Sunteți pe pagina 1din 47

PROIECT DE LECIE

Data: 10. 05. 2016.


coala: Liceul Teoretic Petfi SndorScueni structura coala Primar nr.2 Olosig
nvtoare: Kedves Mria-Enik
Clasa:clasapregtitoare, clasa l
Ariacurricular: Limb i comunicare
Unitatea tematic:Mediul n care triesc
Disciplina: Comunicare n limba romn
CLASA PREGTITOARE
Subiectul: Mijloacele de transport
Tipul orei: de nsuire a cunotinelor
Competene specifice:
1.1. Recunoaterea unor aciuni i a denumirilor unor
obiecte din mediul apropiat n mesaje orale
articulate clar i rar, nsoite de suport imaginistic,
auditiv sau tactil
2.1. Reproducerea unor informaii/ cntece/ poezii
scurte i simple
Discipline integrate:
Muzic i micare
Competene specifice:
2.2.
Cntarea n colectiv, asociiind acompaniamentul
liber
Arte vizuale i activiti practice

CLASA I
Sbiectul: Mijloacele de transport
Tipul orei: de nsuire a cunotinelor
Competene specifice:
1.1. Recunoaterea unor informaii specifice dintrun mesaj oral articulat clar i rar, nsoit de suport
imaginistic
2.1. Reproducerea unor mesaje simple respectnd
pronunia sunetelor specifice limbii romne i accentul
Discipline integrate:
Muzic i micare
Competene specifice:
2.2.
Cntarea n colectiv, asociind acompaniamentul
liber
Arte vizuale i activiti practice
Competene specifice:

Competene specifice:
2.3.
Realizarea de compoziii simple, pe baza
interesului direct
Obiective operaionale:
OP 1 s denumeasc cldirile importante ale oraului
OP 2 s denumeasc mijloacele de transport cu
ajutorul unei plane i unei jucrii din material plastic
OP 3 s recunoasc mijloacele de transport dup
sunetul lor
OP 4 s despart n silabe numele mijloacelor de
transport
OP 5 s neleag regurile jocurilor
OP 6 s cnt frumos cntecul Trenul
OP 7 s rspund la ntrebri
Strategii didactice:
Metode: conversaia, demonstraia, explicaia, jocul
didactic, exersarea, turul galeriei
Materiale didactice: Mapa de limba romn pentru clasa
pregtitoare, ursuleul de plu, tip mnu, macheta
unui ora din cutii carton,
plana Mijloace de transport, cartonae cu ilustraii, CDul Ce spune micul greiera, laptopul, retroproiector,
puzzle, zar, jucrii, buline cu culorile semaforului.
Moduri de instruire: frontal, individual, n perechi
Sistemul de evaluare: observare sistematic
Forma de evaluare: formativ
Resurse umane:8 elevi
Bibliografie:
1.Programa colar Clasa pregtitoare, clasa l, clasa a
ll-a, Aprobat prin ordin al ministrului Nr.3418/

2.3.
Realizarea de costrucii folosind materiale uor
de prelucrat i tehnici acccesibile
Obiective operaionale:
OP 1 s denumeasc obiectele legate de ora
OP 2 s recunoasc mijloacele de transport dup
sunete
OP 3 s nvee cntecul Trenul
OP 4 s rspund corect la ntrebri
OP 5 s pronune corect cuvintele
OP 6 s grupeze mijloacele de transport dup locul lor
de circulaie
OP 7 s desparte n silabe numele mijloacelor de
transport
OP 8 s realizeze un colaj pe care lipesc mijloace de
transport
Strategii didactice:
Metode: conversaia, demonstraia, exersarea, jocul
didactic, explicaia, turul galeriei
Materiale didactice: manualul de limba romn, caietul
de exerciii, plana Oraul, plana Mijloace de transport,
CD, laptop, retroproiector, jucrii - mijloace de transport
din material plastic, hrtie carton, cartonae cu ilustraii,
ursuleul de plu, buline cu culorile semaforului, zar.
Moduri de instruire: frontal, individual, n perechi
Sistemul de evaluare: observare sistematic
Forma de evaluare: formativ
Resurse umane: 5 elevi
Bibliografie:
1.Programa colar Clasa pregtitoare, clasa l, clasa a
ll-a, Aprobat prin ordin al ministrului Nr.3418/

19.03.2013.
2.Mapa Spune-mi iubite copila, de Tank Veronika-Zita,
Farkas Tnde-Joln, Editura Corvin Deva

19.03.2013.
2.Manualul Comunicare n limba romn pentru
minoriti clasa l, Ce spune micul Greiera?, de Tank
Veronika-Zita, Farkas Tnde-Joln, Editura Corvin Deva
3.Caietul de exerciiiCespunemiculGreiera?,de Tank
Veronika-Zita, Farkas Tnde-Joln, Editura Corvin Deva

DESFURAREA ACTIVITII
ACTIVITATEA ELEVILOR DIN
ACTIVITATEA NVTOAREI
CLASA PREGTITOARE
1. Moment
organizatoric Pregtirea materialelor didactice
(1min)
folosite n timpul orei.
Pregtesc penarul i caietul de
limba romn.
2. Captarea ateniei (2 min)
Salut:
-Bun dimineaa!
-Bine ai venit la noi!

Spun poezia.
Fiecare elev scoate o bulin

-Bun dimineaa, dragi copii!


-Uitai-v, cine au sosit la voi n
vizit ca s-i vad cte multe
lucruri ai nvat pn acum!
Haidei s-i salutm: Bine ai venit la
noi!
-Am i nvat o poezie despre salut:
Ochiorii cnd deschidem
Bun dimineaa! zicem.
Peste zi cnd ne-ntlnim

ACTIVITATEA ELEVILOR DIN


CLASA I
1. Moment organizatoric
Pregtesc manualul de limba
romn, caietul de exerciii,
caietul de limba romn,
penarul.
2.Captarea ateniei
Salut:
-Bun dimineaa!
-Bine ai venit la noi!

Spun i ei poezia.
Fiecare elev scoate o bulin

din co.

3. Reactualizarea
cunotinelor
anteri-oare
(10 min)
Rspund la ntrebri.

Bun ziua! noi rostim.


Iar seara la culcat
Bun seara! v-am urat.
-Mai a venit un musafir, prietenul
ursuleului nostru, dar l e fric de
voi i nu mai vrea s iese din
ascunzi, doar dac vorbii curajos,
cu voce tare i rspundei frumos la
ntrebrile mele.Scoatei o bulin din
co.
ntlnirea de diminea
-S rspund elevii care au
bulin roie:
Care sunt zilele sptmnii?

din co.

3.Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
Rspund la ntrebrile mele:
Zilele sptmnii sunt: luni, mari,
miercuri,
joi,
vineri,
smbt,
-S rspund cei care au bulin
duminic.
verde:
Astzi este mari.
Ce ziu este astzi?
-S rspund cei care au bulin
Suntem n luna mai.
galben:
n ce lun suntem acum?
-S rspund elevii cu bulin Au trecut unu, doi, trei, patru, cinci,
verde i galben:
ase, apte, opt, nou zile.
Cte zile au trecut din luna mai?

Ascult sunetele.

Denumesc cldirile oraului pe lng

-Ascultai cu atenie!
sunete auzii?

Ce

fel

de

Rspund:
Sunetele oraului.

care trec.

Joc didactic: Plimbare (ANEXA nr.1)


-Acum facei o plimbare prin ora i
denumii toate cldirile pe lng
care trecei.
- S vin la mine cei care au tras
bulina verde! Voi mergei la muzeu.

Denumesc cldirile oraului i spun


ce pot face n cldirile respective:
De ex.:restaurant - Putem mnca.
cinematograf - Putem privi un film.
hotel Putem dormi. etc

-S vin la mine elevii care au


bulina galben! Voi mergei la
teatru.
-S vin la mine copiii care au bulina
roie! Ducei-v la cinematograf!
4. Trecere la noile cunotine
(1 min)
Rspund, sunt ateni.

