Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLASA a IV-a
Prof.IVAN-TOICA MARIANA
SCOALA GIMNAZIALA ,,COSTACHE GRIGORE SUTU’’
SUTESTI-BRAILA
Gândirea critică este un proces care are loc atunci când cel care învaţă îşi pune
întrebări ca:
„Ce semnificaţie au aceste informaţii pentru mine?”
„Cum pot folosi aceste cunoştinţe?”
„Cum se leagă aceste cunoştinţe de ceea ce ştiam mai dinainte?”
„Îmi foloseşte această informaţie la ceva?
Care ar fi consecinţele aplicării în practică a acestor idei pentru mine şi ceilalţi?
Proiect de lecţie
Obiective operaţionale:
a. cognitive:Pe parcusul acestei lecţii elevii trebuie:
- să identifice caracteristicile specifice continentului Europa;
- să identifice particularităţile de cercetat şi modalităţi de valorificare optimă a acesteia;
b. metodologice: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
- să argumenteze caracteristicile esenţiale ale poziţiei geografice ale Europei pe glob şi să
deducă unele consecinţe ale acestei poziţionări;
- să sistematizeze informaţiile despre continentul nostru;
-să localizeze pe hartă unităţile principale de relief, cele mai importante state, fluvii;
c. atitudinale. Pe parcusul acestei lecţii elevii trebuie:
- să adopte o poziţie personală faţă de intrarea României în Europa.
Resurse materiale:- manualul, Harta Europei, fişă de lucru.
Resurse procedurale: Gândiţi/Lucraţi în perechi/Comunicaţi, ciorchinele, explicaţia,
eseul argumentativ
Evaluare: Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?
a. de conţinut: răspunsurile la întrebări, eseul de cinci minute, ciorchinii elaboraţi
b. de utilizare a operaţiilor gândirii: analizarea componentelor spaţiului european,
argumentarea răspunsurilor, explicarea fenomenelor:
Evocare
Realizarea sensului
Reflecţie
e.Explorarea sensului şi organizarea cunoştinţelor noi în ciorchine
*Pentru completarea ciorchinelui adresez întrebări elevilor:
- Ce aţi mai aflat despre poziţia geografică a continentului nostru?
- Care sunt caracteristicile reliefului Europei?
- Ce tip de climă are Europa?
- Ce vegetaţie este caracteristică Europei?
- Ce informaţii aţi aflat despre europeni?
- Ce aţi aflat despre economia Europei?
- Daţi exemple de state europene.
f.Sintetizarea cunoştinţelor
Eseu argumentativ. Descrie continentul european folosind următorii termeni: Oceanul
Atlantic, Asia, relief variat, climă temperată, fluvii, păduri de foioase, ţări, resurse,
dezvoltare economică.
Extindere
g.Reorganizarea informaţiilor într-un ciorchine cu cinci sateliţi
Aveţi pe masă o fişă cu un ciorchine cu cinci sateliţi. Vom completa acest ciorchine pe
baza informaţiilor acumulate.
Bibliografie:
Dumitru, I. Al (2000). Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă, Editura de Vest,
Timişoara
Dulamă, Maria Eliza(2002). Modele, strategii şi tehnici didactice activizante, Editura
Clusium, Cluj-Napoca
Pacearcă, Ştefan şi Popescu, Manuela (2006) Geografie, Manual pentru clasa a IV- a,
Editura Aramis
Steele J.L., Meredith, K. S., Temple, C.(1998)“Lectura şi scrierea pentru dezvoltarea
gândirii critice “, vol. I şi II, editat de Centrul Educaţia 2000+ în cadrul proiectului
Anexa 1
Ciorchinele cu cinci sateliţi
Relief
-
-
-
-
Poziţie
geografică
- Populaţie
-
-
Europa
State
Economie
europene
-
-
-
-
-
-