Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Data: 4 martie
Instituţia: Liceul Teoretic ”V. Alecsandri”, mun. Bălţi
Clasa : a III-a „C”
Învăţător: Ciumac Mariana
Manajementul clasei
Subiectul: Ziua Comemorării
Comemorării eroilor căzuți în conflictul armat de pe Nistru

Unități de competenţă:
Formarea unei conştiinţe civice active prin educarea sentimentului de recunoștință,
respect și mândrie pentru eroii căzuți în conflict.
Acceptarea unui sistem valoric afectiv propriu în baza conceptului patrie.
Obiective operaţionale:

 să înţeleagă noţiunea de omagiu, recunoștință, conflict, patrie;


• Să plaseze pe harta țării locațiile propuse;
• să respecte valorile materiale şi spirituale ale poporului;
• să manifeste afecţiune pentru neam, grai, pământ strămoşesc.
• să coopereze activ cu învățătorul și colegii de grup;

Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: povestirea, mesajul oral, explicaţia, argumentarea, cercetarea şi
descoperirea dirijată, conversaţia, brainstormingul, problematizarea, completarea lacunară,
asaltul de idei, jocul didactic.
b)Forme de lucru: activităţi frontale, independente şi în grup.

Demersul didactic
Etapele Activitatea învăţătorului Activitatea Strategii
lecţiei elevului didactice
Se creează atmosfera necesară desfăşurării activităţii.
1. Act. de spargere a gheții.
Îmi iubesc (țara, baștina, patria, plaiul, meleagul,..) Elevii Mesajul
Evoca pentru că .... numesc o oral
rea - Ce este pentru tine Patria? însușire ce-i
( - Pentru mine Patria înseamnă-părinţii mei. va ghida in
- Patria e fumul vetrei ce ne-a încălzit în leagăn, e activitate.
cocostîrcul de pe streaşină, ce ne caută şi ne adună
acasă, acolo unde am iubit şi am fost iubiţi, iar aerul Patria începe
este atît de dulce, soarele e mai cald, iar stelele sunt de la leagăn,
mai aproape de noi. de la părinți,
frați și
-Cum înţelegeţi noţiunea de patriotism ? surori, de la
(-Iubirea de ţara, de neam este un sentiment de cea limba
mai înaltă probă pentru fiecare om. Adevărata vorbită, Asaltul de
pomul din idei
dragoste de ţară nu se declară prin cuvinte ci se
Problematiz
adevereşte prin fapte. poartă,..
area
- Patriotismul e aidoma unei păsări care-şi caută cuib
pentru copilaşii săi, e aidoma unei plăpânde frunze Conversația
care nu vrea să se dezlipească de pe copac.) Persoanele
care îşi
-Pe cine putem considera patriot ? iubesc patria Situație de
problemă
-Enumeraţi personalităţi notorii ce merită a fi și luptă
considerate patrioţi: Ştefan cel Mare, Mihai pentru
apărarea și
Eminescu, Vasile Alecsandri, Ion şi Doina Aldea
prosperitate
Teodorovici, Grigore Vieru. a ei
Descoperi-
rea
2. -Patrioți adevărați îi putem considera și pe Calmațui
Anatolie-locotenent major, Babinschi Alexandru –
Realiza sergent, Ostaf Sergiu – sergent major, care au căzut în
rea
conflictul moldav-rus de pe Nistru în 1992.
sensulu
i -Ce cunoașteți voi despre acest război? Conversatia
- 2 martie 2018 s-au desfă șurat evenimentele Slaid Expunerea
dedicate comemoră rii a 26 ani de la începutul
acțiunilor de luptă pentru apă rarea integrită ții
teritoriale și independenței Republicii Moldova și
celor că zuți în conflictul armat din stâ nga Nistrului,
anul 1992.

-Filmulețul
- Conflictul armat de la Nistru a început la 2 martie Slaid Filmulețul
1992. Acordul de încetare a focului a fost semnat la
21 iulie 1992 de că tre Republica Moldova și
Federația Rusă . Potrivit datelor oficiale, la Vizionarea
conflictul armat au participat circa 29 de mii de filmului.
persoane, dintre care 287 au decedat, iar în
conformitate cu hotă râ rea Parlamentului din 26
februarie 2010, ziua de 2 martie este numită Ziua
Memoriei. Conversația
- Conflictul din Transnistria sau Ră zboiul din
Transnistria (denumit uneori și Ră zboiul moldo-
Slaid cu
rus) a fost un conflict militar, iar actualmente este
harta
un conflict politic între Republica Moldova și Moldovei
autoproclamata „Republică Moldovenească
Nistreană ” cu privire la exercitarea controlului
asupra raioanelor Camenca, Dubă sari, Grigoriopol, Harta
Rîbnița, Slobozia și orașul Tiraspol, aflate pe malul
stâ ng al râ ului Nistru și orașul Tighina, aflat pe
malul drept al aceluiași râ u.