5. Anunarea temei(1 min)


Ascult.

6. Dirijarea nvrii (20 min)

-Cum se numesc ele?

4. Trecere la noile cunotine


Rspund:
-Maini. Camion.etc
-Se numesc mijloace de transport.

-Privii cu atenie plana nou!

Se uit la plan.

-Oare ce au dat sunetele auzite?

5. Anunarea temei
-Astzi nvm despre mijloace de Sunt ateni la nvtoare.
transport. Pn la sfritul orei toat
lumea
trebuie
s
tie
s
denumeasc pe ele. Iar elevii din
clasa I trebuie s enumere i unde
circul ele.
6. Dirijarea nvrii

Identific
i
ei
mijloacele
transport.
Exerseaz pronunarea corect.

Despart cuvintele n silabe.

de -Fiindc ai rspuns corect la toate Denumesc mijloacele de transport.


ntrebrile mele v art cine s-a Exerseaz pronunarea corect.
ascuns sub faa de mas.
Scot sub faa de mas un trenule.
-Trenuleul a chemat pe prietenii lui
cu
ajutorul
laptopului
i
proiectorului. S nvm numele lor!
Despart numele mijloacelor de
-S desprim numele lor n silabe!
transport n silabe.

Denumesc mijloacele de transport


dac numele jucriei ncepe cu
aceea sunet ca i prenumele unui
elev dintre ei.

Joc didactic: Cutia cu surprize


-Trenuleul a adus pentru voi o cutie
cu surprize. S vin la mine elevul
crui
nume
ncepe
cu
litera
trenuleului! (n cutie sunt apte
jucrii.)
Continum jocul pn ce nu mai
rmn jucrii-mijloace de transportn cutie.
Cntec: Ne jucm, ne jucm

Timi vine la catedr, scoate o jucrie


din cutie, denumete mijlocul de
transport. Dac scoate un avion
urmeaz Adam, dac un camion
urmeaz Kocze Robi, dac un
elicopter atunci Erik trebuie s
continu jocul i aa mai departe.

Activitate individual
Activitate direct
Rezolv exerciiul fiei de lucru.
Exerseaz pronunarea corect :
mpart fiele de lucru, ndrumesc pe Dup ce au pus mijloacele de
denumesc mijloacele de transport cu elevi.
transport la locul potrivit, coloreaz
ajutorul planei, apoi dup CD.
(ANEXA nr.2)
desenele.
Ridic cartonaul cu imaginea -S ascultm nc o dat numele
mijlocului de transport denumit.
vehiculelor. ( CD, 31-1)
Joc : Puzzle!

Acopr monitorul laptopului.

Elevii trebuie s rezolve puzzle-ul i Ridicai mijlocul de transport al


s identifice mijlocul de transport. crui sunet auzii.( CD, 31-2)
Ctigtorul este cel care rezolv i
denumete mai repede.
-Trenuleul a adus pentru voi cte
ceva. Vei afla ce dac rezolvai ce
Activitate individual
este n plic!
Deseneaz n caiet mijlocul de (ANEXA nr.3)
transport preferat.

Activitate direct
Ascult CD-ul. Ridic cartonaul
potrivit.

Imit sunetul mijloacelor de


transport.
Denumesc.

-Desenai n caiet mijlocul


transport preferat de voi.
Verific munca individual.

Activitate direct
Verific exerciiul de mai sus.
Alctuiesc enunuri simple despre
mijloacele de transport.
De ex.: Trenul circul pe ine.
Vaporul circul pe ape.
de
Avionul circul n aer.
Camionul circul pe uscat.
Ascult. Ridic cartonaul cu
imaginea avionului i vaporului.

- Ascultai cu atenie ghicitorii! (CD, Imit sunetul, micarea mijloacelor


31-3)
de transport.
(ANEXA nr.4)
Identific mijlocul de transport .

Joc: Mim-pantomim
Elevul rmas n urm privind
exerciiul anterior, este chemat n
faa tablei s imite sunetul/ micarea
unui mijloc de transport.
7. Realizarea
feed-backului Joc didactic: Ziaristul
(10 min)
Cu ajutorul unui zar alctuim
Lucreaz mpreun cu elevii din perechi, unul fiind ziaristul-cel care
clasa l avnd aceea sarcin.
ntreab, altul fiind cel care

7. Realizarea feed-backului
Formuleaz ntrebri i rspunsuri:
De ex.:
-Unde circul barca?

rspunde.

-Barca circul pe ape.


Elevii ascult apoi cnt cntecul.

Ascult apoi cnt.

-S nvm cntecul Trenul! (CD,


31-4)
8. Evaluare (5 min)
(ANEXA nr.4)
Elevii activi primesc puncte
-Ai lucrat frumos, meritai nite
roii.
recompense: puncte roii!
-Pregtii leciaMijloace de transport
din manual! Realizai, n caiet, un
desen despre mijlocul de transport
preferat de voi!

ANEXA Mijloace de transport

8.Evaluare
Cei mai activi elevi primesc
puncte roii sau calificativul
Foarte bine.
9. Anunarea temei de cas
Rein tema de cas.

ANEXA nr.3- PUZZLEpentru clasa pregtitoare

ANEXA nr.4Cntecul Trenul

Ghicitori

O locomotiv vine-n fuga mare

Un vultur voinic de fier,

-un ir de vagoane trage dup ea.

poart oameni pe sub cer.


Ce este?

Satu-ntreg ateapt plin de bucurie,


Lucruri minunate din ora s vie.

i pe fluvii, i pe mare,
duce lumea n spinare.

ns cel mai vesel este Andrea


C-i aduce trenul geant din ora.

Ce este?

LECKETERV
Iskola:Petfi Sndor Elmleti Lceum Szkelyhd rolaszi 2-es Szm Elemi Iskola
Idpont: 2016.05.10.
Tantn: Kedves Mria Enik
Osztly: elkszt I. osztly
Mveltsgi terlet: Nyelv s kommunikci
Tantrgy: Magyar anyanyelvi kommunikci
Elkszt osztly
Az ra tmja: Szl szl, mosolyg alma, cseng barack
Az ra tpusa: ismeretszerz
Alapkompetencik:
1. A szbeli kzls megrtse(beszdszlels)
2. A szbelikifejezkpessg (beszdprodukci)
3. Az rott szveg megrtse
4. Az rsbeli kifejezkpessg
Sajtos kompetencik:
1.3.Aktv befogadknt val rszvtel egyszer kommunikcis helyzetekben
2.3.Kommunikcis helyzetekben val rszvtel aktv kzlknt s befogadknt
3.2.Fonmatudatossg: szimblumokkal jellt fonmk felismerse
Integrlt tantrgyak:
Zene s mozgs
Sajtos kompetencik:
2.1. nekeljenek kzsen, s mozogjanak az utastsoknak megfelelen.
Vizulis nevels

I.
osztly
Az ra tmja: Olvass s rs gyakorlsa j J,jJbetkkel
Kzlekedj okosan!
Az ra tpusa: gyakorl
Alapkompetencik:
1. A szbeli kzls megrtse (beszdszlels)
2. A szbeli kifejezkpessg (beszdprodukci)
3. Az rott szveg megrtse
4. Az rsbeli kifejezkpessg
Sajtos kompetencik:
2.2.Szintaktikai s szemantikai jelensgek alkalmazsa rvid szbeli
szvegekben
3.3.Szavak, szszerkezetek, mondatok, rvid rott szveg olvassa s
megrtse
4.3.Szavak,mondatok rsa
Integrlt tantrgyak:
Zene s mozgs
2.1. Kzs nekls s mozgs fejlesztse.

