise fiul craiului, dar i-
oiu spune drept :tata mi-a
dat n grij cnd am pornit de
acas ca s m feresc de
omul ro, iar mai ales de
cel spn...i dac n-ai fi
spn, bucuros te-a tocmi.

7
LA MPRATUL VERDE- GRUPA 4

Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

- Auzit-ai ce am spus,
slug netrebnic ? zise
Spnul...
- Da, stpne, rspunse
Harap-Alb cu umilin: sunt
gata la poronca luminrii-
voastre.

- Micu, rspunse Harap-


Alb (Sfintei Duminici),
Spnul vrea s-mi rpuie
capul cu orice pre. i de-a
muri mai degrab, s scap
odat de zbucium; dect aa
via,mai bine moartea... "

- Ia, s am eu o slug aa
de vrednic i credincioas
ca Harap-Alb, a pune-o la
mas cu mine, c mult
preuiete omul acesta!"
rspunse mpratul Verde
uimit. "

8
N TIMPUL PROBELOR- GRUPA 5

Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

- Vai de mine i de mine,


Harap-Alb, zise Sfnta
Duminic, parc nu te-a fi
crezut aa de slab de nger,
dar, dup ct vd, eti mai
fricos dect o femeie!"

,, - Fii ncredinat c nu eu ,
ci puterea milosteniei i inima
ta cea bun te ajut , Harap-
Alb , zise Sfnta Duminic
() .

,,- Harap-Alb , fiindc eti


aa de bun , de i-a fost mil
de viaa noastr , cnd
treceam pe pod , i nu ne-ai
stricat veselia , vreu s-i fac
i eu un bine () .

Harap-Alb i... i zboar


capul ct colo de la trup i se
arunc fr sine n groap.

Atunci sngele cerbului odat


i-ncepu a curge glgind i a
se rspndi n toate prile,
ndreptndu-se i nboind n
groap peste Harap-Alb, de
ct pe ce era s-l nece...dar
acesta tace molcum i de-abia
i putea descleta picioarele
din sngele nchegat..

9
.- Ei, apoi s nu pufneti de
rs ? zise Harap-Alb...Rzi,
tu rzi, Harap-Alb...

10
LA FINALUL BASMULUI- GRUPA 6

Citat din Povestea lui Trsturi de caracter Modalitate de caracterizare

Harap-Alb

Fata vesel i zmbete, luna-


n ceriu au asfinit.Dar n
pieptul lor rsare...Ce
rsare? Ia, un dor;soare ,
mndru, luminosi n sine
artoriu, ce se nate din
scnteia unui ochi
frmctoriu!...i de ce
mergeau nainte, de ce lui
Harap-Alb i se tulburau
minile, uitndu-se la fat i
vznd-o ct era de tnr,
de frumoas i de plin de
vino-ncoace.

Iar fata mpratului R


pune capul lui Harap-Alb la
loc...i atunci acesta ndat
nvie...

i apoi, ngenunchind
dinaintea mpratului Verde,
i jur credin unul altuia,
primind binecuvntarea de la
dnsul i mpria toat.

11
ANEXA III

Caracterizarea personajului
(algoritm pentru redactarea compunerii)

I. Introducere
1. Autorul informaii sumare (2 enunuri).
2. Textul informaie succint.
3. Aspectul care trebuie abordat:
- numele personajului, situaia social;
- mrturii ale autorului cu privire la geneza personajului;
- opinii ale criticii.

II. Cuprins
4. Locul i rolul personajului n oper; tipologia.
5. Plasarea personajului n timpul i spaiul operei literare.
6. Modurile de expunere (succint).
7. Realizarea portretului personajului (fizic i moral) prin modaliti de caracterizare:
direct - de ctre narator
- de ctre alte personaje
- autocaracterizare / monolog interior
indirect - prin fapte, gnduri
- mediul n care triete
- aciuni la care particip
- tipuri de conflict
- modul n care se exprim (limbajul), gndete
- numele
- mbrcmintea
Alegerea secvenelor relevante din text, prezentarea a cel puin patru trsturi i
argumentarea lor cu citate din text; sublinierea trsturilor desprinse prin intermediul
figurilor de stil.
8. Simbolul, tipul reprezentat
(Personajul X ntruchipeaz ...
- simbolizeaz ...
- reprezint ...
- transfigureaz n literatur imaginea omului / ...)
9. Compararea ( dou asemnri i o deosebire) cu personaje din alte opere i galeria de
personaje (arhetipuri) unde ar putea fi plasat, ncadrat (din literatura naional i cea
universal).

III. ncheiere
10. Sentimentele autorului/naratorului fa de personaj.
11. Angajarea motivat a 1-2 interpretri ale istoricilor / criticilor literari.
12. Argumentarea opiniilor proprii.

12

S-ar putea să vă placă și