0% au considerat acest document util (0 voturi)
96 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic Puterea Anturajului

Încărcat de

Elena Pană
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
96 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic Puterea Anturajului

Încărcat de

Elena Pană
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Aria curiculară: Consiliere şi orientare


Disciplina: Consiliere şi orientare
Clasa: a X-a PO
Profesor: Elena Pană
Data/[Link]: 10.10.2022/1h
Tema lecţiei: “Puterea Anturajului”
Locul desfăşurării: Platforma Adservio
SCOPUL LECŢIEI: Prezentarea/cunoaşterea influențelor pozitive și negative ale anturajului
Competenţe specifice:
Identificarea caracteristicilor relatiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora
Obiective:
cognitive:
 Să cunoască efectele pozitive și negative pe care le poate avea anturajul
asupra lor.
 Să-şi formeze deprinderile de a combate influența negativă a
anturajului.
afective:
 Formarea convingerii că poate spune NU atunci când nu este de acord cu
grupul
 Satisfacţia de a cunoaşte.
psihomotorii:
 să afle despre cazuri reale ale efectelor negative sau pozitive ale
anturajului.
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil, să:
 Sa dovedească în comportament, că apreciază relațiile sociale din perspectiva calității
acestora.
 Să evalueze critic, efectele unui anturaj nepotrivit
 Să acţioneze atunci când consideră că ceea ce se întâmplă in cadrul anturajului nu il
caracterizează
Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe.
RESURSE:
Resurse materiale:
-fişa, prezentare PPT, chestionar, materiale informative.
Resurse procedurale:
-conversaţia euristică, explicaţia, dialog on line: profesor – elev, elev – elev, munca-
independentă, dezbaterea, metoda gândirii critica.
Produse ale activităţii: Proiect didactic,fise, chestionar:
Bibliografie:
Manualul de educaţie pentru viaţa de familie -Fundaţia « Tineri pentru Tineri »,2001
Educaţia în familie - Repere şi practici actuale, Institutul de Ştiinte ale
Educaţiei ,coordonatori Mihaela Ionescu şi Elisabeta Negreanu
Grupurile de adolescenţi, Adrian Neculau, Editura Didactică şi Pedagogică
Aspiraţii şi atitudini în adolescenţă, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros

FORME DE ORGANIZARE:
Frontală, individuală.
FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII:
Dirijată de profesor sau/şi prin materiale didactice.
Independent

SCENARIUL DIDACTIC:

Activitatea Metode Resurse Evaluare


Evenimente
dirigintelui Activitatea Timp
didactice
elevilor
Deschiderea Primirea si Laptop,
Organizarea Platformei accesarea link- 5 min. conversaţia camera
clasei Adservio/ ului video/
trimiterea link-ului . microfon
participanților –
elevii clasei a X-a
PO .
Acceparea elevilor
/ invitatilor
Conceptele cheie: Laptop-share
anturaj,influente Elevii își 5 min. screen
negative versus exprimă
influente pozitive părerea cu conversaţia
Motivarea Citate: privire la
elevilor “Cine umblă cu citatele
înţelepţii se face prezentate
înţelept, dar cui îi
place să se
însoţească cu
nebunii o duce
rău”
“Anturajul te face
hoţ, anturajul te
face cinstit”
“Tovărăşiile rele
strică obiceiurile
bune”
“Spune-mi cu cine
te împrieteneşti,
ca să-ţi spun cine
eşti”
Anunţarea Evaluarea Elevii
temei şi a cunoştinţelor enunţă tema:
obiectivelor privind riscurile “Puterea 3
activităţii. unui anturaj anturajului” min. Expunerea.
nepotrivit
Elevii Rezolvare de Laptop- Corectitudinea
Le cere elevilor să urmăresc o 20 probleme. share screen răspunsurilor în
definească, pe prezentare min. Conversaţie definirea
rand ,conceptele PPT euristică cuvintelor cheie.
Desfăşurarea cheie. referitoare la Realizarea Capacitatea
activităţii influența pe de mesaje proprie de
care o poate motivaționale exprimare a
avea anturajul elevilor, a
asupra lor. termenilor cheie.
Elevii iși Originalitatea şi
exprimă alegerea unor
propriile valori autentice.
păreri.

Asigurarea Se trag concluziile Elevii 10min. Explicaţie Participarea la


transferului referitoare, la argumentează Dialog rezolvarea
modul în care în continuare aplicaţiilor
elevii au reuşit să ierarhia aleasă.
clarifice
problemele,
privind tema
discutată, să
conştientizeze
responsabilitate şi
respect faţă de
propria persoană,
faţă de familie,
societate
Încheierea Reaminteşte tema Elevii îşi 7 min. Explicatie Aprecieri
activităţii: viitoare notează tema verbale asupra
feed – back. viitoare participării
elevilor la lecţie,
evidenţierea
elevilor, care au
participat activ la
ora prin mesaje
scrise..

S-ar putea să vă placă și