2.2. Rajzoljanak a kvnalmaknak megfelelen.


Mveletestett clok:
MC1 vgezzk el a beszdlgzst s a beszdhangkpzst fejleszt
gyakorlatokat
MC2 vlasszk ki a szkrtyknak megfelel szkpeket
MC3 alkossanak sztagokbl szavakat
MC4 bontsk hangokra a szavakat
MC5jelljk a krt hang helyt
MC6 rajzoljanak a kvnalmaknak megfelelen
MC7 ksztsk el adott rajzokkal a trtnettrkpet
MC8 jtsszk el a mese egyes rszeit
Didaktikai stratgik:
Mdszerek, eljrsok: irnytott beszlgets, magyarzat, utasts, gyakorls,
szemlltets, didaktikai jtk, megfigyeltets, ellenrzs
Munkaformk: frontlis, egyni, kis csoportos
Didaktikai eszkzk: munkafzet, szkpek, szkrtyk, sztagkrtyk, piros
s fekete korongok, skbbok, bortkok, csomagol papr, sznes lapok-a vr
elemei, fehr szakll, koronk, kendk, varzsplca, diszn larc.
rtkelsi tpus: formatv
Az rtkels mdszere: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels
Humn erforrs: 8 tanul
Knyvszet:
1.Programa colar - clasa pregtitoare, clasa l, clasa a ll-a, Aprobat prin
ordin al ministrului Nr.3418/19.03.2013.
2.Anyanyelvi jtkhz Anyanyelvi nevels az elkszt osztly szmra, 2.
rsz, Belluska va, Leiti Mnika, Corvin Kiad, Dva, 2015

Vizulis nevels
2.1. Forma s sznhasznlat fejlesztse.
Mveletestett clok:
MC1 vgezzk el a beszdlgzst s a beszdhangkpzst fejleszt
jtkokat
MC2 olvassanak folykonyan
MC3gyjtsenek j hanggal kezdd szavakat
MC4 rajzoljanak az olvasottaknak megfelelen
MC5 alkossanak szavakat
MC6 vlaszoljanak rsban is adott krdsekre
MC7 egsztsk ki helyesen a mondatokat
Didaktikai stratgik:
Mdszerek s eljrsok:irnytott beszlgets, magyarzat, utasts,
gyakorls, szemlltets, didaktikai jtk, megfigyeltets, ellenrzs.
Munkaformk: frontlis, nll
Didaktikai eszkzk: bcsknyv, munkafzet, fzet, szkrtyk, betkrtyk, szkpek, Kpes bc, dobkocka, kzlekedsi tblk rajzai,
mondatcskok, feladatlap, kis hajk sznes kartonbl.
rtkelsi tpus: formatv
Az rtkels mdszere: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels, minsts
Humn erforrs: 5 tanul
Knyvszet:
1.Programa colar clasa pregtitoare, clasa l, clasa a ll-a, Aprobat prin
ordin al ministrului Nr.3418/19.03.2013.
2.Betvr bcsknyv az l. osztly szmra, Belluska va, Miclaus Judit,
Corvin Kiad, Dva, 2015
3.Varzsbetk rs-olvass munkafzet l. osztlyosok szmra, Belluska
va, Miclaus Judit, Corvin Kiad, Dva, 2015

AZ RA MENETE
AZ ELKSZT OSZTLYOS
TANULK TEVKENYSGE
1.Az osztly megszervezse (1
min)
Felkszlnek az rra: elksztik a
munka-fzetket,
tolltartjukat,
fzetket.
2.Hangulatkelts (2 min)
Figyelnek.
Egytt mondjk a mondkt figyelve
a
magnhangzk
szp,
a
mssalhangzk
tiszta,
helyes
ejtsre. gyelnek a helyes testtartsra ll helyzetben is.

A TANT TEVKENYSGE

AZ I. OSZTLYOS TANULK
TEVKENYSGE
Elksztem
a
szksges
1.Az osztly megszervezse
tananyagokat: szkpek, szkrtyk, Felkszlnek az rra: elksztik az
betkrtyk, bortkok.
bcsknyvet,
munkafzetet,
fzetet, toll-tartt.
2.Hangulatkelts
- Nzztek csak, ki rkezett hozztok Figyelenek.
a kis vonattal! Jancsi bohc!
Kzsen
vgezzk
a A
helyes
testtartst
felvve
beszdlgzst
s gyakoroljk a hangok ejtst, a
beszdhangkpzst
fejleszt megfelel mozgsokkal ksrik a
gyakorlatokat.
mondka szvegt:
-Rla szl a mlt rn tanult - magasba emelik a kezket,
mondknk. Mondkzzunk!
- vicces mozgssal leguggolnak,
Ez itt az almafa,
- fra mszst mmelve felllnak,
Ez pedig a bohcka.
- fl lbon ugrlnak,
A bohcka felmszott a fra,
- harapst mmelnek nagyra nyitva a
Ugrlt grl-gra,
szjukat,
Beleharapott nhny almba.
- rzzk a fejk, tisztn ejtik a r

Az els alma savany volt: brrr!


A msodik romlott volt: beeeh!
A harmadik alma kukacos volt: iiiii!
A
negyedik
krl
mhecske
zmmgtt: zzzz!
Az tdik alma finom volt: hmmm!
Ekkor jtt egy nagy vihar: sss!
Rzkdtak az gak!
Rzkdott a bohcka!
Zsupsz! Lepottyant a fldre!

hangot,
- eldobjk az almt, hzzk a szjuk,
- utnozzk ujjukkal a kukac
mozgst,
- zmmgve rpkdnek,
- hasukat drzslik,
- a szl mozgst utnozzk a
karjukat fel-emelve, tisztn ejtik a s
hangot,
- rzzk a testket,
- leguggolnak a fldre.

Figyelnek.
Vlaszolnak.
- Jancsi bohc el szeretne jutni a
bartaihoz.
De
ehhez
a
ti
segtsgetekre van szksge: ht Figyelnek.
kapun t juthat be, ami ht Felelnek.
prbattelt jelent. Mst az elkszt
osztlyosoknak,
mst
az
els
osztlyos tanulknak. Van kedvetek
htprbs lenny, legnny vlni
gy segtve Jancsi bohcnak?
3.Az
elz
rai
ismeretek
1. prba
ellenrzse (5 min)
Arra krem az l. osztlyosokat, hogy
Kzvetlen munka
csak jhanggal kezdd szavakat
Szkrtykat
feleltetnek
meg rjanak a kishajkra.
szkpekkel.
Kiosztom
a
szkpeket,
szkrtykat tartalmaz bortkokat.

3.Az elzetes ismeretek


ellenrzse
nll munka
J
hanggal
kezdd
szavakat
gyjtenek.(jtk, jrda, jegesmedve,
janur, jelzlmpa, Jnos stb.)

Utastsokat
adok
elvgzsre.
Elmondom,
mirl
ismereteket szerezni.

4.Tmabejelents (5 min)
Figyelmesen lnek.

feladatok

fognak

ma 4.Tmabejelents
nll munka

2. prba
nll munka
Utastsokat adok az nll munka
rtelmes
szavakat
alkotnak
a elvgzsre.
kiosztott sztagkrtyk segtsgvel. Vlasszanak ki hrom szt, s
alkossanak velk egy-egy mondatot
rsban.
Ellenrzm az l. osztlyos tanulk
munkjt:
mg
egy-egy
tanul
elolvassa, mit rt a kishajra,
ellenrzm a tbbiek munkjt is.
Kzlm, hogy a mai rn gyakorolni
fogjuk a j J bets szavak olvasst s
a j J bets szavak rst azrt, hogy
mindenki gyesen tudjon olvasni s
rni.
5.Az j ismeret feldolgozsa (20
min)
Kzvetlen munka 5 min

kijellt

tanulk

elolvassk

3. prba
Jancsi
bohc
nem
ismeri
a
kzlekedsi
szablyokat.
Ha
elolvasstok a Kzlekedj okosan! c.
olvasmnyt, segteni tudtok neki.
Utastsokat
adok
a
feladatok
elvgzsre: olvassk el nmn a
szveget, majd hzzk al a j vagy J
a betket tartalmaz szavakat.

