Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Gheorghe Lazar Bucureti

Profesor: Bucatariu Mihaela


Disciplina de studiu: Educaie antreprenorial
Clasa: a Xa B

PROIECT DE LECIE
Unitatea de nvare (tema): Risc si reusita in afaceri
Subiectul leciei: Modele de reusita in afaceri
Tipul de lecie: formare de priceperi si deprinderi
Competene specifice: 1.2. Utilizarea adecvat a conceptelor specifice antreprenoriatului
2.6. Investigarea elementelor comune i specifice ale reuitei n afaceri
Obiectivele operaionale:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:


-s defineasca conceptul de afacere reusita;
-s identifice minim 3 elemente generale in realizarea unei afaceri de succes;
-s identifice minim 3 elemente particulare in realizarea unei afaceri de succes;
Obiective cu efecte asupra personalitatii:
-cognitive:sa-si dezvolte competentele specifice gandirii critice
-afective:satisfactia de a sti
-psiho-motorii: capacitatea rapida de a aplica cunostintele dobandite

Bibliografie: 1) Manual de Educaie antreprenorial, clasa aXa, Cristiana Mateiciuc, Nicoleta Singureanu, Editura CD Press, 2008

2) site-uri web pentru documentarea referitoare la antreprenori

Etapele leciei

Timp

Activitatea profesorului

alocat (n

Activitatea

Metode i mijloace de

Modaliti de

elevilor

invatamant utilizate

evaluare

Captarea ateniei

minute)
5 min

-verificarea prezentei si a

Rezolvarea

Anunarea subiectului leciei

2 min

materialului didactic
- anun titlul noii teme: Modele de

rebusului
-recepioneaz

-metoda: conversaia

reusita in afaceri;

mesajul;

introductiv

-enun obiectivele operaionale ale

-noteaz pe caiet

-mod de lucru: frontal

temei; (vezi obiectivele operaionale

titlul leciei;

-mijloace: tabla,

de mai sus)

-pot solicita

manualul, caietul

i a obiectivelor operationale

informaii, dac au
- le solicit elevilor sa enumere

neclariti
-se gndesc i

-metoda: conversaia de

anterioare necesare nvrii

firme sau idei de afaceri de succes.

ofer rspunsuri

verificare, de

care urmeaz (eventual

Discut despre acestea.

Reactualizarea cunotiinelor

3 min

reactualizare;

aprecierea i notarea

-mod de lucru: frontal

rspunsurilor elevilor)

-mijloace: manualul,

Comunicarea noilor
coninuturi: organizarea i

20 min

-evaluarea iniial

-profesorul ii invita pe elevi sa

-elevii prezinta pe

caietul
-metoda: documentarea

-evaluare pe

prezinte exemplele de reusita in

baza informatiilor

cu scop precis

parcurs

dirijarea nvrii (n funcie

afaceri

de situaiile de nvare

-elevii primesc si o fisa de lucru, pe

individual

construite)

care o completeaza pe parcursul

-mijloace: tabla, marker,

Obtinerea feed-back-ului i

15 min

evaluarea performanei

culese

-mod de lucru: frontal,

prezentarilor
-dirijeaz discuiile pe baza fisei de

-rspund

caiet
-metoda: studiu

-evaluare pe

lucru

ntrebrilor

independent

parcurs

profesorului

-mod de lucru: individual


-mijloace: caietul, fia de

ncheierea leciei

4 min

-solicit elevilor s i adreseze

-sunt ateni, i

lucru, manualul, tabla


-metoda: conversaia de

ntrebri dac au neclariti sau

noteaz

fixare

doresc completri

eventualele

-mod de lucru: frontal,

-stabilete tema pentru acas:

nelmuriri

individual

formulati un punct de vedere

-mijloace: caietul,

personal, pornind de la urmatorul

manualul

citat: Cea mai buna cale de a


invata este studierea succeselor si
esecurilor din industria ta, Donald
Trump.

-evaluare final

Fisa de lucru
Echipe
Echipa nr. 1

Echipa nr. 2

Echipa nr. 3

Echipa nr. 4

Echipa nr. 5

Echipa nr. 6

Echipa nr. 7

Numele
antreprenorului

Domeniul de
afacere

Elemente particulare de reusita

Elemente generale de reusita

S-ar putea să vă placă și