- Activitate în grup
I grup:
Diamantul. Elevii
II grup: răspund la
Explicatia
Acrostih. Alcătuiți un text despre Moldova, utilizând întrebare,
Cercetarea
vin cu
iniţialele respective:
argumente.
III grup: Expunerea
Ciorchinele. Notați pe bobițe cuvinte ce
caracterizează Moldova. Conversația
IV grup:
Ordonați maximele. Problematiz
Patria este un copil: dacă uiţ de ea, poate să plece de acasă. area
Cine nu-şi cunoaşte trecutul ţării, nu poate să înţeleagă Exercițiul
prezentul şi nu va putea să vadă viitorul. creativ
V grup:
Plasați pe harta țării localitățile.
Harta
Cuv. învățătorului: - Suntem un popor ce ţine la
pământ, tradiţie si limbă. Numai împreună vom face
ţara şi mai înfloritoare.
- Moldova e țara oamenilor harnici și ospitalieri, e
leagănul amintirilor despre strămoși noștri , eroii
căzuți de pe Nistru care au luptat viteaz, pentru a Conversație
transmite urmașilor comorile neamului.
- Moldova este patria străbunilor mei, dar şi locul în
Slaid
care mă simt cel mai bine.
-Pentru mine, Moldova reprezintă şi va reprezenta
pentru totdeauna Acasă. Indiferent de zările spre care
mă vor purta paşii, patria mea, Moldova, va fi mereu
3. în inima şi în sufletul meu.
Obţiner
ea Un elev citește: - Datoria noastră este să păstrăm acest Slaid
perfor sfînt pământ, transmis de strămoşii noştri şi să
man exclamăm cu mare satisfacţie vorba poetului:
ţelor „Dacă e un rai pe lume,
E-n Moldova mea anume!”
4.
Reflec Scrieți o declarație prin care sa demonstrați dragostea Elevii vor
ţia și admirația față de patrie. Incepeți cu enunțul: scrie o
Declar lumii intregi... că.......(fiecare din noi trebuie declarație, Declarație
să-și iubeasca patria, s-o ocrotească, să contribuie la pornind de la
prosperarea ei,deoarece Moldova e țara doinelor..). enunțul
propus.

Ordonați maximele:
Patria este un copil:
dacă uiţi de ea, poate să
plece de acasă.
definiţie celebră de Grigore Vieru

Cine nu-şi cunoaşte


trecutul ţării, nu poate să
înţeleagă prezentul şi
nu va putea să
vadă viitorul.
Plasați pe harta țării monumentele istorice.
Anexa
PÁTRIE, patrii, s. f. 1. Țară în care s-a născut cineva,
considerată în raport cu acesta. 2. Mediu politic, social și
cultural în care s-a născut, își desfășoară viața și activitatea
fiecare popor
♦ Orașul, satul, regiunea în care s-a născut cineva; pământ
natal, loc de baștină.
♦ Țară în care cineva se stabilește definitiv, fără să-i
aparțină ca origine, dar fiind recunoscut ca cetățean al ei. 

PATRIÓT, -Ă, patrioți, -te, s. m. și f. 1. Persoană care își


iubește patria (1) și luptă pentru apărarea și prosperitatea ei. 

PATRIOTÍSM n. Sentiment profund de dragoste și


devotament față de patrie și popor.

Anexa: Ciorchinele. Notați pe bobițe cuvinte ce caracterizează Moldova.


Anexa: Acrostih. Alcătuiți propoziții despre Moldova, utilizând iniţialele
respective:
M ___________________________________________________________________

O ___________________________________________________________________

L ___________________________________________________________________

D ___________________________________________________________________

O ___________________________________________________________________

V ___________________________________________________________________

A ___________________________________________________________________
MOLDOVA
--Moldova-o țară cu inimă
-Patria noastră,vatra noastră.
--- O țară cu codri verzi de brad,
--- O ţară cu câmpuri de mătasă.
---Locul unde arde focul amintirilor
----- Şi ogoarele întinse aşteaptă secerişul
------- O ţară cu corpul mlădios ca spicul de grâu,
------- Unde orice firicel de iarbă are o poveste.
-------- În Moldova răsună frumoasa noastră doină.
--------- Aici sunt cântece, şi flori, şi fluturi.
---------- Ţara noastră are forma unui strugure,
-------------între apele Nistrului şi Prutului.
-------------- Moldova este casă noastră sfântă,
--------------- Locul unde se spun poveşti.
---------------- Aici e neamul meu străbun.
----------------- Bătrânul Nistru îşi deapană apele domoale.
------------------Un singur dor rămâne:de ţară şi de mamă.
-------------------Pămînt al ţării mele şi al meu.
------------------Cînd spunem”patrie”ne gândim la strămoşi,
-----------------Şi vârfurile dealurilor ne amintesc de strămoşii noştri.
---------------- Scumpă ţară şi frumoasă!
--------------- Să trăieşti,Moldovă!
---------------Eşti o comoară,
--------------Picior de plai,
----------------Gură de rai…
Alcătuiți Diamantul cuvântului-

Patrie
________________________, _________________________

______________________, _____________________, _____________________

____________________________________________________________________

___________________________________

Au activat: ______________________________________________

Bălți Chișinău Tighina Dubăsari

Tiraspol
Eu, ____________________________ , Eu, ____________________
Declar lumii întregi că _______________________ Declar lumii întregi că _________
_______________________________________________ _________________________________
_____________________________________________ ________________________________
________________________________________________ _________________________________
_____________________________________________ ________________________________

Eu, ____________________________ , Eu, ____________________


Declar lumii întregi că _______________________ Declar lumii întregi că _________
_______________________________________________ _________________________________
_____________________________________________ ________________________________
________________________________________________ _________________________________
_____________________________________________ ________________________________
Calmațui
Anatolie -
locotenent major
Babinschi
Alexandru –
sergent
Ostaf Sergiu –
sergent major

S-ar putea să vă placă și