Hrom mondatot alkotnak, amiket


papr-cskokra rnak.

Kzvetlen munka
Az a tanul olvassa fel a gyjttt
szavakat, mondatokat, akinek a
nevt kockval ki-gurtottuk.
Figyelnek.

5.Az j ismeret feldolgozsa

nll munka
Nmn olvasnak.
Ceruzval alhzzk a krt szavakat:
Jutka,
Joln,
jeleket,
jrda,

kapott
szavakat.
A
tbbiek (2. mellklet)
ellenrzik, javtjk munkikat.
Ellenrzm a tanulk munkjt.
Figyelmesen hallgatjk a mest.
Elmondom, hogy egy mest fogok
nekik olvasni,Szl szl, mosolyg
alma, cseng barackcmmel. Arra
krem ket, hogy figyeljk meg, ki,
s hogyan szerezte meg ezeket a
I-t mondanak, ha igaz, amit hallanak, gymlcsket,
hallgassk
figyel-t, ha hamis.
mesen a mest. (1.mellklet)
Didaktikai jtk: Csacsi krus
lltsokat
mondok
a
mesvel
kapcsolatban: a tanulk eldntik,
igaz-e vagy hamis, amit hallanak.
A
mese
szerepli:
kirly,
kirlylnyok, elvarzsolt kirlyfi.
- A kirly elindult szerencst
prblni.
- A legidsebb kirlylny szp
ruhkat krt.
- A kzps lenystemnyekre
vgyott.
- A legkisebb kirlylny mesebeli
gymlcs-ket
szeretett
volna
kapni..
- Hazafel a kirly hintajnak
kilyukadt a ke-reke.
nll munka
- Egy apr fekete diszn segtett
Az ujjbemelegt gyakorlat elvgzse rajta.

jelzlmpa, jrmveknek, jelzett,


jrkelknek, jrmvek, Jutkk.

utn lerajzoljk, mit kvnt a - Cserbe egy nagy vdr kukorict


legkisebb kirlykisasszony.(MF. 65. krt.
o.,)
- Hogy becsapjk a krt, a
kirlylnyt szol-glnak ltztettk.
- Reggelre a diszn egrr vltozott.
4. prba
Ujjbemelegt:
Tz testvr tallkozik. Elszr a
legregebbek (hvelykujjak):
meglelik egymst, megpusziljk
egymst.
Aztn az regebbek (mutatujjak):
meglelik egymst, megpusziljk
egymst.
Majd az regek (kzpsujjak):
Kzvetlen munka 5 min
meglelik egymst, megpusziljk
egymst.
A
fiatalok
is
tallkoznak
(gyrsujjak):
meglelik egymst, megpusziljk
egymst.
Vlaszolnak: szl szlt, mosolyg Vgl a legfiatalabbak (kisujjak):
almt, cseng barackot.
meglelik egymst, megpusziljk
Megnevezik a kezdhangokat.
egymst.
Hangokra bontjk a szavakat, sznes tbaigaztst adok az nll munka
korongokkal jellik a hangok szmt, el-vgzshez.
a kiemelt hang helyt.
Ellenrzm
az
elss
tanulk
munkjt. .
nll munka 5 min
5. prba

Kzvetlen munka

A kijellt tanulk elolvassk


szavakat, majd a szveget.
nll munka

A mondatokat felragasztjk a lapra a


megfelel tbla mell.

Kzvetlen munka
A kijellt tanulk
mondatokat.

elolvassk

Prosan dolgoznak.
Elksztik a trtnettrkpet a kpek
helyes sorrendben val
felragasztsval.

Ismertetem a kvetkez feladatot:


prostaniuk kell a kzlekedsi tblk
kpeit a jelentskkel. Kiosztom a Prosan
dolgoznak
csomagol
kpeket tartalmaz feladatlapot, papron klnbz szn filctollakkal.
mondatcskokat. (3.mellklet)
A pros egyik tagja rja a kijelent
md igt, a msik talaktja
Krdseket teszek fel a feladat felszlt mdv, majd cserlnek.
meg-oldsval kapcsolatosan. Arra A ksz munkkat a tblra helyezik.
krem ket, hogy hangoztassk a
bemutatott
hvkpek
hangjait.
Gyakoroltatom a szavak hangokra
bontst.
6. prba
Ngy
tanulkat.
kiosztom
paprokat.

csoportra
osztom
a
Ismertetem a feladatot,
a kpeket, csomagol
(5.mellklet)

Megbeszlem az elss tanulkkal a


feladat vgrehajtsnl felmerlt
hibkat, miutn ellenriztk azt.
Didaktikai jtk: Parancsolj!
-Folytasd a kiegsztst a minta
alapjn:
ll llj!
l, vr, kr, r, jr, indul
6.A visszacsatols biztostsa

7. prba

6.A visszacsatols biztostsa

(10 min)
Kzvetlen munka
Eljtszanak egy-egy rszt a mesbl.
gyelnek a vlasztkos beszdre,
trtnet-hsgre.

7.rtkels (2 min)

Ksztsenek rajzot az olvasottak nll munka


alapjn. Kiosztom a szveget s az Rajzolnak.
A4-es lapokat.
(4.mellklet)
Drmajtk
1. A kirly elindul vilgot ltni
2. Tallkozs a disznval
3. A lnykrs
Kiosztom a szksges kellkeket a
vllalkoz szellem gyermekeknek.
Kinyittatom
Jtkorszg
utols
7.rtkels
kapujt.
Kirtkelem
a
tanulk
rai
tevkenysgt. Jeles minstssel
jutalmazom
a
legaktvabb
s
leggyesebb
elss
tanulkat,
mosolygs
piros
ponttal
az
elksztsket. (6.mellklet)
Kijellm a hzi feladatot.
8.A hzi feladat kijellse
Utastsokat
adok
a
feladat Bejellik a hzi feladatot:t.k. 37.o.
elvgzshez.

1.MELLKLET
Szl szl, mosolyg alma, cseng barack
(npmese)
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kirly, annak a kirlynak volt hrom szp lenya. Elindult egyszer orszgot jrni, tudni akarta, elgedettek-e a npek.
lruht lttt magra, de mieltt elindult volna, azt mondja a lenyainak:
-Na, lnyaim, mit hozzak nektek ilyen hossz trl?

Szp ltzket krt a legidsebb. Gyngyt, flbevalt, nyaklncot, karperecet, mindenfle kszert kvnt a kzps.
-Ht neked mit hozzak, legkisebb lenyom?
-Hozza el nekem, desapm, a megszlal szlt, a mosolyg almt meg a cseng barackot!
Elindult a kirly, bejrt orszgot-vilgot. sszevsrolt a legidsebb lnynak klnbnl klnb ltzket, selymet, bbort, brsonyt. A kzpsnek csillog
drgakveket, kszereket vsrolt. De a legkisebbiknek nem tallt se megszlal szlt, se mosolyg almt, se cseng barackot.
Ht, ahogy jtt hazafel, gy belerekedt a hintja a srba, hogy meg sem lehetett mozdtani. Mrgeldtt a kirly a kocsisval, m mikzben mrgeldnek, egy
hatalmas fehr diszn ugrik ki az erdsgbl, s azt mondja a kirlynak:
-Mit adsz nekem, felsges kirlyom, ha kihzom a hintdat a srbl?
-Mit adjak n neked, te diszn?
-A legkisebb lnyodat!
gysem mondja komolyan, gondolta a kirly.
-Isten neki! Itt a kezem, nem disznlb!
Erre a diszn odament a hinthoz, s az orrval kiemelte a srbl. Hazart a kirly, odaadta az ajndkot a nagyobbik meg a kzps lnynak, s azt mondja a
legkisebbnek:
-Ltod, des szp lenyom, mirt kvntl olyat, amit nem tudtam teljesteni!
De ahogy ezt mondja, egyszer csak rf-rf-rf, jn a diszn. s mg egy taligt is hozott magval. Kinz a kirly, s elszrnylkdik.
-Mi baj van, desapm? Mirt borult gy el az arca? krdezi a legkisebbik kirlykisasszony.
-Jaj, des-kedves lenyom, nzd, hogy jrtam! Jn rted a diszn, de nem engedem, hogy elvigyen felesgl.
Hamar felltztettek egy szolglt, s odavittk a disznnak. De az kibortotta a talicskbl, s tovbb rfgtt az ajtnl.
Srt a kirlykisasszony, mg a fldhz is verte magt bnatban.

