Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Tema : Soluii
Tipul leciei: Comunicare de noi cunotine
Clasa: a VII-a A
Data: 28.10.2009
Obiective:
O: S defineasc soluiile i fenomenele de dizolvare, respectiv
solubilitate
O2: S precizeze componentele soluiei
O3: S stabileasc, prin activiti experimentale, factorii care influeneaz
dizolvarea i solubilitatea substanelor
O4: S efectueze experimente de laborator dup instruciunile din fia, s
noteze spaiile libere i s noteze observaiile
Metode i procedee didactice : Conversaia, explicaia, observaia,
experimentul demonstrativ, experimentul de cercetare, descoperirea dirijata,
problematizarea.
Mijloace i materiale didactice : Manuale alternative, fi pentru activitatea
experimental, ustensile de laborator, substane chimice.
Locul desfurrii leciei : laboratorul de fizic-chimie.

Desfurarea leciei:
I. Moment organizatoric
- verificarea prezenei
- stabilirea condiiilor pentru desfurarea procesului de nvmnt
II. Verificarea cunotinelor anterioare:
verificarea temei de cas
prin dialog se obin informaii referitoare la:
proprieti chimice i proprieti fizice
amestecuri omogene i eterogene
metode de separare a substanelor din amestecuri
III. Trecerea la noua lecie:
Foarte des n viaa de zi cu zi, amestecai apa cu diverse substane solide, lichide
sau gazoase. Dai exemple de astfel de amestecuri.
Ce fel de amestecuri sunt acestea?
IV.Anunarea leciei noi: Soluii.
V. Comunicarea de noi cunotine:
Prezentarea fiei de activitate experimental.
Efectuarea experimentului 1. Notarea concluziilor.
Def. Amestecurile omogene formate din dou sau mai multe substane ntre care
nu se produc fenomene chimice, se numesc SOLUII.
Def. Fenomenul n urma cruia o substan solid, lichid sau gazoas se
rspndete printre particulele altei substane formnd soluii, se numete
DIZOLVARE.
Orice soluie este format din doi componeni:
a) dizolvant (substana care face dizolvarea solvent)
b) dizolvatul (substana dizolvat solvat)
n soluia obinut de voi, dizolvantul este n stare lichid (apa).
Efectuarea experimentului 2.
Concluzie: n soluiile formate din dou lichide, se consider dizolvant substana
aflat n cantitate mai mare.
Apa este un bun dizolvant, ea fiind la ndemna oricui, este folosit att n
industrie ct i n viaa de zi cu zi.
Exemple de soluii formate din 2 lichide.
Efectuarea experimentului 3.

Concluzii: factorii care influeneaz dizolvarea:


gradul de frmiare
agitarea componenilor soluiei
temperatura
Efectuarea experimentului 4
Def. Proprietatea unei substane de se dizolva n alt substan se numete
SOLUBILITATE.
Concluzie: Dup solubilitatea ntr-un anumit solvent, substanele pot fi
clasificate n urmtoarele categorii:
substane solubile: CuSO4
substane greu solubile: CaSO4
substane insolubile: ulei, grsime, nisip, mercur.
Factorii care influeneaz solubilitatea substanelor, sunt:
natura dizolvantului i a dizolvatului
temperatura
n general, solubilitatea solidelor i lichidelor crete cu temperatura.
Solubilitatea substanelor gazoase scade odat cu creterea temperaturii.
Efectuarea experimentului 5.
Pe pereii vasului se observ bule de gaz, aerul dizolvat n apa rece, nu a mai
fost la fel de solubil i n apa cald.
Concluzii finale.

S-ar putea să vă placă și