-ltzz szegnyes gnyba, akkor biztos, nem tetszel neki mondta a kirly.
Feladtak r mindenfle rongyot, s lekldtk az udvarra, erre megrvendett a diszn, rfgtt rmben, hamar felltette a taligra, gyorsan tolta, vitte az erdbe.
Nemsokra egy fbl plt disznlhoz rtek.
Letette a lnyt a piszkos szalmra, sznra. Srt a kirlykisasszony. Addig srt, amg el nem aludt.
Mikor felbredt, ht uram, teremtm, olyan gynyr szp palotban tallta magt, hogy azt elmondani nem lehet. Gymnt volt annak minden szeglete,
mg a lpcsje is drgakvekkel volt kirakva. A diszn meg eltnt. Hanem helyette egy szpsges kirlyfi stlt fl s le. Odament a kirlykisasszonyhoz,
megfogta a kezt, s azt mondta:
-Tudd meg, engem egy tndr elvarzsolt, hogy addig diszn kpben legyek, mg egy kirlylny nem lesz a felesgem.
Karon fogta, elvezette a palota kertjbe, tele volt az mindenfle gymlccsel. Odamentek a szlhz, amelyik megszlalt, mentek tovbb, ahol mosolygott
az alma, csengett a barack.
-Erre vgytl, mondta a kirlyfi. s azt is mondta a tndr, hogy addig legyek diszn kpben, amg egy kirlylny ezekre nem vgyik. Te vgytl r, s most
mondd meg tiszta szvedbl, akarsz-e a felesgem lenni?
Nyakba ugrott a kirlykisasszony, sszecskolta. Aztn hintba ltek, elmentek a kirlyhoz, nagy lakodalmat csaptak.
Mg ma is lnek, ha meg nem haltak.

2.MELLKLET
Kzlekedj okosan!
Jutka s Joln a kzlekedsrl tanultak. Hazafel nzegettk a kzlekedsi jeleket. A jrda peremn meglttk a gyalogtkelhely tblt. t akartak menni az
ttesten.
- Most vrnunk kell! A jelzlmpa a jrmveknek jelzett zldet.
- Igazad van! A jrkelknek pirosat mutat a lmpa.

Kis id mlva a jrmvek meglltak. Jutkk vrtk a zld lmpa felvillanst.


- Most mr biztonsgosan tmehetnk!

3.MELLKLET
Tilos a biciklizs!
Itt menj t az ttesten!
Indulj, biztonsgos az tkels!
llj, ne lpj le!

4.MELLKLET
Joln tkel az tjrn.
A jrkelknek zldet mutat a jelzlmpa.
A zebra mellett aut ll.

5.MELLKLET

6.MELLKLET
JTKORSZG

LECKETERV
Iskola: Petfi Sndor Elmleti Lceum, Szkelyhd rolaszi 2-es Szm Elemi Iskola
Idpont:2016.05.10.

Tantn:Kedves Mria - Enik


Osztly:elkszt l.osztly
Mveltsgi terlet: Matematika s termszettudomnyok
Tantrgy:Matematika s a krnyezet feltrsa
Elkszt osztly
Az ra tmja: Termszetes szmok sszeadsa 31-ig
az egysgrend tlpse nlkl
Az ra tpusa: gyakorl
Sajtos kompetencik:
1.2.Termszetes szmok sszehasonltsa a 0 31
szmkrben
1.3.Termszetes szmok sszeadsa a 0 31
szmkrben
Integrlt tantrgy: Zene s mozgs
Sajtos kompetencik:
2.1. Kzs nekls s mozgs fejlesztse
Mveletestett clok:
MC1 gyakoroljk a szmllst fejben, nvekv, majd
cskken sorrendben
MC2 egsztsk ki a szmsorokat
MC3 vgezzk el az sszeadsokat
MC4 ismerjk fel azokat a szmprokat, melyek
sszege 20
MC5 talljk meg a nyitott mondatok megoldsait
MC6 figyeljk meg a felhasznlt logikai elemeket
MC7 alkossk meg a logikai elemekbl ll kpet
egyms utastsai alapjn

l. osztly
Az ra tmja: Termszetes szmok sszeadsa 100-ig
az egysgrend tlpsvel
Az ra tpusa: gyakorl
Sajtos kompetencik:
1.4.sszeads s kivons vgzse fejben s rsban a
szzas
szm-krben,
gyakran
tmaszkodva
a
szmllsra
1.6.Matematikai fogalmak, szimblumok hasznlata
(sszeg, klnb-sg,
=
+
-<>) feladatok
megoldsnl
Integrlt tantrgy: Zene s mozgs
Sajtos kompetencik:
2.1. Kzs nekls s mozgs fejlesztse
Mveletestett clok:
MC1 gyakoroljk a szmllst fejben, nvekv s
cskken sorrendben
MC2 egsztsk ki a hinyos szmsorokat
MC3 vgezzk el az sszeadsokat az egysgrend
tlpsvel
MC4 ismerjk fel azokat a szmprokat, melyek
sszege 80
MC5 oldjk meg a nyitott mondatokat minden

Didaktikai stratgik:
Mdszerek,
eljrsok:magyarzat,
megbeszls,
szemlltets, gyakorls, didaktikai jtk, utasts
Munkaformk: frontlis, egyni, pros
Didaktikai eszkzk: szmkrtyk, fonalak, szmkerk,
szmtblzat, sznes tglalapocskk, halas feladatlap
nyitott mondatokkal, kis vonat, bortkok logikai
elemekkel, A5-s lapok, ajndkos feladatlap, kis ingek
paprbl sszeadsokkal, szmsoros feladatlap hzakkal,
csipeszek, ruhaszrtktl, kis autbuszok paprbl, a
tanulk foti, Szmvr s a hozz vezet t kpe,
matrick
Humn erforrs: 8 tanul
rtkels: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels,
piros pont; formatv rtkels
Knyvszet:
1.Programa colar pentru disciplina Matematic i
explorarea mediului clasa pregtitoare, clasa l, clasa a
ll-a,
Aprobat
prin
ordin
al
ministrului
Nr.3418/19.03.2013.
2.Szmos termszet Matematika s a krnyezet
feltrsa, munka-fzet az elkszt osztly szmra, 2.
rsz, Nagy Enik, Tank Veronika-Zita, Corvin Kiad,
Dva, 2015

lehetsges vlaszt megkeresve


MC6 rendezzk nvekv sorrendbe az sszegeket
MC7 figyeljk meg, milyen mrtani formkbl ll a
mozdony
MC8 alkossk meg a mozdony kpt egyms
megfigyelseire hagyatkozva
Didaktikai stratgik:
Mdszerek,
eljrsok:
megbeszls,
magyarzat,
szemlltets, gyakoroltats, didaktikai jtk, utasts
Munkaformk: frontlis, egyni, pros
Didaktikai eszkzk: szmkrtyk, fonalak, szmkerk,
szmtblzat, sznes tglalapocskk, halasfeladatlap
nyitott mondatokkal, bortkok mrtaniformkkal, A5-s
lapok, szmsoros feladatlap hzakkal, kis ingek
sszeadsokkal,
csipeszek,
ruhaszrt
ktl,
ajndkos feladatlap, kis autbuszok paprbl, a tanulk
foti, Szmvr s a hozz vezet t kpe, matrick
Humn erforrs: 5 tanul
rtkels: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels,
minsts; formatv rtkels
Knyvszet:
1.Programa
colarpentrudisciplinaMatematiciexplorareamediu-lui

clasapregtitoare,
clasa
l,
clasa
a
ll-a,
Aprobatprinordinalministrului Nr.3418/19.03.2013.
2.Szmok a termszetben Matematika s a krnyezet
feltrsa, munkafzet az l. osztly szmra, 2. rsz,
Nagy Enik, Tank Veronika-Zita, Corvin Kiad, Dva,
2015

AZ RA MENETE
AZ ELKSZT OSZTLYOS TANULK
TEVKENYSGE
1.Szervezs, elkszts (1 min)
Elksztik a tolltartt.

A TANT TEVKENYSGE

AZ I. OSZTLYOS TANULK
TEVKENYSGE
Elksztem a szksges szemlltet anyagokat, 1.Szervezs, elkszts
eszkzket: feladatlapokat, kis vonatot, szm- Elksztik a tolltartt.
krtykat, A5-s lapokat, filctollakat, fonalakat,
kpet, fotkat, bortkokat, csipeszeket stb.
2.Az rdeklds felkeltse, bemelegts (2 min) 1.VARZS-ZSK
2.Az rdeklds felkeltse, bemelegts
Egy-kt tanul megnzheti, mi van a zskban, - A kis vonat hozott nektek mg egy meglepetst, Ugyanaz, mint az elkszt osztlynak.
elmondhatjk trsaiknak, hogy szmkrtyk egy varzs-zskot. Nzzk meg, mi van benne!
vannak benne.
A krtykon lv szmok: 3, 13, 23, 4, 5, 6, 7, 14, A pirossal rt szmokat els osztlyosok hzzk.
15, 16, 24, 25, 26.
3.Az elz ismeretek szmonkrse (5 min)
2.VONATOSDI
3.Az elz ismeretek szmonkrse
Felfzik a krtykat, a nyakukba teszik.
- Az asztalotokon talltok egy-egy darabka fonalat. Ugyanaz, mint az elksztsknek.
Arra krlek benneteket, fzztek fel r a A gyerekek csoportokat alkotnak:
Felsorakoznak a megfelel vezet mell.
szmkrtyt.
3, 4, 5, 6, 7
4.Tmabejelents (5 min)
13, 14, 15, 16
Figyelnek.
- Akik piros szmot hztak, jjjenek ide. k lesznek 23, 24, 25, 26
a vezetk.
Elolvassk a szmsorokat.
- Keresstek meg, kivel utaztok!
Elfoglaljk a helyket.
Felolvastatom az alkotott szmsorokat a Elfoglaljk a helyket.
vezetkkell.
Kzlm, hogy a mai rn a vonatos jtk sorn

Ragasztanak.

5.A tanuls irnytsa (25 min)


Figyelnek.
Felelnek.

Kiegsztik a szmsorokat.
Ellenrzik egyms megoldsait.

A szszlk karfelemelssel jelzik, ha elkszltek.


Az gyesen dolgozk kivehetnek egy matrict a
dobozbl.

megalkotott csoportokban fognak dolgozni. Egytt


fognak utazni Szmvrba, mgpedig autbuszon.
Kiosztom a kis buszokat:
1. csoport: piros busz
2. csoport: srga busz
3. csoport: zld busz.
A buszok ablakba beragasztatom a fotikat, majd
a feladatfelels elssket megkrem, helyezzk a
buszaikat a start vonalra.
-Hat llomson fogtok megllni, ahol egy-egy
feladat vr rtok. Csak akkor mehettek tovbb, ha
mindenki megoldotta a feladatt. A feladatfelelsk
dolga figyelmeztetni a trsaikat, hogy gyesen
dolgozzanak. Minden llomson jutalom is vr
rtok.
- Indulhatunk?
1. megll: HZSOR - SZMSOR
A feladatfelelsket megkrem, hogy osszk ki az
egyes szm bortkokat.
-Nagy zivatar volt ebben a vrosban, amelyen
keresztl haladtok, s az es lemosta nmelyik hz
oldalrl a hzszmot. Ptoljtok ezeket a
szmokat, hogy a kvetkez buszjrat utasai
odatallhassanak!

Felragasztjk a fotikat.
Elhelyezik a buszokat.
5.A tanuls irnytsa
Figyelnek. Felelnek.

Kiegsztik a szmsorokat a megfelel szmokkal.


Ellenrzik a megoldsokat.

A szszl karfelemelssel jelzi, ha kszen


Utastsokat adok a feladat elvgzshez: figyeljk
vannak. Az gyesen dolgozk kivehetnek egy
meg, milyen sorrendben lehettek szmozva a
matrict a dobozbl.
hzak a lthat hzszmok alapjn.
Figyelem a csoportok munkjt. Ha elakadnak,

A feladatfelelsk az 1. megllba helyezhetik az


autbuszukat.

segtem a tovbbhaladst.
Ellenrzm a csoportok munkjt. Megbeszljk a A feladatfelelsk kiosztjk a bortkokat.
feladat megoldst. Jutalmazom a helyesen
dolgozkat.

Elvgzik az sszeadsokat.
Ellenrzik sajt, majd trsaik munkjt.
A szszlk jelzik, ha elkszltek.
Elvehetik a jutalom matrict.

Elvgzik az sszeadsokat az egysgrend


2.megll: SZMKERK
tlpsvel.
- A msodik megll fel haladhattok. De sajnos Ellenrzik sajt s csoporttrsaik munkjt.
kipukkant a buszotok kereke! Megjavthatjtok, ha
helyesen vgzitek el az sszeadsokat. Krem a
feladatfelelsket, osszk ki a 2. szmbortkot! A szszl jelez, ha elkszltek.
J tancs: Bellrl kifel haladjatok!
Elvehetik a jutalmat.
Figyelem, s ha kell, segtem a csoportok munkjt. A feladatfelelsk a 2. megllba helyezhetik a
buszaikat.
Megbeszljk, hogyan kellett dolgozni a
szmkerken. Ellenrzm s jutalmazom a
csapatokat.

Azonos szn lapocskval takarjk le azokat a


szmokat, amelyek sszege 20.

3.megll: SZMTAKAR
Megkrem a feladatfelelsket, osszk ki a 3. Kiosztjk a bortkokat.
szm bortkot. Utastst adok a feladat Azonos szn lapocskval takarjk le azokat a
elvgzshez.
szmokat, melyek sszege 80.

Ellenrzik egyms munkjt.


A szszlk jelzik, ha a csapatuk vgzett.

Figyelem a csapatok munkjt. Segtek, ha Ellenrzik egyms munkjt.


szksges.
A szszl jelzi, ha a csapata kszen van.

Ellenrzik a munkjukat.
Elvehetik a jutalmat.

Bemutatom a ksz feladatlapot,


ellenrizhetik, helyesen dolgoztak e.

melyrl Ellenrzik sajt munkjukat.


Elvehetik a jutalmat.

Jutalmazom a csapatokat.

Hrom nyitott mondatra keresnek megoldst: az


elsnl a 18 s 23 kzti szmokat, a msodiknl a
9 s 4 kztieket, a harmadiknl elbb el kell
vgeznik az sszeadsokat, majd megkereshetik
a 16 s 21 kztti szmokat.
Ellenrzik trsaik munkjt.
A szszl jelzi, ha mindenki ksz van.
Megold kulcs segtsgvel nellenrzst
vgeznek.
Elvehetik a matrict.

Figyelnek.

Elvgzik az sszeadsokat, filctollal lerjk az ing


htra a kapott sszeget, majd egyms
ellenrzse utn cskken sorrendben
teregetnek.
Elvehetik a matrict.

4.megll: SZMHORGSZAT
- Egy t mellett kanyarog el az utatok. lljatok meg
egy kis horgszatra!
Megkrem a feladatfelelsket, hogy osszk ki a 4.
szm bortkot. Utastst adok a feladat
elvgzshez.
Figyelem, ha kell, segtem a munkjukat.

Ellenriztetem a feladatot.
Jutalmazom a helyes feladatvgzst.

A feladatfelelsk a 3. megllba vihetik a


buszaikat.
Hrom nyitott mondatra keresnek megoldsokat:
az elsben a 48 s 53 kztti szmokat, a
msodikban a 72 s 67 kzttieket, a harmadiknl
elbb el kell vgeznik az sszeadsokat, aztn az
sszegek ismeretben tallhatjk meg a szmokat.
Ellenrzik sajt s trsaik munkjt.
A szszlk jelzik, ha mindenki ksz van.
Megold kulcs segtsgvel ellenrzik a feladatot.
Elvehetik a jutalom matrict.
A feladatfelelsk a 4. megllba viszik a
buszaikat.

5.megll: SZMTEREGETS
Figyelnek.
- Horgszat kzben vizes lett az ingecsktek. Hogy A feladatfelelsk kiosztjk az ingecskket,
megszradjanak, ki kell tertenetek!
csipeszeket.
Utastst adok az ingecskk s a csipeszek
kiosztsra.
Elvgzik az sszeadst, filctollal az ingecske
Figyelem s segtem a feladatvgzst.
htra rjk az sszeget, majd egyms ellenrzse
utn cskken sorrendben kiteregetnek.
Ellenrzm a teregets helyessgt.
Megbeszlst tartunk, ha szksges. Jutalmazok.

Elvehetik a megrdemelt matrict.


A feladatfelelsk az 5. megllba viszik a
buszaikat.

6.A visszacsatols biztostsa (5 min)


Figyelnek.

15 petk rtkig vsrolhatnak.


sszeadsokat vgeznek.
gyelnek, ne lpjk tl a keretsszeget.
Ellenrzik egyms munkjt.

Elvehetik a jutalmat.

6.megll: VSRLS SZMKIRLYNAK


- Megszradtak az ingecskk, folytathatjtok az
utazst Szmvr fel. Utatok egy bevsrlkzpont eltt visz el. Leszllhattok ajndkot
vsrolni Szmvr kirlynak, aki nagyon szereti a
jtkokat, akrcsak ti.
Krem a feladatfelelsket, osszk ki a
feladatlapocskkat. Utastsokat adok a feladat
elvgzsre: a lap tetejn ll az elklthet
pnzsszeg.

6.A visszacsatols biztostsa


Figyelnek.

Kiosztjk a lapokat.
27 petk rtkig vsrolhatnak. sszeadsokat
vgeznek. Mveletsort is alkothatnak.
gyelnek, hogy ne lpjk tl az sszeget.

Figyelem a tanulk munkjt, ha kell, segtek.


Ellenrzik csapattrsaik munkjt.
A szszlk jelzik, ha elkszltek.
Megbeszljk az esetleges hibk okt, hogyan
kellett gondolkodni.
Elvehetik a jutalmat.
A buszokat a 6. megllba viszik.

7.Hangulati levezets (5 min)


Ugyanaz, mint az els osztlynak.

Clba rs: KZ SZEM kirak jtk


Arra krem a feladatfelelsket, osszk ki a
mrtani formkat tartalmaz bortkokat, az A5-s
lapokat s a paprragasztkat. Kzben a
szszlkat kihvom az asztalomhoz, ahol kirakok
mrtani formkbl egy mozdonyt. A szszlkat
krem, hogy figyeljk minden mozdulatom, majd
visszakldm ket csoporttrsaikhoz, akiknek el
kell mondaniuk, mit s hogyan kell csinlniuk.
Figyelemmel kvetem a csoportok munkjt.

7.Hangulati levezets
Kiosztjk a szksges eszkzket.
A szszlk figyelnek, a tbbiek csendben lnek.
Pontos, rthet utastsokat adnak.
Az utastsoknak megfelelen dolgoznak.

Bemutatjk a ksz alkotst,


hasonlthatnak az enymmel.

8.rtkels (2 min)
Figyelnek.
Megszmoljk, hny matrict gyjtttek.
Beragasztjk a piros pontokat.

Megdicsrem a tanulkat, mert minden csoport


eljutott Szmvrba.
Megszmoltatom, ki mennyi matrict gyjttt.
sszeszedem a feladatlapokat.

amit

ssze-

8.rtkels
Figyelnek.
Megszmoljk, hny matrict kaptak.
A legtbb matrict gyjt tanulk jeles minstst
kapnak.

1.MELLKLET
SZMVR

MELLKLET ELKSZT OSZTLY: SZMTAKAR

11

13

10

14

10

12

15

27

61

19

53

47

33

75

ELS OSZTLY - SZMTAKAR

54
MEGOLDKULCS

32

48

26

ELKSZT OSZTLY SZMTAKAR - DIFFERENCILT FELADATLAP

10

MELLKLET

VSRLS

10

SZMKIRLYNAK

9
3
ELKSZT
ELS OSZTLY

OSZTLY

12
4

3
4 lej

Marad_______lej

Marad_______lej

11

LECKETERV
Iskola: Petfi Sndor Elmleti Lceum, Szkelyhd rolaszi 2-es Szm Elemi Iskola
Idpont: 2016.05.10.
Tantn: Kedves Mria-Enik
Osztly: elkszt, l. osztly

Tantrgy: Vizulis nevels s kzimunka


ELKSZT OSZTLY
Az ra trgya:Kzlekeds-makett
Az ra tpusa: kszsgfejleszt
Sajtos kompetencik:
1.1.Ksztermk
ltrehozsa
tanult
technikk
alkalmazsval
2.1.A kreativits s a szprzk fejlesztse
Integrlt tantrgyak: Zene s mozgs
Sajtos kompetencik:
2.1.Kzs nekls s mozgs fejlesztse.
Mveletestett clok:
MC1 ismerjk fel az anyagokat, eszkzket
MC2 vgjanak pontosan a vonal mentn
MC3 tudjk hasznlni az eszkzket
MC4 ragasszanak maszatols nlkl
MC5 fessenek tisztn
MC6vegyenek rszt a terepasztal elrendezsben
Didaktikai stratgik:
Mdszerek,
eljrsok:gyakorls,
magyarzat,
bemutats, szemlltets, didaktikai jtk, irnytott
beszlgets
Munkaformk:frontlis, egyni, pros, kis csoportos
Didaktikai eszkzk: sznes lapocskk, WC papr
hengerek,
hurkaplcikk, parafa
dug
szeletek,
paprragaszt, oll, piros, srga, kk, zld tempera,
ecsetek, sttkk s fehr krepp papr, bemutat
darabok: kis aut, zebra.
Humn erforrs: 8 tanul

ELS OSZTLY
Az ra trgya: Kzlekeds-makett
Az ra tpusa:kszsgfejleszt
Sajtos kompetencik:
1.1.Ksztermk ltrehozsa klnbz tanult technikk
alkalmazsval
2.1.A kreativits s a szprzk fejlesztse
Integrlt tantrgyak: Zene s mozgs
Sajtos kompetencik:
2.1.Kzs nekls s mozgs fejlesztse.
Mveletestett clok:
MC1 ismerjk fel a munkaeszkzket, anyagokat
MC2 hasznljk helyesen ezeket
MC3 vgjanak pontosan
MC4 ragasszanak maszatols nlkl
MC5 fessenek minl tletesebben
MC6rendezzk el lethen a ksz munkkat a
terepasztalon
Didaktikai stratgik:
Mdszerek,
eljrsok:
irnytott
beszlgets,
magyarzat,
bemutats,
utasts,
gyakoroltats,
didaktikai jtk
Munkaformk: frontlis, egyni, pros, kis csoportos
Didaktikai eszkzk: hurkaplck, sznes paprlapok, WC
papr hengerek, ollk, ragasztk, ecsetek, temperk,
fehr lapocskk, filctollak.
Humn erforrs: 5 tanul
rtkels: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels,

rtkels: folyamatos megfigyels, szbeli rtkels,


az aktv gyermekeknek piros pont
Knyvszet:
1.Programa colar clasa pregtitoare, clasa l, clasa a
ll-a,
Aprobat
prin
ordin
al
ministrului
Nr.3418/19.03.2013.

az aktv gyermekeknek minsts


Knyvszet:
1.Programa scolara clasa pregatitoare, clasa l, clasa a
ll-a,
Aprobata
prin
ordin
al
ministrului
Nr.3418/19.03.2013.

AZ RA MENETE
AZ ELKSZTS TANULK
TEVKENYSGE
1.ELKSZTS, SZERVEZS (1

A TANT TEVKENYSGE

AZ I. OSZTLYOS TANULK
TEVKENYSGE
Elksztem a szksges eszkzket: 1.ELKSZTS, SZERVEZS

min)
Csendben lelnek a helykre.
2.HANGULATKELTS (2 min)
A
krsemnek
megfelelen
cselekszenek:

Teker kzmozdulatot vgeznek.


Htukra mutatnak.
Karok oldals kzptartsa.
Jobbra-balra hajolgatnak.
Evezst imitlnak.
szst mmelnek.
Egyhelyben jrnak.

3.TMABEJELENTS (1 min)
Az
utastsaimnak
megfelelen
cselekszenek.
A bortkbl vlasztanak maguknak
egy kpet, gy alkotva meg a kt
csoportot.

4.BEMUTATS (9 min)
Figyelnek.

sznes
paprlapokat,
hengereket,
hurkaplckat, dugkat, festkeket.
Arra krem a gyermekeket, hogy
lljanak a szkk mg, hzzk ki
magukat, vllaikat eresszk le, s
mondjk, mutogassk velem a
mondkt:
Biciklire szlltam,
Megfjdult a htam.
Replre ltem,
Nagyon elszdltem.
Csnakkal mentem,
Sajnos, vzbe estem.
Mskor, ha sietek,
Inkbb gyalog megyek!

Elcsendesednek, helykn lnek.

-Egy bortk is rkezett a kis


vonaton. Nzzk meg, mi van
benne!
-Kis autk kpei. Vlasszatok egyet
magatoknak!
-Foglaljtok el a helyeteket!
-Ma kt csoportban fogtok dolgozni:
a srga autk csapata elszr kis
autkat fog kszteni, a piros autk
csapata
pedig
jelzlmpkat,
gyalogtkelt, ttestet.
- Mindenki nagyon figyeljen, mert
mindenkinek
mindent
el
kell

3.TMABEJELENTS
Az
utastsaimnak
megfelelen
cselekszenek.
Egy-egy
kpet
vlasztanak
maguknak. Elfoglaljk a helyket.

2.HANGULATKELTS
A
krsemnek
cselekszenek.

megfelelen

Ugyanaz, mint az elksztsknek.

4.BEMUTATS
Figyelnek.

kszteni
Bemutatom, hogyan kszl a kis
aut:
1.
paprvgval
kivgom
a
szlvdt, kihajtom
2. a kivlasztott szn festkkel
befestem a kocsi testt, kkkel a
szlvdt
3.
a
hurkaplct
ketttrm,
rhzom a kt vgre az egy-egy
parafa szeletet
4. a fehr lapocskra fekete filctollal
felrom a rendszmot
5. a hengert tszrva beillesztem a
kerekeket
6. felragasztom a rendszmot
Bemutatom,
hogyan
kszl
a
jelzlmpa:
1. kivgom a sznes krcskket:
piros, srga, zld
2. az egyik barna lapocskra egyms
al
felragasztom
a
kivgott
krcskket:
piros,
srga,
zld
sorrendben
3. a hurkaplct a kt barna lap kz
fogom, amit elzleg bekentem
ragasztval
4. egy parafa dugba szrom a
plcika als rszt, hogy a lmpa

meglljon
Bemutatom,
hogyan
kszl
a
gyalogtkel-hely:
1. cskokra
vgom
a
vonal
mentn a fehr kreppet
2. a sttkk krepp darabra
ragasztgatom

5.A TEVKENYSG IRNYTSA


(25 min)

Bemutatom, hogyan kszl az


ttest:
1. cskokra
vgom
a
vonal
mentn a fehr kreppet
2. felragasztgatom hosszban a
darab sttkk kreppre
Figyelemmel ksrem a csoportok
munkjt, ahol szksges, segtek.
- Halkan hallgathatjtok Gryllus
Vilmos:
Sorompnl
pirosak
a
lmpk cm dalt:
Sorompnl pirosak a lmpk,
llnak a kocsik, s a vonatot vrjk.
Ht n itt most nem mehetek?
Vrok a jrdn, megpihenek.
Dzel a mozdony, zakatol a sneken,
lnek a vonaton az utasok ezeren.
Ht n itt most mit tehetek?
Minden utasnak integetek.

5.A TEVKENYSG IRNYTSA


Az
utastsoknak
megfelelen
dolgoznak.
Ugyanaz
a
feladat,
mint
az
elkszt osztlynak.

6.A
VISSZACSATOLS
BIZTOSTSA (5 min)

6.A
BIZTOSTSA

VISSZACSATOLS

- ptstek meg az ttestet!


Az asztalokon elhelyezik az ttestet,
figyelmesen illesztgetik ssze a - Helyezztek el a jelzlmpkat!
darabokat, hogy az t kanyargs
legyen.
- Fesstek fel a gyalogtkelket!
Elhelyezik az tkelket,
jelzlmpkat is.

majd

Ugyanazt teszik, mint az elkszt


osztlyos tanulk.

a - Jhetnek az autk!

Felrakjk az autkat.
7.RTKELS (2 min)
Elmondjk, elgedettek- e sajt
munkjukkal.
Mi tetszik nekik a legjobban.
Szerintk
ki
dolgozott
a
csoportjukban a leggyesebben. Ki
hogyan dolgozott. Hogyan sikerlt az
osztly munkja.

8.HANGULATI LEVEZETS (5 min)

Nhny
szban
rtkelem
a 7.RTKELS
gyermekek munkjt. rtkeltetem Ugyanaz.
sajt, csoporttrsaik, az osztly
munkjt.
Jutalmul megtarthatjk a kisauts
kpeket, valamint piros mosolygs
matrict is kapnak, akik gyesen
dolgoztak.
Az
elss
tanulk
leggyesebbjei
jeles
minstst
kapnak.

8.HANGULATI LEVEZETS
- Jtsszuk el a Poros ton kezdet Ugyanaz.
Hrmas csoportokat alkotnak: kett mozgsos jtkot!
kzrefog egy tanult, aki a vezet.
Poros ton kocsi zrg,
A kt gyermek krbejrja a vezett.
A kereke gyorsan prg.
A vezet mmeli a kocsi vezetst.
XY vezeti,

Aki ltja, neveti.


Szerepet cserlnek.

- Cserljetek!

S-ar putea să vă placă și